Tekirdağ, Doğalgaza Dönüşümünü Tamamlıyor - Son Dakika
Yerel

Tekirdağ, Doğalgaza Dönüşümünü Tamamlıyor

"Yaklaşık 39 bin 100 konut eşdeğeri tüketici arzu ederse doğal gaz kullanabilir" dedi.

03.01.2012 14:28

Gazdaş Tekirdağ İşletme Müdürü Olcay Gökkurt,

"Yaklaşık 39 bin 100 konut eşdeğeri tüketici arzu ederse doğal gaz kullanabilir" dedi.

Gökkurt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Tekirdağ merkezde kamu kurum ve kuruluşlarına ait 173 binanın bulunduğunu bildirdi.

Bu binalardan yaklaşık yüzde 49'luk kısmını oluşturan 84 binanın doğal gaz kullanımına geçtiğini belirten Gökkurt, merkezde siteler başta olmak üzere müstakil binaların yaklaşık yüzde 21'lik kısmında doğal gaz kullanımına geçildiğini ifade etti.

Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte halkın da doğal gaza olan ilgisinin arttığını anlatan Gökkurt, şöyle konuştu:

"Tekirdağ merkezde, 18 bin 60 bina ve yaklaşık 69 bin bağımsız birim bulunmakta. Bu bağımsız birimlerin 62 bin 900'üne doğal gaz verim şebeke inşası tamamlanmış durumda. 18 bin 60 adet binanın da 7 bin 575'ine servis kutusu konuldu. Yaklaşık 39 bin 100 konut eşdeğeri tüketici arzu ederse doğal gaz kullanabilir. Bunlardan 14 bin 921 bağımsız birim, doğal gaz kullanımına geçti. Sadece 2011 yılı içerisinde yaklaşık 7 bin 500 bağımsız birimin doğal gaz kullanımına geçmesi sağlandı."

-"Kış döneminde abonelik hizmetleri hız kaybetmedi"

Kış döneminde abonelik işlemlerinin hız kaybetmemesi için ekipleri takviye ederek, çalışma saatlerini esnek hale getirdiklerini ifade eden Gökkurt, şöyle devam etti:

"Vatandaşların doğal gazı en güvenli şekilde kullanmalarını sağlamak için çalışmaların her aşamasını titizlikle yönetiyor, güvenlikten hiç taviz vermiyoruz. Sertifikalı firmalar tarafından imalatı tamamlanan tesisatların kontrol ve gaz açma işlemlerine yanıt vermek için yasal süremiz, tesisat kontrolü için 10 gün, yapılan kontroller sonucu uygun bulunan tesisatlara gaz arzı sağlanması için 5 gün. Ancak biz bu süreyi olabildiğince kısaltmaya çalışıyor, tesisat ya da projede bir sorun yoksa, ortalama 7-8 gün içerisinde gaz açma işlemini tamamlamaya çalışıyoruz."

Tesisat dönüşümü işlemlerinin, birkaç aşamadan oluştuğunu bildiren Gökkurt,

"Sertifikalı firmalar tarafından standartlara uygun olarak hazırlanan projeler şirketimize sunulur. Mühendislerimiz tarafından yapılan incelemeler sonucu uygun bulunan projeler onaylanır. İç tesisatının tamamlanması ile sertifikalı firma, GAZDAŞ'tan tesisat kontrol ve gaz açma randevusu talep eder" diye konuştu.

Gökkurt, şunları kaydetti:

"Tekirdağ merkezde projesi tarafımızca onaylanmış, ancak iç tesisat dönüşüm faaliyetleri henüz tamamlanmadığı için bizden randevu talebi bulunmayan yaklaşık 650 bina mevcut. Bu binaların tesisatları standartlara uygun imal edilip, tamamlandığı takdirde doğal gaz açma işlemi gerçekleştirilecek. İç tesisat firmaları bu süreci iyi yönettikleri takdirde, GAZDAŞ olarak biz de 650 binanın gaz açma işlemini toplam 45 gün içinde tamamlamayı hedefliyoruz."

- TEKİRDAĞ

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Tekirdağ, Doğalgaza Dönüşümünü Tamamlıyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement