Çevreci Kedi" Çocuklara Dönüşümü Anlattı - Son Dakika

Çevreci Kedi" Çocuklara Dönüşümü Anlattı

05.06.2014 10:31
Çevreci Kedi" Çocuklara Dönüşümü Anlattı

ANKARA (İHA) – Mamak Belediyesi ve ÇEVKO’nun birlikte organize ettiği ‘Çevreci Kedi ÇEVKİ’nin her yıl başka bir macerası gösterime sunuluyor.

ANKARA (İHA) – Mamak Belediyesi ve ÇEVKO'nun birlikte organize ettiği 'Çevreci Kedi ÇEVKİ'nin her yıl başka bir macerası gösterime sunuluyor.

Mamak Belediyesi ambalaj atıkların kaynağında ayrı toplanmasını ve ekonomiye tekrar kazandırılmasını sağlamak amacıyla ÇEVKO ile yürüttüğü "Mamak Geri Kazanım Çalışmaları" kapsamında minikleri bilinçlendirmeye yönelik tiyatro oyunu sahneledi. Mamak Şehit Cihan Yıldız İlköğretim Okulu, Emine Rasim Özkaya İlköğretim Okulu ve Piri Reis İlköğretim Okulu 2.3.4. sınıf öğrencilerinden 800 öğrenci, öğretmenleri ve Zabıta Müdürü Refah Arslanın izlediği tiyatro oyununda öğrencilere atıkların geri dönüşümünün önemi eğlenceli bir dille anlatıldı. Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, "Belediyecilik sadece çöp toplamak değildir. Bizler daha yaşanılabilir bir dünya için geri dönüşümün ne kadar büyük bir öneme sahip olduğunun bilincindeyiz. Mamaklı miniklerde de bu bilincin oluşması için çeşitli organizasyonlar gerçekleştiriyoruz. 5 Haziran Dünya Çevre Günü olması münasebetiyle Belediyemiz tarafından yapılan çalışmaların diğer yerel yönetimlere de örnek olmasını diliyorum" dedi.

ÇEVKİ HEM EĞLENDİRİYOR HEM EĞİTİYOR

Mamak Belediyesi ve ÇEVKO'nun birlikte organize ettiği 'Çevreci Kedi ÇEVKİ'nin her yıl başka bir macerası gösterime sunuluyor. Bu seneki oyunda geri dönüşüm tesisine gitmek istemeyen metal ve camın ikna edilme süreci eğlenceli bir şekilde ele alınıyor. Cam, plastik, kağıt ve metal ambalaj kostümleri ile sahneye çıkan profesyonel oyuncular, atıkların geri dönüşüme kazandırılması ve herkesin bu konuda duyarlı olması gerektiğine dikkat çekiyor. ÇEVKİ adlı kedinin tüm atıkları ikna ederek ayırma tesisine götürmesine dair verdiği mücadeleyi izleyen çocuklar, neşeli dakikalar geçirdi.

AMBALAJ ATIKLARI ÇÖP DEĞİLDİR

ÇEKİ'nin maceralarını izleyen öğrenciler hep bir ağızdan oyuncuların sordukları soruları cevapladı. Öğrenciler ayrıca atıkların çöp olmadığını başka ailelere ve daha sonra çevreye anlatmaları gerektiğini de öğrendi.

Mamak Belediyesi, Zabıta müdürlüğü ambalaj atıkları yönetim planı kapsamında vatandaşları bilgilendirmeye devam ediyor. Geri dönüşümlü olan cam, metal, plastik, kağıt, karton atıkları çöpten ayrı olarak sokak başlarına yerleştirilen özel konteynırlar ile haftanın belirli günlerinde toplanıyor. Mamak Belediyesi Geri Kazanım uygulamalarını 54 mahallede sürdürüyor. Ayrıca mahallelerde bulunan ilköğretim ve liselerde de geri dönüşüme dair eğitim seminerleri de düzenlenerek, geri dönüşümün gerekliliği vurgulanıyor. Bugüne kadar 8 bin öğrenciye geri dönüşüm eğitimleri verilirken, öğretmenlere ve ev hanımlarına yönelik eğitimler de sürdürülüyor. - ANKARA

Çevreci Kedi Çocuklara Dönüşümü Anlattı
Çevreci Kedi Çocuklara Dönüşümü Anlattı
Çevreci Kedi Çocuklara Dönüşümü Anlattı
Çevreci Kedi Çocuklara Dönüşümü Anlattı

YORUMLAR
500
Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Çevreci Kedi' Çocuklara Dönüşümü Anlattı - Son Dakika


Advertisement