UNESCO eski Genel Direktörü: Kuşak ve Yol İnisiyatifi ekonomik altyapının ötesinde anlamları olan bir proje - Son Dakika
Politika

UNESCO eski Genel Direktörü: Kuşak ve Yol İnisiyatifi ekonomik altyapının ötesinde anlamları olan bir proje

UNESCO eski Genel Direktörü: Kuşak ve Yol İnisiyatifi ekonomik altyapının ötesinde anlamları olan bir proje

UNESCO eski Genel Direktörü Irina Bokova, Çin'in önerdiği Kuşak ve Yol İnisiyatifi'nin sadece ekonomik altyapıyla ilgili olmadığını, aynı zamanda eğitim, küresel bilim ve kültürel etkileşim gibi alanları da kapsadığını belirtti. Bokova, projenin insanlar arası temas, karşılıklı anlayış ve uzun vadeli etkileriyle de ilgili olduğunu vurguladı.

30.09.2023 14:02
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

1. Kuşak ve Yol İnisiyatifi ile ilgili çeşitli görüntüler

UNESCO eski Genel Direktörü Irina Bokova, Beijing'de Xinhua'ya verdiği özel söyleşide Çin'in önerdiği Kuşak ve Yol İnisiyatifi'nin, ekonomik altyapının ötesinde anlamları olduğunu söyledi.

"Kuşak ve Yol'un arkasındaki fikir elbette ticaretle ilgili, altyapıyla ilgili, ekonomik kalkınmayla ilgili, ama aynı zamanda eğitimle, küresel bilimle, insanlar arasındaki kültürel etkileşimle de çok yakından bağlantılı.

Şimdi, bu 10 yıldaki tüm deneyimlere bakacak olursak, elbette çok fazla ekonomik faaliyet var, ülkeler arasında çok fazla anlaşma var, hızlı trenler, köprüler, havaalanları inşa ediliyor ve limanlar var. Tüm bunlar ekonomik kalkınmanın çok önemli itici güçleri.

Ama en önemlisi, bu konunun gerçekten de insanlar arası temasla, karşılıklı anlayışla, üniversiteler arasında, bilim insanları, entelektüeller, gençler arasında etkileşimle de ilgili olduğunu vurgulamak istiyorum. Bence bu çok önemli ve Kuşak ve Yol İnisiyatifi'nin bir parçası. Yani kim bunun sadece ekonomik altyapı olduğunu söylüyorsa, ben buna katılmıyorum, bence bundan çok daha fazlası. Birlikte yaşamamız açısından uzun vadeli etkisinin burada kalacağına inanıyorum."

Xinhua Haber Ajansı muhabirleri Beijing'den bildiriyor. (XHTV)

Kaynak: Xinhua

Son Dakika Politika UNESCO eski Genel Direktörü: Kuşak ve Yol İnisiyatifi ekonomik altyapının ötesinde anlamları olan bir proje - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Altınözü Belediyesi Nisan Ayı Meclis Toplantısı Gerçekleştirildi
  13:03 Altınözü Belediyesi Nisan Ayı Meclis Toplantısı Gerçekleştirildi

  Altınözü Belediyesi, nisan ayı meclis toplantısının ilk oturumunu gerçekleştirdi. Toplantı öncesi saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Belediye Başkanı Rıfat Sarı'nın yönetimindeki oturumda, gündem maddeleri görüşüldü ve encümen ile komisyon üyeleri seçildi. Sarı, meclis üyeleriyle birlikte ilçeye hizmet etmeye devam edeceklerini belirtti.

 • CHP Milletvekili Erdoğan Toprak: İsrail'e ihracat kısıtlaması kamuoyunun tepkisi sonucu geldi
  12:56 CHP Milletvekili Erdoğan Toprak: İsrail'e ihracat kısıtlaması kamuoyunun tepkisi sonucu geldi

  CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, Türkiye'nin İsrail'e ihracat kısıtlamasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Toprak, iktidarın kamuoyunun tepkileri karşısında 6 ay sonra ihracat kısıtlamasına gitmek zorunda kaldığını belirtti.

 • Kocasinan Belediye Başkanı Çalışanlarla Bayramlaştı
  12:45 Kocasinan Belediye Başkanı Çalışanlarla Bayramlaştı

  Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, belediye bünyesindeki çeşitli birimlerde çalışanlarla bayramlaştı. Çolakbayrakdar, Ramazan Bayramı boyunca mesai yapan personelle bir araya gelerek bayramlarını kutladı. Çolakbayrakdar, vatandaşların huzurlu bir bayram geçirdiğini belirtirken, belediyenin Türkiye'ye örnek hizmetler sunduğunu ve insanlara hizmet etmenin kıymetli olduğunu vurguladı.

 • KONYARAY Banliyö Hattı'nın İlk Etabında Çalışmalar Hızla Devam Ediyor
  12:37 KONYARAY Banliyö Hattı'nın İlk Etabında Çalışmalar Hızla Devam Ediyor

  Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından şehre kazandırılacak KONYARAY Banliyö Hattı'nın ilk etabı olan Konya Gar-Kayacık Lojistik Merkezi arasındaki 17,4 kilometrelik bölümde çalışmalar yoğun şekilde sürüyor. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, çalışmaları yerinde inceleyerek son durumu hakkında bilgi aldı.


Advertisement