Ft: "Türkiye TL'nin Düşüşünü Durduramıyor" - Son Dakika
Dünya

Ft: "Türkiye TL'nin Düşüşünü Durduramıyor"

Ft: "Türkiye TL\'nin Düşüşünü Durduramıyor"

Financial Times, Merkez Bankası'nın TL'nin dolar karşısında düşüşünü durduramadığını belirterek, Türkiye'nin, yurtdışında tarihi derecede düşük faiz oranları ve ülkeye sıcak para girişi tehdidiyle karşı karşıya olduğunu savundu Merkez Bankası'nın TL'nin dolar karşısında değer kaybetmesini engellemek için piyasaya müdahale etmesi tartışmaya neden oluyor.

03.01.2012 12:13
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Financial Times, Merkez Bankası'nın TL'nin dolar karşısında düşüşünü durduramadığını belirterek, Türkiye'nin, yurtdışında tarihi derecede düşük faiz oranları ve ülkeye sıcak para girişi tehdidiyle karşı karşıya olduğunu savundu Merkez Bankası'nın TL'nin dolar karşısında değer kaybetmesini engellemek için piyasaya müdahale etmesi tartışmaya neden oluyor. Financial Times, Merkez Bankası'nın TL'nin dolar karşısında düşüşünü durduramadığını belirterek, Türkiye'nin, yurtdışında tarihi derecede düşük faiz oranları ve ülkeye sıcak para girişi tehdidiyle karşı karşıya olduğunu savundu. Gazete, 2011 yılından bu yana TL'nin dolar karşısında yüzde 22 değer kaybettiğini ve Türkiye'nin yüzde 10'un üzerinde enflasyon ile mücadele ettiğini kaydetti.

Ekonomi gazetesi Financial Times, "Türkiye TL'nin düşüşünü durduramadı" başlıklı haberinde, Merkez Bankası'nın TL'nin dolara karşı değer kaybetmesini durdurmak için piyasaya dolar sürdüğünü ancak TL'nin dolar karşısında düşmesinin önüne geçilemediğini kaydetti.

Türkiye'nin, yurtdışında tarihi derecede düşük faiz oranları ve ülkeye sıcak para girişi tehdidiyle karşı karşıya olduğunu savunan gazete, Merkez Bankası'nın, son bir yıldır faiz oranlarının düzenlenmesini ve bankalara sattığı haftalık vadeli borcun sınırlanmasını da içeren karmaşık bir dizi önlem aldığını belirtti.

2011 yılından bu yana TL'nin dolar karşısında yüzde 22 değer kaybettiğini ve Türkiye'nin yüzde 10'un üzerinde bir enflasyon ile mücadele ettiğini belirten İngiliz gazete, Merkez Bankası'nın müdahalesine ilişkin resmi rakamların 15 gün içinde açıklanmasının beklendiğini ancak ekonomistlerin tahminine göre, Merkez Bankası'nın piyasaya geçen hafta Cuma günü 3 milyar dolar, dün ise 600 ya da 700 milyon dolar sattığını yazdı. - Ankara

Kaynak: ANKA

Son Dakika Dünya Ft: 'Türkiye TL'nin Düşüşünü Durduramıyor' - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement