Son dakika melatonin haberleri, melatonin son dakika, son dakika melatonin

Son Dakika Melatonin Haberleri

 • Kanserli Çocuklar İçin İnternet Sitesi Tasarlandı
  02 Şub Kanserli Çocuklar İçin İnternet Sitesi Tasarlandı

  İzmir'de yaşayan 17 yaşındaki Atatürk Lisesi öğrencisi Yiğit Kaan Kızlıer, kanser hastası çocuklar için bir internet sitesi tasarladı. Site, kanserli çocukların eğitim, sağlık, kırtasiye ve ilaç desteği ile sosyal çevrelerini genişletmelerine yardımcı olmayı amaçlıyor. Kızlıer, site sayesinde daha fazla kişiye destek olabileceğini ve kullanıcı sayısının her geçen gün arttığını belirtti.

 • Çocuklarda gece terörü yaygın görülüyor
  18 Ara Çocuklarda gece terörü yaygın görülüyor

  Dokuz Eylül Üniversitesi Nöroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İbrahim Öztura, çocukluk çağında 'gece terörü' olarak bilinen 'parasomnia' hastalığının çok yaygın görüldüğünü belirtti. Öztura, çocukların kaliteli ve düzgün uyumasının gelişimlerini ve bilişsel fonksiyonlarını olumlu etkilediğini söyledi.

 • UYUSUN DİYE ÇOCUKLARA VERİLEN MELATONİN TAKVİYELERİ TEHLİKE SAÇIYOR
  16 Ara UYUSUN DİYE ÇOCUKLARA VERİLEN MELATONİN TAKVİYELERİ TEHLİKE SAÇIYOR

  UZMANLAR, yaklaşık her 20 çocuktan birinde uyku bozukluğu görüldüğünü belirtiyor.

 • Yazar ve sinirbilimci Serkan Karaismailoğlu, erkek ve kadın beyni arasındaki farkları anlattı
  12 Kas Yazar ve sinirbilimci Serkan Karaismailoğlu, erkek ve kadın beyni arasındaki farkları anlattı

  Çayırova 4. Kitap Günlerinde vatandaşlarla bir araya gelen yazar ve sinirbilimci Serkan Karaismailoğlu, erkek ve kadın beyni arasındaki farkları anlattı. Karaismailoğlu, ayrıca bilim, beyin yapısı, aile ve gençlik üzerine önemli konulara değindi.

 • Mevsimsel Depresyonun Psikolojik Etkileri Hakkında Uyarılar
  02 Kas Mevsimsel Depresyonun Psikolojik Etkileri Hakkında Uyarılar

  Hava sıcaklıklarındaki ani değişikliklerin kişilerin psikolojileri üzerindeki etkilerine yönelik konuşan Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Taha Can Tuman, mevsimsel depresyonun bir halk sağlığı sorunu haline geldiğini belirtti. Mevsimsel depresyonun 18-30 yaş arasında ve kadınlarda erkeklere göre biraz daha fazla görüldüğünü ifade eden Tuman, güneş ışığına maruz kalmak, uyku düzenine dikkat etmek ve yaşam tarzı değişiklikleri yapmanın mevsimsel depresyonun tedavisinde ve korunmasında yardımcı olabileceğini söyledi.

 • Prof. Dr. Arıca: Işık açıkken uyumak yorgunluğa neden olabilir
  02 Eki Prof. Dr. Arıca: Işık açıkken uyumak yorgunluğa neden olabilir

  Yalova Üniversitesi Rektör Yardımcısı Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Vefik Arıca, ışık açık uyumanın özellikle okula giden çocuklarda yorgunluğa sebep olabileceğini belirtti. Işık açık uyumanın melatonin hormonunun salgılanmasını engellediğini ve sağlıklı bir uyku için karanlık bir ortamın gerekliliğini vurgulayan Arıca, göz bandı takılması ve koyu renkli perdelerin kullanılmasının önemine dikkat çekti.

 • Prof. Dr. Arif Yüksel: İlerleyen yaşlarda uyku düzeni çok önemli
  30 Eyl Prof. Dr. Arif Yüksel: İlerleyen yaşlarda uyku düzeni çok önemli

  Medicana International İzmir Hastanesi İç Hastalıkları Yaşlı Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Arif Yüksel, Dünya Yaşlılar Günü'nde yaşlıların sağlıklı bir uyku düzeni ve beslenme alışkanlığına sahip olmalarının önemini vurguladı.

 • Sağlıklı Beslenme ve Düzenli Uyku Çocukları Hastalıklardan Koruyor
  24 Eyl Sağlıklı Beslenme ve Düzenli Uyku Çocukları Hastalıklardan Koruyor

  Tablet ve telefon gibi elektronik cihazların başında saatlerce vakit geçiren çocukların uyku düzeni bozulurken, bağışıklık sistemi de zayıflayabiliyor. Uzmanlar, hastalıklardan korunmak için hem sağlıklı beslenmenin hem de düzenli uykunun önemine dikkat çekiyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Erdal Pazar, sebzeleri öğünlerde mutlaka tüketmenin önemini vurgularken, aynı zamanda elektronik cihazlardan uzak durmanın uyku düzeni ve bağışıklık sistemi için önemli olduğunu belirtiyor.

 • Honor 90 Modeli Türkiye'de satışa sunuluyor
  23 Ağu Honor 90 Modeli Türkiye'de satışa sunuluyor

  Honor, Honor 90 modelini Türkiye pazarında kullanıcılar ile buluşturdu.

 • Hava durumundaki değişiklikler 'mevsimsel depresyon'a neden oluyor
  12 Ağu Hava durumundaki değişiklikler "mevsimsel depresyon"a neden oluyor

  Sinirbilim uzmanı Prof. Dr. Sinan Canan, sonbaharda havaların kapamasıyla görülen depresyon tipinin benzerinin yaz aylarındaki sıcak artışıyla da yaşanabileceğini söyledi.

 • Honor Pad X9 Türkiye'de Ön Siparişe Sunuldu
  02 Ağu Honor Pad X9 Türkiye'de Ön Siparişe Sunuldu

  Honor, tablet serisinin yeni üyesi Honor Pad X9 modelini Türkiye'de ön satışa sundu. Cihaz, 11,5 inç ekranı ve üst düzey ses deneyimi sunan 6 hoparlörlü ses teknolojisiyle dikkat çekiyor. Ayrıca, geniş depolama alanı ve uzun pil ömrüyle kesintisiz eğlence imkanı sağlıyor. Honor Pad X9, kullanıcıların görsel deneyimini maksimum seviyeye çıkarıyor ve insan merkezli teknolojiye odaklanıyor. Cihaz, güçlü ses sistemi ve gelişmiş özellikleriyle bir eğlence tabletinden beklenen tüm kriterleri karşılıyor. Honor Pad X9, Hepsiburada'da ön siparişe özel kampanyalarla satışa sunuldu.

 • Teknolojik Cihazların Göz Sağlığı Üzerindeki Etkileri
  17 Tem Teknolojik Cihazların Göz Sağlığı Üzerindeki Etkileri

  Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Serkan Güreser, teknolojik cihazların göz sağlığına olumsuz etkileri olduğunu belirtti. Uzun süreli ekran kullanımının göz yorgunluğuna ve kuruluğuna neden olabileceğini söyleyen Güreser, düzenli aralıklarla ekranlardan uzaklaşmanın önemini vurguladı. Ayrıca, gece saatlerinde ekran kullanımının uyku düzenini etkilediğini ve mavi ışığın gözlere zarar verdiğini ifade etti. Güreser, aşırı ekran kullanımının görme bozukluğunu ilerletebileceğini ve göz hijyenine dikkat edilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi. Periyodik göz muayenelerinin önemine de değinen Güreser, göz sağlığının korunması için alınacak önlemlerin önemli olduğunu belirtti.

 • Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan: Kalitesiz Uyku En Büyük Sağlık Sorunu
  12 Haz Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan: Kalitesiz Uyku En Büyük Sağlık Sorunu

  Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, kalitesiz uykunun en büyük sağlık sorunu olduğunu belirterek, uyku hijyenini bozan en önemli etken gece karanlıkta aydınlığın olması, aydınlığa maruz kalmaktır. Tarhan, kaliteli uykunun önemi ve uyku hijyeni hakkında bilgi verdi. Uyku hijyeninin sağlanamadığı durumlarda birçok hastalığın ortaya çıktığını vurgulayan Tarhan, uykunun temel bir ihtiyaç olduğunu, beyinde yorgunluk maddeleri biriktiği zaman, yatkınlık da varsa şizofreni geliştiğini, alzaymır öncüsü olabilecek bazı belirtiler ortaya çıktığını aktardı.

 • Mavi Işık Nedir? Korunma Yöntemleri Nelerdir?
  05 Haz Mavi Işık Nedir? Korunma Yöntemleri Nelerdir?

  Teknolojinin gelişmesi ile birlikte insan sağlığı da ciddi bir tehlike altına girdi. Kullandığımız akıllı telefon, dizüstü bilgisayar ve televizyon gibi elektronik cihazlar, radyasyon başta olmak üzere yaydıkları çeşitli kötü enerjiler ile ciddi tehlike arz ediyor. Özellikle dijital ekrana sahip cihazlar, mavi ışık adı verilen insan sağlığı için son derece zararlı bir ışık türü yayıyor. Maalesef ülkemiz de dahil olmak üzere tüm dünyada göz ardı edilen bu durum, uzun vadede ciddi sorunlara yol açıyor. Peki mavi ışık nedir? Korunma yöntemleri nelerdir? Sizler için anlattık.

 • Diş Sararmasının Sebepleri ve Çözüm Yolları
  03 May Diş Sararmasının Sebepleri ve Çözüm Yolları

  Diş sararmasının genetik ve beslenme kaynaklı olduğu belirtilirken, diş beyazlatma yönteminin en ideal çözüm olduğu açıklandı. Diş beyazlatma işleminin öncesinde sağlık kontrolünden geçilmesi gerektiği vurgulandı.

