Dünya Aıds Günü - Son Dakika

Dünya Aıds Günü

02.12.2012 12:00
Dünya Aıds Günü

Şırnak'ta 1 Aralık Dünya AIDS Günü dolayısıyla GAP Gençlik ve Kültür Evi'nde AIDS konulu bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Şırnak'ta 1 Aralık Dünya AIDS Günü dolayısıyla GAP Gençlik ve Kültür Evi'nde AIDS konulu bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Toplantıda, AIDS hastalığı ve HIV virüsünün tanımı, bulaşma yolları, korunma yöntemleri, hastalığın belirtileri ve tedavi konularında gençlere yönelik bir sunum gerçekleştiren Dr. Aslı Tetikli, HIV virüsünün kişiye bulaştıktan sonra hastalık belirtilerinin hemen ortaya çıkmadığına dikkat çekti.

Hastalıkta henüz tam bir iyileşmeyi sağlayacak tedavinin ve aşının bulunamadığını anlatan Tetikçi, alınacak tedbirler sayesinde hastalığın önlenebileceğini söyledi.

HIV'in daha çok kan ve cinsel yollarla bulaştığını kaydeden Tetikçi, şunları söyledi:

"AIDS'ten korunmak için hijyen kurallarına kesinlikle dikkat etmeliyiz. Kullanılmış iğne, enjektörler, jilet, tıraş bıçaklarına dokunmamalıyız. Başkaları tarafından kullanılmış olan ustura, tırnak makası, manikür, pedikür aletlerini dezenfekte edilmeden tekrar kullanmamalıyız. Kulak delme, piercing ve dövme uygulanan yerlerin hijyen kurallarına uygun ve temiz olmasına dikkat etmeliyiz. Monogami, yani tek eşliliğe sadık kalınması hastalığı önemli ölçüde yayılmasını önler. HIV virüsü ile enfekte olmuş kişilerle cinsel ilişkide bulunulmamalıdır. Damar yoluyla ilaç kullanılıyorsa asla ortak enjektör kullanılmamalı ve ameliyatlarda HIV testi negatif olduğundan emin olduğunuz kanın verilmesine dikkat edilmeli."

Muhabir: Şaban Yılmaz-Cafer Balık/Nurten Aslan

Yayıncı: İrfan Cemiloğlu - ŞIRNAK

YORUMLAR
500
Son dakika haberi: Şırnak'ta terör operasyonu: 9 gözaltı Son dakika haberi: Şırnak'ta terör operasyonu: 9 gözaltı Son dakika haber! Şırnak'ta terör operasyonlarında gözaltına alınan 9 şüpheliden 2'si tutuklandı Son dakika haber! Şırnak'ta terör operasyonlarında gözaltına alınan 9 şüpheliden 2'si tutuklandı Son dakika haberi | Şırnak'ta uyuşturucu ve kaçakçılık operasyonlarında 29 şüpheli yakalandı Son dakika haberi | Şırnak'ta uyuşturucu ve kaçakçılık operasyonlarında 29 şüpheli yakalandı
Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Dünya Aıds Günü - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement