Son dakika Financial Times haberleri, Financial Times son dakika, son dakika Financial Times

Son Dakika Financial Times Haberleri

 • ABD'nin F-16 onayı ve Erdoğan'ın sözleri Yunanistan'ın uykularını kaçırdı: Yeni bir meydan okuma
  28 Oca ABD'nin F-16 onayı ve Erdoğan'ın sözleri Yunanistan'ın uykularını kaçırdı: Yeni bir meydan okuma

  ABD'den Türkiye'ye F-16 satışı için gelen onay ve, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İzmir'de yaptığı, ''Mücadelemiz, düşmanı topraklarımızdan söküp atmakla, İzmir'den denize dökmekle bitmedi.'' açıklaması, ABD'den eş zamanlı f-35 müjdABD'den Türkiye'ye F-16 satışı için gelen onay ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İzmir'de yaptığı, ''Mücadelemiz, düşmanı topraklarımızdan söküp atmakla, İzmir'den denize dökmekle bitmedi.'' açıklaması, ABD'den eş zamanlı F-35 müjdesi alan Yunanistan medyasında büyük yankı uyandırdı. Yunan medyası söz konusu açıklamaları, ''Yeni bir meydan okuma'' olarak değerlendirdi.esi alan Yunanistan medyasında büyük yankı uyandırdı. Yunan medyası söz konusu açıklamaları, ''Yeni bir meydan okuma'' olarak değerlendirdi.

 • Tokyo'da açılan Mosque Coffee, Türk kahvesiyle popülerlik kazanıyor
  27 Oca Tokyo'da açılan Mosque Coffee, Türk kahvesiyle popülerlik kazanıyor

  Japon girişimci Masanori Koyama tarafından açılan Mosque Coffee, Tokyo'nun en iyi 5 kahvecisinden biri olarak seçildi. Türk kahvesi ve dondurmasıyla Japonlara lezzet sunan kafe, bölgenin en popüler mekanlarından biri haline geldi.

 • ABD, Ukrayna'ya 250 Milyon Dolarlık Yeni Askeri Yardım Gönderecek
  28 Ara ABD, Ukrayna'ya 250 Milyon Dolarlık Yeni Askeri Yardım Gönderecek

  ABD Savunma Bakanlığı, Ukrayna'ya karadan havaya füze sistemleri, Stinger füzeleri, top mühimmatları, antitank silahları ve diğer silahları içeren 250 milyon dolarlık askeri yardım paketi göndereceğini açıkladı. Ancak, Amerikan Kongresi'nden geçirilemeyen 61 milyar dolarlık savunma yardım paketi nedeniyle bu yardımlar durabilir. Ukrayna ise daha fazla yardım almazsa savaşta zor durumda kalacağını belirtiyor.

 • Türk Teknoloji Girişimi Firmasının Oyunu Dünya Genelinde En Çok Gelir Elde Eden Mobil Oyun Oldu
  25 Ara Türk Teknoloji Girişimi Firmasının Oyunu Dünya Genelinde En Çok Gelir Elde Eden Mobil Oyun Oldu

  Türkiye'nin ilk unicornlarından olan teknoloji girişim firmasının yaptığı oyun, tüm dünyada en çok gelir elde eden mobil oyun oldu. Data.ai araştırma şirketinin verilerine göre, Türk teknoloji girişimi firmasının oyunu en çok ciro yapan firma oldu. Financial Times ise Türk şirketinin diğer oyunları gölgede bıraktığını belirtti ve küçük ekibin sürekli oyunu geliştirmek için çabaladığını vurguladı.

 • JN.1 kabusu büyüyor! 41 ülkede tespit edilen varyant için uyarılar art arda geldi
  24 Ara JN.1 kabusu büyüyor! 41 ülkede tespit edilen varyant için uyarılar art arda geldi

  6 milyondan fazla insanın ölümüne neden olan koronavirüs JN.1 varyantıyla korku saçmaya devam ediyor. Fransa, ABD, Singapur ve Kanada'nın da aralarında olduğu 41 ülkede tespit edilen varyant Dünya Sağlık Örgütü tarafından da takibe alınırken, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri ülkedeki güncel vakaların yüzde 44'ünden fazlasının da JN.1 varyantı olduğunu açıkladı.

