Son dakika Gazi Üniversitesi haberleri, Gazi Üniversitesi son dakika, son dakika Gazi Üniversitesi

Son Dakika Gazi Üniversitesi Haberleri

 • CHP Milletvekili Kayıhan Pala, Gazi Üniversitesi'ndeki FETÖ/PDY İddialarını Meclis Gündemine Taşıdı
  25 Şub CHP Milletvekili Kayıhan Pala, Gazi Üniversitesi'ndeki FETÖ/PDY İddialarını Meclis Gündemine Taşıdı

  CHP Bursa Milletvekili Kayıhan Pala, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Münci Yağcı'nın görevden alınmasını Meclis gündemine taşıdı. Pala, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'e, Gazi Üniversitesi yöneticilerinin FETÖ/PDY terör örgütüyle irtibatı olduğunu tespit edip etmediğini ve bu kişiler hakkında yapılan işlemleri sordu. Ayrıca, Prof. Dr. Yağcı'nın neden soruşturma yapılmadan görevden alındığını ve lehine olan mahkeme kararının neden uygulanmadığını da sorguladı.

 • Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Tahir Özer, Medical Point Gaziantep'te hizmet vermeye başladı
  24 Şub Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Tahir Özer, Medical Point Gaziantep'te hizmet vermeye başladı

  Medical Point Gaziantep Hastanesi, akademisyenlerden oluşan uzman ekibini genişletmeye devam ederek, Prof. Dr. Mustafa Tahir Özer'i kadrosuna kattı. Özer'in ulusal ve uluslararası indeksler tarafından taranan, hakemli dergilerde yayımlanan çok sayıda araştırma, makale, derleme ve olgu sunumları bulunuyor. Özer, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde görev yaptığı dönemde pek çok operasyona katılarak, sahra şartlarında başarılı ameliyatlar gerçekleştirdi.

 • Gazi Teknopark, bu yıl 30 milyon dolar ihracat geliri hedefliyor
  24 Şub Gazi Teknopark, bu yıl 30 milyon dolar ihracat geliri hedefliyor

  Gazi Teknopark Teknoloji Geliştirme Bölgesi Genel Müdürü Elif Başak Teksin, bu yıl yaklaşık 30 milyon dolar ihracat geliri hedeflediklerini söyledi. Gazi Teknopark'ta AR-GE, yazılım, tasarım projelerinin yürütüldüğünü belirten Teksin, girişimcilere fikir aşamasından uluslararasılaşmaya kadar destek verdiklerini ifade etti. Ayrıca, Gazi Teknopark firmalarının toplam ihracat gelirlerinin 73 milyon dolara ulaştığı ve bu yıl için 30 milyon dolar ihracat geliri hedeflendiği belirtildi.

 • Milli Tekvandocu Enbiya Taha Biçer, Dünya ve Olimpiyat Şampiyonluğu Hedefliyor
  20 Şub Milli Tekvandocu Enbiya Taha Biçer, Dünya ve Olimpiyat Şampiyonluğu Hedefliyor

  23 yaşındaki milli tekvandocu Enbiya Taha Biçer, 11. Uluslararası Türkiye Açık Tekvando Turnuvası'nda altın madalya kazandıktan sonra Avrupa Şampiyonası, Dünya Şampiyonası ve 2028 Los Angeles Olimpiyatları hedeflerine odaklandığını belirtti. Biçer, başarılarıyla gurur duyulan bir sporcu olarak Türk bayrağını göndere çektirmeyi ve İstiklal Marşı'nı okutmak istediğini ifade etti. Antrenörü Ahmet Turan Dinçer ise Biçer'in başarılı bir sporcu olduğunu ve onunla gurur duyduklarını söyledi.

 • ERÜ ve Gazi Üniversitesi arasında sağlık bilimleri lisansüstü eğitim iş birliği protokolü imzalandı
  16 Şub ERÜ ve Gazi Üniversitesi arasında sağlık bilimleri lisansüstü eğitim iş birliği protokolü imzalandı

  Erciyes Üniversitesi (ERÜ) ile Gazi Üniversitesi Rektörlüğü arasında yapılan iş birliği protokolü ile her türlü akademik, teknik, mesleki eğitim ve öğretim ile iş birliği projeleri gerçekleştirilecek. Protokol kapsamında yüksek lisans ve doktora programı öğrencileri, üniversitelerin vereceği lisansüstü eğitim programlarına katılma hakkına sahip olacak.

 • Memleket Partisi'nin Ankara Adayı Zafer Burak Hasar oldu
  13 Şub Memleket Partisi'nin Ankara Adayı Zafer Burak Hasar oldu

  Memleket Partisi, Ankara'da düzenlediği aday tanıtım toplantısında Zafer Burak Hasar'ı Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olarak açıkladı. Parti lideri Muharrem İnce, toplantıda ayrıca Adana, Bursa, Çanakkale, Denizli gibi çeşitli il ve ilçelerde de adaylarını duyurdu.

 • NÖROM'da görev alan kadın akademisyenler genç bilim insanlarına ilham oluyor
  10 Şub NÖROM'da görev alan kadın akademisyenler genç bilim insanlarına ilham oluyor

  Üç araştırma üniversitesinin ortaklaşa kurduğu Nörobilim ve Nöroteknoloji Ortak Uygulama ve Araştırma Merkezinin (NÖROM) yönetim kurulunda görev alan 4 başarılı kadın akademisyen, beynin şifrelerini araştıran projeleriyle genç bilim insanlarına ilham oluyor.

 • 2023 Kahramanmaraş-Türkiye Depremleri Uluslararası Anma Konferansı
  09 Şub 2023 Kahramanmaraş-Türkiye Depremleri Uluslararası Anma Konferansı

  Adıyaman'ın Gölbaşı ilçesinde 6 Şubat 2023 depremlerinin 1. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen konferansta, deprem gerçeği vurgulandı ve risk ve afet yönetimi üzerine dikkat çekildi. Konferansta birçok üniversiteden akademisyenler, depremlerin sonuçları ve geoteknik değerlendirmeler hakkında çalışmalarını sundu. Konferans sonunda ise depremlerin yıl dönümünde insanların acısını paylaşmak ve beraber anmak için Gölbaşı'na gelindiği belirtildi.

 • YÖK Başkanı Erol Özvar, Ürdün'de Yükseköğretim Forumu'na katıldı
  07 Şub YÖK Başkanı Erol Özvar, Ürdün'de Yükseköğretim Forumu'na katıldı

  Yükseköğretim Kurulu Başkanı Erol Özvar, Ürdün Yükseköğretim ve Bilimsel Araştırma Bakanı Mahafzah ile bir araya gelerek Türkiye-Ürdün Yükseköğretim Forumu'na katıldı. İki ülke arasında yükseköğretim alanındaki iş birliğinin geliştirilmesi konusunda görüş birliğine varıldı. Ayrıca, Türk üniversitelerinin rektörleri ile Ürdün üniversitelerinin temsilcileri arasında öğrenci ve akademisyen değişimi konusunda görüş alışverişi yapıldı.

 • Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Özvar'dan Ürdün'e ziyaret
  07 Şub Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Özvar'dan Ürdün'e ziyaret

  Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Ürdün Yükseköğretim ve Bilimsel Araştırma Bakanı Azmi Mahafzah'ın davetlisi olarak Ürdün'ü ziyaret etti. Yapılan görüşmelerde Türkiye ile Ürdün arasında yükseköğretim alanındaki işbirliği mutabakat muhtırasının tamamlanması konusunda anlaşmaya varıldı. Ayrıca Türkiye-Ürdün Üniversiteleri Forumu düzenlendi ve Türk öğrencilerle bir araya gelindi.

 • Gelecek ve Saadet Partisi Manisa'da ortak aday gösterdi: Selçuk Özdağ
  07 Şub Gelecek ve Saadet Partisi Manisa'da ortak aday gösterdi: Selçuk Özdağ

  Gelecek Partisi ve Saadet Partisi, Manisa'da ortak aday gösterme kararı aldı. Ana muhalefet lideri Özgür Özel'in şehrine Gelecek ve Saadet Partileri Selçuk Özdağ'ı aday gösterdi. Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, Selçuk Özdağ'ın adaylığını grup toplantısında açıkladı. Davutoğlu, Gelecek Partisi'nin diğer adaylarını 24 Şubat'ta açıklayacaklarını söyledi.

 • Adana Büyükşehir Belediyesi, Kahramanmaraş depremlerinin birinci yılında çalıştay düzenledi
  07 Şub Adana Büyükşehir Belediyesi, Kahramanmaraş depremlerinin birinci yılında çalıştay düzenledi

  Adana Büyükşehir Belediyesi, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinin birinci yıl dönümünde 'Bu Binalar Neden Yıkılıyor' başlıklı bir çalıştay düzenledi. Çalıştaya uzmanlar, akademisyenler, siyasiler ve vatandaşlar katıldı. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Adana'yı depreme dirençli bir kent haline getirmek için kararlı olduklarını belirtti.

 • Eski AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Abdurrahman Müfit Yetkin Son Yolculuğuna Uğurlandı
  06 Şub Eski AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Abdurrahman Müfit Yetkin Son Yolculuğuna Uğurlandı

  Şanlıurfa'da hayatını kaybeden eski AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Abdurrahman Müfit Yetkin, Nabi Efendi Camisi'nde düzenlenen törenin ardından toprağa verildi. Yetkin'in cenaze törenine siyasi parti temsilcileri, ailesi ve vatandaşlar katıldı. Yetkin, Şanlıurfa'da önemli görevlerde bulunmuş ve DEVA Partisi kurucu üyesi olmuştu.

 • Adıyaman'da yıkılan otelde belediye yetkilileri kusurlu bulundu
  05 Şub Adıyaman'da yıkılan otelde belediye yetkilileri kusurlu bulundu

  Kahramanmaraş merkezli depremlerde yıkılan Grand İskender Oteli'nin bilirkişi raporu çıktı. Raporda belediye yetkililerinin kusurlu olduğu belirtildi.

 • Motokurye Samet Özgül'ün katilinin cezası indirildi, aile adalet arayışını sürdürüyor
  03 Şub Motokurye Samet Özgül'ün katilinin cezası indirildi, aile adalet arayışını sürdürüyor

  Motokurye Samet Özgül'ün boğazını keserek öldüren sanığın cezasının indirilmesi üzerine aile, adalet arayışını sürdürüyor. Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi, sanığın pişman olduğunu beyan etmesi nedeniyle cezada indirim yapılması gerektiği değerlendirmesiyle kararı bozdu. Aile, adaletin ne zaman geleceğini sorgulayarak tepki gösterdi. Yeniden yargılama 5 Mart'ta başlayacak.

 • Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, fenilketonüri hastalığına yönelik gen tedavisi çalışmalarına başladı
  01 Şub Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, fenilketonüri hastalığına yönelik gen tedavisi çalışmalarına başladı

  Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, genetik fenilketonüri (PKU) hastalığına yönelik gen tedavisi çalışmalarını başlattı. Çalışmalar beyin içine uygulanan ameliyatsız bir tedavi yöntemi olarak gerçekleştiriliyor. Bu çalışma, Türkiye ve dünya tıp tarihinde önemli bir gelişmeye olanak sağlayacak. Gen tedavisi çalışmaları 37 uzmandan oluşan bir ekip tarafından yürütülüyor ve şu ana kadar 2 hastaya uygulandı. Hastaların durumu iyi ve sağlıklı bir şekilde devam ediyor. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi, yenidoğan taramalarıyla genetik hastalıkları erken teşhis etme konusunda önemli bir rol oynamaktadır. Ayrıca, yurt dışından genetik hastalığı olan kişilerin de başvurduğu bir merkezdir. Gazze'de tedaviye ihtiyacı olan çocuklar Türkiye'ye getirilerek öncelikli olarak tedavi edilecektir.

 • İYİ Parti'den istifa eden isim AK Parti'nin Bodrum Belediye Başkan adayı oldu
  31 Oca İYİ Parti'den istifa eden isim AK Parti'nin Bodrum Belediye Başkan adayı oldu

  Bodrum'un Konacık beldesinde 2 dönem belediye başkanlığı yapan, 2019 yerel seçimlerinde ise İYİ Parti'den Bodrum Belediye Başkanı adayı olan İYİ Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Mehmet Tosun, partisinden istifası sonrası AK Parti'nin Bodrum Belediye Başkan adayı oldu. Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Tosun, ''Cumhurbaşkanımız, AK Parti'den Cumhur İttifakı'nın Bodrum Belediye Başkan adayı olarak bizi görmek istediğini ifade etti.'' dedi.

 • ODTÜ, Gazi Üniversitesi, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi ve Fırat Üniversitesi Sosyalfest'in Kurumsal Paydaşı Oldu
  25 Oca ODTÜ, Gazi Üniversitesi, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi ve Fırat Üniversitesi Sosyalfest'in Kurumsal Paydaşı Oldu

  ODTÜ, Gazi Üniversitesi, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi ve Fırat Üniversitesi, Türkiye'nin ilk Sosyal Bilimler Festivali'nin (Sosyalfest) kurumsal paydaşı oldu. Üniversiteler arasında yapılan protokol ile akademik işbirliği, ortak araştırmalar, projeler ve etkinlikler düzenlenmesi gibi konular ele alındı. Kurumsal paydaş işbirliği protokolü kapsamında üniversiteler, Sosyalfest'e uygulama desteği, alan desteği, iletişim ve tanıtım desteği, mali ve finansman desteği sağlayacak.

