Bayramiç'te 20 bin kişinin katılımı ile Garipçe Hayrı yapıldı - Son Dakika

Bayramiç'te 20 bin kişinin katılımı ile Garipçe Hayrı yapıldı

16.05.2022 11:47

Bayramiç'te 20 bin kişinin katılımı ile Garipçe Hayrı yapıldıÇANAKKALE Çanakkale'nin Bayramiç ilçesine bağlı 70 haneli Karaibrahimler Köyü Gökçiçek mevkiinde 20 bin kişinin katılımı ile Garipçe Hayrı yapıldı.

Bayramiç'te 20 bin kişinin katılımı ile Garipçe Hayrı yapıldı

ÇANAKKALE Çanakkale'nin Bayramiç ilçesine bağlı 70 haneli Karaibrahimler Köyü Gökçiçek mevkiinde 20 bin kişinin katılımı ile Garipçe Hayrı yapıldı.

Bayramiç ilçesine bağlı Karaibrahimler Köyünde adını üç garip dededen (yatırdan) alan 'Garipçe Hayrı' için 15 bin ekmek, 2,5 ton buğday, 70 koyun, 15 oğlak, 10 kuzu kesilerek 200 kazan keşkek hazırlandı. Çanakkale'nin tüm ilçe ve civar köylerden vatandaşlar davet edildi. Hayra bir hafta önceden hazırlandıklarını, odun ve tankerlerle su taşıdıklarını, akşamdan koyun ve kuzuların kesildiğini, keşkek kazanlarının kaynatılmaya başlandığını anlatan Muhtar Mehmet Sezgin, "Geleneksel Garipçe hayrımız başlamıştı. İşte garipçe hayrımızın hazırlıkları devam etti ve bitti. 200 kazan keşkek yaptık. Hayrımızı başarı ile yaptık" dedi. Karaibrahimler köyü Camii imam hatibi ile çevre köy imam hatiplerinin hayır yerinde Kuran-ı Kerim ve Mevlid-i Şerif okumasının ardından kılınan öğle namazını müteakip misafirlere keşkek ikramı yapıldı. Garipçe Hayrına, Bayramiç Kaymakamı Alper Taş ile Çanakkale merkez ve ilçelerinden yaklaşık 20 bin kişi katıldı.

YORUMLAR
500
Orman şehitleri için lokma hayrı Orman şehitleri için lokma hayrı BM Kadın Birimi ve Adana Büyükşehir'in 'Erkeklerin Toplumsal Cinsiyet Eşitliğine Katılımı' Konulu Atölye Çalışması Başladı BM Kadın Birimi ve Adana Büyükşehir'in 'Erkeklerin Toplumsal Cinsiyet Eşitliğine Katılımı' Konulu Atölye Çalışması Başladı Edirne'de kadına yönelik şiddetle mücadelede en az 20 bin erkeğe eğitim verilecek Edirne'de kadına yönelik şiddetle mücadelede en az 20 bin erkeğe eğitim verilecek
Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Bayramiç'te 20 bin kişinin katılımı ile Garipçe Hayrı yapıldı - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement