TSK 2 Ayda 8 Bin Azaldı! - Son Dakika
Politika

TSK 2 Ayda 8 Bin Azaldı!

TSK 2 Ayda 8 Bin Azaldı!

Türk Silahlı Kuvvetlerinin 720 bin olan personel sayısı, Kasım ayından bu yana 8 bin 241 kişi azaldı.

02.01.2012 22:11  Güncelleme: 22:39
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Genelkurmay Başkanlığı, personel istatistiklerini güncelledi. Buna göre Türk Silahlı Kuvvetlerinin sivil personelle birlikte 720 bin olan personel sayısı, Kasım ayından bu yana 8 bin 241 kişi azaldı.

Genelkurmay Başkanlığı, ilk kez geçen yıl Kasım ayında açıkladığı personel istatistiklerini, ayrıntılı olarak güncelledi. Genelkurmay Başkanlığının internet sitesine konulan Türk Silahlı Kuvvetlerindeki personel durumu, Jandarma Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığındaki personele ilişkin verilerle sıralandı. Buna göre Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri'nde 329, Jandarma Genel Komutanlığı'nda 33, Sahil Güvenlik Komutanlığı'nda ise 2 general/amiral olduğu belirtilerek; Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri'nde 33 bin 788, Jandarma Genel Komutanlığında 5 bin 491 ve Sahil Güvenlik Komutanlığında 594 subay görev yapıyor.

Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri'nde 71 bin 475 astsubay olduğu kaydedilen bilgi notunda, Jandarma Genel Komutanlığında 22 bin 591, Sahil Güvenlik Komutanlığında ise bin 401 astsubay bulunduğu bildirildi. TSK personel mevcutları listesinde Jandarma Genel Komutanlığında 24 bin 434 uzman jandarma yer alırken, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri'nde 34 bin 282 uzman erbaş, Jandarma Genel Komutanlığında 6 bin 551, Sahil Güvenlik Komutanlığında ise 589 uzman erbaş olduğu belirtildi.

Erbaş ve er sayısı Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri için 307 bin 417, Jandarma Genel Komutanlığı için 141 bin 316 ve Sahil Güvenlik Komutanlığı için bin 593 olarak yer alırken, yükümlü personel toplamı Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri'nde 312 bin 801, Jandarma Genel Komutanlığında 142 bin 18 ve Sahil Güvenlik Komutanlığında bin 606 kişi. Askeri personel toplamına göre ise Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri'nde 452 bin 675, Jandarma Genel Komutanlığında 201 bin 118, Sahil Güvenlik Komutanlığında ise 4 bin 192 kişi görev yapıyor.

TOPLAM MEVCUT 711 BİN 759

TSK bünyesindeki sivil memur/işçi sayısı ise Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri'nde 49 bin 154, Jandarma Genel Komutanlığında 3 bin 742 ve Sahil Güvenlik Komutanlığında 878 olarak açıklandı. TSK personel mevcut toplamı Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri'nde 501 bin 829, Jandarma Genel Komutanlığında 204 bin 860 ve Sahil Güvenlik Komutanlığında 5 bin 70 olarak bildirildi. Böylece TSK'nın toplam personel sayısı 711 bin 759 olarak gerçekleşti. 21 Kasım 2011'de açıklanan TSK Personel Sayısı listesinde toplam mevcut 720 bin olarak gösterilmişti. Yeni yılda TSK personel sayısı 8 bin 241 kişi azaldı. - ANKARA

Kaynak: AA

Son Dakika Politika TSK 2 Ayda 8 Bin Azaldı! - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Twitch'e erişim engeli getirildi
  23:18 Twitch'e erişim engeli getirildi

  BTK sayfasında paylaşılan bilgilere göre, popüler canlı yayın platformları arasında yer alan Twitch'e, Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü kararıyla erişim engeli getirildi.

 • Abdullah Özdemir'den Ekrem İmamoğlu'na: Biz felaket zamanı tatile gitmeyiz
  21:39 Abdullah Özdemir'den Ekrem İmamoğlu'na: Biz felaket zamanı tatile gitmeyiz

  Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir, AK Parti İBB Başkan Adayı Murat Kurum'un bakanlık döneminde felaket bölgelerindeki hizmetlerinden övgüyle bahsetti. Konuşmasında İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na gönderme yapan Özdemir, ''Biz felaket zamanı balıkçıya, tatile gitmeyiz'' dedi.

 • Kendisinden haber alınamayan kadın evde uyurken bulundu
  20:20 Kendisinden haber alınamayan kadın evde uyurken bulundu

  Niğde'de kendisinden haber alınamayan 65 yaşındaki F.G. isimli kadın, evinde uyurken bulundu.

 • Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek: Türkiye, FATF'ın gri listesinden çıkıyor
  19:26 Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek: Türkiye, FATF'ın gri listesinden çıkıyor

  Mali Eylem Görev Gücü (FATF), kara para aklama ve terörizmin finansmanı konusunda belirlediği kriterleri, Türkiye'nin büyük ölçüde karşıladığı sonucuna vardı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek FATF'ın Türkiye kararını değerlendirerek, ''Ülkemizi gri listeden çıkarmak için teknik çalışmalarımızı başarıyla tamamladık. Haziran ayında yapılacak yerinde denetimle gri listeden çıkma süreci tamamlanmış olacak.'' ifadelerini kullandı.

 • 6 yaşında evlendirme davasında istinaf mahkemesi cezayı az buldu, sanıklar yeniden yargılanacak
  18:12 6 yaşında evlendirme davasında istinaf mahkemesi cezayı az buldu, sanıklar yeniden yargılanacak

  6 yaşında evlendirilme davasında sanık Kadir İstekli, Yusuf Ziya Gümüşel ve Fatıma Gümüşel'in hapis cezası ile cezalandırıldıkları kararı istinaf mahkemesi bozdu. 20. Ceza Dairesi Kadir İstekli'nin iki suçtan cezalandırılması gerekirken tek suçtan cezalandırıldığı, anne Fatıma Gümüşel ve baba Yusuf Ziya Gümüşel'in ise anne ve baba olmalarından dolayı cezanın arttırılması gerektiğini belirterek kararın usul ve esas yönünden bozulmasına karar verdi. Sanıklar yeniden hakim karşısına çıkacak.

 • Mauro Icardi, MKE Ankaragücü-Galatasaray maçındaki hareketi nedeniyle PFDK'ya sevk edildi
  17:27 Mauro Icardi, MKE Ankaragücü-Galatasaray maçındaki hareketi nedeniyle PFDK'ya sevk edildi

  Galatasaray'ın Arjantinli futbolcusu Mauro Icardi, Ankaragücü maçındaki hareketi nedeniyle tedbirsiz olarak PFDK'ye sevk edildi.

 • Almanya'da kişisel kullanım amaçlı esrar tüketimi için karar verildi
  17:24 Almanya'da kişisel kullanım amaçlı esrar tüketimi için karar verildi

  Almanya, kişisel kullanım amaçlı esrarı kısmen yasallaştırma yolunda ilerliyor. Yeni yasa, ülkeyi Malta ve Lüksemburg'tan sonra esrarı yasallaştıran 3. Avrupa Birliği ülkesi haline getirecek. Tartışmaların ardından Almanya parlamentosunun esrar kullanımını kısmen yasallaştırması bekleniyor. Yasa değişikliği, Almanya'yı Malta ve Lüksemburg'dan sonra esrarı kişisel kullanım için yasallaştıran üçüncü Avrupa Birliği ülkesi yapacak.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan: Enflasyon bizim de canımızı yakıyor
  17:11 Cumhurbaşkanı Erdoğan: Enflasyon bizim de canımızı yakıyor

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Balıkesir'de düzenlenen mitingde konuştu. Gündemine yerel seçimleri ve hayat pahalılığını alan Erdoğan, "Dünyanın başının belası olan enflasyon bizim de canımızı yakıyor. Amacımız Türkiye Yüzyılı rotamızı koruyarak bu fırtınalı küresel iklimden ülkemizi sağ selamet çıkarmaktır." ifadelerini kullandı.

 • Dilan Polat'tan aylar sonra tek cümlelik paylaşım
  16:59 Dilan Polat'tan aylar sonra tek cümlelik paylaşım

  Kara para aklama ve vergi kaçırma gibi 4 ayrı suçtan tutuklu bulunan Dilan Polat'ın Instagram'daki sosyal medya hesabından aylar sonra bir paylaşım yapıldı. Polat çiftinin yer aldığı paylaşımdaki "Geciken adalet, adalet değildir." cümlesi ise dikkatlerden kaçmadı.


Advertisement