Çevreci Kedi" Çocuklara Dönüşümü Anlattı - Son Dakika
Yerel

Çevreci Kedi" Çocuklara Dönüşümü Anlattı

Çevreci Kedi" Çocuklara Dönüşümü Anlattı

ANKARA (İHA) – Mamak Belediyesi ve ÇEVKO’nun birlikte organize ettiği ‘Çevreci Kedi ÇEVKİ’nin her yıl başka bir macerası gösterime sunuluyor.

05.06.2014 10:31
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

ANKARA (İHA) – Mamak Belediyesi ve ÇEVKO'nun birlikte organize ettiği 'Çevreci Kedi ÇEVKİ'nin her yıl başka bir macerası gösterime sunuluyor.

Mamak Belediyesi ambalaj atıkların kaynağında ayrı toplanmasını ve ekonomiye tekrar kazandırılmasını sağlamak amacıyla ÇEVKO ile yürüttüğü "Mamak Geri Kazanım Çalışmaları" kapsamında minikleri bilinçlendirmeye yönelik tiyatro oyunu sahneledi. Mamak Şehit Cihan Yıldız İlköğretim Okulu, Emine Rasim Özkaya İlköğretim Okulu ve Piri Reis İlköğretim Okulu 2.3.4. sınıf öğrencilerinden 800 öğrenci, öğretmenleri ve Zabıta Müdürü Refah Arslanın izlediği tiyatro oyununda öğrencilere atıkların geri dönüşümünün önemi eğlenceli bir dille anlatıldı. Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, "Belediyecilik sadece çöp toplamak değildir. Bizler daha yaşanılabilir bir dünya için geri dönüşümün ne kadar büyük bir öneme sahip olduğunun bilincindeyiz. Mamaklı miniklerde de bu bilincin oluşması için çeşitli organizasyonlar gerçekleştiriyoruz. 5 Haziran Dünya Çevre Günü olması münasebetiyle Belediyemiz tarafından yapılan çalışmaların diğer yerel yönetimlere de örnek olmasını diliyorum" dedi.

ÇEVKİ HEM EĞLENDİRİYOR HEM EĞİTİYOR

Mamak Belediyesi ve ÇEVKO'nun birlikte organize ettiği 'Çevreci Kedi ÇEVKİ'nin her yıl başka bir macerası gösterime sunuluyor. Bu seneki oyunda geri dönüşüm tesisine gitmek istemeyen metal ve camın ikna edilme süreci eğlenceli bir şekilde ele alınıyor. Cam, plastik, kağıt ve metal ambalaj kostümleri ile sahneye çıkan profesyonel oyuncular, atıkların geri dönüşüme kazandırılması ve herkesin bu konuda duyarlı olması gerektiğine dikkat çekiyor. ÇEVKİ adlı kedinin tüm atıkları ikna ederek ayırma tesisine götürmesine dair verdiği mücadeleyi izleyen çocuklar, neşeli dakikalar geçirdi.

AMBALAJ ATIKLARI ÇÖP DEĞİLDİR

ÇEKİ'nin maceralarını izleyen öğrenciler hep bir ağızdan oyuncuların sordukları soruları cevapladı. Öğrenciler ayrıca atıkların çöp olmadığını başka ailelere ve daha sonra çevreye anlatmaları gerektiğini de öğrendi.

Mamak Belediyesi, Zabıta müdürlüğü ambalaj atıkları yönetim planı kapsamında vatandaşları bilgilendirmeye devam ediyor. Geri dönüşümlü olan cam, metal, plastik, kağıt, karton atıkları çöpten ayrı olarak sokak başlarına yerleştirilen özel konteynırlar ile haftanın belirli günlerinde toplanıyor. Mamak Belediyesi Geri Kazanım uygulamalarını 54 mahallede sürdürüyor. Ayrıca mahallelerde bulunan ilköğretim ve liselerde de geri dönüşüme dair eğitim seminerleri de düzenlenerek, geri dönüşümün gerekliliği vurgulanıyor. Bugüne kadar 8 bin öğrenciye geri dönüşüm eğitimleri verilirken, öğretmenlere ve ev hanımlarına yönelik eğitimler de sürdürülüyor. - ANKARA

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Çevreci Kedi' Çocuklara Dönüşümü Anlattı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Şanlıurfa'da yerel basın mensuplarına tehditler yağdırıldı
  03 Nis Şanlıurfa'da yerel basın mensuplarına tehditler yağdırıldı

  Şanlıurfa'nın Siverek ilçesindeki yerel seçimlerin ardından bazı sahte sosyal medya hesapları üzerinden basın mensupları hedef alındı. İlçede görev yapan basın mensuplarına yönelik tehditler içeren hesaplar hakkında suç duyurusunda bulunuldu. Anadolu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Şükrü Dolaş, bu durumu kınayarak, avukatları aracılığıyla suç duyurusu ve manevi tazminat davası açacaklarını belirtti.

 • Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün Göreve Başladı
  03 Nis Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün Göreve Başladı

  Türkiye'de 7 kez üst üste seçim kazanan Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, kutlama töreniyle görevine başladı. Binlerce Büyükçekmeceli, Başkan Akgün'ün zaferini marşlar ve şarkılar eşliğinde kutladı.

 • MÜSİAD Denizli Şube Başkanı: Seçimsiz Dönemde Odak Noktamız Ekonomi
  03 Nis MÜSİAD Denizli Şube Başkanı: Seçimsiz Dönemde Odak Noktamız Ekonomi

  MÜSİAD Denizli Şube Başkanı Engin Boyacı, 31 Mart Mahalli İdareler seçimlerinin Denizli'ye, ülkeye hayırlı olmasını dileyerek, seçimsiz geçecek 4 yılda ana odağın ekonomi, düşük enflasyon ve sürdürülebilir büyüme olduğunu belirtti. Boyacı, Orta Vadeli planda yer alan yapısal reformların hızla hayata geçirilmesini beklediklerini vurguladı.

 • Taiwan'ın Hualien kentinde meydana gelen depremde 4 kişi hayatını kaybetti
  03 Nis Taiwan'ın Hualien kentinde meydana gelen depremde 4 kişi hayatını kaybetti

  Çin'in Taiwan bölgesinin Hualien kenti açıklarında meydana gelen 7,3 büyüklüğündeki depremde 4 kişi hayatını kaybetti, 97 kişi yaralandı. Deprem sonucunda apartmanlar çöktü, evler tahliye edildi ve kayalar düştü. Depremin merkez üssü Hualien kentinin güney-güneydoğusunda tespit edildi. Tsunami alarmları verildi ancak kaldırıldı. İş ve okullar tatil edildi, metro seferleri askıya alındı. Artçı sarsıntılar bekleniyor.

 • Manisa'nın Alaşehir ilçesinin ilk kadın muhtarı Emine Dönertaş oldu
  03 Nis Manisa'nın Alaşehir ilçesinin ilk kadın muhtarı Emine Dönertaş oldu

  Manisa'nın Alaşehir ilçesinde yapılan mahalli idareler seçimleri sonucunda Dağhacıyusuf Mahallesi'nden Emine Dönertaş, 3 erkek rakibini geride bırakarak ilçenin ilk kadın muhtarı oldu. Dönertaş, bin 63 oy alarak mahallesinin ve Alaşehir'in tarihinde bir ilke imza attı.

 • Amasra'da itiraz gerginliği
  03 Nis Amasra'da itiraz gerginliği

  Bartın'ın Amasra ilçesinde gayri resmi sonuçlara göre CHP'nin Belediye Başkan Adayı Recai Çakır'ın 122 oy ile seçimi kazanmasının ardından Ak Parti ve MHP'i yöneticiler, sonuçlara itiraz ederek, oyların sayılmasını istedi.

 • Çankırı'da Tek Kadın Muhtar Üçüncü Kez Seçildi
  03 Nis Çankırı'da Tek Kadın Muhtar Üçüncü Kez Seçildi

  Çankırı'nın Merkez ilçesinde 2 dönemdir tek kadın olarak muhtarlık yapan Cemile Eskisucu, girdiği 3'üncü seçimi de kazandı. Eskisucu, muhtarlık mesleğini kadınların daha iyi yürüttüğünü ifade etti.

 • Pazaryeri'nde rakiplerine büyük fark atan kadın muhtar güven tazeledi
  03 Nis Pazaryeri'nde rakiplerine büyük fark atan kadın muhtar güven tazeledi

  Bilecik'in Pazaryeri ilçesinde yapılan ara seçimlerde muhtar seçilen Sabriye Demir, 31 Mart'ta gerçekleşen yerel seçimlerde güven tazeleyip tekrardan köy muhtarı oldu. Burçalık köyünde 3 kişi muhtarlık için yarıştı ve Sabriye Demir rakiplerine büyük fark atarak 39 oy alarak tekrar muhtar seçildi.

 • Hatay'da Muhtarın Balkon Konuşması ve Çiftetelli Kutlaması İlgi Odağı Oldu
  03 Nis Hatay'da Muhtarın Balkon Konuşması ve Çiftetelli Kutlaması İlgi Odağı Oldu

  Hatay'ın Antakya ilçesinde ikinci kez seçimi kazanan 66 yaşındaki muhtar Nuriye Türkmen, balkon konuşması yaparak kadınlarla çiftetelli oynayarak zaferini kutladı. Türkmen'in konuşması ve kutlama anları ilgi çekti.

 • Taiwan'da 7.3 Büyüklüğünde Deprem: 4 Ölü, 97 Yaralı
  03 Nis Taiwan'da 7.3 Büyüklüğünde Deprem: 4 Ölü, 97 Yaralı

  Çin'in Taiwan bölgesinde Hualien kenti açıklarında meydana gelen 7.3 büyüklüğündeki depremde 4 kişi hayatını kaybetti, 97 kişi yaralandı. Deprem, yerin 12 kilometre derinliğinde gerçekleşti ve adanın genelinde hissedildi. Taipei metrosunda seferler askıya alındı.

 • CHP'nin 60 yıldır kaybetmediği ilçe AK Parti'ye geçti
  03 Nis CHP'nin 60 yıldır kaybetmediği ilçe AK Parti'ye geçti

  Kırklareli'nin Babaeski ilçesinde 60 yıldır kazanan CHP, bu ilçeyi AK Parti'ye kaptırdı. AK Parti adayı Fırat Yayla, seçimi kazanarak belediye başkanı oldu.

 • Ahlat Belediyesinde Devir Teslim Töreni Gerçekleştirildi
  03 Nis Ahlat Belediyesinde Devir Teslim Töreni Gerçekleştirildi

  Ahlat Belediyesi'nde yeni seçilen başkan Yavuz Gülmez, görevi eski başkan Abdulalim Mümtaz Çoban'dan devraldı. Devir teslim törenine belediye meclis üyeleri, partililer ve akrabaları katıldı.


Advertisement