SON DAKİKA TÜRKÇE SÖZLÜK HABERLERİ

Son Dakika Türkçe Sözlük Haberleri

 • 12 Aralık 2018 09:16 Keşan'dan Kısa Kısa Keşan ilçesinde kış lastiği denetimi yapıldı.
 • 01 Kasım 2018 11:30 Harf Devriminin Yıl Dönümünde Harf Devrimi Nedir? Harf Devrimi Nasıl İlan Edildi? Harf Devriminin Yıl Dönümünde Harf Devrimi Nedir? Harf Devrimi Nasıl İlan Edildi? 1870'li yıllarda başlayan Türkçe Sözlük çalışmalarıyla da bu sorun daha fazla gündeme geldi
 • 17 Eylül 2018 18:20 Iv. Uluslararası Sözlük Bilimi Sempozyumu Başladı Iv. Uluslararası Sözlük Bilimi Sempozyumu Başladı 100 binden fazla kelimenin anlamlandırılıp örneklendirildiği Türkçe Sözlük'te gelişen sözlük bilimi açısından bazı güncellemeler yapılması gerektiğini belirten Gülsevin, bu gelişmelere bağlı olarak Türk Dil Kurumunda uzmanların haftada iki gün toplanarak sözlüğün yeni baskısı için çalıştıklarını ifade etti
 • 14 Eylül 2018 16:03 Tdk'den "Boşnak" Kelimesine İlişkin Açıklama Türk Dil Kurumundan (TDK), "Basılı Türkçe Sözlük'te de genel ağ sayfamızdaki Güncel Türkçe Sözlük'te de 'Boşnak' kelimesinin 'kocasından kaçarak başkasıyla evlenen kadın' anlamı yoktur.
 • 14 Eylül 2018 15:11 Tdk'dan Tdk'dan "Boşnak" Açıklaması Yapılan açıklamada, "Basılı Türkçe Sözlük'te de, genel ağ sayfamızdaki Güncel Türkçe Sözlük'te de 'Boşnak' kelimesinin 'kocasından kaçarak başkasıyla evlenen kadın' anlamı yoktur
 • 07 Ağustos 2018 12:41 Tdk'da E-mağaza Dönemi "Yazım Kılavuzu" ve "Türkçe Sözlük" gibi temel başvuru kaynaklarının yanında Türk dili ve edebiyatının farklı alanlarında da yayınlar yapan TDK'nin Türkiye dışındaki Türk halklarıyla ilgili de çok sayıda yayını bulunuyor
 • 11 Temmuz 2018 17:01 Tdk Başkanı Gülsevin: Tdk Başkanı Gülsevin: "Elbette Yanlış Türetilen Kelimeler Oldu" Güncel Türkçe Sözlük, kullanılabilecek en iyi sözlük
 • 25 Mayıs 2018 14:48 ODTÜ'nün 62'nci Kuruluş Yıl Dönümü Kutlandı ODTÜ'nün 62'nci Kuruluş Yıl Dönümü Kutlandı Ortadoğu Teknik Üniversitesinin (ODTÜ) kuruluşunun 62'nci yıl dönümünün kutlandığı törende, İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali ile Prof. Dr. Ruşen Keleş'e "ODTÜ Üstün Hizmet Ödülü"; Prof. Dr. Asuman Özdağlar, Yıldırım Şimşek ile Murat Yetkin'e "ODTÜ Takdir Ödülü" verildi.
 • 25 Mayıs 2018 13:14 ODTÜ'nün 62'nci Kuruluş Yıl Dönümü Kutlandı Ortadoğu Teknik Üniversitesinin (ODTÜ) kuruluşunun 62'nci yıl dönümünün kutlandığı törende, İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali ile Prof. Dr. Ruşen Keleş'e "ODTÜ Üstün Hizmet Ödülü"; Prof. Dr. Asuman Özdağlar, Yıldırım Şimşek ile Murat Yetkin'e "ODTÜ Takdir Ödülü" verildi.
 • 28 Nisan 2018 16:03 Mahkeme Argo Kelimelerle İlgili Kararını Verdi! Mahkeme Argo Kelimelerle İlgili Kararını Verdi! TDK'nin hazırladığı Türkçe Sözlük'te yer alan dava konusu sözcüklerin anlamlandırılmasında, halk ağzındaki yaygın kullanımı, sözcüğün asıl ve mecaz anlamları ile argo kullanımı dikkate alınarak anlam sıralaması yapıldığı belirtilen kararda, anlamlandırma çalışmalarında TDK'nin iradesinden ziyade sözcüğe halkın yüklediği anlamın dikkate alındığının anlaşıldığı aktarıldı
 • 10 Nisan 2018 10:01 Çağdaş Türk Şiiri Kitapları Sergisi" 11 Nisan'da Açılıyor Türk Dili Yılı çerçevesinde, iki kurumun iş birliğiyle "Tarih Boyunca Türkçe Sözlükler Sergisi", "Dil Bilgisi Kitapları Sergisi", "Türk Edebiyatı Tarihi Kitapları Sergisi" ve "Türkçe Divanlar Sergisi" açıldı
 • 23 Ocak 2018 14:33 Türkçe Divanlar Sergisi Yarın Ziyarete Açılıyor TDK tarafından yapılan açıklamada, 'Türkçe Divanlar Sergisi'nden önce Türk Dili Yılı çalışmaları çerçevesinde 2017 yılı eylül ayında 'Tarih Boyunca Türkçe Sözlükler Sergisi', ekim ayında 'Dil Bilgisi Kitapları Sergisi' ve aralık ayında 'Türk Edebiyatı Tarihi Kitapları Sergisi'nin düzenlendiği belirtildi
 • 21 Ocak 2018 18:11 Tdk'den "Vazalak" Sözcüğüne İlişkin Açıklama Türk Dil Kurumunca (TDK), Büyük Türkçe Sözlük'te yer alan "vazalak" kelimesinin anlamına ilişkin, "Bazı gazetelerde ve sosyal medya mecralarında hem sözün anlamı Türk Dil Kurumu tarafından yeni oluşturulmuş hem de ülkemizin farklı farklı yörelerinden derlenen, birbirinden bağımsız ve sınırlı...
 • 21 Ocak 2018 16:49 Tdk'dan "Vazalak" Kelimesine İlişkin Açıklama TDK'dan yapılan açıklamada, "Derleme Sözlüğü'nün ilk baskısında ağızlardan derlenmiş bir söz varlığı olarak yer alan 'vazalak' sözü Büyük Türkçe Sözlük'e de Derleme Sözlüğü yoluyla girmiştir" denildi
 • 20 Ocak 2018 13:14 Başbakan Yardımcısı Fikri Işık: Başbakan Yardımcısı Fikri Işık: "Rtük Sadece Ceza Kesen Bir Kurum Olmamalı" Başbakan Yardımcısı Fikri Işık: "RTÜK sadece ceza kesen bir kurum olmamalı" "Özellikle televizyonun dilin güzel, doğru ve anlaşılır bir şeklide kullanılmasında çok önemli rolü var"KOCAELİ - Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, "RTÜK sadece ceza kesen bir kurum olmamalı.
 • 20 Ocak 2018 12:16 RTÜK Sadece Ceza Kesen Bir Kurum Olmamalı RTÜK Sadece Ceza Kesen Bir Kurum Olmamalı" Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, "RTÜK sadece ceza kesen bir kurum olmamalı. Sadece insanların elinde sopa gördüğü, sopasından korkulan bir kurum olması bizim arzu ettiğimiz bir şey değil" dedi.
 • 20 Ocak 2018 12:06 Başbakan Yardımcısı Fikri Işık: Başbakan Yardımcısı Fikri Işık: "Rtük Sadece Ceza Kesen Bir Kurum Olmamalı" Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, "RTÜK sadece ceza kesen bir kurum olmamalı. Sadece insanların elinde sopa gördüğü, sopasından korkulan bir kurum olması bizim arzu ettiğimiz bir şey değil" dedi.
 • 28 Aralık 2017 10:36 ByLock Tezgahı İçin Kullanılan Tuzak Programların Listesi Ortaya Çıktı ByLock Tezgahı İçin Kullanılan Tuzak Programların Listesi Ortaya Çıktı Tuzak programlardan bazıları şöyle: * Best Free Music, * Freezy Müzik, * Bul Dinle, * Freezy Play Free Music Online, * Mor German Engslish Dictionary, * En ucuz Fiyat Mor, * Almanca-Türkçe Sözlük, * Araba2
 • 27 Aralık 2017 18:29 Türk Edebiyatı Tarihi Kitapları Sergisi Türk Edebiyatı Tarihi Kitapları Sergisi" Açıldı Eylül ayındaki "Tarih Boyunca Türkçe Sözlükle Sergisi" ve Ekim ayındaki "Dil Bilgisi Kitapları Sergisi"nden sonra TDK ve Milli Kütüphane Başkanlığı iş birliğiyle Türk Edebiyatı Tarihi Kitaplar Sergisi"nin açılış töreni gerçekleştirildi
 • 23 Aralık 2017 13:03 Dha İstanbul Bülteni - 2 Beyoğlu'nda iki katlı bir binanın giriş katında çıkan yangın paniğe neden oldu.
 • 23 Aralık 2017 12:59 Japon Keiko'nun Türkiye Macerası 1 EMLAKÇI BIÇAK ÇEKTİ, HUKUKÇU OLMAYA KARAR VERDİ - KEİKO TORİGOE ŞİMDİ İSTANBUL BAROSU'NA KAYITLI TEK JAPON AVUKAT. Haber: Serpil KIRKESER / Kamera: Güven USTA İSTANBUL DHA Keiko Torigoe... O bir Japon...Aynı zamanda hukukçu... İstanbul Barosu'na kayıtlı tek Japon avukat olma özelliği taşıyor.
 • 23 Aralık 2017 12:24 Emlakçı Bıçak Çekti, Hayatı Değişti! İstanbul Barosu'nun Tek Japon Avukatı: Keiko Torigoe Emlakçı Bıçak Çekti, Hayatı Değişti! İstanbul Barosu'nun Tek Japon Avukatı: Keiko Torigoe İstanbul Barosu'na kayıtlı tek Japon avukat Keiko Torigoe, İstanbul Boğazı'nı görmek için turist olarak geldiği Türkiye'ye yerleşti. Kendisine bıçak çeken emlakçıya kızıp avukat oldu.
 • 23 Aralık 2017 12:01 Japon Keiko'nun Türkiye Macerası... EMLAKÇI BIÇAK ÇEKTİ, HUKUKÇU OLMAYA KARAR VERDİKEİKO TORİGOE ŞİMDİ İSTANBUL BAROSU'NA KAYITLI TEK JAPON AVUKAT.Haber: Serpil KIRKESER / Kamera: Güven USTA İSTANBUL DHA Keiko Torigoe... O bir Japon...Aynı zamanda hukukçu... İstanbul Barosu'na kayıtlı tek Japon avukat olma özelliği taşıyor.
 • 05 Aralık 2017 13:26 Türk Dili Uzmanı Profesörden Gençlere 'Türkçe' Uyarısı SİVAS'taki Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) öğretim üyesi Prof. Dr. Recep Toparlı, Türkçe kullanımı konusunda gençleri uyardı.
 • 05 Aralık 2017 13:25 Sivas Türk Dili Uzmanı Profesörden Gençlere 'Türkçe' Uyarısı Sivas Türk Dili Uzmanı Profesörden Gençlere 'Türkçe' Uyarısı Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) öğretim üyesi Prof. Dr. Recep Toparlı, Türkçe kullanımı konusunda gençleri uyardı.
 • 05 Aralık 2017 11:38 Türk Dili Uzmanı Profesörden Gençlere 'Türkçe' Uyarısı Türk Dili Uzmanı Profesörden Gençlere 'Türkçe' Uyarısı SİVAS'taki Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) öğretim üyesi Prof. Dr. Recep Toparlı, Türkçe kullanımı konusunda gençleri uyardı.
 • 05 Aralık 2017 10:25 Dha Yurt Bülteni-2 1)GAZİANTEP-NİZİP KARAYOLUNDA KAZA: 5 ÖLÜ, 3 YARALIGAZİANTEP-Nizip karayolunda meydana gelen trafik kazasında ilk belirlemelere göre 5 kişi öldü, 3 kişi yaralandı.
 • 01 Aralık 2017 11:55 Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesinden Kırgızca-Türkçe Sözlük Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi (KTMÜ) tarafından hazırlanan Kırgızca-Türkçe sözlük tanıtıldı.
 • 16 Kasım 2017 20:10 Yazıya ve Yazarlığa Adanmış Bir Ömür : Mehmet Doğan Yazıya ve Yazarlığa Adanmış Bir Ömür : Mehmet Doğan" Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) kurucusu ve şeref başkanı Mehmet Doğan'a vefa bağlamında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ ile Türkiye Yazarlar Birliği tarafından "Kültüre Adanmış Bir Ömür : Mehmet Doğan" başlıklı program düzenlendi.
 • 16 Kasım 2017 18:56 Yazıya ve Yazarlığa Adanmış Bir Ömür : Mehmet Doğan" Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) kurucusu ve şeref başkanı Mehmet Doğan'a vefa bağlamında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ ile Türkiye Yazarlar Birliği tarafından "Kültüre Adanmış Bir Ömür : Mehmet Doğan" başlıklı program düzenlendi.
 • 01 Kasım 2017 21:16 2018 Yılı Bütçesi Plan ve Bütçe Komisyonunda Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, "Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bütün Türkiye'nin ortak değeridir.
 • 07 Ekim 2017 10:18 Türkiye-Gagavuzya Arasındaki Bilimsel İş Birliği Artırılacak Türkiye-Gagavuzya Arasındaki Bilimsel İş Birliği Artırılacak Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu ile Gagavuzya M. V. Marunevic Adına Bilim-Araştırma Merkezi arasında kurumsal iş birliği ön protokolü imzalandı.
 • 26 Eylül 2017 09:52 Tarih Boyunca Türkçe Sözlükler Tarih Boyunca Türkçe Sözlükler" Sergisi Açıldı 2017 yılının "Dilimiz Kimliğimizdir" başlığıyla "Türk Dili Yılı" ilan edilmesinin ardından Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu, Türk Dil Kurumu ve Milli Kütüphane Başkanlığı iş birliğinde “Tarih Boyunca Türkçe Sözlükler” sergisi açıldı.
 • 31 Temmuz 2017 19:47 Bosna Hersek'te "Genç Türkologlar Dil Sempozyumu" TDK'nın "Boşnakça-Türkçe Sözlük" yayımladığını sözlerine ekleyen Çakıcı, sempozyumda sözlüğe ilişkin tanıtım toplantısının yapıldığını ifade etti
 • 21 Temmuz 2017 18:02 40 Bin 761 Adet Dizüstü Bilgisayar İçin İhale Yapıldı 40 Bin 761 Adet Dizüstü Bilgisayar İçin İhale Yapıldı Ürüne Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün onay verdiği Türkçe Sözlük programı bulunacak
 • 10 Haziran 2017 13:52 Katar'a Ulaşan Türk Ürünleri Marketlerde Büyük İlgi Görüyor Katar'a Ulaşan Türk Ürünleri Marketlerde Büyük İlgi Görüyor Türkiye'den Katar'a ulaşan gıda desteğinin ardından Doha'daki marketlerde Türk ürünleri yoğun ilgi gördü. Katarlılar ürünleri sosyal medyadan paylaşarak Türkiye'ye teşekkür etti.
 • 26 Mayıs 2017 16:16 Gebze'deki Öğrenciler Yeni Nesil Tabletlerine Kavuştu Gebze'deki Öğrenciler Yeni Nesil Tabletlerine Kavuştu Üründe Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün onay verdiği Türkçe Sözlük programı bulunuyor
 • 25 Mayıs 2017 17:04 Kocaeli'de Öğrencilere 8 Senede 219 Bin Tablet Kocaeli'de Öğrencilere 8 Senede 219 Bin Tablet Üründe Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün onay verdiği Türkçe Sözlük programı bulunuyor
 • 24 Mayıs 2017 12:09 6. Sınıflar Yeni Nesil Tablet Bilgisayarlarına Kavuşuyor 6. Sınıflar Yeni Nesil Tablet Bilgisayarlarına Kavuşuyor Üründe Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün onay verdiği Türkçe Sözlük programı bulunuyor
 • 23 Mayıs 2017 20:13 Türkeş: Türkeş: "Binaların, Alışveriş, Ticaret ve Eğlence Merkezlerinin Adları Yüzde 90 Oranında... Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, "Son dönemde inşa edilen büyük ve gösterişli binaların, alışveriş, ticaret ve eğlence merkezlerinin, toplu konutların, hastanelerin, açık ve kapalı spor alanlarının adları yüzde 90 oranında yabancılaşmıştır.
 • 23 Mayıs 2017 19:40 8. Uluslararası Türk Dili Kurultayı Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, son dönemde inşa edilen büyük ve gösterişli binaların, alışveriş, ticaret ve eğlence merkezlerinin, toplu konutların, hastanelerin, açık ve kapalı spor alanlarının adlarının yüzde 90 oranında yabancılaştığını belirterek, "İstanbul, Ankara ve İzmir gibi...
 • 23 Mayıs 2017 18:46 Türkçe'nin Diğer Dillerin Kuralsız Istilasına Ihtiyacı Yoktur Türkçe'nin Diğer Dillerin Kuralsız Istilasına Ihtiyacı Yoktur" Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türkçe'nin ne uydurukça olarak karşımıza çıkan suni teneffüslere ne de ifrat ve tefrit alameti olan diğer dillerin kuralsız istilasına ihtiyacı yoktur" dedi.
 • 23 Mayıs 2017 18:42 Cumhurbaşkanı Erdoğan: Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Türkçe'nin Diğer Dillerin Kuralsız İstilasına İhtiyacı Yoktur" Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Türkçe’nin ne uydurukça olarak karşımıza çıkan suni teneffüslere ne de ifrat ve tefrit alameti olan diğer dillerin kuralsız istilasına ihtiyacı yoktur” dedi.
 • 06 Mayıs 2017 07:06 Edirne İçin 'Babafingo' Vakti Edirne İçin 'Babafingo' Vakti Türk Dil Kurumu Güncel Türkçe Sözlük'te "Babafingo": İsim, denizcilik (babafi'ngo) İtalyanca papafico
 • 05 Nisan 2017 10:20 Başkan Tiryaki'den Altındağlı Öğrencilere Ziyaret Başkan Tiryaki'den Altındağlı Öğrencilere Ziyaret 10 yıldır okul ziyaretleri yapan Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, bu kez Mehmet Memişoğulları İlkokulu ve Ortaokulu’nu ziyaret ederek, öğrencilere önemli tavsiyelerde bulundu.
 • 23 Mart 2017 14:50 Altındağlı Öğrencilerin Başkan Amcası Altındağlı Öğrencilerin Başkan Amcası Yaklaşık 10 yıldır gerçekleştirdiği okul ziyaretlerine devam eden Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, Karacaören İlkokulu’nu ziyaret etti.
 • 09 Mart 2017 17:53 Fransa Milli Kütüphanesindeki Türkçe El Yazmaları Fransız Milli Kütüphanesi'nin Türkçe matbu ve yazma eserlerden sorumlu görevlisi Sara Yontan, "Kanuni Sultan Süleyman'ın I. François'a yazdığı ilk mektup Fransızca bölümündeydi.
 • 02 Mart 2017 16:37 Sökeli Yazar Yaşar Çağbayır'dan İkinci Eser Sökeli Yazar Yaşar Çağbayır'dan İkinci Eser 10 ciltlik “Büyük Türkçe Sözlük” kitabıyla Türk Dünyası Yazarlar ve Sanatçılar Vakfı’nın (TÜRKSAV) her yıl vermekte olduğu Uluslararası Türk Dünyasına Hizmet Ödüllerinin bu yılki sahiplerinden olan araştırmacı yazar Yaşar Çağbayır;
 • 09 Şubat 2017 14:50 Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülleri Töreni Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülleri Töreni "Yazarlığın okulunu kurmuştur"Erdoğan, adı Türkiye Yazarlar Birliği ve Büyük Türkçe Sözlük ile adeta özdeşleşen Mehmet Doğan'ın her alanında ülkeye büyük katkı sağladığını belirterek, Doğan'ın Türkçe konusundaki hassasiyetini uzun zamandır takdirle takip ettiğini aktardı
 • 09 Şubat 2017 13:55 Cumhurbaşkanı Erdoğan: Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Kültür ve Sanatı Küçümseyen Toplumlar Kaybetmeye Mahkumdur" "Mehmet Doğan kardeşimiz, fikir hayatımızın her alanında ülkemize katkı sağlamıştır"Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: "Adı Türkiye Yazarlar Birliği ve Büyük Türkçe Sözlük ile adeta özdeşleşen Mehmet Doğan kardeşimiz, fikir hayatımızın her alanında ülkemize katkı sağlamıştır