28 Okula "Beyaz Bayrak" Verildi - Son Dakika
Yerel

28 Okula "Beyaz Bayrak" Verildi

28 Okula "Beyaz Bayrak" Verildi

Okulların, temizlik ve hijyen açısından belirli kriterler esas alınarak Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği içerisinde denetlenmesi, okul sağlığının iyileştirilmesi hususunda teşvik edilmesi için uygulanan projede gerekli kriterleri karşılayan 28 okul müdürü Beyaz Bayrak ve Sertifika ile ödüllendirildiSertifika Töreni Cumhuriyet İlkokulu Spor Salonunda yapıldı.

21.06.2016 13:56

Okulların, temizlik ve hijyen açısından belirli kriterler esas alınarak Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği içerisinde denetlenmesi, okul sağlığının iyileştirilmesi hususunda teşvik edilmesi için uygulanan projede gerekli kriterleri karşılayan 28 okul müdürü Beyaz Bayrak ve Sertifika ile ödüllendirildi

Sertifika Töreni Cumhuriyet İlkokulu Spor Salonunda yapıldı. Yapılan tören, İl Milli Eğitim Müdürü Atanur Çağlayan, Sağlık Müdürü Dr. Zülkarni Özbek,Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Kemalettin Karabulutoğlu, Milli Eğitim Şube Müdürü Metin Bilgin, Okul Müdürü Ahmet Pekmezci ile okul temsilcilerinin katılımı ile gerçekleştirildi.

İl Milli Eğitim Müdürü Atanur Çağlayan yaptığı konuşmasında;"Ülke genelinde geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımızın beden ve ruh sağlığını korumak, geliştirmek, yaşam kalitesini yükseltmek, temizlik ve hijyen konusunda yeterli eğitim almış sağlıklı nesiller yetiştirmek, öğrencilerimizin hijyenik bir ortamda eğitim-öğretimini sürdürmek amacıyla milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarının temizlik ve hijyen konusunda teşvik edilmesi, okul sağlığının daha iyi düzeye çıkarılması amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığımız arasında 2006 yılından itibaren uygulanmakta olan "Beyaz Bayrak İşbirliği protokolü" çerçevesinde burada toplandık. Bu kapsam da, Bayburt'ta sağlığa uygun hareket eden ve bu kuralları yerinegetiren okullarımıza "Beyaz Bayrak" verildi. Sağlık ve Milli Eğitim Bakanlıkları tarafından düzenlenen Temiz Okul, Sağlıklı Okul Projesi kapsamında Bayburt Milli Eğitim ve Halk Sağlığı Müdürlükleri il genelindeki okullarda denetleme yaptı. Temizlik, hijyen konularında sınıf, tuvalet ve okulun tümü ele alınarak yapılan kontrollerde Beyaz Bayrak almaya hak kazanan okullarımızı tebrik ediyorum" dedi.

Beyaz Bayrak almış olmanın yeterli olmadığını vurgulayan Çağlayan, bunun sürdürebilir olmasının önemine değindi. Hassaten bu konuya vurgu yapmak istediğini belirten Çağlayan, esas yarışmanın bundan sonra başladığını, temizlik konusunda her okulumuzun azami derecede dikkatli davranmasını gerektiğini belirterek emeği geçen herkese teşekkür etti.

Daha sonra söz alan İl Sağlık Müdürü Dr. Zülkarni Özbek, Sağlık Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında ortak yürütülen faaliyetlerinin arttığını ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu durum toplumda sağlık farkındalığının değişmesiyle alakalı bir durumdur. Önceden Sağlık Bakanlığı denildiği zaman, çoğu hastalarımızın hastaneye, doktora,sağlık kuruluşlarına başvurduğu durum algılanıyordu. Biz bu kanıyı yıkmak istiyoruz. Sağlık Bakanlığı hasta olmayanların Bakanlığı ya da kişilerin hasta olmadan önce ve oluşabilecek hastalıkların önüne geçmek için son yıllarda Bakanlığımızın çalışmaları var. Bunlardan birisi Sağlıklı Yaşam, Sağlıklı Beslenme. Son üç yıldır okullarda Sağlıklı Beslenme adı altında yürüttüğümüz çocuklarımıza süt ve kuru üzüm vermek üzere, zararlı alışkanlıklarının değişmesini hedefliyoruz. Kantinlerde zararlı maddelerinin satılmasını önleyerek, sağlıklı besinlerin tüketilmesini hedefliyoruz. Son 3 aydır da,sağlıklı yaşam kültürü olarak bisiklet dağıtımımız devam etti. Hedefimiz öğrencilerimizi sağlıklı bir yaşam konusunda bilinçlendirmektedir. Bu kapsamda Beyaz Bayrak alan 28 okul yöneticilerimizi tebrik ediyorum." - BAYBURT

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel 28 Okula 'Beyaz Bayrak' Verildi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement