Sakin Kentin "Halis" Sevgisi - Son Dakika
Kültür Sanat

Sakin Kentin "Halis" Sevgisi

Uluslararası Sakin Kentler Birliği (Cittaslow) üyesi olan Erzurum'un Uzundere ilçesi belediyesi, 3 dönemdir kurucu belediye başkanının torununa emanet.

08.11.2016 17:25
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Uluslararası Sakin Kentler Birliği (Cittaslow) üyesi olan Erzurum'un Uzundere ilçesi belediyesi, 3 dönemdir kurucu belediye başkanının torununa emanet.

Uzundere Belediye Başkanlığı görevini 3 dönemdir yürüten Halis Özsoy, yaptığı projelerle ilçeyi "Cittaslow" unvanına kavuştururken ilçe halkının kendisine olan sevgisinin, dedesinden miras olarak devraldığı çalışma biçiminden kaynaklandığı görüşünde.

Başkanın dedesi Muhammet Halis Özsoy, ilçenin 1955 yılında "Kurucu Belediye Başkanı" olarak görev yapmış.

Uzundere ilçesinde bir dönem de aynı aileden, mevcut başkan Halis Özsoy'un amcasının oğlu Şeref Özsoy, belediye başkanlığı yapmış.

Başkan Özsoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, asıl mesleğinin öğretmenlik olduğunu söyledi.

Tarih konusunda da araştırmalar yaptığını, makale ve kitaplar yaptığını belirten Özsoy, "İlçemiz, bakir doğal kaynakları, çalışkan, dürüst ve misafirperver insanı ile dünyada önemli bir yere sahip olabilirdi. Bu duygu ve düşünceler ile bir de dedemin de ilçemizin kurucu belediye başkanı olması, beni tetikledi. 2004 yılında aday oldum ve başkanlık nasip oldu. Şu an 3. dönemim. Ben belediye başkanlarının toplumu dönüştürücü, değiştirici, ileriye götürücü hamleler yapmaları gerektiğini düşünüyorum." dedi.

Özsoy, dedesinin arkadaşlarıyla birlikte belediyeyi kurarken, büyük zorluklar çektiklerini dile getirdi.

O dönem bazı insanların algılarını kırmanın çok zor olduğunu ve dedesinin de o dönem için özgün çalışmalar yaptığını belirten Özsoy, şöyle konuştu:

"Başkan olduğumdan beri hep insanların dedeme rahmet okuduğunu görüyorum. O da büyük bir sulama kanalı yapmış. Uzundere'nin o yıllarda önemli bir bölümünün sulanmasını temin etmiş. Baktım ki insanımız çok kadirşinas, çok önemli yatırımlar yaptığınızda kıymet biliyor ve takdir ediyor. Biz de tabi dedemizin izinden gitmeye başladık. Yalnızca dedem de değil amcamın oğlu rahmetli Şeref Özsoy da belediye başkanlığı yaptı. Onun da belediye başkanı olması gibi ben de kendimi sanki zorunlu hissetmeye başladım ve kendime hedef koydum. Belediye başkanı oldum. Tabi vatandaşın desteği olmazsa arkamızda, vatandaşın yanımızda kararlı duruşu olmazsa hiç bir şey değil. 13 yıldır belediye başkanlığı görevimi yapmaya devam ediyorum. Umut ediyorum ki ilçeme ve beldeme hizmet etmeye devam ederim."

Özellikle iki şeye önem verdiğini vurgulayan Özsoy, bu iki şeyden birisinin rutin işlerin yapılması olduğunu, ikincisinin ise dönüştürücü hizmetlerin projelendirilmesi olduğunu anlattı.

Uzundere'nin bir turizm beldesi olması için gayret gösterdiklerini belirten Özsoy, şunları kaydetti:

"Buna benzer çalışmalarımız esnafımızın cebine de yansımaya başladı. Göreceli olarak gelir düzeylerinde bir artış söz konusu. Bir de halkın derdi olduğunda onunla dertlenmek ve hemhal olmak gerekiyor. Hasta ise hastaneye gidip göreceksin, başına bir bela kaza geldiyse onunla beraber olacaksınız. Düğünü varsa düğününde yanında olacaksınız. Yani acı ve tatlı günlerinde o acıyı ve sevinci paylaştınız mı halkın da size olan inanç ve güveni artıyor. Bir de şunu gördüm ben; yaptığınız iş ve işlemlerde kararlı ve tutarlı olmak ve adil olmak. Adil oldunuz mu vatandaş belki o dönem size tepki duyuyor, yaptığınız bir çalışmadan dolayı. Fakat bir müddet sonra bunun doğru ve adil olduğunu gördüğü zaman bir şey söylememeye başlıyor. Halkımızın sevgisine mazhar olmak benim için en büyük duygu. Umut ediyorum ki halkımızın bize olan muhabbeti devam eder."

Dedesinin hem ismini hem de miras bıraktığı düşünce biçimi ve kültürünü taşıdığını anlatan Özsoy, "Dedem dönüştürücü projelere önem verirdi. Mesela o dönem toprak damlar vardı, dedem kiremit yapılmasına öncülük etmiş. Kayısının fırınlanması ve raf ömrünün uzatılması gibi yenilikçi düşünceleri olmuş. Biz de, bu bağlamda dedemizden aldığımız ilham ışığında bu tür çalışmalara önem veriyoruz. Tabi günümüz konseptine uygun bir şekilde." diye konuştu.

Sakin Kentin "Halis" Sevgisi
Kaynak: AA

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Diyarbakır'da Dört Ayaklı Minare'nin Restorasyon Çalışmaları Başladı
  18:10 Diyarbakır'da Dört Ayaklı Minare'nin Restorasyon Çalışmaları Başladı

  Diyarbakır'da 6 Şubat 2023'teki depremlerde hafif hasar gören Dört Ayaklı Minare'nin restorasyon çalışmaları başladı. Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan Diyarbakır'da depremden etkilenen tarihi yapılar arasında yer alan Dört Ayaklı Minare, gelecek ay tamamlanması planlanan restorasyon sürecine girdi.

 • Gaziantep AB Bilgi Merkezi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü Kutladı
  17:39 Gaziantep AB Bilgi Merkezi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü Kutladı

  Gaziantep Ticaret Odası bünyesinde faaliyet gösteren Gaziantep AB Bilgi Merkezi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü anlamlı bir etkinlikle kutladı. Etkinlikte, kültür ve sanatta toplumsal cinsiyet eşitliği üzerine söyleşiler ve canlı performanslar gerçekleştirildi. GTO Başkanı Tuncay Yıldırım, kadının varlığının bir sanat eseri olduğunu vurgulayarak, cinsiyet ayrımcılığının kabul edilemez olduğunu belirtti. Ayrıca, toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda herkesin bireysel sorumlulukları olduğunu ve kadının iş hayatındaki varlığının önemine dikkat çekildi.

 • İdareci ve Bürokratlar Birliği Derneği'nin Dost Meclisi Buluşmaları'na Ersönmez Yarbay ve Aytekin Polatel konuk oldu
  17:33 İdareci ve Bürokratlar Birliği Derneği'nin Dost Meclisi Buluşmaları'na Ersönmez Yarbay ve Aytekin Polatel konuk oldu

  İdareci ve Bürokratlar Birliği Derneği'nin düzenlediği Dost Meclisi Buluşmaları'nın konukları araştırmacı yazar ve siyasetçi Ersönmez Yarbay ve Türk Haber Kameramanları Derneği Başkanı Aytekin Polatel oldu.

 • İzzet Baysal'ın vefatının 24. yılında anma töreni düzenlendi
  17:29 İzzet Baysal'ın vefatının 24. yılında anma töreni düzenlendi

  Bolu'ya eğitim ve sağlık alanında birçok eser kazandıran İzzet Baysal, vefatının 24. yılında dualarla anıldı. Anma töreninde gözyaşlarına hakim olamayan Baysal'ın yeğeni, amcasının Bolu'ya karşılıksız olarak tüm varlığını verdiğini belirtti.

 • Amasya'nın son ozanı Fedai Koç vefat etti
  17:07 Amasya'nın son ozanı Fedai Koç vefat etti

  Amasya'da yetişen ozanlardan olan Fedai Koç, amansız hastalığa yenik düşerek hayatını kaybetti. Cenaze namazı Sultan II. Bayezid Camii'nde kılındı ve Tekirdede Mezarlığı'nda defnedildi. Amasya Belediye Başkanı da cenaze törenine katıldı.

 • İzzet Baysal'ın vefatının 24. yılında anma töreni düzenlendi
  16:56 İzzet Baysal'ın vefatının 24. yılında anma töreni düzenlendi

  Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesinin kurucusu İzzet Baysal, vefatının 24. yılında anıldı. İzzet Baysal Vakfı aracılığıyla kente eğitim, sağlık ve sosyal tesisler kazandıran Baysal için üniversitede anma töreni düzenlendi. Konuşmalarda Baysal'ın hayırseverliği ve Bolu'ya katkıları vurgulandı.

 • Cumhuriyetin 100'üncü yılında üreten Gaziantep kadınları çini sergisi
  16:40 Cumhuriyetin 100'üncü yılında üreten Gaziantep kadınları çini sergisi

  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu Onat Kutlar Sahnesi'nde açılan sergide, usta öğretici Hatice Şehnaz Baykal ve 25 kursiyer kadının ürettiği minyatür, çini eser, hat sanatı eserleri ve tablo gibi eserler sergileniyor. Sergide yaklaşık 750 eser yer alırken, katkıda bulunanlara teşekkür eden Baykal, kentin kültür-sanat yaşamına katkıda bulunmanın mutluluğunu dile getirdi. Sergi, 10 Mart Pazar gününe kadar ziyaret edilebilir.

 • İranlı Sanatçının Depremzedelere Destek Sergisi Ankara'da Açıldı
  16:07 İranlı Sanatçının Depremzedelere Destek Sergisi Ankara'da Açıldı

  İranlı hat sanatçısı Sanaz Alborzi'nin, Kahramanmaraş merkezli depremzedeler anısına hazırladığı 'Kufi'nin Gözyaşları' sergisi Ankara'da Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi'nde ziyaret edilebilecek. Sergide Alborzi, depremin etkilediği 11 şehri Türkiye haritası üzerinde resimleyerek, tuvale yansıttı. Sergide yer alan eserlerin gelirinin yarısı depremzedelere bağışlanacak.

 • Trabzonlu pide ustası ailesiyle iş yükünü paylaşıyor
  15:45 Trabzonlu pide ustası ailesiyle iş yükünü paylaşıyor

  Trabzonlu pide ustası Muhammet Bekar, çalıştıracak eleman bulamayınca ailesiyle iş yükünü paylaşıyor. Bekar'a 23 yıllık eşi ve 4 çocuğu da destek veriyor. Çocukları dükkanda çalışarak pide yapmayı öğrendi ve müşterilere servis yapıyor. Ailecek çalışmanın güzel bir şey olduğunu belirten Bekar, birlikte çalışarak babasının yükünü azaltmaya çalıştıklarını söyledi.

 • Çanakkale Savaşları Mobil Müze Tırı Osmaneli'nde Ziyaretçilere Açıldı
  15:07 Çanakkale Savaşları Mobil Müze Tırı Osmaneli'nde Ziyaretçilere Açıldı

  Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan proje kapsamında Çanakkale Savaşları Mobil Müze Tırı, Osmaneli ilçesinde ziyaretçilere açıldı. Tırda, Çanakkale Savaşları'nda yaşananlar hakkında bilgi veren materyaller ve belgeler sergileniyor. Tır, bugün saat 17:00'a kadar ücretsiz olarak gezilebilecek.

 • Çanakkale Savaşları Mobil Müze Tırı Osmaneli'nde Ziyarete Açıldı
  14:53 Çanakkale Savaşları Mobil Müze Tırı Osmaneli'nde Ziyarete Açıldı

  Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen proje kapsamında hazırlanan Çanakkale Savaşları Mobil Müze Tırı, Bilecik'in Osmaneli ilçesinde ziyarete açıldı. Tır, Çanakkale Savaşları ve Milli Mücadele ruhunu gelecek nesillere aktarmak amacıyla Türkiye turuna çıkmıştır. Tırda sergilenen savaş materyalleri, videolar, objeler ve belgeler ziyaretçiler tarafından ilgiyle karşılanmıştır. Osmaneli Kaymakamı Yüksel Ünal, tırın ilçeye gelmesinde emeği geçenlere teşekkür etmiştir.


Advertisement