 • Çocukların 18 aylık olmadan ekranla tanışması sakıncalı bulunuyor
  12 Nis Çocukların 18 aylık olmadan ekranla tanışması sakıncalı bulunuyor

  Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi (OMÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Sosyal Pediatri Bilim Dalı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Tuğba Ayçiçek Dinçer, doğumdan sonra 18 ay dolmadan çocukların kesinlikle ekranla tanışmaması gerektiği uyarısında bulundu.

 • Uykusuzluk kadınlarda iki kat fazla görülüyor
  19 Mar Uykusuzluk kadınlarda iki kat fazla görülüyor

  Uykusuzluk hastalığı olarak isimlendirilen "insomni"nin kadınlarda 1,5-2 kat daha fazla görüldüğü ve 65 yaş üstündekilerin yaklaşık yarısının uykusuzluk şikayeti bulunduğu belirtildi.

 • Uykusuzluk kadınlarda iki kat fazla görülüyor
  19 Mar Uykusuzluk kadınlarda iki kat fazla görülüyor

  Uykusuzluk hastalığı olarak isimlendirilen "insomni"nin kadınlarda 1,5-2 kat daha fazla görüldüğü ve 65 yaş üstündekilerin yaklaşık yarısının uykusuzluk şikayeti bulunduğu belirtildi.

 • Yeterli ve dengeli beslenmeyle uyku kalitesi arttırılıyor
  15 Mar Yeterli ve dengeli beslenmeyle uyku kalitesi arttırılıyor

  Banvit BRF'nin Milli Eğitim Bakanlığı iş birliği ile hayata geçirdiği Akıllı Çocuk Sofrası projesi, sağlıklı nesillerin yetişmesine ve gıda israfının önlenmesine katkıda bulunmayı amaçlıyor.

 • Mavi ışık filtreli gözlüğün sahtesine dikkat
  09 Mar Mavi ışık filtreli gözlüğün sahtesine dikkat

  Mavi ışık filtreli gözlüğün sahtesine dikkatESKİŞEHİR Eskişehirli gözlükçü Murat Destici, mavi ışığa ve buna bağlı olarak üretilen sahte filtreli gözlüklerin insan sağlığı üzerindeki etkilerine değinerek, "Uyguladığımız çeşitli işlemlerle gözlüğün sahte mi yoksa gerçek mi...

 • ABD'de kreş müdürü çocuklara melatoninli sakız vermekle suçlanıyor
  15 Şub ABD'de kreş müdürü çocuklara melatoninli sakız vermekle suçlanıyor

  ABD'nin Indiana eyaletindeki bir kreş müdürü, çocuklara ebeveynlerinin izni olmadan uyku hormonlu sakız vermekle suçlandı.

 • 'Kış depresyonu, kadınlarda erkeklere göre 2 kat daha sık görülüyor'
  04 Şub "Kış depresyonu, kadınlarda erkeklere göre 2 kat daha sık görülüyor"

  Mevsimsel duygu durum bozukluklarının en sık karşılaşılan çeşidinin 'kış depresyonu' olduğunu söyleyen Psikolog Hilal Savaş, "Kış depresyonu her yaştan bireyde görülmekle birlikte ilk şikayetin ortaya çıkma yaşı genç erişkin yaşlardır.

 • 'Kış depresyonu, kadınlarda erkeklere göre 2 kat daha sık görülüyor'
  04 Şub "Kış depresyonu, kadınlarda erkeklere göre 2 kat daha sık görülüyor"

  Mevsimsel duygu durum bozukluklarının en sık karşılaşılan çeşidinin 'kış depresyonu' olduğunu söyleyen Psikolog Hilal Savaş, "Kış depresyonu her yaştan bireyde görülmekle birlikte ilk şikayetin ortaya çıkma yaşı genç erişkin yaşlardır.

 • Uzmanı uyardı: Ekranlardan yayılan mavi ışık melatonin hormonunu baskılıyor
  10 Oca Uzmanı uyardı: Ekranlardan yayılan mavi ışık melatonin hormonunu baskılıyor

  Gece tablet, telefon gibi dijital ekranlardan yayılan mavi ışığın melatonin hormonunu baskıladığını açıklayan Doç. Dr. Aylin Kılıç "Melatonin hormonunun düzensiz salgılanması uykusuz bir gece geçirmenin yanında yaşlanmamızı da sağlar.

 • Uykusuzluk, tansiyon ve kan şekerini yükselterek hastalıklara kapı aralıyor
  06 Oca Uykusuzluk, tansiyon ve kan şekerini yükselterek hastalıklara kapı aralıyor

  Halk arasında uyku hormonu olarak bilinen melatoninin, gece saatlerinde televizyon, lamba ya da bilgisayar gibi mavi dalga boyuna sahip ışıklara maruziyet nedeniyle yeterince üretilememesinin, uykusuzluğa, kan basıncının, kalp hızının ve kolesterol seviyesinin artmasına yol açarak,...

 • Psikologdan 'kış depresyonu' uyarısı: 'Kadınlarda erkeklere göre daha fazla görülüyor'
  17 Ara Psikologdan 'kış depresyonu' uyarısı: "Kadınlarda erkeklere göre daha fazla görülüyor"

  Psikologdan 'kış depresyonu' uyarısı: "Kadınlarda erkeklere göre daha fazla görülüyor" Uzman Psikolog Arzu Hamurcu: "Kış aylarında melatonin hormonu daha fazla salgılanması depresyona sebep olabiliyor" Kış aylarının gelmesi ve gün ışığı oranının azalmasıyla birlikte, uzmanlar vatandaşlara...

 • LİSELİ YİĞİT KANSER PROJESİYLE BM'YE DAVET EDİLDİ
  24 Kas LİSELİ YİĞİT KANSER PROJESİYLE BM'YE DAVET EDİLDİ

  İZMİR Atatürk Lisesi 9'uncu sınıf öğrencisi Yiğit Kaan Kızlıer (16), 'Melatonin Kanser Hücrelerini Öldürür mü' adlı projesiyle 26 Kasım'da çevrim içi yapılacak Birleşmiş Milletler (BM) konferansına davet edildi.

 • Bu listedeki yiyeceklerin doğal gaz faturalarını düşüreceği belirtildi!
  21 Kas Bu listedeki yiyeceklerin doğal gaz faturalarını düşüreceği belirtildi!

  İngiltere'de doğal gaz krizinin derinleşmesi uzmanları da harekete geçirdi. Bir yatak firmasının uyku uzmanları tarafından hazırlanan listedeki yiyeceklerin gece sıcak tutması nedeniyle doğal gaz faturalarını da düşüreceği ifade edildi.

 • 'PANDEMİDE HİJYEN SAYESİNDE GÖRÜLMEYEN GRİP SALGINI BU SENE DAHA ETKİLİ OLACAK'
  19 Kas "PANDEMİDE HİJYEN SAYESİNDE GÖRÜLMEYEN GRİP SALGINI BU SENE DAHA ETKİLİ OLACAK"

  İÇ Hastalıkları Uzmanı Dr. Aytaç Karadağ grip salgınında dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

 • Yatmadan önce yapılan 'led diyeti' uykunun kalitesini artırıyor
  31 Eki Yatmadan önce yapılan "led diyeti" uykunun kalitesini artırıyor

  Medipol Mega Üniversite Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı ve Uyku Kliniği Sorumlusu Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu, led ışıklar, "hava aydınlık ve güneş var" algısı oluşturduğu için uykudan önce telefon, televizyon ve bilgisayara bakılmasının uykuyu engellediğini belirterek, "Uyumadan en az...

 • Az uyku hastalık, çok uyku ölüm riskini artırıyor
  15 Eki Az uyku hastalık, çok uyku ölüm riskini artırıyor

  Medipol Mega Üniversite Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı ve Uyku Kliniği Sorumlusu Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu, ideal uyku süresi olan 8 saatten az ya da fazla uyunduğunda yaşam süresinin azaldığını, ek rahatsızlıkların ortaya çıktığını belirterek, "Çok uyuduğunuzda, az uyuduğunuz...

 • Mutsuzluğun, hastalıkların ve şişmanlığın sebebi D vitamini eksikliği olabilir
  26 Eyl Mutsuzluğun, hastalıkların ve şişmanlığın sebebi D vitamini eksikliği olabilir

  Güneş ışınlarının mutluluk hormonunu artırdığı, mutsuzluğun kaynağının D vitamini eksikliği olabileceği belirtiliyor. Öte yandan 65 yaş üstü kişilerde üretilen D vitamininin, gençlerden yüzde 75 daha az olduğu vurgulanırken, bu eksiklikle obezite arasında bağlantı olduğu ifade ediliyor. Vücudun ihtiyaç duyduğu D vitamininin önemli oranıysa güneş ışınlarında bulunuyor.

 • 'Güneşin ninnisi' ile uyku kalitenizi artırabilirsiniz
  21 Eyl "Güneşin ninnisi" ile uyku kalitenizi artırabilirsiniz

  Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Fizyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Levent Öztürk, D vitamini eksikliğinin uyku kalitesi ve sağlığını olumsuz etkilediğini söyledi.

 • Bu hafta hangi oyunlar çıkacak? 12 – 18 Eylül 2022
  12 Eyl Bu hafta hangi oyunlar çıkacak? 12 – 18 Eylül 2022

  Her hafta yeni oyunlar piyasaya sürülmeye devam ediyor. Piyasaya yeni sürülen oyunların yanı sıra daha önce sürülmüş fakat farklı platformlara çıkış yapmaya hazırlanan oyunlar da yeni yerlerini almaya başlıyor. PC, Switch, PlayStation, Xbox, iOS ve Android için çıkacak yeni oyunlarda bu hafta neler var? Aksiyon, macera, simülasyon ve daha fazla türde pek çok oyun 12 – 18 Eylül arasında çıkış yapmaya hazırlanıyor. Peki, Bu hafta hangi oyunlar çıkacak? Detayları haberimizde…

 • 'Yorgun olmanıza rağmen uyuyamıyorsanız sirkadiyen ritminiz bozulmuş olabilir'
  05 Eyl "Yorgun olmanıza rağmen uyuyamıyorsanız sirkadiyen ritminiz bozulmuş olabilir"

  Yorgun olunmasına rağmen gece uykuya dalma, daldıktan sonra uykuyu sürdürme, sabah erken uyanamama gibi uyku sorunları iş performansının azalmasına, depresyona, iş başarısızlıklarına ve trafik kazalarına kadar pek çok ciddi sonuca neden olabiliyor.

 • Günde kaç öğün yemek sağlıklı?
  26 Nis Günde kaç öğün yemek sağlıklı?

  Modern yaşam tarzı günde üç öğün yemek yemeye göre tasarlanmıştır.

 • Uzmanından Ramazan'da bağışıklığı artıran 11 besin önerisi
  30 Mar Uzmanından Ramazan'da bağışıklığı artıran 11 besin önerisi

  Ramazan'da bağışıklığı artıracak 11 besin önerisinde bulunan Beslenme ve Diyet Uzmanı Diyetisyen Selin Nur Ünal, "Ramazan'da ceviz, badem, kuru erik, kuru kayısı, tam buğday ekmeği, kefir, yumurta, yulaf, zeytin, fındık ve tahini uygun miktarlarda tüketerek bağışıklığımızı güçlendirebiliriz" dedi.

 • Sağlıklı uyku için 'uyku hijyeni' uyarısı
  18 Mar Sağlıklı uyku için "uyku hijyeni" uyarısı

  Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Fizyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Levent Öztürk, yaşam biçimi, uyku saati ve ortam şartlarının düzenlenmesini içeren "uyku hijyeni" kurallarına uyumun sağlıklı uykunun temelini oluşturduğunu kaydetti.

 • Uykusuzluk kilo almaya yol açabilir
  05 Mar Uykusuzluk kilo almaya yol açabilir

  Çok az dinlenme ve çok sayıda yanlış gıda tüketmek, uykusuzluğa yol açarak zararlı bir döngüye dönüşebiliyor.

 • Sağlıklı bebek uykusu nasıl olmalıdır? Mitler ve gerçekler
  16 Şub Sağlıklı bebek uykusu nasıl olmalıdır? Mitler ve gerçekler

  Uyku gerilemeleri gerçek değil. Gece uyanmaları normal ve Ani Bebek Ölümü Sendromu (ABÖS)'e karşı koruma sağlıyor.

 • 'Vücudun güçlü bağışıklığa ulaşmasının yolu kaliteli uykudan geçiyor'
  09 Şub "Vücudun güçlü bağışıklığa ulaşmasının yolu kaliteli uykudan geçiyor"

  Covid-19 pandemisinde güçlü bir bağışıklığa ve immün sisteminin yüksek olmasına daha çok ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Kulak Burun Boğaz Hastalıkları uzmanı. Dr.

 • Son dakika haberi... 'Uyku sorunu yaşayanların sayısı pandemi ile birlikte yüzde 74'e yükseldi'
  31 Oca Son dakika haberi... "Uyku sorunu yaşayanların sayısı pandemi ile birlikte yüzde 74'e yükseldi"

  Son dakika gündem haberi: Toplumda uyku sorununun meta analizlere göre arttığını vurgulayan Uzm. Psikolog Kübra Bozkurt, "Toplumda uyku sorunu sıklığı yüzde 35,6 olurken bu oran Covid-19'a yakalananlarda yüzde 74,8 oldu.

 • Deneysel ilaç araştırma ve geliştirme sempozyumu Atatürk Üniversitesinde gerçekleşti
  21 Oca Deneysel ilaç araştırma ve geliştirme sempozyumu Atatürk Üniversitesinde gerçekleşti

  Tıbbi Farmakoloji Bölümü ile Klinik Araştırma-Geliştirme ve Tasarım Merkezi (KARGETAM) tarafından ilki gerçekleşen Birinci Ulusal Klinik ve Deneysel İlaç Araştırma ve Geliştirme konulu sempozyum, Atatürk Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlendi.

 • Pandemi döneminde uyku sorunları arttı
  12 Oca Pandemi döneminde uyku sorunları arttı

  Pandemi döneminde uyku sorunları arttıMUĞLA Uyku saatlerinin esnek hale gelmesi, fiziksel hareketin azalması ve ekran karşısında geçirilen sürenin uzaması pandemi dönemine has bir uykusuzluk sorununa yol açmasına neden olduğu ortaya çıktı.

 • Unutulan bir Orta Çağ alışkanlığı: Günde iki uyku
  11 Oca Unutulan bir Orta Çağ alışkanlığı: Günde iki uyku

  Araştırmalar insanların 19. yüzyıla kadar günde iki kez uyuduklarını gösteriyor.

 • Uykusuzluk çekenler işte derdinizin dermanı! Bu iki meyveyi uyumadan yiyin, mışıl mışıl uyuyun
  18 Ara Uykusuzluk çekenler işte derdinizin dermanı! Bu iki meyveyi uyumadan yiyin, mışıl mışıl uyuyun

  Uykuyla ilgili araştırmalarını sosyal medyadan duyuran Zoe isimli kadın, uykusuzluk problemi yaşayanlara 2 meyve önerdi. Zoe, gece yatmadan yenecek kivi veya kirazın uyku sorununa çok iyi geldiğini öne sürdü.

 • 2035'te her 3 çocuktan 1'i gözlük takacak
  17 Ara 2035'te her 3 çocuktan 1'i gözlük takacak

  2035'te her 3 çocuktan 1'i gözlük takacakDİYARBAKIR Son yıllarda çocuklar ve yetişkinler olmak üzere tablet, telefon ve bilgisayar gibi elektronik cihazlara bağlı kalmaktan miyop oranında artış yaşanmaya başlandı.

 • Zinde bir yaşam için biyolojik saate uymak önemli
  05 Ara Zinde bir yaşam için biyolojik saate uymak önemli

  Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Demet İlhan, biyolojik saatine uyumlu yaşayanların sağlıklarını uzun yıllar koruyabileceklerini söyledi.

 • Gece mesaileri kalp sağlığınızı nasıl etkiliyor?
  24 Kas Gece mesaileri kalp sağlığınızı nasıl etkiliyor?

  Bilim insanları, yorgunluk ve uyku sorunlarına neden olduğu bilinen gece vardiyasının, kalp sağlığını da olumsuz etkilediğini ortaya koydu.

 • Metabolizmamızı kış saatine güncelliyoruz
  19 Kas Metabolizmamızı kış saatine güncelliyoruz

  İskenderun Gelişim Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Eray Albayrak, kış aylarında hareket düzeyinin azalmasının kilo artışını beraberinde getirdiğini söyledi.

 • İSTANBUL-?BABAANNE USULÜ? BATTANİYELER STRESİ AZALTIYOR
  15 Kas İSTANBUL-?BABAANNE USULÜ? BATTANİYELER STRESİ AZALTIYOR

  Koruyucu Sağlık Uzmanı Prof. Dr. Oğuz Özyaral, teknolojik ürün olan ağırlıklı battaniyelerin yaşam kalitesini artırdığına dikkat çekti.

 • Uzmanı uyardı: Gece yeme bozukluğu kadınlarda daha sık görülüyor
  20 Eki Uzmanı uyardı: Gece yeme bozukluğu kadınlarda daha sık görülüyor

  Sonbaharın gelişiyle birlikte günlerin kısalmasının gece yeme bozukluğunu tetiklediğini söyleyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Pınar Çoban Çinko, "Yapılan araştırmalarda kadınların erkeklere oranla gece yeme bozukluğuna daha yatkın olduğu tespit edilmiştir.

 • Melatonin eksikliği, hastalık riskini artıyor
  15 Eki Melatonin eksikliği, hastalık riskini artıyor

  Medipol Üniversitesi Pendik Hastanesi'nden Diyetisyen Gizem Gençyürek, "Melatonin seviyesi normalden fazla düşerse, hastalıklara yakalanma riski artar, yaşlanma süreci hızlanır. Yetersiz uyku, stres, huzursuzluk durumları melatonin eksikliğini tetikler.

 • Profesör, meme kanserinde risk grubundaki meslekleri sıraladı: Hostesler ilk sırada
  12 Eki Profesör, meme kanserinde risk grubundaki meslekleri sıraladı: Hostesler ilk sırada

  Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cerrahi Onkoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sancar Bayar, meme kanserinin belirli bazı meslek gruplarında daha fazla görüldüğünü söyleyerek, "Özellikle hosteslerde fazla izlenebiliyor. Bunun ana nedeni; özellikle transatlantik yapılan uçuşlarda kozmik radyasyona maruz kalma, meme kanseri riskini artırabiliyor. Yine gece çalışan kişilerde, gece çalışan hemşirelerde melatonin seviyesinin düşmesine bağlı meme kanseri riski artabilir." ifadelerini kullandı.

 • Türkiye'de her 8 kadından 1'i meme kanserine yakalanıyor
  04 Eki Türkiye'de her 8 kadından 1'i meme kanserine yakalanıyor

  'Meme Kanseri Farkındalık Ayı' kapsamında açıklamalarda bulunan Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Hakan Karagöl, Türkiye'de her 8 kadından birinin meme kanserine yakalandığına dikkat çekti.

 • Medipol'den 'sonbahar depresyonu' uyarısı
  28 Eyl Medipol'den "sonbahar depresyonu" uyarısı

  Medipol Üniversitesi Pendik Hastanesi'nden Klinik Psikolog Gözde Göktaş, "Mevsim geçişlerinde 100 kişiden 40'ını etkileyen sonbahar depresyonunda enerjide düşüş, hareketlerinde yavaşlama, kilo kaybı veya artışı, konsantrasyon güçlüğü, değersizlik hissiyatı ve uyku bozuklukları görülebiliyor.

 • Son dakika haberi | Koronavirüs uyku düzenini bozdu; kabuslar ve uyku bölünmeleri arttı
  28 Ağu Son dakika haberi | Koronavirüs uyku düzenini bozdu; kabuslar ve uyku bölünmeleri arttı

  Son dakika haberlerine göre Koronavirüsün tüm dünyada insanların uykusunu nasıl etkilediği araştırıldı.

