Bursa Erguvan Açtı - Son Dakika

Bursa Erguvan Açtı

04.05.2012 17:53
Bursa Erguvan Açtı

Yıldırım Belediyesi tarafından geleneksel olarak düzenlenen tarihi erguvan şenlikleri start aldı.

Yıldırım Belediyesi tarafından geleneksel olarak düzenlenen tarihi erguvan şenlikleri start aldı. Erguvan ağaçlarının da dikildiği şenlikler düzenlenecek sempozyumlarla devam edecek.

Yıldırım Belediyesi'nin geleneksel hale dönüştürdüğü baharın müjdesici erguvan ağacı dikim töreni Kaplıkaya Cazibe Merkezi'nde gerçekleştirildi. İstiklal Marşı ve saygı duruşu ile başlayan tören, Yıldırım Belediyesi Erguvan Halk Dansları Topluluğu'nun gösterileriyle devam etti. Halk oyunları gösterisinin ardından şiirler okundu. Çok sayıda vatandaşın katıldığı törende Ak Parti milletvekilleri Canan Candemir Çelik, Bedrettin Yıldırım, Emirsultan Lisesi öğrencileri, Yıldırım Belediye Meclisi üyeleri, ilçe yöneticileri ve Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin de hazır bulundu.

Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin, yaptığı konuşmada, erguvan bayramı geleneğinin yüzyıllardır devam ettiğini belirterek, "Emir Sultan Hazretlerinin yaşadığı dönemlerde ortaya çıkan bu gelenek, vefatından sonra da devam etmiştir. 1880'lü yılların sonunda Bursa'da yaşanan depremle ara verilen erguvan şenlikleri, Osmanlı Devleti'nin girdiği savaşlarla ara verilen bir gelenek oldu. Bu geleneğe bizler öncülük ediyor ve gelecek nesillere aktarmaya çalışıyoruz" dedi. - BURSA

Kaynak: İHA
YORUMLAR
500

Son Dakika Yerel Bursa Erguvan Açtı - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement