Dörtlü Final'in En Tecrübelisi Khryapa - Son Dakika
Spor

Dörtlü Final'in En Tecrübelisi Khryapa

Dörtlü Final\'in En Tecrübelisi Khryapa

Basketbol THY Avrupa Ligi'nde Dörtlü Final'de yer alacak takımları içinde en tecrübeli oyuncu olarak Rus temsilcisi CSKA Moskova'nın Rus forveti Victor Khryapa ön plana çıkıyor.

14.05.2018 11:35

Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da Fenerbahçe Doğuş, Real Madrid, Zalgiris ve CSKA Moskova'nın şampiyonluk mücadelesi vereceği Avrupa'nın kulüpler  bazındaki en önemli organizasyonu 18-20 Mayıs'ta gerçekleştirilecek.
Avrupa kariyerinde sadece Rus ekibi CSKA Moskova'da forma giyen  Khryapa, Avrupa Ligi'ndeki 13. sezonunda 12. defa Dörtlü Final oynama hakkı elde  ederek önemli bir başarıya imza attı.
Dörtlü Final'de daha önce 11 defa oynayan 36 yaşındaki basketbolcu  buna karşın sadece 2 kez şampiyonluk sevinci tattı. Khryapa, 2007-2008 ve  2015-2016 sezonlarında CSKA Moskova'yla kupa sevinci yaşadı.
Khryapa'yı takım arkadaşları takip etti. CSKA Moskova'da Andrey  Vorontsevich 8.,  Kyle Hines ise 7. defa bu seviyede mücadele edecek.
Dörtlü Final'in gediklileri
Dörtlü Final'in diğer ekiplerden Fenerbahçe Doğuş'ta Kostas Sloukas  ile İspanyol temsilcisi Real Madrid'de Felipe Reyes ve Sergio Llull  takımlarının  Dörtlü Final'deki en tecrübeli isimleri olacak.
Bu 4 isim de Dörtlü Final'de 6. defa mücadele etme hakkı kazandı.
En fazla şampiyonluk Sloukas ve Hines'ta
Dörtlü Final'de yer alacak takımlar içinde en fazla şampiyonluk  sevinci yaşayan isimler üçer defayla Fenerbahçe Doğuş'tan Sloukas ile CSKA  Moskova'dan Hines oldu.
Fenerbahçe Doğuş'un tecrübeli oyun kurucusu Sloukas, ilk 2  şampiyonluğunu Yunan temsilcisi Olympiakos'ta yaşadı. Sloukas, Olympiakos'la  2011-2012 ve 2012-2013 sezonlarında mutlu sona ulaştı. Tecrübeli isim,  Fenerbahçe'yle de geçen sezon Avrupa'nın kulüpler bazındaki en önemli kupasını  havaya kaldırdı.
Kyle Hines ise şampiyonluklarının 2'sini Sloukas'ın takım  arkadaşlığını yaptığı dönemde Olympiakos'la yaşadı. ABD'li pivot, diğer  şampiyonluğunu ise CSKA Moskova'yla 2015-2016 sezonunda finalde Fenerbahçe  karşısında elde edilen galibiyetle aldı.
En tecrübesiz takım Zalgiris
Dörtlü Final'de yer alacak ekipler arasında Litvanya temsilcisi  Zalgris'in bütün oyuncuları, kariyerlerinde ilk defa bu seviyede mücadele edecek.
Başantrenörlüğünü Sarunas Jasikevicius'un yaptığı Zalgiris, tarihi bir  başarı elde ederek 19 yıl sonra Dörtlü Final oynamaya hak kazandı.
Litvanya temsilcisinin kadrosunda bulunan 14 isim de ilk kez Dörtlü  Final de yer alacak.
Diğer 3 takım ise tecrübesiyle ön plana çıkıyor. CSKA Moskova'nın  kadrosunda 17 isimden 12'si daha önce Dörtlü Final'de yer alırken, 11 oyuncu da  şampiyonluk sevincini yaşadı.
Real Madrid'in kadrosundaki 16 basketbolcudan 12'si Dörtlü Final  tecrübesi yaşarken, 7 ismi de en az bir defa şampiyonluk ipini göğüsledi.
Fenerbahçe Doğuş'un 15 oyuncusundan 10'u ise daha önce hem Dörtlü  Final hem de şampiyonluk yaşayarak tecrübeleriyle dikkati çekti.

Kaynak: Skorer

Son Dakika Spor Dörtlü Final'in En Tecrübelisi Khryapa - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement