Bir Çay Bardağı Benzinle Dereceye Girdiler - Son Dakika

Bir Çay Bardağı Benzinle Dereceye Girdiler

05.06.2014 15:26
Bir Çay Bardağı Benzinle Dereceye Girdiler

Bir litre benzinle bin kilometre gidebilen seri hibrit otomobil tasarlayan Gediz Üniversitesi Teknoloji Takımı (G TECH), geliştirdikleri yeni otomotiv teknolojilerinin bir kısmını Hollanda’daki Shell Eco Maraton’da test etti.

Bir litre benzinle bin kilometre gidebilen seri hibrit otomobil tasarlayan Gediz Üniversitesi Teknoloji Takımı (G-TECH), geliştirdikleri yeni otomotiv teknolojilerinin bir kısmını Hollanda'daki Shell Eco-Maraton'da test etti.

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, Hollanda'da katıldıkları yarışta Gasoline Car 2 (GGC2) adını taşıyan otomobillerinin bir alt versiyonuyla mücadele eden ekip, 16 kilometrelik parkuru bir çay bardağı kadar, 106 mililitre benzinle tamamladı. G-TECH ekibi, 26 ülkeden yaşları 16 ile 15 arasında değişen 3 bine yakın kişinin katıldığı organizasyondan Avrupa 38'inciliği ve Türkiye 2'nciliği dereceleriyle döndü.

Öğrenciler, benzinin önce elektriğe, ardından da mekanik enerjiye çevrildiği, yakıt kaybının en aza çekilip, yüksek verimliliğin elde edildiği sistemi daha da geliştirmek için kolları sıvadı. Bir litre benzinle en az 3 bin kilometre yol almayı sağlayacak teknolojinin ön hazırlıklarına başlandı.

Motor dahil tamamen Gediz Üniversitesi öğrencilerinin eseri olacak bu araçla 2015'teki Shell Eco-Maraton'da boy gösterilecek.

"Hedef 3 bin kilometrenin de üzerine çıkmak"

Gediz Üniversitesi Makine Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selim Solmaz, bazı yeni teknolojileri deneme fırsatı buldukları Shell Eco-Marathon'dan dereceyle dönmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.

Solmaz, asıl hedeflerinin ise gelecek yıla dönük olduğuna işaret ederek şunları kaydetti:

"Şu an 1 litre benzinle bin kilometre gidebilen Türkiye'nin en gelişmiş ilk seri hibrit prototip aracına sahibiz. Bu aracın performansını 3 bin kilometrenin de üzerine çıkarıp 2015'teki yarışta Avrupa çapında derece elde etmek istiyoruz. Bu yılki organizasyonda bu araçtaki yeni teknolojilerin bir kısmını kullandık, bunları test etme şansı bulduk. Bu deneyimlerin ışığında çalışmalarımıza hız katıp yakıt cimrisi olacak seri hibrit otomobilimizin yapımını tamamlayacağız. Ayrıca ağustos ayında düzenlenecek TÜBİTAK yarışlarında da mücadele edeceğiz." - İzmir

Kaynak: AA
YORUMLAR
500

Son Dakika Yerel Bir Çay Bardağı Benzinle Dereceye Girdiler - Son Dakika


Advertisement