Bill Gates'ten korkutan koronavirüs tahmini: Nisan 2021'e kadar 200 bin kişi daha ölebilir - Son Dakika
BBC

Bill Gates'ten korkutan koronavirüs tahmini: Nisan 2021'e kadar 200 bin kişi daha ölebilir

14.12.2020 11:08

Microsoft'un kurucu ortağı Bill Gates, ABD'nin koronavirüs salgınında çok zorlu bir aşamayla karşı karşıya olduğunu belirterek "Gelecek dört ila altı ay pandeminin en kötü dönemi olabilir" dedi. Gates ayrıca, "Tahminler 1 Nisan 2021'e kadar 200 bin kişinin daha ölebileceğini gösteriyor" ifadelerini kullandı.

Dünyanın en zengin insanları arasında bulunan Microsoft'un kurucu ortağı Bill Gates, koronavirüs süreciyle ilgili olarak değerlendirmelerde bulundu.

"TAHMİNLER 200 BİN KİŞİNİN DAHA ÖLEBİLECEĞİNİ GÖSTERİYOR"

CNN'e konuşan Gates, "Üzülerek söylüyorum ki, gelecek dört ila altı ay pandeminin en kötü dönemi olabilir. IHME (Sağlık Ölçümleri Değerlendirme Enstitüsü) tahminleri 1 Nisan 2021'e kadar 200 bin kişinin daha ölebileceğini gösteriyor. Maske ve sosyal mesafe kurallarına uyarsak, bu ölümlerin büyük bir kısmını önleyebiliriz" dedi.

"VİRÜS ŞİMDİKİNDEN DAHA ÖLÜMCÜL OLABİLİR"

2015 yılında böyle bir salgın olasılığından bahsettiğini hatırlatan Gates, "ABD'nin salgını daha iyi yönetebileceğini düşünüyordum. 2015'te tahminlerimi yaparken ölü sayısının daha yüksek olacağından söz etmiştim. Virüs şimdikinden daha ölümcül olabilir. En kötüsü gerçekleşmedi. Ama salgının ABD ve dünyaya ekonomik etkisi beş yıl önceki tahminlerimi aştı" ifadelerini kullandı.

"ABD TÜM İNSANLIĞA YARDIM ETMELİ"

ABD Başkanı Donald Trump'ın aşı dağıtımında önceliğin Amerikalılara verilmesine ilişkin kararnamesiyle ilgili bir soruyu yanıtlayan Gates, "ABD tüm insanlığa yardım etmeli. Dünya ekonomisinin dönmesini istiyoruz. Ölümleri asgariye indirmek istiyoruz. Temel teknoloji bir Alman şirketine ait. Bu nedenle uluslararası paylaşımı ve iş birliğini engellemek bir hataydı" dedi.

"TAMAMEN BENCİL OLMAMALIYIZ"

Bill Gates açıklamalarının devamında, "Tüm aşıların kapasitesini artırmalıyız. Önümüzdeki aylarda onay alacak, üretiminin artırılması daha kolay olan birkaç aşı daha olacak. ABD diğer ülkelerin çalışmalarından yararlandı. Bu nedenle tamamen bencil olmamalıyız" diye konuştu.

"SIRAM GELDİĞİNDE YAN ÇİZMEYECEĞİM"

ABD'nin eski başkanları Bill Clinton, George Bush ve Barack Obama gibi aşıyı gönüllü olarak halkın önünde yaptırabileceğini söyleyen Gates, bunun kamuoyunun aşıya güvenini artıracağını belirtti ve "Ben de aynısını yapacağım. Sıram geldiğinde yan çizmeyeceğim. Zamanın geldiğinde aşıyı görünür bir şekilde yaptıracağım. Çünkü hastalığı başkalarına geçirmemek herkesin yararına" dedi.

EŞ BAŞKANI OLDUĞU VAKIF 1,75 MİLYAR DOLAR YARDIM YAPTI

Forbes'a göre Bill Gates'in eş başkanlarından biri olduğu Bill ve Melinda Gates Vakfı, aşı geliştirme ve hastalıkla mücadele çalışmalarına şimdiye kadar 1,75 milyar dolar yardımda bulundu.

ABD'DE VAKA SAYISI 20 MİLYONA YAKLAŞTI

Öte yandan Johns Hopkins Üniversitesi'nin verilerine göre ABD, vaka sayısı ve Covid-19'dan ölümlerde dünya genelinde birinci sırada. Bugün itibarıyla ülkede vaka sayısı 16 milyon 737 bin. Açıklanan ölü sayısı da 306 binin üzerinde.

YORUMLAR (3)
  • D.eğer: Koronadan, dünya genelinde toplamda 30 milyon insanın öleceği ön görülüyordu. Henüz o ön görünün 28 milyon gerisindeyiz. Doğum oranına göre ölüm oranlarının çok düşük olması ve her 5 yılda bir, dünya nüfusunun %30 artması, su yataklarının tükenmesi, ozon sıkıntısı, ekolojik dengenin bozulması gibi etkenler yüzünden gelecek kuşaklara yol açılması adına acilen 2-3 milyar insanın izole edilmesini ön gören bir politikanın var olduğunu da unutmamak lazım. Cevap Yaz 2 1 Yayından Kaldır
500
Ev satın almak isterken harf hatası nedeniyle mahallenin sahibi oldu Ev satın almak isterken harf hatası nedeniyle mahallenin sahibi oldu Çiçek aşısı, maymun çiçeğine karşı yüzde 85 koruyor Çiçek aşısı, maymun çiçeğine karşı yüzde 85 koruyor Belçika'nın geleneksel 'çiçek halısı' 4 yıl sonra yeniden döşendi Belçika'nın geleneksel 'çiçek halısı' 4 yıl sonra yeniden döşendi
Kaynak: BBC

Son Dakika Dünya Bill Gates'ten korkutan koronavirüs tahmini: Nisan 2021'e kadar 200 bin kişi daha ölebilir - Son Dakika

BBC
Bu haber BBC tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. BBC tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı BBC kurumudur.

Advertisement