 • Yaz aylarında delta uykusunun süresi azalıyor
  18 Ağu Yaz aylarında delta uykusunun süresi azalıyor

  Uykusuzluk, yorgun uyanma, uykuya dalmakta güçlük çekme gibi problemlerin yaz aylarında daha fazla görüldüğüne dikkat çeken Nöroloji Uzmanı, Uzm. Dr.

 • 5 SAAT UYUYAN GENÇLERDE ÖFKE PROBLEMİ ARTIYOR
  10 Ağu 5 SAAT UYUYAN GENÇLERDE ÖFKE PROBLEMİ ARTIYOR

  Yapılan araştırmalar 5 saat uyuyanların çok daha depresif olduğunu, öfke ve kafa karışıklığı yaşadığını ortaya koydu.

 • Kaç saat değil hangi saat aralığında uyuduğunuz önemli
  13 Tem Kaç saat değil hangi saat aralığında uyuduğunuz önemli

  Kaç saat değil hangi saat aralığında uyuduğunuz önemli Düzenli uyku aşı koruyuculuğunu uzatıyor Tam bağışıklık için uyku düzeni şart Bağışıklık sistemi için hangi saatlerde uyku düzeninin oluşturulması gerektiğine dair bilgilendirmelerde bulunan Prof. Dr.

 • Zinde kalmak için alışveriş listenizi güncelleyin
  04 Tem Zinde kalmak için alışveriş listenizi güncelleyin

  BOL BOL SEBZE VE MEYVE...Dr. Ayça Kaya, iç hastalıkları uzmanıENGİNAR: Yüksek lif oranı sayesinde bağırsak hareketlerini hızlandırır ve hazımsızlığı önler.

 • Uykusuzluk bağırsak ve mideyi bozabilir
  01 Tem Uykusuzluk bağırsak ve mideyi bozabilir

  Uykusuzluğun birçok sindirim sistemi problemine yol açtığına dikkati çeken Prof. Dr. Vedat Göral, "Rahat bir sindirim rahat bir uyku getirir, rahat bir uyku da rahat bir sindirim işlevine neden olur.

 • Süper besin cevizi tüketirken dikkat etmeniz gerekenler
  03 Haz Süper besin cevizi tüketirken dikkat etmeniz gerekenler

  Memorial Kayseri Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü'nden Dyt. Merve Sır, ceviz hakkında bilgi vererek, nasıl tüketilmesi gerektiği konusunda uyarılarda bulundu.

 • Covid-19 ile birlikte tüm dünyada insanlar yılda ortalama 6 kilo aldı
  27 May Covid-19 ile birlikte tüm dünyada insanlar yılda ortalama 6 kilo aldı

  İstinye Üniversitesi (İSÜ) öğretim üyeleri Covid-19 pandemisinin beraberinde getirdiği yaşam şeklinin beslenme alışkanlıklarını ve davranışlarını nasıl etkilediğini araştırdı.

 • Yetişkinler de çocuklar kadar risk altında
  25 May Yetişkinler de çocuklar kadar risk altında

  25-31 Mayıs Dünya Lösemili Çocuklar Haftası nedeniyle çocukluk çağı kanserleri arasında en sık görülen kanser türlerinden lösemi hakkında değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Birol Baytan, çocukluk çağında sıklıkla akut lenfoblastik lösemi görüldüğünün altını çizdi.

 • Haftada 2 öğün balık tüketimi bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor
  24 May Haftada 2 öğün balık tüketimi bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor

  Medicana Ataşehir Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Merve Başkan, bağışıklık sisteminin kuvvetlendirilmesi için haftada en az 1-2 öğün balık tüketiminin özellikle salgın dönemlerinde çok önemli olduğunu belirtti.

 • Işık kirliliği uyarısı: Yılda 1 milyar TL'lik enerji israf oluyor
  23 May Işık kirliliği uyarısı: Yılda 1 milyar TL'lik enerji israf oluyor

  Şehir ve mekanların plansız aydınlatılmasıyla oluşan ışık kirliliğine dikkat çeken İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Sinan Aliş, "Türkiye'de 1 milyar TL'nin üzerinde toplam ışık kirliliği kaynaklı israfımız oluyor.

 • DR. İNAL KORONAVİRÜSE KARŞI BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ HER ZAMAN GÜÇLÜ TUTMALIYIZ
  18 May DR. İNAL KORONAVİRÜSE KARŞI BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ HER ZAMAN GÜÇLÜ TUTMALIYIZ

  KAYSERİ Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Ahmet İnal, bağışıklık sisteminin güçlü olması için beslenme ve düzenli uykunun önemine dikkat çekerek, Koronavirüse karşı bağışıklık sistemini her zaman güçlü tutmamız gerekiyor dedi.

 • Uzman doktor koronavirüse yakalanan kanser hastalarının savaşını Pirus zaferine benzetti
  17 May Uzman doktor koronavirüse yakalanan kanser hastalarının savaşını Pirus zaferine benzetti

  İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Onkoloji Enstütüsü'nden Doç. Dr. Didem Taştekin, koronavirüs olan kanser hastalarının sürecini "Pirus zaferi"ne benzetti. Konuyla ilgili konuşan Taştekin, "Ağır kayıplar verme pahasına düşmana karşı kazanılmış galibiyetlerdir. Kısa vadede bir zafer olsa da uzun vadede sizi zayıf bırakacağından sakıncalıdır. Kanser hastaları için koronadan hayatta kalmak, ancak sonra tedavi edilmemiş bir kansere yenik düşmek yani Pirus zaferi olacaktır " ifadelerini kullandı.

 • Mutluluk reçeteleri
  01 May Mutluluk reçeteleri

  Pandeminin başlangıcından bu yana bağışıklık sistemini güçlendirmek amacıyla C, D vitaminlerine ve benzeri takviyelere talep arttı.

 • Post-Covid-Sendrom? doğal yollarla tedavi edilebilir
  25 Nis Post-Covid-Sendrom? doğal yollarla tedavi edilebilir

  ? Kovid-19 geçirenlerde, birçok kalıcı hasar oluşabildiğini kaydeden Fitoterapi Uzmanı Serhat Koran, bu rahatsızlıkları doğal yollarla tedavi edebilmenin mümkün olduğunu söyledi.

 • Pandemiyle gelen uyku bozukluğu: Koronasomni
  19 Nis Pandemiyle gelen uyku bozukluğu: Koronasomni

  Pandemi sırasında 13 ülkeden 44 makale ve raporun analiz edildiği ve 54.231 katılımcıyı içeren bir çalışmada, uyku bozukluğunun yaygınlığının arttığı ve genel nüfusun ve sağlık çalışanlarının yaklaşık yüzde 40'ını etkilediğinin bilgisini paylaşan Altınbaş Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dr. Öğr.

 • Uykusuz gecelerin vücudumuza yaptıklarını hep birlikte irdeleyelim!
  09 Nis Uykusuz gecelerin vücudumuza yaptıklarını hep birlikte irdeleyelim!

  İşte uzun bir gece boyunca bedeninde neler olup bittiğini Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahi Uzmanı Op.Dr.Bahadır Baykal anlattı.

 • Pandemi döneminde tüp bebek tedavisi ertelenmeli mi?
  08 Nis Pandemi döneminde tüp bebek tedavisi ertelenmeli mi?

  Wuhan'da ortaya çıkan ve dünya çapında yaklaşık bir milyon insanı enfekte eden Sars-Cov2 salgını ile ilgili olarak Dr. Paoli ve arkadaşları tarafından yapılmış J.Endocrionol Invest.

 • İleri evre beyin tümörü hastalarının ömrü özel beslenme programıyla 5 yıla kadar uzayabiliyor
  08 Nis İleri evre beyin tümörü hastalarının ömrü özel beslenme programıyla 5 yıla kadar uzayabiliyor

  İleri evre beyin tümörü tanısı alan hastalarda uygulanan sağlıklı beslenme programı ile ortalama yaşam süresinin 3 ile 5 yıl arttığı ve yaşam kalitesinin yükseldiği belirlendi.

 • 'Sahurda çay, kahve ve gazlı içecekler tüketmek uykunuzu böler' uyarısı
  06 Nis "Sahurda çay, kahve ve gazlı içecekler tüketmek uykunuzu böler" uyarısı

  Türk Uyku Tıbbı Derneği (TUTD) Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Hikmet Fırat, sahurda çay, kahve ve gazlı içecekler tüketmenin uykuyu olumsuz etkileyeceği uyarısında bulundu.

 • Fazla aydınlatmadan yıllık 400 milyon liralık enerji boşa gidiyor
  25 Mar Fazla aydınlatmadan yıllık 400 milyon liralık enerji boşa gidiyor

  Türkiye Sağlıklı Kentler Birliğince yaptırılan araştırmaya göre, kullanılmayan alanların aydınlatılması, kullanılan yerlerin ise gereğinden fazla aydınlatılması gibi nedenlerle Türkiye'de yıllık 400 milyon, Bursa'da ise 21 milyon liralık enerji boşa gidiyor.

 • DR. GÜNEŞ ERTÜRK, 'GENÇ VE GÜZEL KALMANIN 50 YOLU'NU ANLATTI
  16 Mar DR. GÜNEŞ ERTÜRK, 'GENÇ VE GÜZEL KALMANIN 50 YOLU'NU ANLATTI

  ? Hürriyet Kitap, Dr. Güneş Ertürk imzasını taşıyan 'Genç ve Güzel Kalmanın 50 Yolu' yayımladı.

 • Ceren Yılmaz konuştu! Yalnızlık detoksu! Nasıl sever? A'dan Z'ye bilinmeyenleri
  05 Mar Ceren Yılmaz konuştu! Yalnızlık detoksu! Nasıl sever? A'dan Z'ye bilinmeyenleri

  Ceren Yılmaz, "En son en çok hüzünlendiğin anı paylaşabilir misin?

 • Araştırmaya göre 'akıllı telefon bağımlılığı' uyku düzenini etkiliyor
  03 Mar Araştırmaya göre "akıllı telefon bağımlılığı" uyku düzenini etkiliyor

  NEW Akıllı telefonlara bağımlılığın, uykuya dalmada güçlük çekme, uyku süresinin azalması ve gündüz yorgunluğuna neden olduğu bildirildi.

Advertisement