Neslihan Darnel Yeteneksiz Çıkmış! - Son Dakika
Neslihan Darnel Yeteneksiz Çıkmış!

Neslihan Darnel Yeteneksiz Çıkmış!

08.02.2013 11:58

Milli Voleybolcu Neslihan Darnel, yetenek sınavında yeteneksiz çıktığını anlattı.

TedxIhlasCollegeEd konferansının konuşmacıları arasında bulunan Milli Voleybolcu Neslihan Darnel eğitim ve sporun birlikteliğini yorumladı.

İhlas Koleji tarafından bu yıl düzenlenecek olan 'Benim bir rüyam var' temalı TedxIhlasCollegeEd konferansının konuşmacıları arasında bulunan Milli Voleybolcu Neslihan Darnel konferans öncesi eğitim ve sporun birlikteliğini yorumladı.

Kendi eğitim süreciyle ilgili konuşan başarılı voleybolcu, erken yaşta profesyonel olmasının eğitim sürecini olumsuz etkilediğini söyledi. "Benim de her sporcu gibi problemlerim oldu. Özellikle devamsızlık konusunda sıkıntı yaşıyordum. 16 yaşında hem milli voleybolcuydum hem de lisede okuyordum. 3 antrenmana girip üstüne okula gidince çok yoruluyordum. Sosyal hayatım kalmıyordu." diyen Darnel, o dönem ki sistemin kendisine eğitim ile spor arasında seçim yapmak zorunda bıraktığını ama bunu ailesi sayesinde aştığını söyledi.

"YETENEK SINAVINDA YETENEKSİZ ÇIKTIM"

Sporcuların eğitimde yaşadıkları sıkıntılara örnek olarak bir anısını anlatan Darnel, "Üniversiteye ilk girdiğim sene spor akademisini seçmiştim. Milli takım kampından çıkıp yetenek sınavına gittiğimde benden sağlık raporu istemişlerdi. Çok şaşırmıştım. Milli takım kampından gelen bir insandan sağlık raporu neden istenir, anlamamıştım. Sağlık raporunu ayarladık. Sonra beni bir sınava aldılar. Bir istasyon parkuru vardı ve benim de bunu belli bir sürenin altında bitirmem gerekiyordu. Lakin ben bunu başaramadım. Sonuçta yetenek sınavından yeteneksiz çıktım. Daha sonra da şevkim kırıldı ve haksızlığa uğradığımı düşündüm" dedi. Darnel şu anda milli sporcu kontenjanından Gazi Üniversitesi'nde okuduğunu da sözlerine ekledi.

Eğitim ve sporun birlikteliğini karşılaştırdığında ailelere mutlaka çocuklarını profesyonel düzeyde olmasa bile takım sporları yapmaya teşvik etmeleri gerektiğini belirten Darnel burada kazanılacak empati, kendine güven, takım ruhu, insan ilişkileri gibi özelliklerin çocukları hayata önde başlatacağına inandığını vurguladı. Darnel, "Çünkü şu anda büyük şirketlere ya da holdinglere baktığımızda çalışanları arasında takım ruhunu oluşturmak için çeşitli eğitimler vererek aktiviteler düzenliyorlar. Spora erken yaşta başlayan bir çocuk, sadece ders ve eğitim konusunda değil kişisel özelliklerini de geliştirip takım ruhunu çok önceden kavrayarak kariyerine mükemmel bir başlangıç yapabilir" ifadelerini kullandı.

Kendi rüyasını da paylaşan Darnel, "Ailelerin spora karşı ön yargılarından kurtulduğu, çocukların sporla birlikte eğitimlerini devam ettirdiği; bu sayede her branşta eğitimli sporcuların yetiştiği, dünyanın gıptayla baktığı bir ülke hayal ediyorum" şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA
YORUMLAR
500

Son Dakika Spor Neslihan Darnel Yeteneksiz Çıkmış! - Son Dakika


Advertisement