Dünyaca ünlü gazete, Putin'in Erdoğan'la arasını iyi tutma nedenini analiz etti - Son Dakika

Dünyaca ünlü gazete, Putin'in Erdoğan'la arasını iyi tutma nedenini analiz etti

15.08.2022 00:03

Amerika Birleşik Devletleri'nin önde gelen basın kuruluşlarından New York Times, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la iyi ilişkiler kurup Batı'nın yaptırımlarına karşı dost edinme arayışında olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Rusya ve Türkiye arasında son dönemde artan ikili görüşmeler, dünya basınının da dikkatini çekti. Tahıl Anlaşması'ndaki katkısı nedeniyle başta ABD olmak üzere tüm dünyanın art arda övgü dizdiği Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında ABD'nin ünlü gazetesi New York Times da çarpıcı bir analize imza attı.

"PUTİN'İN YAPTIRIMLARDAN KAÇMAK İÇİN DOSTA İHTİYACI VAR"

New York Times, analizinde son dönemde artan Rusya - Türkiye ilişkilerini değerlendirdi. Analizi kaleme alan New York Times yazarlarından Steve Erlanger, "Erdoğan'ın riskli bir seçime hazırlanması ve Suriye'de yeni bir sınır ötesi operasyon planlaması gündemdeyken Türkiye nakit, gaz ve ticaret arayışında, Putin'in ise Batı yaptırımlarından kaçmak için dosta ihtiyacı var" değerlendirmesinde bulundu.

"ERDOĞAN SAYESİNDE GÜÇ KAZANIYOR"

Erlanger, Rusya Devlet Başkanı Putin'in kendi sorunları olduğunu ve Ukrayna'daki savaşta çıkmaza girdiğini, Batı yaptırımlarının Rusya endüstrisini çok sert vurduğunu aktardı. Erdoğan ve Putin'in, son üç haftada iki kez bir araya gelmesinin NATO tarafında endişeye yol açtığını söyleyen Erlanger, Putin'in, Erdoğan sayesinde Batı yaptırımlarında delik açtığını da analize ekledi.

YORUMLAR
500
Filistin Halk Kurtuluş Cephesi'nden bir heyet, Rusya'da ulusal uzlaşı konusunu görüştü Filistin Halk Kurtuluş Cephesi'nden bir heyet, Rusya'da ulusal uzlaşı konusunu görüştü AB Konseyi Başkanı Michel: 'Rusya'nın tehditlerine boyun eğmeyeceğiz' AB Konseyi Başkanı Michel: 'Rusya'nın tehditlerine boyun eğmeyeceğiz' Rusya'daki seferberlik ilanı sonrası Rusların Gürcistan'a yönelmesi Tiflis'te protesto edildi Rusya'daki seferberlik ilanı sonrası Rusların Gürcistan'a yönelmesi Tiflis'te protesto edildi

Son Dakika Dünya Dünyaca ünlü gazete, Putin'in Erdoğan'la arasını iyi tutma nedenini analiz etti - Son Dakika


Advertisement