 • AK Parti Sincan Belediye Başkan adayı Murat Ercan oldu
  24 Oca AK Parti Sincan Belediye Başkan adayı Murat Ercan oldu

  Ankara'da AK Parti'nin Sincan Belediye Başkan adayı Murat Ercan oldu. İşte Murat Ercan'ın hayatı ve siyasi kariyeri...

 • AK Parti'nin Nallıhan Belediye Başkan Adayı İsmail Öntaş
  24 Oca AK Parti'nin Nallıhan Belediye Başkan Adayı İsmail Öntaş

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Ankara İlçe Belediye Başkan Adayları Tanıtım Toplantısı'nda Nallıhan Belediye Başkan adayı olarak İsmail Öntaş'ı açıkladı. İsmail Öntaş, Nallıhan'da doğmuş, eğitimini tamamlamış ve siyasi kariyerine devam etmektedir.

 • AK Parti Kahramankazan Belediye Başkan adayı Serhat Oğuz oldu
  24 Oca AK Parti Kahramankazan Belediye Başkan adayı Serhat Oğuz oldu

  Ankara'da AK Parti'nin Kahramankazan Belediye Başkan adayı Serhat Oğuz oldu. İşte Serhat Oğuz'un hayatı ve siyasi kariyeri...

 • Beyin Ölümü Gerçekleşen Gençten İsim Benzerliğiyle Nakil
  08 Oca Beyin Ölümü Gerçekleşen Gençten İsim Benzerliğiyle Nakil

  16 yaşındaki lise öğrencisi Muhammed Güneş'in beyin ölümü sonucu alınan böbreği, aynı isim ve soyadına sahip 18 yaşındaki Muhammed Güneş'e başarılı bir operasyonla nakledildi. Bu olay, örneği görülmemiş bir tesadüf olarak kaydedildi. Nakil bekleyen hastaların sayısının arttığı Türkiye'de organ bağış oranlarının yükseltilmesi önemli bir konu olarak vurgulandı.

 • Mersin'in düşman işgalinden kurtuluşu 102. yıl dönümü etkinliklerle kutlandı
  03 Oca Mersin'in düşman işgalinden kurtuluşu 102. yıl dönümü etkinliklerle kutlandı

  Mersin Üniversitesi'nde düzenlenen etkinliklerle Mersin'in düşman işgalinden kurtuluşunun 102. yıl dönümü kutlandı. Rektör Prof. Dr. Erol Yaşar'ın konuşması ve konferansın yanı sıra müzik dinletisi de gerçekleştirildi. Mersin'in kurtuluşunun Türk milletinin bağımsızlık mücadelesindeki önemi vurgulandı.

 • Amasya Üniversitesi Yazar Sadi Bayram'a Fahri Doktora Ünvanı Verdi
  02 Oca Amasya Üniversitesi Yazar Sadi Bayram'a Fahri Doktora Ünvanı Verdi

  Amasya Üniversitesi Senatosu, yazar Sadi Bayram'a Ankara'da tedavi gördüğü hastanede fahri doktora ünvanı verme kararı aldı. Bayram'ın tedavi gördüğü hastanede gerçekleştirilen törene, Amasya Üniversitesi Rektörü de çevrim içi bağlantıyla katıldı. Bayram, fahri doktorluk ünvanına layık görüldüğü için teşekkür etti.

 • Türkiye'de 2021'de 797 deprem meydana geldi
  02 Oca Türkiye'de 2021'de 797 deprem meydana geldi

  Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve Afet Yönetimi Uzmanı Doç. Dr. Bülent Özmen, geçen yıl Türkiye'de 4 ve üzeri büyüklükte 797 deprem meydana geldiğini bildirdi. Özmen, dünya genelinde ise büyüklüğü 4 ve daha büyük 15 bin 600 deprem olduğunu belirtti. Türkiye'de 2021'de 23 bin 5, 2022'de 20 bin 278 deprem meydana geldiğini aktaran Özmen, geçen yıl ise Türkiye'nin 74 bin 230 kez sarsıldığına dikkati çekti.

 • Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Gazi Üniversitesi iş birliğiyle BELTEK kursları devam ediyor
  29 Ara Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Gazi Üniversitesi iş birliğiyle BELTEK kursları devam ediyor

  Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Gazi Üniversitesi iş birliğiyle düzenlenen BELTEK kurslarında eğitimler devam ediyor. 16 kategori ve 87 farklı branşta verilen ücretsiz kurslara Başkentliler yoğun ilgi gösteriyor. Kurslara katılanlar, meslek sahibi olmak veya mesleklerinde ilerlemek için eğitim alabiliyorlar.

 • Keçiören Belediyesi, Öğrenci Teknoloji Takımlarına Destek Veriyor
  29 Ara Keçiören Belediyesi, Öğrenci Teknoloji Takımlarına Destek Veriyor

  Keçiören Belediyesi, Türkiye'nin ilk ve tek havacılık, uzay ve teknoloji festivali olan TeknoFest çerçevesinde lise ve üniversite öğrencilerinin oluşturduğu takımlara teknik ve fiziki destek sağlıyor. Belediye Başkanı Turgut Altınok, öğrencilere 'Mayın Tespitli Kanatlı Hava Aracı', 'Verimli Otomobil' ve 'İnsansız Hava Aracı' projelerinin hayata geçirilmesine katkı sağlayacak ekipmanlar hediye etti. Başkan Altınok, genç yeteneklerin ön plana çıkarılmasında önemli bir rol oynayan bu desteklerin Milli Teknoloji hamlesine katkı sağlayacağını belirtti.

 • Zonguldak BEÜ Öğretim Üyeleri TÜBİTAK Projesiyle Yenilikçi Kanser İlacı Geliştirdi
  28 Ara Zonguldak BEÜ Öğretim Üyeleri TÜBİTAK Projesiyle Yenilikçi Kanser İlacı Geliştirdi

  Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) öğretim üyelerinin de aralarında olduğu ekibin TÜBİTAK projesiyle geliştirdiği yenilikçi kanser ilacı patent aldı. Eczacılık Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Gülay Dilek, Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İshak Özel Tekin ve Gazi Üniversitesi Fen Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Dişli birlikte kanser ilacı geliştirdi. İlaç, TÜBİTAK 3001 projesi kapsamında kanser tedavisinde kullanılması amaçlanan ilaç olarak Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından değerlendirilerek Patent Tescil Belgesi almaya hak kazandı. İlaç, melanoma, over, lenfoma ve indüklenmiş periferik kan lenfositleri gibi hücre hatlarında test edildi ve günümüz kanser tedavisinde kullanılan 6-merkaptopürin bileşiğinden daha etkili olduğu gözlemlendi. Ayrıca, ilaç kemoterapi sırasında bağışıklık sistemi ve diğer normal dokularda olası hücresel hasarın restorasyonu için de kullanılabilecek.

 • CHP Milletvekili Okan Konuralp, öğrencilerin üniversiteden ayrılma nedenlerini sordu
  26 Ara CHP Milletvekili Okan Konuralp, öğrencilerin üniversiteden ayrılma nedenlerini sordu

  CHP Ankara Milletvekili Okan Konuralp, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'e öğrencilerin üniversiteden ayrılma nedenlerini ve büyükşehirlerdeki üniversitelerin tercih edilme düşüşünün sebeplerini sordu. Konuralp, ayrıca bu konuda yapılan bir araştırma olup olmadığını ve sonuçlarını da sordu.

 • 16 yaşındaki lise öğrencisi organlarıyla 5 kişiye hayat verdi
  26 Ara 16 yaşındaki lise öğrencisi organlarıyla 5 kişiye hayat verdi

  Ankara'da nörolojik rahatsızlık nedeniyle tedavi gören 16 yaşındaki lise öğrencisi Muhammed Bera Güneş'in beyin ölümü gerçekleşti. Güneş ailesi, Muhammed'in organlarını bağışlama kararı alarak, kalp, karaciğer, akciğer, böbrekleri ve korneaları 5 hastaya nakletti. Organ nakillerinin önemi vurgulanırken, Türkiye'de kadavradan nakil konusunda yetersizlik yaşandığı belirtildi.

 • 'Pandeminin en yoğun dönemlerindeki kadar salgın var': Hekimler hasta yoğunluğunun artmasını nasıl yorumluyor, neler öneriyor?
  25 Ara "Pandeminin en yoğun dönemlerindeki kadar salgın var": Hekimler hasta yoğunluğunun artmasını nasıl yorumluyor, neler öneriyor?

  Hekimler, son haftalarda Covid-19, influenza ve diğer mevsimsel virüsler nedeniyle hasta yoğunluğunun ciddi biçimde arttığını ve hastanelerin yoğun bakım birimlerinde yatak ihtiyacı yaşandığını söylüyor.

 • Büyükler Flöre Açık Eskrim Turnuvası Sonuçları
  24 Ara Büyükler Flöre Açık Eskrim Turnuvası Sonuçları

  Türkiye Eskrim Federasyonu tarafından düzenlenen Büyükler Flöre Açık Eskrim Turnuvası'nda Alisa İsbir kadınlarda, Alp Eyüpoğlu erkeklerde şampiyon oldu. Turnuvaya 14 ilden 130 sporcu katıldı.

 • Gençler Eskrim Federasyon Kupası'nda madalyalar takdim edildi
  23 Ara Gençler Eskrim Federasyon Kupası'nda madalyalar takdim edildi

  Ankara'da düzenlenen Gençler Eskrim Federasyon Kupası'nda dereceye giren sporculara madalyaları verildi. 23 ilden 188 kadın ve 387 erkek eskrimci mücadele etti.

 • Gençler Eskrim Federasyon Kupası Ankara'da başladı
  21 Ara Gençler Eskrim Federasyon Kupası Ankara'da başladı

  Gençler Eskrim Federasyon Kupası, başkent Ankara'da başladı.

 • Doğumunun 150. yılında Mehmet Akif Ersoy anıldı
  21 Ara Doğumunun 150. yılında Mehmet Akif Ersoy anıldı

  Ankara'nın Keçiören Belediyesi, istiklal şairi Mehmet Akif Ersoy'u doğumunun 150. yılında Necip Fazıl Kısakürek Tiyatro Salonu'nda andı.

 • Gençler Eskrim Federasyon Kupası ve Büyükler Flöre Açık Eskrim Turnuvası Ankara'da düzenlenecek
  20 Ara Gençler Eskrim Federasyon Kupası ve Büyükler Flöre Açık Eskrim Turnuvası Ankara'da düzenlenecek

  Gençler Eskrim Federasyon Kupası 21-23 Aralık tarihlerinde, Büyükler Flöre Açık Eskrim Turnuvası da 24 Aralık'ta Ankara'da yapılacak. Gençler kategorisinde 387 sporcu, Büyükler kategorisinde ise 130 sporcu mücadele edecek.

 • Türkiye'den 119 üniversite dünyanın en iyi 3 bin üniversitesi arasında
  19 Ara Türkiye'den 119 üniversite dünyanın en iyi 3 bin üniversitesi arasında

  ODTÜ Enformatik Enstitüsü bünyesinde yer alan URAP Araştırma Laboratuvarı tarafından açıklanan sıralamaya göre, Türkiye'den 119 üniversite dünyanın en iyi 3 bin üniversitesi arasında yer aldı. Sıralamada Hacettepe Üniversitesi 554. sırada yer alırken, diğer Türk üniversiteleri ise farklı aralıklarda yer aldı. Çin'in üniversiteleri ise etki değeri yüksek dergilerdeki makale sayılarını artırarak başarı elde etti ve dünyanın en iyi ilk 10 üniversitesi arasında 3 üniversiteye sahip oldu.

 • Depremde bacağını kaybeden doktora öğrencisi protezle ayağa kalktı
  19 Ara Depremde bacağını kaybeden doktora öğrencisi protezle ayağa kalktı

  Kahramanmaraş merkezli depremlerde enkaz altında kalarak sol bacağını kaybeden doktora öğrencisi Aylin Karakuş, 3 ay önce takılan protezle yürümeye başladı. Annem ve ağabeyini de kaybeden Karakuş, doktorasını tamamlamak için üniversiteye geri döndü ve akademisyen olmayı hedefliyor.

 • 73 yaşındaki Reyhan Sarıkaya, çift ana dalda yüksek lisans yapıyor
  19 Ara 73 yaşındaki Reyhan Sarıkaya, çift ana dalda yüksek lisans yapıyor

  Reyhan Sarıkaya, Ankara Üniversitesinde çift ana dalda yüksek lisans yaparak ilerleyen yaşına rağmen okuma tutkusundan vazgeçmiyor. 64 yaşında Gazi Üniversitesi Mimarlık bölümünü bitiren Sarıkaya, şimdi ise Ankara Üniversitesinde Gazetecilik ve Afet Risk Yönetimi bölümlerinde yüksek lisans yaparak akademisyen olmayı hedefliyor.

 • Uzun Süre Tablet ve Bilgisayar Kullanımı Erken Ergenliğe Yol Açabilir
  14 Ara Uzun Süre Tablet ve Bilgisayar Kullanımı Erken Ergenliğe Yol Açabilir

  Memorial Kayseri Hastanesi'nden Prof. Dr. Selim Kurtoğlu, uzun süre tablet ve bilgisayar kullanımının ve bazı yiyecek maddelerinin çocuklarda erken ergenliğe yol açabileceğini söyledi. Kız çocuklarında erken ergenlik erkek çocuklara göre 10 kat daha fazla görülüyor.

 • Anadolu Ajansı, kendi verileriyle beslenen yapay zeka algoritması oluşturuyor
  12 Ara Anadolu Ajansı, kendi verileriyle beslenen yapay zeka algoritması oluşturuyor

  Anadolu Ajansı AR-GE Merkezi Müdürü Yakup Şıvka, kurumun kendi verileriyle beslenen bir yapay zeka algoritması oluşturmak istediklerini belirtti. Şıvka, yapay zekanın haber üretim sürecine yardımcı olması ve öneri geliştirmesi amacıyla kullanacaklarını söyledi.

 • Üretken Yapay Zeka Uygulamaları Konferansı Başladı
  12 Ara Üretken Yapay Zeka Uygulamaları Konferansı Başladı

  Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Yıldız'ın yapay zeka ses ve görüntü işleme teknolojileri kullanılarak hazırlanan konuşmasıyla Üretken Yapay Zeka Uygulamaları Ulusal Konferansı başladı. Konferansa, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Ahmet Yozgatlıgil, Gazi Üniversitesi Yapay Zeka Merkezi Direktörü Prof. Dr. Şeref Sağıroğlu, sektör temsilcileri, akademisyenler, öğrenciler ve davetliler katıldı.

 • Alanya Üniversitesi'nde Dünya Engelliler Günü Paneli
  11 Ara Alanya Üniversitesi'nde Dünya Engelliler Günü Paneli

  Dünya Engelliler Günü Farkındalık Paneli, Alanya Üniversitesi'nde gerçekleştirildi.

 • Akondroplazili Kübra Çevik Para Badmintonda Başarı Yakalıyor
  10 Ara Akondroplazili Kübra Çevik Para Badmintonda Başarı Yakalıyor

  Aksaray'da halk arasında 'cücelik' olarak bilinen akondroplazili Kübra Çevik, beden eğitimi öğretmeninin yönlendirmesiyle başladığı para badmintonda adını başarıyla duyuruyor. Çevik, 10 yaşında gelişim geriliği nedeniyle gittiği hastanede akondroplazili olduğunu öğrendi. Gülle ve atletizmle ilgilenen Çevik, ortaokulda beden eğitimi öğretmeninin tavsiyesiyle badmintonla tanıştı. Hedefleri doğrultusunda azimle çalışan 24 yaşındaki Çevik, Aksaray'da düzenlenen Para Badminton Türkiye Şampiyonası'nda çift kadınlar kategorisinde birinci, tek kadınlar kategorisinde ise ikinci oldu. Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesinden 2021'de mezun olan ve sosyal bilgiler öğretmeni olmak için de sınavlara hazırlanan Kübra Çevik, badmintonla ilgilenmeye devam ediyor ve daha büyük başarılara imza atacağına inanıyor.

 • Türk ve Çinli akademisyenler deprem projeleri için işbirliği yapıyor
  10 Ara Türk ve Çinli akademisyenler deprem projeleri için işbirliği yapıyor

  TÜBİTAK ve Çin Ulusal Doğal Bilimler Vakfı (NSFC) tarafından başlatılan İkili İşbirliği Programı kapsamında Türk ve Çinli akademisyenler, depremler sonrası izlenecek stratejilerden geliştirilecek teknolojilere kadar pek çok alanda projeler yürütecek. Bu projeler arasında binaların deprem dayanıklılığının artırılması, iletişim teknolojisine dayalı arama kurtarma İHA'ları ve yıkım atıklarının geri dönüştürülmesi gibi konular yer alıyor.

 • Prof. Dr. Karakaya: Okumadaki düşüş, başarıyı alta çekebilir
  09 Ara Prof. Dr. Karakaya: Okumadaki düşüş, başarıyı alta çekebilir

  GAZİ Eğitim Fakültesi, Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Anabilim Dalı'ndan Prof. Dr. İsmail Karakaya, Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA) 2022 sonuçlarına göre okumadaki düşüşün, önümüzdeki yıllarda gerekli tedbirler alınmadığı durumda başarıyı alta çekebileceğini söyledi.

 • Dünyanın en iyi üniversiteleri arasında Türkiye'den 17 kurum var
  09 Ara Dünyanın en iyi üniversiteleri arasında Türkiye'den 17 kurum var

  İngiltere merkezli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu Quacquarelli Symonds'un 2024 Sürdürülebilirlik Sıralaması'na ilişkin raporunda, dünyadaki en iyi 500 üniversite arasında 6, ilk bin arasına ise toplam 17 Türk üniversitesi yer aldı.

 • KBÜ'de 'Sanal Gerçeklik Yoluyla Yenilikçi Sağlık Eğitimi Kongresi' yapıldı
  07 Ara KBÜ'de "Sanal Gerçeklik Yoluyla Yenilikçi Sağlık Eğitimi Kongresi" yapıldı

  Karabük Üniversitesi'nde (KBÜ), "Sanal Gerçeklik Yoluyla Yenilikçi Sağlık Eğitimi Kongresi" yapıldı.

 • Mahkumlar Meslek Eğitimiyle Tahliye Oluyor
  06 Ara Mahkumlar Meslek Eğitimiyle Tahliye Oluyor

  Niğde Açık Ceza İnfaz Kurumu'ndaki mahkumlar, çeşitli iş kollarında meslek öğrenerek sertifikalı olarak tahliye oluyor. Kurumda tarım, hayvancılık, mobilya, demir, döşeme gibi alanlarda üretim faaliyetleri sürdürülüyor. Üretilen ürünler ise Türkiye'nin birçok yerine gönderiliyor. Ayrıca, kurum bünyesindeki Meslek Eğitim Merkezi'nde hükümlülerin mesleklerini sertifikalandırması sağlanıyor.

 • Niğde Açık Ceza İnfaz Kurumunda Mahkumlar Üretim Yaparak Rehabilite Oluyor
  06 Ara Niğde Açık Ceza İnfaz Kurumunda Mahkumlar Üretim Yaparak Rehabilite Oluyor

  Niğde Açık Ceza İnfaz Kurumunda açılan 28 iş kolunda üretim yapan mahkumlar, meslek öğrenerek rehabilite oluyor ve üretime katkı sağlıyor. Kurum, tarım, hayvancılık, mobilya, demir, döşeme gibi farklı atölyelerde faaliyet gösteriyor. Ayrıca, çeşitli kurumların et ihtiyacını da karşılıyor ve yaklaşık 120 kuruma et gönderiyor. Mahkumlar, Meslek Eğitim Merkezi'nde kalfalık ve ustalık belgesi alabiliyor ve kurumda ileri işleme ürünleri üretiyor.

 • Niğde Açık Ceza İnfaz Kurumu'ndaki mahkumlar ülke ekonomisine katkı sağlıyor
  06 Ara Niğde Açık Ceza İnfaz Kurumu'ndaki mahkumlar ülke ekonomisine katkı sağlıyor

  Niğde Açık Ceza İnfaz Kurumu'ndaki mahkumlar, tarım, hayvancılık, mobilya, demir, döşeme gibi alanlarda ürettikleri ürünlerle Türkiye'nin birçok yerine gönderim yaparak ülke ekonomisine katkı sağlıyor. Ayrıca, kurum bünyesinde meslek eğitim merkezi bulunuyor ve hükümlüler sertifikalandırılarak meslek sahibi oluyorlar.

 • Marmara Denizi'ndeki deprem uzun süredir deprem üretmeyen bir fay hattında meydana geldi
  04 Ara Marmara Denizi'ndeki deprem uzun süredir deprem üretmeyen bir fay hattında meydana geldi

  Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve Afet Yönetimi Uzmanı Doç. Dr. Bülent Özmen, Marmara Denizi Gemlik Körfezi'ndeki 5,1 büyüklüğündeki depremin, uzun süredir deprem üretmeyen bir fay hattında meydana geldiğini bildirdi. Özmen, depremin İstanbul'u etkilemesi beklenen kuzeydeki fay hattı üzerinde olmadığını ve vatandaşların resmi kaynaklardan yapılan açıklamaları dikkate almaları gerektiğini belirtti.

 • Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Sanayide Neet Kadınlar Projesi'nin açılış toplantısına katıldı
  30 Kas Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Sanayide Neet Kadınlar Projesi'nin açılış toplantısına katıldı

  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Başkent OSB ev sahipliğinde düzenlenen 'Sanayide Neet Kadınlar Projesi'nin açılış toplantısına katıldı. Yavaş, sanayide kadın istihdamının önemine vurgu yaparak, teknoloji merkezlerinde yer alan firmalarla organize sanayileri bir araya getirecek bir teknoloji kurultayı yapabileceklerini söyledi. Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin proje ortaklarından olduğu toplantıda, kadın istihdamı ve beceri uyuşmazlığı konuları ele alındı.

 • Ankara'da Büyükler Flöre Açık Turnuvası düzenlenecek
  30 Kas Ankara'da Büyükler Flöre Açık Turnuvası düzenlenecek

  Eskrim Federasyonu tarafından düzenlenen Büyükler Flöre Açık Turnuvası, 24 Aralık Pazar günü Ankara'da yapılacak. Organizasyona başvurular 19 Aralık Salı gününe kadar devam edecek.

 • Burun deliklerinden girilerek yapılan beyin ameliyatıyla görme yetisini tekrar kazandı
  30 Kas Burun deliklerinden girilerek yapılan beyin ameliyatıyla görme yetisini tekrar kazandı

  Kafa tabanının orta kısmında oluşan tümör sebebiyle görme yetisini kaybeden 24 yaşındaki genç kadın, burun deliklerinden girilerek gerçekleştirilen beyin ameliyatı ile tekrar görmeye başladı.

 • YÖK'ün girişimi ile beynin gizemini çözecek Türkiye'deki ilk ortak araştırma merkezi NÖROM açıldı
  29 Kas YÖK'ün girişimi ile beynin gizemini çözecek Türkiye'deki ilk ortak araştırma merkezi NÖROM açıldı

  Yükseköğretim Kurulunun (YÖK) girişimiyle Gazi Üniversitesi, Ankara Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesinin birlikte kurduğu Nörobilim ve Nöroteknoloji Ortak Uygulama ve Araştırma Merkezinin (NÖROM) açılışı yapıldı.

 • YÖK Başkanı Özvar: 2024-2025'te yapay zeka temelli yeni programlar açılacak
  29 Kas YÖK Başkanı Özvar: 2024-2025'te yapay zeka temelli yeni programlar açılacak

  YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Nörobilim ve Nöroteknoloji Mükemmeliyet Ortak Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin yapay zeka çalışmalarına ivme kazandıracağını ve 2024-2025 yılında yapay zeka temelli yeni programların açılacağını duyurdu.

 • 3. Uluslararası Türkiye Enerji Birliği Kongresi Gerçekleştirildi
  29 Kas 3. Uluslararası Türkiye Enerji Birliği Kongresi Gerçekleştirildi

  TESPAM ve Gazi Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen kongrede, Türkiye Yüzyılı'nda enerjinin rolü, enerjinin dönüşümü, ulusal enerji planı ve hidrojen yol haritası gibi konular ele alındı. Kongre, enerjide farkındalığı artırmayı hedefleyerek Türkiye Yüzyılı vizyonunda enerjinin rolünü ele aldı.

 • YÖK Başkanı: NÖROM, yapay zeka çalışmalarına ivme kazandıracak
  29 Kas YÖK Başkanı: NÖROM, yapay zeka çalışmalarına ivme kazandıracak

  YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Nörobilim ve Nöroteknoloji Mükemmeliyet Ortak Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin yapay zeka çalışmalarına ivme kazandıracağını belirtti. Özvar, 2024-2025 yılında yapay zeka temelli yeni programların açılacağını ve üniversite sınavlarına girecek öğrencilere bu alanda yetkinlik kazandırılacağını duyurdu.

 • İŞKUR, Nitelikli Bilişim Uzmanı Yetiştirme Projesi ile eğitimler veriyor
  27 Kas İŞKUR, Nitelikli Bilişim Uzmanı Yetiştirme Projesi ile eğitimler veriyor

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, İŞKUR'un Nitelikli Bilişim Uzmanı Yetiştirme Projesi kapsamında bilgisayar programcılığı, bilgisayar bilgi yönetimi, kurumsal kaynak planlaması, web ve mobil programlama, siber güvenlik uzmanlığı, bulut bilişim uzmanlığı ve oyun geliştirme uzmanlığı mesleklerinde eğitimler verildiğini açıkladı.

 • Çalışma Bakanı: Gençler Güçlü Olursa Türkiye de Güçlü Olur
  27 Kas Çalışma Bakanı: Gençler Güçlü Olursa Türkiye de Güçlü Olur

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Türkiye'nin güçlü olması için gençlerin güçlü olması gerektiğini belirtti. Bakan Işıkhan, Türkiye'nin dijital dönüşümde önemli adımlar attığını ve beceri envanteri oluşturmak için çalıştıklarını söyledi. Ayrıca, BM'nin gözü önünde bir soykırım gerçekleştiğini vurguladı.

 • Kırgızistan-Türkiye Kültür ve Edebiyat Bağları Konferansı Ankara'da Gerçekleştirildi
  27 Kas Kırgızistan-Türkiye Kültür ve Edebiyat Bağları Konferansı Ankara'da Gerçekleştirildi

  Kırgızistan'ın Ankara Büyükelçisi Ruslan Kazakbaev, Türkiye'nin siyasi, ekonomik, askeri ve kültürel alanlarda güçlü ve gelişmiş bir lider ülke olduğunu belirtti. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kırgızistan Kültür, Enformasyon, Spor ve Gençlik Politikası Bakanlığı ve Kırgızistan'ın Ankara Büyükelçiliği işbirliğinde düzenlenen etkinlikte, Kırgızistan-Türkiye kültür ve edebiyat bağları ele alındı.

 • Ankara'da düzenlenen Eskrim Turnuvası'nda şampiyonlar belli oldu
  26 Kas Ankara'da düzenlenen Eskrim Turnuvası'nda şampiyonlar belli oldu

  Ankara'da düzenlenen 17 Yaş Altı Epe ve Kılıç Açık Eskrim Turnuvası'nda Nilahsen Erten, Akya Göllü, Doruk Erolçevik ve Furkan Yaman şampiyon oldu. Turnuvaya 21 ilden 338 eskrimci katıldı.

 • Emeklilerin Yüzde 23,4'ü Kiracı, Yüzde 35'i Sobalı Evde Oturuyor
  25 Kas Emeklilerin Yüzde 23,4'ü Kiracı, Yüzde 35'i Sobalı Evde Oturuyor

  Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, derneğin araştırmasına göre emeklilerin yüzde 23,4'ünün kiracı olduğunu, yüzde 35'inin de hala sobalı evde oturduğunu belirtti. Ergün, hükümetten emeklilere kira ve yakacak yardımı yapılmasını talep etti.

 • Alzheimer'ı belirti göstermediği dönemde tespit edebilen yöntem Türkiye'de
  25 Kas Alzheimer'ı belirti göstermediği dönemde tespit edebilen yöntem Türkiye'de

  Türkiye'de kamu ve üniversite hastaneleri içerisinde ilk kez Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde uygulamaya alınan "amiloid PET" görüntülemesi sayesinde Alzheimer, belirtilerin ortaya çıkmadığı erken evrede tespit edilebiliyor.

 • 90 yaşındaki öğretmenden genç meslektaşlarına tavsiyeler
  24 Kas 90 yaşındaki öğretmenden genç meslektaşlarına tavsiyeler

  Eskişehirli 90 yaşındaki öğretmen İlyas Küçükcan, mesleğe yeni başlayan öğretmenlere tavsiyelerde bulundu. Küçükcan, öğrencilere sevgiyle ve anlayışla yaklaşmanın önemini vurguladı.

 • Eskişehirli 90 yaşındaki öğretmen İlyas Küçükcan'dan yeni nesil öğretmenlere tavsiyeler
  24 Kas Eskişehirli 90 yaşındaki öğretmen İlyas Küçükcan'dan yeni nesil öğretmenlere tavsiyeler

  Eskişehirli 90 yaşındaki öğretmen İlyas Küçükcan, mesleğe yeni başlayan öğretmenlere tavsiyelerde bulunurken, öğrencilerle karşılaşmanın kendisini duygulandırdığını ifade etti.

 • ODTÜ, Koç Üniversitesi ve Sabancı Üniversitesi Araştırma Üniversiteleri Performans Sıralamasında İlk Üçte Yer Aldı
  23 Kas ODTÜ, Koç Üniversitesi ve Sabancı Üniversitesi Araştırma Üniversiteleri Performans Sıralamasında İlk Üçte Yer Aldı

  YÖK tarafından açıklanan Araştırma Üniversiteleri Performans Sıralaması'na göre, ODTÜ birinci, Koç Üniversitesi ikinci ve Sabancı Üniversitesi üçüncü sırada yer aldı. Bu üniversiteleri İTÜ, Bilkent ve Boğaziçi takip etti. Ayrıca, 2023 yılında 351 projeye 250 milyon lira destek sağlandı ve 2024 yılında bu destek miktarı 400 milyon liraya yükseltildi.

 • Siirt Takasbank Güzel Sanatlar Lisesi'nde resim öğretmeni öğrencilere tutkusunu aktarıyor
  23 Kas Siirt Takasbank Güzel Sanatlar Lisesi'nde resim öğretmeni öğrencilere tutkusunu aktarıyor

  Siirt Takasbank Güzel Sanatlar Lisesi'nde görev yapan resim öğretmeni Rabia Gül, öğrencilerine resim tutkusunu aktarıyor. Gül, resimlerinde kadına yönelik şiddet ve küçük yaşlarda evliliklerin topluma yansıyan olumsuzluklarını anlatıyor ve öğrencilerini yetenek sınavlarına hazırlıyor.

 • Kent Araştırmaları Kongresi'nde Antakya'nın şehir planlaması masaya yatırıldı
  22 Kas Kent Araştırmaları Kongresi'nde Antakya'nın şehir planlaması masaya yatırıldı

  Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Ebru Akyol Zor, Antakya'nın tarihi şehir planına yönelik çalışmalarda sona yaklaşıldığını ve yakın zamanda kamuoyuna sunulacağını bildirdi.

 • Başkent'te alacak verecek nedeniyle tartışma: İş yerine çağırıp sopayla döverek öldürdüler
  22 Kas Başkent'te alacak verecek nedeniyle tartışma: İş yerine çağırıp sopayla döverek öldürdüler

  Ankara'da alacak verecek nedeniyle tartıştıkları bir kişiyi iş yerine çağırıp sopayla döverek öldürdükleri iddiasıyla 6 şüpheli hakkında dava açıldı. Şüpheliler, kasten öldürme ve kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçlarından yargılanacak.

 • Ankara'da yaşlılara evde sağlık ve danışmanlık hizmeti
  22 Kas Ankara'da yaşlılara evde sağlık ve danışmanlık hizmeti

  Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Gazi Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi iş birliğiyle, Başkent'te yaşayan yaşlı vatandaşlara evde sağlık ve danışmanlık hizmeti verilmeye başlandı. Protokol kapsamında son sınıf öğrencileri, hocalarının gözetiminde sosyal yardım alan yaşlılara profesyonel hizmet sunuyor. Uygulamadan 464 yaşlı vatandaş yararlanıyor ve haftada 2 gün evlerinde egzersiz ve beslenme programları hazırlanıyor. Ayrıca sağlık durumları takip edilerek koruyucu ve önleyici danışmanlık hizmetleri de sunuluyor.

 • Prof. Dr. İlhan Tekeli: 'Şu Dakikada Bir İhtiyacımız Var: Ankara'nın Öyküsünü Yeniden Üretmek Durumundayız. Bir Kentte Yaşam, Öyküsü Yoksa Anlamlı...
  21 Kas Prof. Dr. İlhan Tekeli: "Şu Dakikada Bir İhtiyacımız Var: Ankara'nın Öyküsünü Yeniden Üretmek Durumundayız. Bir Kentte Yaşam, Öyküsü Yoksa Anlamlı...

  Ankara Şehircilik Bienali’nde konuşan Prof. Dr. İlhan Tekeli, “Melih Gökçek’in belediye olmasıyla başlayan ve 2017’ye kadar süren bu 23 yıllık dönemde, Ankara'nın o tarihe kadar yok edilmeyen öyküsü yok ediliyor. Şimdi neredeyiz? Melih Gökçek sonrasında Mansur Yavaş belediyeciliği. Bu, geçmişteki belediyeciliğimizden farklı bir belediyecilik. Melih Gökçek belediyeciliği dönemi, birçok proje var. O projelerin hepsi başarısızlığa uğruyor. Toplumla çatışıyor. Mimarlar Odasıyla çatışıyor. Tezcan’a sordum, kaç dava var diye. ‘1500 dava var’ dedi. Şimdi bugün, bir başka, daha sakin, huzurlu ve toplumun daha gelirleri düşük kesiminin ihtiyaçlarını karşılamaya dönük bir belediyecilik var. Şu dakikada bir ihtiyacımız var: Ankara'nın öyküsünü yeniden üretmek durumundayız. Bir kentte yaşam, öyküsü yoksa anlamlı değildir, doyum sağlamaz. Ama bu öykü, artık cumhuriyetin başındaki gibi bir öykü olamaz. Bu öyküyü bir adam yahut bir grup tanımlayamaz. Ankaralılar olarak bizim bir öykü üretmemiz lazım. İşte bu faaliyetler, bu bienal vesaire de bunun bir aracı olduğunu düşünüyorum” dedi.

 • Sabri Ülker Vakfı iç hastalıkları uzmanlarına yönelik 'beslenme eğitimi' düzenleyecek
  21 Kas Sabri Ülker Vakfı iç hastalıkları uzmanlarına yönelik "beslenme eğitimi" düzenleyecek

  Sabri Ülker Vakfı, toplumu doğru beslenme konusunda bilgilendirme hedefiyle ilk olarak aile hekimlerine yönelik hayata geçirdiği "Beslenme ve Beslenme İletişimi" başlıklı eğitim programının yeni aşamasında iç hastalıkları uzmanlarına da eğitimler düzenleyeceğini açıkladı.

 • Prematüre Bebeklerin Hayata Tutunma Şansı Uzman Takibiyle Artıyor
  17 Kas Prematüre Bebeklerin Hayata Tutunma Şansı Uzman Takibiyle Artıyor

  Türk Neonatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Esin Koç, prematüre bebeklerin uygun ortamda doğması ve uzmanlarca takip edilmesinin hayata tutunma ve sağlıklı gelişim şansını artırdığını belirtti. Türkiye'deki prematüre doğum oranı yıllık yüzde 10,2 olduğunu ve her 10 bebekten birinin erken doğduğunu söyleyen Koç, neonatoloji uzman ve hemşire sayısının yetersiz olduğunu vurguladı.

 • Türkiye Denizlerden Enerji Kaynakları Çıkarma Konusunda İyi Bir Başlangıç Yaptı
  16 Kas Türkiye Denizlerden Enerji Kaynakları Çıkarma Konusunda İyi Bir Başlangıç Yaptı

  Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi (Türk DEGS) Başkanı Müstafi Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı, Karadeniz'den doğal gaz çıkarıldığını hatırlatarak, Türkiye'nin denizlerden enerji kaynakları çıkarma konusunda iyi bir başlangıç yaptığını belirtti. Batman Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen 2. Uluslararası Batman Enerji Zirvesi'nde ise enerjide sürdürülebilirlik, yenilenebilir enerji entegrasyonu, bölgesel kalkınma, enerji verimliliği ve iktisadı gibi konular ele alınacak.

 • Eskişehir'de kaza: Baba ve kız hayatını kaybetti, eşi ve diğer kızı yaralandı
  14 Kas Eskişehir'de kaza: Baba ve kız hayatını kaybetti, eşi ve diğer kızı yaralandı

  Eskişehir'in Mihalıççık ilçesinde meydana gelen trafik kazasında, kontrolden çıkan pikap park halindeki iş makinesine çarptı. Kazada baba ve kız hayatını kaybederken, sürücünün eşi ve diğer kızı yaralandı. Olay yerine sağlık ekipleri ve jandarma sevk edildi. Baba ve kızın cenazeleri hastaneye kaldırılırken, kazayla ilgili soruşturma devam ediyor. Ayrıca, ölen sürücünün daha önce bir tehdit davasında hapis cezası aldığı ortaya çıktı.

 • Kazada ölen kamyonetin sürücüsünün Prof. Dr. Esin Davutoğlu'nu tehdit eden kişi olduğu ortaya çıktı
  14 Kas Kazada ölen kamyonetin sürücüsünün Prof. Dr. Esin Davutoğlu'nu tehdit eden kişi olduğu ortaya çıktı

  Eskişehir'de yol çalışması yapan ekskavatöre çarpan kamyonetin sürücüsünün, Prof. Dr. Esin Davutoğlu'nu muayenehanesine "Dana dili" bırakarak tehdit ettiği gerekçesiyle 5 yıl 6 ay hapis cezası aldığı öğrenildi.

 • Kültürü dijitale taşıdı, şimdi siparişlere yetişemiyor
  12 Kas Kültürü dijitale taşıdı, şimdi siparişlere yetişemiyor

  Genç girişimci Başar Altunyuva, Elazığ kültürünü dijitale taşıyarak jüri onur özel ödülüne layık görüldü. Kupa ve fincanlarda Elazığ yöresine ait görsel ve kelimelerin yanı sıra QR kodu da yer alıyor. Ürünlerin talep görmesiyle birlikte Altunyuva, siparişlere yetişmekte zorlanıyor.

 • Genç Girişimci Elazığ Kültürünü Dijitale Taşıyarak Ödül Kazandı
  12 Kas Genç Girişimci Elazığ Kültürünü Dijitale Taşıyarak Ödül Kazandı

  Genç girişimci Başar Altunyuva, Halk Eğitim Merkezi'nde aldığı kurs sonrasında Elazığ kültürünü dijitale taşıyarak jüri onur özel ödülüne layık görüldü. Kupa ve fincanların bir tarafına Elazığ yöresine ait görsel, figür ve kelimeleri diğer tarafına ise QR kodu yerleştiren Altunyuva, şimdi siparişlere yetişmeye çalışıyor.

Advertisement