AP'de "Suriye" Konuşuldu - Son Dakika

AP'de "Suriye" Konuşuldu

16.02.2012 00:06
AP'de "Suriye" Konuşuldu

Avrupa Parlamentosu'nda bildiri okuyan Danimarka Dışişleri Bakanı Villy Sovndal, "Önceliğimiz giderek artan şiddet olaylarını ve Esad rejimini durdurmak." dedi.

Avrupa Birliği Dış Politika ve Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton adına Avrupa Parlamentosu'nda (AP) bildiri okuyan Danimarka Dışişleri Bakanı Villy Sovndal, "Önceliğimiz giderek artan şiddet olaylarını ve Esad rejimini durdurmak." dedi.

Suriye'de şiddetin sona erdirilmesi için Avrupa Birliği (AB), Suriye'ye yönelik ekonomik yaptırımlar uygulamaya devam ederken, Avrupa Parlamentosu'nda da Suriye'de artan şiddet olayları tartışıldı. Dış Politika ve Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton adına Avrupa Parlamentosu'nda bildiri okuyan Danimarka Dışişleri Bakanı Villy Sovndal, "Şu an için önceliğimiz giderek artan şiddet olaylarını ve Esad rejimini durdurmak. Siyasi tutukluların serbest bırakılması, kentlerin tanklardan ve silahlı kişilerden

arındırılması, bağımsız gözlemci heyetlerinin ve uluslar arası medyanın ülkeye özgürce seyahat edebilmesi çok önemli. Suriye'deki durum, AB devletlerinin ülkedeki varlığını korumasını gerektirir ve AB delegasyonu da Suriyeli muhaliflerin istediği gibi bu durumu korumalıdır. Sadece durumu gözlemleyip raporlama değil, aynı zamanda rejimin halkı bastıramayacağının ve Suriye halkının yalnız kalmayacağının sinyalinin verilmesi gerekmektedir" ifadelerini kullandı.

Uluslararası toplum, Suriye'de şiddetin sona erdirilmesi için ekonomik ve siyasi yaptırımlarına devam ederken, geçtiğimiz günlerde ABD başta olmak üzere İngiltere, Fransa, İtalya, İspanya ve Körfez ülkeleri Suriye'de artan şiddet olaylarından dolayı Şam büyükelçilerini geri çağırmıştı.

- STRASBOURG

Kaynak: İHA
Avrupa İstatistik Dairesi 2022 Yılı İltica Verilerini Açıkladı… Türkiye, 49 Bin 720 Başvuruyla Dördüncü Sırada Yer Aldı Avrupa İstatistik Dairesi 2022 Yılı İltica Verilerini Açıkladı… Türkiye, 49 Bin 720 Başvuruyla Dördüncü Sırada Yer Aldı

Son Dakika Dünya AP'de 'Suriye' Konuşuldu - Son Dakika


Advertisement