Google'dan Nicolaus Copernicus Doodle'ı - Son Dakika
Teknoloji

Google'dan Nicolaus Copernicus Doodle'ı

Google\'dan Nicolaus Copernicus Doodle\'ı

Arama motoru Google, Polonyalı astronomi bilgini Nicolaus Copernicus 'in 540. doğum gününe özel Doodle hazırladı.

19.02.2013 10:30

Emre Çetinkaya - - Arama motoru Google bugün ana sayfasını Polonyalı astronomi bilgini Nicolaus Copernicus ile süsledi. Bugün 540. doğum günü olan Nicolaus Copernicus, dünyanın önde gelen astronomi bilginlerinden birisiydi. Dünyanın ve diğer gezegenlerin Güneş'in etrafında döndüklerini ortaya çıkaran kişi olan Nicolaus Copernicus'in bu teorisi Kopernik teorisi olarak biliniyor.

Öte yandan Google'ın hazırladğı Doodle'da da Kopernik teorisi ile alakalı olarak Google evreninde Güneş'in etrafında dönen gezegenler görüyoruz.

Nicolaus Copernicus kimdir?

19 Şubat 1473 yılında Torun'da (Polonya) doğan Kopernik temel eğitimini tamamladıktan sonra 1492 yılında Krakov'daki okula devam ederek matematik ve astronomi konularında uzmanlaştı. 1494 yılında evine dönen Kopernik, başpiskopos olan amcasının tesiriyle dini eğitim için İtalya'ya gitti. Orada gökbilimci Domenico Noworra (1454-1504) ile beraber çalıştı. 1497'de memleketine dönüp, kilisede görev aldı fakat bu uzun sürmedi, 1501'de hukuk fakültesine devam etmekte iken, tıp fakültesine başlamak için tekrar İtalya'ya geri döndü. Burada çalışmalarına devam etti. Daha sonra bir hastalığa yakalandı ve tedavi olmaya başladı.

Kopernik, dünyanın ve diğer gezegenlerin güneş etrafında döndükleri kuralını açıklamıştır. Heliosentrik (güneş merkezli) teori bugün Kopernik teorisi olarak da adlandırılır. Yeni astronominin kurucusu kabul edilen Kopernik, ileri sürdüğü fikirleri ancak ömrünün sonlarında açıklayabilmiştir. Sebepleri ise kendisinin bunların doğru olduğuna yeterince emin olmaması ve din adamı olması sebebiyle kiliseden çekinmesidir.

Ömrünün sonlarına doğru sağlık problemleri yaşayan Kopernik'in yazdığı kitabını ortaya çıkarabilirdi.

Kopernik en önemli eserinde "De revolutionibus orbium coelestium" heliosentrik teorisini detaylı anlattı. 1540'ta ise bütün fikirlerini içine alan kitabın basılması için müsaade çıktı. Astronom, doktor ve papaz olan Kopernik, Yunanlı astronom Batlamyus'un yanlış olan teorisini dünyaya anlatarak bilime büyük hizmette bulundu. Yani dünya evrenin merkezi değildi. 24 Mayıs 1543 yılında Frombork'ta öldü.(Kaynak: Vikipedi)

Emre Çetinkaya - Teknokulis : http://www.teknokulis.com

Kaynak: Teknokulis

Son Dakika Teknoloji Google'dan Nicolaus Copernicus Doodle'ı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement