Kastamonu Valisi Erdoğan Bektaş; - Son Dakika
Yerel

Kastamonu Valisi Erdoğan Bektaş;

Kastamonu Valisi Erdoğan Bektaş;

Vali Erdoğan Bektaş, Kastamonu'da sokakta gezen her dört kişiden birisinin üniversite öğrencisi olacağını söyledi.

09.10.2013 18:15

Vali Erdoğan Bektaş, Kastamonu'da sokakta gezen her dört kişiden birisinin üniversite öğrencisi olacağını söyledi.

Bektaş, Kastamonu Üniversitesi'nin 2013-2014 akademik eğitim ve öğretim yılı açılış törenine katıldı. 3 Mart Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen törende konuşan Vali Erdoğan Bektaş, üniversitenin Kastamonu'ya geç gelmesine rağmen başarılı bir şekilde yoluna devam ettiğini belirterek, "Diğer üniversitelerle olan arasındaki açığı kapatmaya çalışıyor. Üniversitenin şehrin bekası için çok yüksek. Kastamonu Üniversitesi, 17 bin öğrenci ile şehrin hayatında ağırlığı ve bütün ciddiyetiyle yerini aldı. Üniversitemiz hızla kurumsallaşıyor ve hızla eksikliklerini tamamlıyor. Yeni binalar yapıyor, yeni fakülteler açıyor, yeni öğretim görevlileri ve akademisyenler göreve başlıyor. İlçelerde yüksek okullarının sayını her geçen gün arttırıyor. Bu gelişmelerle üniversite, hızla hayatımızda yerini alıyor. Kastamonu'da bir üniversitemiz artık var. Üniversite'nin bir şehrin şehir olmanın imkanlarının nimetlerini bütün Kastamonu yaşıyor tadıyor ve paylaşıyor. Son üç yılda 6 bin olan öğrenci sayısı şuanda 17 bine ulaştı. Hızlı bir öğrenci artışı oldu. Şehrin bunu kısa sürede tolere etmesi, hazmetmesi çok kolay değil. Bazı sıkıntılar yaşanıyor. Öğrencilerimiz yurt bulmakta, ev bulmakta sorun yaşıyor. Şehrin alt yapısının bu büyüklüğü karşılaması ciddi bir sıkıntıları oldu. Bu yüzden bir kısım öğrencilerimiz geri döndü. Kayıt yaptırmadı. Umarım bu yıldan itibaren geri dönen öğrencilerimiz olmaz. Ancak bu şehrin tarihinden gelen büyüklük psikolojisi ve büyük olma gururu, döneminde bıraktığı eski varlığı, bilimsel çalışmalarda merkez olma durumu hızla sürece adapte olmasını beraberinde getirdi. Bundan sonra inşallah daha az hasarla, daha az sıkıntılarla bu sürece atlatırız. Kurumlarımız kendi çapında çalışmalar yürütürken, özel girişimcilerimiz yurtlar yapıyor ve bu yurt ihtiyacının kısa sürede karşılanması amaçlanıyor" dedi.

Kastamonu'da önümüzdeki yıl öğrenci sayısının 23 bine çıkmasının beklendiğini hatırlatan Vali Bektaş, "Şehrin nüfusunu 100 bin kabul edersek sokakta gezen her dört kişiden birisini üniversiteli olacak. Ben bu konuda herkesin üzerine düşen görevi yerine getireceğine inanıyorum" diye konuştu.

"ÜNİVERSİTE GİDEREK BÜYÜYOR VE GELİŞİYOR"

Kastamonu Üniversitesinin kağıt üzerinde 2006 yılında kurulduğunu hatırlatan Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, fakat üniversitenin temellerinin 1885 yılında atıldığını belirterek Anadolu'nun ilk lisesinin 1885 yılında Kastamonu'da açıldığını ve Kastamonu'nun her dönemde eğitim faaliyetlerine önem veren bir il olduğunu söyledi.

Kurulduğu tarihten itibaren yedi yılda Kastamonu Üniversitesi'nin çok yol kat ettiğini ifade eden Prof. Dr. Aydın, "2006 yılında 'Kastamonu Üniversitesi' olarak yola çıktığımızda küçük bir üniversiteydik. Bu gün ise 237 hektarlık alanda kurulu 'Kuzeykent Kampusu' bulunmaktadır. Üniversitemiz bünyesinde; 550 akademik ve 370 civarında idari personel olmak üzere toplam 920 kadar personel görev yapmakta, 17 bin kadar kayıtlı öğrencisiyle eğitim-öğretim devam etmektedir. Geçen yılki 59 öğrencimize ilaveten, 2013-2014 eğitim-öğretim yılında üniversitemize 200 kadar uluslararası öğrenci daha kayıt yaptırmıştır" dedi.

Kastamonu Üniversitesi'nin FARABİ Değişim Programı çerçevesinde yurt içinde 75 üniversiteyle protokol imzaladığını hatırlatan Rektör Aydın, Kastamonu Üniversitesi'nin evrensel başarıyı da hedeflediğini ifade edere, Kastamonu Üniversitesi'nin yurt dışı mecralarda en iyi şekilde temsil etmek için büyük gayret gösterdiklerini kaydetti.

"HEDEFİMİZ ARAŞTIRMACI ÖĞRENCİLER YETİŞTİRMEK"

Kastamonu Üniversitesi'nin milli, manevi ve kültürel değerlere sahip çıkan, üniversitenin evrenselliğini ön plana çıkaran bir anlayışa sahip olduğunu vurgulayan Aydın, "Kastamonu Üniversitesi olarak hedefimiz araştırmayı bilen, öğrenmeyi öğrenen, böylece bilgiye ulaşabilen, kendi olma becerisini geliştirebilen, geçmişten hareketle geleceğe yön verebilen, Cumhuriyetin kıymetini bilen, dilinin kıymetini bilen, inançları sağlam, ülkesini seven öğrenciler yetiştirmek; bilimsel araştırma yöntem ve tekniklerine uygun yayınlar yapan ve yapılması yönünde örneklik gösteren bilim insanı yetiştirmek; eğitim-öğretimin niteliğini yükseltmek; bilimsel ve teknolojik araştırmaları geliştirmek; üniversite-çevre ilişkilerini güçlendirmektir" şeklinde konuştu.

Ayrıca Aydın, bu yıl Kastamonu Üniversitesinde 17 bin öğrencinin eğitim-öğretim gördüğüne dikkat çekerek, bu rakamın önümüzdeki yıl 23 bini bulmasını beklediklerini belirtti.

Konuşmaların ardından ilk dersi Gazi Üniversitesi eski Öğretim Üyesi, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı eski Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. Orhan Arslan verdi. - KASTAMONU

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Kastamonu Valisi Erdoğan Bektaş; - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement