Kız Öğrencilere Tekstil Atölyesi - Son Dakika
Yerel

Kız Öğrencilere Tekstil Atölyesi

Kız Öğrencilere Tekstil Atölyesi

Muş Kız Teknik ve Meslek Lisesi'nde 8 yıldır kapalı bulunan tekstil atölyesi yeniden açıldı.

04.01.2012 12:04
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Muş Kız Teknik ve Meslek Lisesi'nde 8 yıldır kapalı bulunan tekstil atölyesi yeniden açıldı. Atölyede nevresim takımı üreten kız öğrenciler, aile bütçelerine katkı sağlıyor.

Kız Teknik ve Meslek Lisesi'ndeki öğrenciler tekstil sanatı öğreniyor. 8 yıldır kapalı bulunan tekstil atölyesi, Okul Müdiresi Selma Arı'nın göreve başlamasıyla yeniden açıldı. Seçmeli ders olarak verilen tekstil kursunu 5 öğrenci seçti. Bu yıl faaliyete başlayan tekstil atölyesi, okullardan da sipariş almaya başladı.

Çalışmalarla ilgili gazetecilere açıklamalarda bulunan Kız Teknik ve Meslek Lisesi Müdiresi Selma Arı, atölyenin yaklaşık 8 yıldır kapalı olduğunu ve göreve başladıktan sonra yeniden açtıklarını söyledi. Şu anda sadece 5 kız öğrencinin tekstil dersini seçtiğini kaydeden Selma Arı, ilk olarak Anadolu Öğretmen Lisesi'nden nevresim takımı siparişi aldıklarını belirtti. Nevresim takımlarını 15 günde tamamladıklarını vurgulayan Selma Arı, yeni sipariş almak için girişimlere başladıklarını kaydetti. Tekstil

atölyesinde kızların hem meslek öğrendiklerini hem de para kazandıklarını ifade eden Arı; "Şu anda sadece 5 kız öğrencimiz bu dersi seçti. Bu ders kız öğrenciler tarafından pek fazla bilinmediği için tercih sayısı da düşük oluyor. Biz siparişlerimizi almaya başladıkça bu dersi tercih eden öğrenci sayımızın da artacağını düşünüyorum. Çünkü tekstil atölyesinde öğrenciler hem meslek öğreniyor hem de cep harçlıklarını kazanıyorlar. Öğrencilere nevresim takımı başı yaklaşık 3 TL döner sermayeden para

veriliyor. Bu dersi seçen öğrencilerimiz pişman olmadıklarını, tam aksine çok mutlu olduklarını söylüyorlar" dedi.

Muş'ta tekstil fabrikalarını her geçen gün arttığını vurgulayan Arı şöyle konuştu:

"Son teşviklerle Muş'ta sanayi anlamında gelişmeler kaydediliyor ve her geçen gün fabrika sayısı artıyor. Fabrika sayısı arttıkça ara personel ihtiyacı da doğuyor. Tekstil atölyemizde eğitim gören öğrencilerimiz mezun oldukları zaman bu fabrikalarda rahatlıkla iş bulabilirler. Çünkü fabrikalar her zaman kalifiye elemana ihtiyaç duyarlar."

Özellikle yatılı okullardan sipariş beklediklerini ifade eden Arı, "Okulumuzda iki farklı kalitede nevresim takımı üretiyor. Nevresim takımlarımız piyasadakilerden daha kaliteli ve daha hesaplı. Özellikle kamu kurumları ve okullardan sipariş bekliyoruz çünkü Muş'ta tekstil atölyesi bulunan tek okul biziz. Verecekleri siparişlerle hem öğrencilerimiz kazanacak hem de devletimiz" diye konuştu. - MUŞ

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Kız Öğrencilere Tekstil Atölyesi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Twitch'e erişim engeli getirildi
  23:18 Twitch'e erişim engeli getirildi

  BTK sayfasında paylaşılan bilgilere göre, popüler canlı yayın platformları arasında yer alan Twitch'e, Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü kararıyla erişim engeli getirildi.

 • Abdullah Özdemir'den Ekrem İmamoğlu'na: Biz felaket zamanı tatile gitmeyiz
  21:39 Abdullah Özdemir'den Ekrem İmamoğlu'na: Biz felaket zamanı tatile gitmeyiz

  Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir, AK Parti İBB Başkan Adayı Murat Kurum'un bakanlık döneminde felaket bölgelerindeki hizmetlerinden övgüyle bahsetti. Konuşmasında İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na gönderme yapan Özdemir, ''Biz felaket zamanı balıkçıya, tatile gitmeyiz'' dedi.

 • Kendisinden haber alınamayan kadın evde uyurken bulundu
  20:20 Kendisinden haber alınamayan kadın evde uyurken bulundu

  Niğde'de kendisinden haber alınamayan 65 yaşındaki F.G. isimli kadın, evinde uyurken bulundu.

 • Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek: Türkiye, FATF'ın gri listesinden çıkıyor
  19:26 Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek: Türkiye, FATF'ın gri listesinden çıkıyor

  Mali Eylem Görev Gücü (FATF), kara para aklama ve terörizmin finansmanı konusunda belirlediği kriterleri, Türkiye'nin büyük ölçüde karşıladığı sonucuna vardı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek FATF'ın Türkiye kararını değerlendirerek, ''Ülkemizi gri listeden çıkarmak için teknik çalışmalarımızı başarıyla tamamladık. Haziran ayında yapılacak yerinde denetimle gri listeden çıkma süreci tamamlanmış olacak.'' ifadelerini kullandı.

 • 6 yaşında evlendirme davasında istinaf mahkemesi cezayı az buldu, sanıklar yeniden yargılanacak
  18:12 6 yaşında evlendirme davasında istinaf mahkemesi cezayı az buldu, sanıklar yeniden yargılanacak

  6 yaşında evlendirilme davasında sanık Kadir İstekli, Yusuf Ziya Gümüşel ve Fatıma Gümüşel'in hapis cezası ile cezalandırıldıkları kararı istinaf mahkemesi bozdu. 20. Ceza Dairesi Kadir İstekli'nin iki suçtan cezalandırılması gerekirken tek suçtan cezalandırıldığı, anne Fatıma Gümüşel ve baba Yusuf Ziya Gümüşel'in ise anne ve baba olmalarından dolayı cezanın arttırılması gerektiğini belirterek kararın usul ve esas yönünden bozulmasına karar verdi. Sanıklar yeniden hakim karşısına çıkacak.

 • Mauro Icardi, MKE Ankaragücü-Galatasaray maçındaki hareketi nedeniyle PFDK'ya sevk edildi
  17:27 Mauro Icardi, MKE Ankaragücü-Galatasaray maçındaki hareketi nedeniyle PFDK'ya sevk edildi

  Galatasaray'ın Arjantinli futbolcusu Mauro Icardi, Ankaragücü maçındaki hareketi nedeniyle tedbirsiz olarak PFDK'ye sevk edildi.

 • Almanya'da kişisel kullanım amaçlı esrar tüketimi için karar verildi
  17:24 Almanya'da kişisel kullanım amaçlı esrar tüketimi için karar verildi

  Almanya, kişisel kullanım amaçlı esrarı kısmen yasallaştırma yolunda ilerliyor. Yeni yasa, ülkeyi Malta ve Lüksemburg'tan sonra esrarı yasallaştıran 3. Avrupa Birliği ülkesi haline getirecek. Tartışmaların ardından Almanya parlamentosunun esrar kullanımını kısmen yasallaştırması bekleniyor. Yasa değişikliği, Almanya'yı Malta ve Lüksemburg'dan sonra esrarı kişisel kullanım için yasallaştıran üçüncü Avrupa Birliği ülkesi yapacak.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan: Enflasyon bizim de canımızı yakıyor
  17:11 Cumhurbaşkanı Erdoğan: Enflasyon bizim de canımızı yakıyor

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Balıkesir'de düzenlenen mitingde konuştu. Gündemine yerel seçimleri ve hayat pahalılığını alan Erdoğan, "Dünyanın başının belası olan enflasyon bizim de canımızı yakıyor. Amacımız Türkiye Yüzyılı rotamızı koruyarak bu fırtınalı küresel iklimden ülkemizi sağ selamet çıkarmaktır." ifadelerini kullandı.

 • Dilan Polat'tan aylar sonra tek cümlelik paylaşım
  16:59 Dilan Polat'tan aylar sonra tek cümlelik paylaşım

  Kara para aklama ve vergi kaçırma gibi 4 ayrı suçtan tutuklu bulunan Dilan Polat'ın Instagram'daki sosyal medya hesabından aylar sonra bir paylaşım yapıldı. Polat çiftinin yer aldığı paylaşımdaki "Geciken adalet, adalet değildir." cümlesi ise dikkatlerden kaçmadı.


Advertisement