Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: "Dünya, İslam'ın evrensel ilkelerine her zamankinden daha fazla muhtaç" - Son Dakika

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: "Dünya, İslam'ın evrensel ilkelerine her zamankinden daha fazla muhtaç"

28.05.2022 20:25

- Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: "Dünya, İslam'ın evrensel ilkelerine her zamankinden daha fazla muhtaç" Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr.

- Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: "Dünya, İslam'ın evrensel ilkelerine her zamankinden daha fazla muhtaç"

SARAYBOSNA - Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da İslam Birliği (Riyaset) İdare Binası'nın açılış törenindeki konuşmasında, "Dünya, İslam'ın adalet, merhamet ve hakkaniyete dayalı evrensel ilkelerini, kardeşlik hukukunu ve müsamaha ahlakını görmeye her zamankinden daha fazla muhtaçtır" dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da yapımı tamamlanan 'İslam Birliği (Riyaset) İdare Binası'nın açılış törenine katıldı. Bosna Hersek İslam Birliği Eski Başkanı Mustafa Ceric'in açılış duasını okuduğu programda, Boşnakça, Türkçe ve Arapça ilahiler söylendi. Başkan Erbaş ve protokol üyelerinin açılış kurdelesini kesmesinin ardından heyet, İslam Birliği Başkanı Hüseyin Efendi Kavazoviç rehberliğinde binayı gezdi. Diyanet İşleri Başkanı Erbaş törende yaptığı konuşmada, Bosna Hersek'te yaşayan Müslümanların İslam'ın barış ve müsamaha anlayışı çerçevesinde birlikte yaşamanın en güzel örnek ülkelerinden biri olduğunu söyledi.

"Allah'ın ipine sımsıkı sarılmalıyız"

Başkan Erbaş, yakın tarihte yaşanan Bosna Hersek yaşananların halen yürekleri sızlattığını belirterek, "Ne yazık ki bugün hala, bu güzel coğrafyada din, mezhep, etnik köken ve benzeri farklılıklar bahane edilerek insanların arasına tefrika sokulmaya çalışıldığına ve toplumsal barışa ve huzura kastedildiğine şahit olmaktayız. Bu tür girişimler karşısında son derece uyanık ve dirayetli olmalıyız. Bölünüp parçalanmaktan, dağılıp yok olmaktan korunabilmek için hep birlikte Allah'ın ipine sımsıkı sarılmalıyız" dedi.

Başkan Erbaş konuşmasında, "İslam'ın birleştirici değerlerini özümseyerek bir arada yaşama hukukunun ve ahlakının en güzel örnekliğini bütün insanlığa sunmalıyız. Böyle asil bir duruş sergilemek, Müslümanlar olarak her birimizin en önemli kulluk sorumluluğudur. Çünkü bugün yeryüzü, İslam'ın adalet, merhamet ve hakkaniyete dayalı evrensel ilkelerini, kardeşlik hukukunu ve müsamaha ahlakını görmeye her zamankinden daha fazla muhtaçtır" ifadelerini kullandı. Başkan Erbaş, açılışı yapılan hizmet binasının Müslümanlara hizmet sunmasının yanında bütün dinlerin, kültürlerin, medeniyetlerin bir arada, barış içerisinde yaşamasının önemli bir teminatı olacağına da inandığını söyledi.

"Müslümanların Avrupa'daki temsilcilerinin huzurlu yaşamalarını istiyoruz"

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Dr. Serdar Çam ise Riyaset'in idari binasının açılışının ülke için önemli bir simge olduğunu belirtti. Küçük ama simgesel bir "bütünlüğün ve birliğin" bütün İslam alemini Avrupa'da temsil etmesinin büyük önem taşıdığını vurgulayan Çam, "2 milyara yaklaşan Müslümanların Avrupa'daki temsilcileri olarak burada güçlü, müreffeh, mutlu ve huzurlu bir şekilde yaşamanızı her daim arzu ediyoruz" diye konuştu.

Törene, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Şefik Caferoviç, Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Bisera Turkoviç, Türkiye'den Vakıflar Genel Müdürü Burhan Ersoy, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Selim Argun ve çok sayıda vatandaş katıldı.

YORUMLAR
500
Son dakika haberi: CHP'Lİ GÖKÇEN: PARTİ OLARAK HER ZAMANKİNDEN DAHA FAZLA ÇALIŞIYORUZ Son dakika haberi: CHP'Lİ GÖKÇEN: PARTİ OLARAK HER ZAMANKİNDEN DAHA FAZLA ÇALIŞIYORUZ Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: 'Hac ibadeti, islamın temel ilke ve değerlerini hem teorik hem de pratik olarak öğreten bir okuldur' dedi. Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: 'Hac ibadeti, islamın temel ilke ve değerlerini hem teorik hem de pratik olarak öğreten bir okuldur' dedi. Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Mekke'de basın toplantısında konuştu (2) Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Mekke'de basın toplantısında konuştu (2)
Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: 'Dünya, İslam'ın evrensel ilkelerine her zamankinden daha fazla muhtaç' - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement