Çek Cumhurbaşkanı: Türkiye'yi Takdir Ediyoruz - Son Dakika

Çek Cumhurbaşkanı: Türkiye'yi Takdir Ediyoruz

14.02.2012 20:13
Çek Cumhurbaşkanı: Türkiye'yi Takdir Ediyoruz

Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Vaclav Klaus, Türkiye'yi stratejik bir ortak olarak görerek, ticaretlerini ve ekonomilerini ilerletmek istediklerini söyledi.

Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Vaclav Klaus, Türkiye'yi stratejik bir ortak olarak görerek, ticaretlerini ve ekonomilerini ilerletmek istediklerini söyledi.

Klaus, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen Türkiye-Çek Cumhuriyeti İş Forumu'nda, altı yıldan sonra Türkiye'ye tekrar bir ziyarette bulunduğunu ve şu ana kadar temaslarının çok dostane ve verimli bir ortamda gerçekleştiğini söyledi.

Türkiye'ye, çok açık bir şekilde işbirliğini olabildiğince genişletmenin Çek Cumhuriyeti için de faydalı olduğunu söylemeye geldiğini ifade eden Klaus, siyasi, sosyal, ticari, savunma dahil tüm konularda işbirliğine hazır olduklarını vurguladı.

Klaus, "Biz, Türkiye'nin ekonomisinin gücünün bilincindeyiz. Son iki sene içerisinde ekonominizin gelişmesinde ulaştığınız rakamlar ile Çin'i geçtiğinizin bilincindeyiz. Bu konuda gerçekten sizi takdir etmek lazım. Sizi kıskanabiliriz bile" diye konuştu.

Avrupa'nın bir durgunluk içerisinde olmasının Çek ekonomisini frenlediğine dikkati çeken Klaus, Çek Cumhuriyeti'nin ihracatının yüzde 85'inin Avrupa Birliğine yapıldığını, Türkiye'de ise bu oranın bu rakamın yaklaşık yarısı kadar gerçekleştiğini hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e seslenen Klaus, "Sayın Cumhurbaşkanı, eğer ihracatınızın yüzde 85'i Avrupa Birliğine olsaydı, o 9.6'lık gelişmeyi kaydedebilecek miydiniz- Bunu bilemiyorum. Ama buraya gelişimizin bir nedeni de budur. İhracatımıza, ticaretimize çok yönlülük kazandırarak, Türkiye'ye de öncelik vererek ve Türkiye'yi stratejik bir ortak olarak görerek, ticaretimizi ve ekonomimizi ilerletmek istiyoruz" dedi. - ANKARA

Kaynak: AA
YORUMLAR
500
Türkiye'nin Doha Büyükelçiliği Katar'daki yabancı diplomatlara iftar verdi Türkiye'nin Doha Büyükelçiliği Katar'daki yabancı diplomatlara iftar verdi Yeni Mercedes-Benz B Serisi Türkiye'de: İşte fiyatlar! Yeni Mercedes-Benz B Serisi Türkiye'de: İşte fiyatlar! Tır şoförlerinin sınır hattında iftar telaşı Tır şoförlerinin sınır hattında iftar telaşı

Son Dakika Dünya Çek Cumhurbaşkanı: Türkiye'yi Takdir Ediyoruz - Son Dakika


Advertisement