Milli Muharip Uçak'ın ilk görüntüleri paylaşıldı - Son Dakika

Milli Muharip Uçak'ın ilk görüntüleri paylaşıldı

23.03.2023 09:09

F-16'ların yerini alması planlanan Milli Muharip Uçak'ın merakla beklenen görüntüleri paylaşıldı. Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, "Mühendislerimizin emeğine sağlık. Bu gurur hepimizin." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Milli Muharip Uçak'ın (MMU) ilk görüntülerini paylaştı.

"BU GRURU HEPİMİZİN"

Demir, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Milletimizin heyecanla, dünyanın merakla beklediği, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın canlı yayında ilk kez izlettiği beka projemiz Milli Muharip Uçak'ımızın ilk görüntüleri! Mühendislerimizin emeğine sağlık. Bu gurur hepimizin. Hayırlı olsun" ifadelerini kullandı.

MİLLİ MUHARİP UÇAK NEDİR?

MMU, 2030'lu yıllardan itibaren kademeli olarak devreden çıkarılması planlanan F-16'ların yerini alması ve 2070 yılına kadar TSK envanterinde yer alması öngörülüyor.

Beşinci nesil çok rollü savaş uçağı olan MMU, hem hava-hava, hem de hava-yer muharebelerinde kullanılabilecek. MMU sayesinde Türkiye; ABD, Rusya, Çin'in ardından beşinci nesil savaş uçağı üretebilecek altyapı ve teknolojiye sahip sınırlı sayıdaki ülkeler arasında yerini alacak.

Milli Muharip Uçak'ın ilk görüntüleri paylaşıldı

MİLLİ MUHARİP UÇAĞIN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

5'inci nesil çok rollü savaş uçağı olan MMU, hem hava-hava, hem de hava-yer muharebelerinin gereksinimleri için üstün kabiliyetler sağlamaktadır. Türk Havacılık Uzay Sanayii'nin, yüksek hayatta kalma kabiliyetine haiz, güçlü ve atik platformu MMU; sahip olduğu akıllı ve güçlü savaş kabiliyetleri ile tam bir savaşçıdır.

MMU Geliştirilmesi Projesi'nde en önemli adımlardan bir tanesi olan aerodinamik geometrinin belirlenmesi ve en iyileştirilmesi için test faaliyetleri ile en gelişmiş mühendislik araç ve yöntemleri kullanılmaktadır.

Milli Muharip Uçak kokpit tasarımı, 5'inci nesil savaş uçaklarının sahip olması gereken kabiliyet ve donanımlar gözetilerek pilotun iş yükünü en aza indirgemeye yönelik olarak olgunlaştırılmaktadır. Tasarım sürecinde pilotun içinde bulunduğu fiziksel, bilişsel ve çevresel faktörler göz önünde bulundurularak pilot durumsal farkındalığını artıracak bir kokpit ortamı geliştirilmektedir.

MMU üstün hava hâkimiyetini:

  • Yeni Silahlarla Arttırılmış Havadan Havaya Muharebe Menzili
  • Yüksek/Süpersonik Hızda Dahili Silah Yuvalarından Hassas ve Tam Vuruş
  • Yapay Zekâ ve Nöral Ağ Desteğiyle Arttırılmış Muharebe Gücü ile sağlamaktadır.
Kaynak: İHA
YORUMLAR (13)
  • Serkan Basar: Uçarken neden video yok hadi bir düşünün bakalım :) Cevap Yaz 6 31 Yayından Kaldır
  • Eski Tüfek.: Serkan çok düşündüm lakin bulamadım..IQ seviyem yetmedi demekki ....sence neden uçmadı...??? 4 0 Yayından Kaldır
  • Halim Erden: Ah benim cehalet treninde en önde çufçuflayan yurttaşım :) 12 2 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız
500

Son Dakika Yerel Milli Muharip Uçak'ın ilk görüntüleri paylaşıldı - Son Dakika


Advertisement