İzmir'de Yakınlarının Sevgisi ve Azmiyle Kanseri Yendi - Son Dakika

İzmir'de Yakınlarının Sevgisi ve Azmiyle Kanseri Yendi

17.12.2013 10:10

İzmir'de iki yıl önce meme kanserine yakalanan öğretmen, yakınlarının sevgisi, desteği ve azmi sayesinde hastalığını yendi.

İzmir'de iki yıl önce meme kanserine yakalanan öğretmen, yakınlarının sevgisi, desteği ve azmi sayesinde hastalığını yendi.

İngilizce Öğretmeni Belgin Yaramış, meme kanserine karşı rutin kontroller yaptırdığını ancak 2 yıl önce göğsünde tümörün tespit edildiğini ve ameliyata alındığını anlattı.

Ameliyatın ardından doktorun kendisine kanser olduğunu söylediğini ve ilk anda hayatının sona erdiğini düşündüğünü dile getiren Yaramış, eşinin, çocuğunun, öğrencilerinin ve yakınlarının desteğiyle mücadeleye başladığını ifade etti.

Kemoterapi aldığı dönemlerde kızı Duru'nun 4 yaşında olduğunu ve kendisini saçları dökülmüş halde gördüğü için korktuğunu kaydeden Yaramış, "Kızım beni öyle gördüğünde korktu. Peruk takmamı istedi. Sonra yavaş yavaş alıştı. Sarı, siyah çeşitli peruklarım vardı. Aslında hayatı biraz daha eğlenceli hale getirdim. Hastalığımı ciddiye alsaydım o beni ele geçirecekti" dedi.

Hastalık sürecinde "uslu bir öğrenci" gibi olduğunu ve doktorunun söylediklerini bire bir uyguladığını bildiren Yaramış, şöyle konuştu:

"Hastalığı öğrendikten sonra ikinci hayatım başladı. İlk başta her şey kötü gitse de çevrenizin desteğiyle her şey pozitif hale geliyor. Eşim ve çocuğumun kanseri atlatmamda büyük faydası oldu. Eşimin, ailemin, öğrencilerimin, arkadaşlarımın desteği asla inkar edilemez. Çok zor günler geçirdik. Onların desteğiyle her şeyin üstesinden geldik. Kızımın varlığı kesinlikle bu hastalığı yenmem, ayakta durmam için çok önemli moral kaynağıydı. Ailenin, arkadaşlarınızın, çevrenizdeki herkesin desteği çok önemli. Yalnız kalmayıp onlarla birlikte yeniden ayağa kalkacağınızı düşünerek moral depoluyorsunuz ve kazanıyorsunuz."

Ailesinde bu tür hikayesi olan kadınların daha dikkatli olması gerektiğini ve rutin olarak kontroller yaptırması gerektiğine dikkati çeken Yaramış, "Tedavim bitip de kanseri yendiğim anda dünyalar benim oldu. Üzerimden büyük bir yük kalkmış gibi hissettim. O gün büyük bir kutlama yapıldı. hayata yeniden başladım" diye konuştu.

Kent Hastanesi'nden Medikal Onkolog Prof. Dr. Mehmet Alakavuklar ise meme kanserinin modern çağda kadınlarda en sık görülen kanserlerden biri olduğunu, bu hastalığın erken dönemde tespitinin büyük önem taşıdığını bildirdi.

Bu hastalığa yakalanmamak için belli aralıklarla meme kontrolünün yapılması gerektiğine değinen Alakavuklar, "Özellikle ailesinde böyle bir öyküsü olanlarda biraz daha dikkatli takip edilmesi gerekiyor" dedi.

YORUMLAR
500
İzmir'de Çeşitli Suçlardan Aranan 9 Kişi Yakalandı İzmir'de Çeşitli Suçlardan Aranan 9 Kişi Yakalandı İzmir'de kahve festivali düzenlenecek İzmir'de kahve festivali düzenlenecek İzmir Şehidini Uğurladı İzmir Şehidini Uğurladı
Kaynak: AA

Son Dakika Sağlık İzmir'de Yakınlarının Sevgisi ve Azmiyle Kanseri Yendi - Son Dakika


Advertisement