Resmen Sultan Abdülaziz - Son Dakika
Kültür Sanat

Resmen Sultan Abdülaziz

Resmen Sultan Abdülaziz

Dolmabahçe Sanat Galerisi’nde yarın açılacak ‘Sarayda Meçhul Bir Ressam: Sultan Abdülaziz’ sergisinin çok ilginç bir öyküsü var. Polonya’dan İstanbul’a uzanan bu öyküde parçalar birleşince ‘kayıp halka’yı tamamlayan bir eşleşme ortaya çıktı.

05.10.2013 00:10
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Uluslararası Kültür Sanat Derneği (UKSD) Dolmabahçe Sanat Galerisi’nde ‘Sarayda Meçhul Bir Ressam: Sultan Abdülaziz’ adıyla önemli bir sergiye imza atıyor. Yaşadığı dönem ve şahsi trajedisi itibarıyla en tartışmalı Osmanlı padişahlarından birinin Türkiye’de hiç bilinmeyen bir özelliği olan resim çalışmalarını gündeme getiren sergi, Türk sanat tarihinin gölgede kalmış bir dönemini aydınlatıyor.

Serginin küratörü Mehmet Lütfi Şen, serginin özelliği hakkında ‘Osmanlıda saray, sanatı desteklemenin ötesinde, sanatı icra eden padişahlar tarafından yönetilmiştir. Hemen hemen tüm Osmanlı padişahları sanatla uğraşmış, hatta ilgilendikleri sanat alanının şaheserler yaratmışlardır. Eskizlerden yağlıboyalara Ressam Sultan Abdülaziz projesi, bu tespiti batılı anlamdaki resim sanatı açışından tamamlayan önemli bir halkayı oluşturuyor” şeklinde konuşuyor.

Koleksiyoner bir Sultan

Ressam Sultan Abdülaziz’in sarayda resim atölyesi açıp ressam istihdam ettiğini hatırlatan Lütfi Şen, “Bugün İstanbul’da bazı kamu binalarının önlerinde ve meydanlarda gördüğümüz aslan, kaplan, boğa gibi hayvan heykelleri de Sultan Abdülaziz’in Pierre Louis ve arkadaşlarına sipariş vererek oluşturduğu ilk heykel koleksiyonunun eserleridir. Yine Abdülaziz’in saltanatı döneminde İstanbul’da ilk resim atölyesi açılmış ve öğrenci yetiştirmeye başlamıştır. Elbette ilk resim sergisi de bu dönemde yapılmıştır. Padişah bu gün birçoğu Milli Saraylar Tablo Koleksiyonu’nda bulunan ağırlıklı Fransız, Rus ve Polonyalı ressamların imzasını taşıyın önemli bir resim koleksiyonu da oluşturmuştur” diyerek Sultan Abdülaziz’in Türk resmi ve heykeline desteğinin altını çiziyor. Şen, sergiyle ilgili heyecanını “Padişah’ın elinden çıkmış eserlerle açılacak ilk resim sergisinin küratörü olarak, Sultan’ın yalın ve güçlü çizgilerine sadık kalma çabası içinde oldum. Eskizlerin çizgilerinden tablolardaki fırçalara bir cihan padişahının kılavuzluğunda, varisi olduğumuz büyük medeniyetin sanatla beslenmiş yüreğine sade bir yolculuğa çıkalım istedim. Projeyi hayata geçirmek için büyük katkı sağlayan kurumlar ve kişiler olarak, sanat alanındaki birçok ilki hayata geçiren Sultan Abdülaziz’i vefatından 137 yıl sonra kendi resim sergisiyle anmanın büyük heyecanı içindeyiz” cümleleriyle özetliyor.

Chlebowski Sultan Abdülaziz’le mi çalıştı?

