10 yaşındaki çocuğun orak makinesinde kopan ayağı, yerine dikildi - Son Dakika
Sağlık

10 yaşındaki çocuğun orak makinesinde kopan ayağı, yerine dikildi

10 yaşındaki çocuğun orak makinesinde kopan ayağı, yerine dikildi

10 yaşındaki çocuğun orak makinesinde kopan ayağı, yerine dikildi Bacağını orak makinesine kaptırması sonucu sol ayağı bilek üst seviyesinden kopan 10 yaşındaki Ercan Coşkun'un ayağı ameliyatla yerine dikildi.

21.07.2022 17:03  Güncelleme: 18:32
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

10 yaşındaki çocuğun orak makinesinde kopan ayağı, yerine dikildi

SAMSUN - Bacağını orak makinesine kaptırması sonucu sol ayağı bilek üst seviyesinden kopan 10 yaşındaki Ercan Coşkun'un ayağı ameliyatla yerine dikildi.

Samsun'un Vezirköprü ilçesinde yaşayan 10 yaşındaki Ercan Coşkun, 3 Temmuz tarihinde tarlada ailesinin yanındayken ayağını orak makinesi kaptırdı. Kaptırma sonucu ayağı bilekten koptu. Hemen çocuğun yakınları 112 ekiplerine haber verdi. Ercan Coşkun acil olarak Vezirköprü'den 112 hava ambulansı ile Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne nakledildi. Burada plastik cerrahi ve ortopedi bölümlerinin beraber müdahalesi ile kopan ayak 8 saat süren başarılı bir ameliyatla yerine dikildi. Doktorlar minik Ercan'ın eski haline 6 ay sonra gelebileceğini ifade ettiler.

"Genel durumu iyi"

Hasta hakkında bilgi veren Ondokuz Mayıs ÜniversitesiTıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tekin Şimşek, "Hastamız Ercan Coşkun orak makinesine sol ayağını kaptırması sonucu sol bacağı ayak bilek üst seviyesinden total kopmuş olarak 112 hava ambulansı ile fakültemiz acil servisimize getirilmiştir. Hastaya plastik cerrahi ve ortopedi bölümleri ile beraber müdahale edilerek kopan bacağı başarılı bir ameliyatla yerine dikilerek kurtarılmıştır. Ameliyat sonrası 3 gün çocuk yoğun bakım ünitesinde takip ve tedavisi yürütüldükten sonra plastik cerrahi servisine alınmış ve halen tedavisi devam etmektedir. Genel durumu iyidir" dedi.

Doktor tarım araçları kullanım konusunda uyardı

Prof. Dr. Tekin Şimşek uyarılarda bulunarak, "Hastamızın geçirmiş olduğu bu yaralanma vesilesiyle bu türden tarımsal yaralanmalara özellikle dikkat çekmek istiyorum. Karadeniz Bölgemiz çeşitli açık tarım faaliyetlerinin yoğun yapıldığı bölgelerimizin başında gelmektedir. Mevsim gereği bu ayda buğday, yulaf gibi ekinlerin hasadı ağırlıklı yapılmakta, ağustos ayından itibaren çeltik ve fındık hasadı hız kazanacaktır. Tüm bu tarımsal faaliyetlerde kullanılmakta olan tarım araçlarının mevzuatına uygun donanımlarının tamamlanıp bakımlarının yapılması ve kullanımlarında dikkatli olunması, muhtemel yaralanma ve sakatlanmalarında önüne geçmek açısından büyük önem arz etmektedir. Halen daha köylerimizde herhangi bir koruyucu muhafaza ve kaplaması olmayan, çalışır aksamı açıkta olan eski model traktör ve tarım araçlarının kullanıldığını, bunlara bağlı özellikle parmak, el ve kol gibi uzuv yaralanmaları ile karşılaşmaktayız. Bu yaralanmalar ciddi sosyoekonomik kayıplara yol açması yanında bazıları ölümle dahi sonuçlanabilmektedir. Bu nedenle, tarımsal faaliyet yürüten vatandaşlarımızı; kullandıkları tarım makinelerini kullanım talimatlarına uygun olarak, gereken önlemleri aldıktan sonra azami dikkatle kullanmalarını, çocuklarımızı uzak tutmalarını hatırlatmak istiyorum" diye konuştu.

Baba Ramazan Coşkun ise doktorların çok iyi iş başardıklarını belirterek emeği geçen herkese teşekkür etti. 10 yaşındaki Ercan Coşkun bir müddet daha OMÜ Tıp Fakültesi'nde gözetim altında tutulduktan sonra taburcu olacak.

Kaynak: İHA

Son Dakika Sağlık 10 yaşındaki çocuğun orak makinesinde kopan ayağı, yerine dikildi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, deprem sonrası AFAD ve 112 Acil Çağrı Merkezi'ni ziyaret etti
  01:27 Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, deprem sonrası AFAD ve 112 Acil Çağrı Merkezi'ni ziyaret etti

  Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, Yenice merkezli 4,9 büyüklüğünde meydana gelen depremin ardından 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü ve İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünü (AFAD) ziyaret etti. Vali Aktaş, AFAD İl Müdürlüğü ve 112 Acil Çağrı Merkezi yetkililerinden yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

 • Bursa'da deprem sonucu ikinci kattan atlayan kişi hayatını kaybetti
  23:31 Bursa'da deprem sonucu ikinci kattan atlayan kişi hayatını kaybetti

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çanakkale'nin Yenice ilçesinde meydana gelen deprem sonucunda Bursa'nın Nilüfer ilçesinde ikinci kattan atlayan bir kişinin hastanede hayatını kaybettiğini açıkladı. Bakan Koca, depremde ağır yaralanan vatandaşa yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadığını belirtti ve başsağlığı dileklerini iletti.

 • Çanakkale depreminde korkudan atlayan vatandaş hayatını kaybetti
  23:27 Çanakkale depreminde korkudan atlayan vatandaş hayatını kaybetti

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çanakkale Yenice'de meydana gelen depremde Bursa'nın Nilüfer ilçesinde yaşayan bir vatandaşın korkudan ikinci kattan atladığını ve kaldırıldığı hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybettiğini açıkladı.

 • Düzce'de 5 Hekimli Aile Sağlığı Merkezi Hizmete Açıldı
  23:23 Düzce'de 5 Hekimli Aile Sağlığı Merkezi Hizmete Açıldı

  Sağlık Bakanlığı tarafından Düzce'nin Aziziye Mahallesinde yapılan 5 Hekimli Aile Sağlığı Merkezi düzenlenen törenle hizmete açıldı. Merkezde Toplum Sağlığı Merkezi ile 112 Başhekimliği birimleri de yer alıyor.


Advertisement