"Hareket Hayattır" Fotoğraf Yarışması Sonuçlandı - Son Dakika
Sağlık

"Hareket Hayattır" Fotoğraf Yarışması Sonuçlandı

"Hareket Hayattır" Fotoğraf Yarışması Sonuçlandı

Romatoid artrit ve ankilozan spondilit hastalarının gündelik hayatlarında karşılaştıkları zorluklar ve engellerle mücadelesini konu alan yarışma, bu yıl ilk kez hastalara açık düzenlendi

16.10.2013 12:13
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Romatoid artrit (RA) ve ankilozan spondilit (AS) hastalarının gündelik hayatlarında karşılaştıkları zorluklar ve engellerle mücadelesini konu alan "Hareket Hayattır" fotoğraf yarışması sonuçlandı.

Türkiye Romatoloji Derneğinden (TRD) yapılan açıklamaya göre, bu yıl "Hareket Hayattır" temasıyla düzenlenen yarışmada dereceye giren çalışmaları, TRD Genel Sekreteri Prof. Dr. Vedat Hamuryudan, Mustafa Altıoklar, Koray Peközkay, Mehmet Turgut, Muammer Yanmaz'ın aralarında bulunduğu isimler seçti.

Yarışma uzmanlık alanı hareket olan romatoloji, ortopedi, travmatoloji, fizik tedavi ve rehabilitasyon hekimleri ile hemşirelerin yanı sıra bu yıl ilk kez hastaların da katılımına açık gerçekleşti.

Hasta kategorisinde, birincilik ve ikincilik ödülünü Yücel Kızgır, üçüncülük ödülünü Saliha V. Ürgüplüoğlu kazandı.

Hekimler ve hemşireler kategorisinde, birinciliği Dr. Alkan Öztürk, ikinciliği Furkan Günen, üçüncülüğü Dr. Süleyman Özbek aldı.

Türkiye'de 150 bin romatoid artrit, 400 bin civarında spondiloartrit hastası bulunuyor

Türkiye'de 150 bin romatoid artrit, yaklaşık 200 bini ankilozan spondilitli olmak üzere 400 bin civarında spondiloartrit hastası bulunurken, tüm inflamatuar artritli hastaların toplam sayısı yaklaşık yarım milyonu geçiyor.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Romatoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Türkiye Romatoloji Derneği (TRD) Genel Sekreteri Prof. Dr. Vedat Hamuryudan, hastalıkların dünyada ve Türkiye'de görülme sıklıklarını ve tedaviler konusunda şu bilgileri verdi:

"Bu hastalıklarda bağışıklık sistemindeki bozukluk nedeniyle vücudun kendi eklemlerini düşman olarak görür. Erken tanı sayesinde, şekil bozuklukları olmadan ve sakatlık meydana gelmeden hastalığın ilerlemesi durdurulabilir. Romatoid artrit hastalığının görülme sıklığı Türkiye'de de dünyada da binde 5 civarındadır. Bu hastalık, tansiyon veya şeker gibi koruyucu tedavi uygulanan bir hastalık değildir. RA hastaları çok fazla ağrı çekerler. Bazıları hareket edemez, giyinemez, işe gidemez. İnsan ilişkilerinde sosyal izolasyon, depresyon gibi sıkıntılar ortaya çıkabilir. Evde sürekli hasta birinin olması aile bireyleri için de zor olabilir. Hastaların kendilerini topluma ve aile bireylerine ifade etmekte güçlük çekebilirler. Hastaların en çok aile üyelerinin onları anlamasını isterler."

Hamuryudan, "Hareket Hayattır" fotoğraf yarışmasıyla toplumun bu konuya dikkatini çekmek istediklerini belirtti. - İstanbul

Kaynak: AA

Son Dakika Sağlık 'Hareket Hayattır' Fotoğraf Yarışması Sonuçlandı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Yunus Emre Enstitüsü, Brüksel'de sanat ve inovasyonun sağlık sektöründeki rolünü tartıştı
  21:38 Yunus Emre Enstitüsü, Brüksel'de sanat ve inovasyonun sağlık sektöründeki rolünü tartıştı

  Yunus Emre Enstitüsü (YEE) ve Brüksel merkezli kuruluş E-Health Venture işbirliğiyle düzenlenen etkinlikte, Belçika'nın sanat, inovasyon ve sağlık sektöründen temsilciler bir araya geldi. Konferansta, sanatın ve inovasyonun sağlık sektöründe nasıl bir rol oynayabileceği üzerine konuşmalar yapıldı. Ayrıca, Osmanlı dönemindeki müzik ve sanatla terapi uygulamaları da ele alındı. Türkiye'nin yenilikçi sağlık uygulamaları ve sağlık turizmindeki başarısı da vurgulandı.

 • Odun keserken 2 ayağını ve elini kesti
  20:12 Odun keserken 2 ayağını ve elini kesti

  Bursa'nın İnegöl ilçesinde bir kişi spiralle odun keserken iki ayağını ve elini kesti. Olayın meydana geldiği evde kanlar içinde kalan genç, ailesinin yardımıyla hastaneye kaldırıldı. Jandarma ekipleri olayla ilgili soruşturma başlattı.

 • İnegöl'de Odun Keserken Kaza: Bir Kişi İki Ayağını ve Elini Kesti
  19:48 İnegöl'de Odun Keserken Kaza: Bir Kişi İki Ayağını ve Elini Kesti

  Bursa'nın İnegöl ilçesinde bir kişi, evinin bahçesinde spiralle odun keserken bir anlık dikkatsizlik sonucu iki ayağını ve elini kesti. Yaralı genç, ailesinin yardımıyla İnegöl Devlet Hastanesine kaldırıldı. Jandarma ekipleri olayla ilgili soruşturma başlattı.

 • Sağlığa zararlı olduğu gerekçesiyle İsviçre'de yasaklanan Beypazarı'ndan ilk açıklama
  18:34 Sağlığa zararlı olduğu gerekçesiyle İsviçre'de yasaklanan Beypazarı'ndan ilk açıklama

  İsviçre Federal Gıda Güvenliği ve Veterinerlik Bürosu, Türkiye'den gelen Beypazarı markasına ait maden suyunda yüksek miktarda bor bulunduğunu açıkladı. İsviçre hükümeti ise Beypazarı marka maden suyunun tüketilmemesi gerektiğini duyurdu ve ürünü yasakladı. Beypazarı Soda ise bu iddiaları reddederek ürünlerinin sağlık standartlarına uygun olduğunu belirtti.

 • Çorum'un Bayat ilçesinde düşerek başını beton zemine çarpan kişi yaralandı
  17:38 Çorum'un Bayat ilçesinde düşerek başını beton zemine çarpan kişi yaralandı

  Çerkeş köyünde yaşayan Salih Ç. (54), evinin önünde düşerek başını beton zemine çarptı. Yakınlarının ihbarı üzerine köye sağlık ekipleri sevk edildi. Ambulansla Bayat Devlet Hastanesine kaldırılan Salih Ç, buradaki müdahalenin ardından Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edildi.

 • Çorum'da fabrikada kazan temizliği sırasında 6 işçi azot gazından zehirlendi
  17:33 Çorum'da fabrikada kazan temizliği sırasında 6 işçi azot gazından zehirlendi

  Çorum Organize Sanayi Bölgesi'ndeki bir kazan üretim fabrikasında temizlik yaparken azot gazından zehirlenen 6 işçi hastaneye kaldırıldı. İhbar üzerine bölgeye jandarma ve ambulanslar sevk edildi. İşçilerden birinin hayati tehlikesi bulunuyor.

 • Bayram Tatili Boyunca Hastanelerde 5 Milyon 148 Bin 676 Acil Servis Hizmeti Verildi
  17:22 Bayram Tatili Boyunca Hastanelerde 5 Milyon 148 Bin 676 Acil Servis Hizmeti Verildi

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 9 günlük bayram tatili boyunca hastanelerde 5 milyon 148 bin 676 acil servis hizmeti verildiğini ve 112 Acil ambulanslarıyla 173 bin 174 vakaya müdahale edildiğini açıkladı. Bakan Koca, sağlık hizmeti verenlere teşekkürlerini iletti.

 • KOAH hastası ambulans helikopterle Ankara'ya sevk edildi
  17:13 KOAH hastası ambulans helikopterle Ankara'ya sevk edildi

  Burdur Devlet Hastanesi'nde tedavi gören ve akciğer nakli bekleyen KOAH hastası Mehmet Ö., ambulans helikopter ile Ankara'ya sevk edildi. Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde uygun donör bulunması halinde organ nakli yapılacak.

 • Beypazarı Maden Suyu İsviçre'de Yasaklandı
  17:10 Beypazarı Maden Suyu İsviçre'de Yasaklandı

  Beypazarı maden suyu, İsviçre Federal Gıda Güvenliği ve Veterinerlik İşleri Dairesi tarafından sağlıksız bulunduğu gerekçesiyle resmi olarak yasaklandı. Ürünün sağlık riski oluşturduğu düşünülerek toplatılmaya başlandı. Maden suyunun yüksek miktarda bor içerdiği ve özellikle kadınlar için zararlı olduğu belirtiliyor. Beypazarı yönetiminin konuyla ilgili resmi bir açıklama yapması bekleniyor.

 • Meteoroloji Uzmanı: Sıcak havalara karşı tedbirli olunmalı
  16:25 Meteoroloji Uzmanı: Sıcak havalara karşı tedbirli olunmalı

  Meteoroloji Uzmanı Cengiz Çelik, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde sıcaklıkların arttığını belirterek, özellikle kronik rahatsızlığı olan ve yaşı büyük olan vatandaşların güneşin dik açıyla geldiği saatlerde tedbirli olmaları gerektiğini söyledi. Ayrıca, su tüketiminin arttırılması ve güneş altında mümkün olduğunca az durulması gerektiğini vurguladı. Ankara, İstanbul ve İzmir'de ise sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyredeceğini ve hafta sonunda hafif bir serinleme beklendiğini belirtti.

 • Hemofili Hastalarının Karşılanmamış İhtiyaçlarına Dikkat Çekildi
  14:23 Hemofili Hastalarının Karşılanmamış İhtiyaçlarına Dikkat Çekildi

  Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları ve Hematoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Muzaffer Demir, hemofili hastalarının yaşam kalitesini iyileştirebilmek adına bakım ve tedavide çeşitli gelişmelerin olduğunu ancak hala birçok karşılanmamış ihtiyacın bulunduğunu bildirdi. Hemofili, dünyada yaklaşık 1 milyon 125 bin, Türkiye'de ise 6 binden fazla kişiyi etkiliyor. Prof. Dr. Demir, Dünya Hemofili Günü dolayısıyla hemofiliyle yaşamaya dair farkındalığı artırmak ve bu alandaki karşılanmamış ihtiyaçlara dikkati çekmek için değerlendirmelerde bulundu.

 • Edremit Körfezi'nden Organik Zeytin Sütü İlgi Görüyor
  14:22 Edremit Körfezi'nden Organik Zeytin Sütü İlgi Görüyor

  Balıkesir'in Edremit körfezi ilçelerinde üretilen zeytin sütü, organik yöntemlerle elde edilen özel bir yağdır. Zeytinler taş değirmende ezilerek hiçbir baskı işlemi görmeden damlama yöntemiyle yağ elde edilir. Zeytin sütü, yüksek miktarda E vitamini, A.D.K vitaminleri, polifenoller ve mikro besinler içerir. Kalp damar sağlığına, kötü kolesterolü düşürmeye ve yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcıdır. Zeytin sütü, saflık ve temizlik anlamında kullanılan özel bir zeytinyağıdır ve doğal yollarla üretilip paketlenir.


Advertisement