“Sarayda meçhul bir ressam” sergisinin en önemli özelliği, Sultan Abdülaziz’in Polonya’daki Krakow Müzesi’nde bulunan ve yayın hakkı alınan 67 adet eskiz çalışmasını da günışığına çıkarıyor olması. Uluslararası Kültür ve Sanat Derneği (UKSD) Başkanı Tuğrul Tuna, Chlebowski’ye ait olduğu düşünülen tabloların Sultan Abdülaziz’e ait eskizlere olan benzerliği hakkında şu değerlendirmede bulunuyor: “Uluslararası Kültür Sanat Derneği (UKSD) tarafından Krakov Ulusal Müzesi’nden temin edilen bu eserler, sanat tarihi uzmanı Ömer Faruk Şerifoğlu’na inceletildi. Bu eskizlerin halen biri Askeri Müze’de, diğerleri Dolmabahçe Sarayı koleksiyonunda yer alan imzasız bazı tablolarla örtüştüğü tespit edildi. Sonuç olarak, şimdiye kadar Chlebowski’ye ait olduğu düşünülen bu tabloların ya Sultan Abdülaziz’e ait veya Sultan’ın da katkılarıyla bir ortak çalışma şeklinde gerçekleştirilmiş eserler olabileceği ihtimali ortaya çıktı.”

ESKİZLERLE TIPATIP

Uluslararası Kültür ve Sanat Derneği (UKSD) 6 ay önce, Polonya Krakov Ulusal Müzesi’ndenSultan Abdülaziz’e ait olan 67 eskiz satın aldı. Sözkonusu eskizler, TBMM Milli Saraylar Koleksiyonu’nda yer alan bazı imzasız tablolara olağanüstü benzerliğiyle dikkat çekince, eserleri inceleyen sanat eksperleri, imzasız bu tabloların 32. Padişah Abdülaziz’e ait olduğunu öne sürdü.

Kaynak: Star

Son Dakika Kültür Sanat Resmen Sultan Abdülaziz - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Fatma Turgut, Adana'da Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı'nda konser verdi
  00:30 Fatma Turgut, Adana'da Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı'nda konser verdi

  Adana'da düzenlenen Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı'nın ilk gününde şarkıcı Fatma Turgut, Merkez Park'ta konser verdi. Saat 21.00'de başlayan konsere vatandaşlar büyük ilgi gösterdi ve en sevilen parçalarını seslendiren Turgut'a müzikseverler eşlik etti. Karnavalın ilk gününü coşkuyla geçiren katılımcılar, Fatma Turgut'un konseriyle keyifli bir gece yaşadı.

 • Fatma Turgut, Adana'da Portakal Çiçeği Karnavalı'nda konser verdi
  22:32 Fatma Turgut, Adana'da Portakal Çiçeği Karnavalı'nda konser verdi

  Adana'da düzenlenen Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı kapsamında şarkıcı Fatma Turgut, Merkez Parkı'nda konser verdi. Konserde Turgut'un en sevilen parçalarını seslendirdiği ve müzikseverlerin eşlik ettiği belirtildi. Konser sonunda Turgut'un performansı, Adanalı müzikseverler tarafından alkışlandı.

 • Göbeklitepe, Ramazan Bayramı tatilinde 55 bin 573 kişi tarafından ziyaret edildi
  22:19 Göbeklitepe, Ramazan Bayramı tatilinde 55 bin 573 kişi tarafından ziyaret edildi

  Şanlıurfa'da bulunan ve UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Göbeklitepe, Ramazan Bayramı tatilinde 55 bin 573 kişi tarafından ziyaret edildi. Bayramın birinci günü 11 bin 454, üçüncü gün ise 13 bin 857 ziyaretçiyle günlük ziyaretçi rekoru kırıldı. Vali Hasan Şıldak, Göbeklitepe'yi ziyaret ederek yapılan hizmetlerle ilgili incelemelerde bulundu ve turizmdeki ilginin memnuniyet verici olduğunu belirtti. Şanlıurfa'nın turizm potansiyelinin yüksek olduğunu vurgulayan Şıldak, bayram tatili sonunda Göbeklitepe'de 60 binin üzerinde ziyaretçi hedeflediklerini söyledi.

 • İstanbul Flüt Topluluğu, Washington'da büyüleyici bir performans sergiledi
  22:03 İstanbul Flüt Topluluğu, Washington'da büyüleyici bir performans sergiledi

  ABD'nin başkenti Washington'da düzenlenen Uluslararası Büyük Flüt Festivali'nde, İstanbul Flüt Topluluğu Türk bestecilerin eserlerini içeren bir konser verdi. Marmara Üniversitesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi öğretim üyelerinin katkılarıyla kurulan topluluk, izleyenleri büyüledi.

 • Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Adana'da Portakal Çiçeği Karnavalı etkinliklerini gezdi
  20:15 Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Adana'da Portakal Çiçeği Karnavalı etkinliklerini gezdi

  Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Adana'da düzenlenen Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı kapsamında açılan sergi ve atölyeleri ziyaret etti. Ersoy, sanat eserlerini inceledi ve fotoğraf sergisine katıldı. Ayrıca konser ve etkinlik alanlarını inceleyen Bakan Ersoy, atölyeler ve sergileri gezdi. Karnaval, Türkiye Kültür Yolu Festivali'nin ilk durağı olarak 21 Nisan'a kadar devam edecek.

 • Safranbolu Tarihi Kentinde Bayram Yoğunluğu
  19:23 Safranbolu Tarihi Kentinde Bayram Yoğunluğu

  Safranbolu, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle Ramazan Bayramı süresince büyük ilgi gördü. Tarihi Çarşı bölgesi tarihindeki en yoğun bayram tatili sürecini yaşadı. Safranbolu Belediyesi, şehrin tarihi ve kültürel değerlerini tanıtmak ve sürdürülebilir bir turizm anlayışıyla hareket etmek için çalışmalarını sürdürüyor.

 • Amasra 8 günde nüfusunun 100 katı turist ağırladı
  18:49 Amasra 8 günde nüfusunun 100 katı turist ağırladı

  Çeşm-i Cihan kent Amasra 8 günde 650 bin turist ağırladı. Muhteşem doğası denizi, tarihi ve kültürü ile dikkat çeken Amasra, 8 günde nüfusunun 100 katı turist ağırladı. Bayram tatili ve sıcak havaların etkisiyle binlerce insan Amasra'yı ziyaret etti. Otel ve pansiyonlar dolup taşarken, yollarda uzun araç kuyrukları oluştu. İlçe vatandaşları ve esnaf yoğunluktan memnun olduklarını belirtti.

 • Türk Halk Müziği Sanatçısı Şakir Öner Günhan Vefat Etti
  17:09 Türk Halk Müziği Sanatçısı Şakir Öner Günhan Vefat Etti

  Uzun yıllardır Bodrum'da yaşayan Şakir Öner Günhan, Türk Halk Müziği Sanatçısı, Yapımcı, Yönetmen ve Sunucu olarak uzun seneler hizmet vermiştir. 1942 yılında doğan Günhan, 2020 yılında kalın bağırsak kanserine yakalandı ve tedavi görmekteydi. Bugün öğle saatlerinde hayatını kaybetti.

 • Fotoğraf Sanatçılarından Haksızlık Sergisi
  17:03 Fotoğraf Sanatçılarından Haksızlık Sergisi

  Ankara'da bir proje kapsamında buluşan 22 fotoğraf sanatçısı, haksızlık kavramının kendilerinde yarattığı duyguyu gösteren fotoğraflardan sergi oluşturdu. Proje kapsamında fotoğraf sanatçıları, haksızlık kavramını kendi yaşadıkları haksızlıklarla anlatarak hafiflemeyi amaçladılar. Sergi, Cinnah Caddesi'ndeki Unite Ortak Mekan'da 19 Nisan'a kadar ziyaret edilebilir.

 • Türk Halk Müziği sanatçısı Şakir Öner Günhan yaşamını yitirdi
  16:49 Türk Halk Müziği sanatçısı Şakir Öner Günhan yaşamını yitirdi

  Türk Halk Müziği ve TRT sanatçısı Şakir Öner Günhan, Muğla'nın Bodrum ilçesinde kanser tedavisi gördüğü hastanede 82 yaşında yaşamını yitirdi.

 • Söke'de Yörük Kültürü Çalıştayı ve Konser Etkinliği Düzenlendi
  16:47 Söke'de Yörük Kültürü Çalıştayı ve Konser Etkinliği Düzenlendi

  Söke Yörük ve Türkmen Kültürü Yardımlaşma ve Yaşatma Derneği tarafından düzenlenen çalıştay ve konser etkinliğinde Yörük kültürüne ilişkin paylaşımlar yapıldı. Yörüklerin katılımıyla gerçekleşen etkinlikte kortej yürüyüşü, halk oyunu gösterileri ve konserler düzenlendi. Kaymakam Ali Akça, Yörük ve Türkmenlerin Anadolu'nun yurt olması sürecinde önemli bir rol oynadığını vurgulayarak etkinliği kutladı.


Advertisement