 • Puma, İsrail Milli Takımı resmi ana sponsorluğunu bırakıyor
  12 Ara Puma, İsrail Milli Takımı resmi ana sponsorluğunu bırakıyor

  Spor giyim devi Puma, İsrail Milli Takımı'nın resmi sponsorluğunu bırakıyor. 2024'te anlaşmayı yenilemeyeceklerini duyuran şirket, kararın İsrail-Hamas çatışmalarından önce alındığını belirtti.

 • FBI Direktörü Hindistan'a Sih lider suikast planı iddialarıyla gitti
  12 Ara FBI Direktörü Hindistan'a Sih lider suikast planı iddialarıyla gitti

  ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Direktörü Christopher Wray, Hindistan'ın ABD'deki bir Sih lidere suikast planladığı iddialarının ardından Yeni Delhi'ye gitti. Wray'in ziyaretinde güvenlik işbirliği ve ortaklığın derinleştirilmesi konuları ele alınacak.

 • Kremlin Sözcüsü: AB'nin Ukrayna'ya maddi destek sağlaması zorlaşıyor
  04 Ara Kremlin Sözcüsü: AB'nin Ukrayna'ya maddi destek sağlaması zorlaşıyor

  Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Avrupa Birliği'nin Ukrayna'ya maddi destek sağlamasının zorlaştığını belirtti. Peskov ayrıca Çin'in ABD'ye ait savaş gemisinin Güney Çin Denizi'nde kara sularını ihlal ettiği açıklamasını da değerlendirdi.

 • Trudeau, Hindistan'ın suikast planlamasına dahil olduğunu söyledi
  30 Kas Trudeau, Hindistan'ın suikast planlamasına dahil olduğunu söyledi

  Kanada Başbakanı Justin Trudeau, ABD'de Halistan Kurtuluş Gücü (KLF) yanlısı 'Adalet için Sihler (SJF)' hareketi lideri Gurpatwant Singh Pannun'a yönelik suikast planlamasında Hindistan hükümetinin dahli olduğu suçlamasının, bu yöndeki kendi çekincelerini desteklediğini ve Yeni Delhi'nin bu suçlamaları ciddiye alması gerektiğini söyledi.

 • ABD'de Hindistan vatandaşı suikast planlamakla suçlandı
  29 Kas ABD'de Hindistan vatandaşı suikast planlamakla suçlandı

  ABD'de Hindistan vatandaşı Nikhil Gupta, Halistan Kurtuluş Gücü (KLF) yanlısı "Adalet için Sihler" (SFJ) hareketinin lideri Gurpatwant Singh Pannun'a suikast planlamakla suçlandı.

 • Hindistan, ABD güvenlik endişelerini incelemek üzere komite oluşturdu
  29 Kas Hindistan, ABD güvenlik endişelerini incelemek üzere komite oluşturdu

  Hindistan, ABD hükümetinin güvenlik endişelerini incelemek üzere üst düzey bir soruşturma komitesi oluşturdu. ABD'nin Hindistan ile organize suçlar, silah kaçakçıları ve teröristler arasındaki bağa ilişkin bilgileri paylaştığı belirtildi. Hindistan, bu güvenlik endişelerini ulusal güvenlik çıkarlarına zarar verdiği için ciddiye aldığını ve konuyu incelediğini açıkladı.

 • İsrail-Hamas savaşı dünya ekonomisini nasıl etkileyebilir?
  20 Kas İsrail-Hamas savaşı dünya ekonomisini nasıl etkileyebilir?

  İsrail’in Gazze’yı işgal etmeye başlamasıyla oluşan kriz; ekonomistlerin siyaset bilimcilerinin, hatta tarihçilerin, dünyanın durumunu, "büyük güçler arası rekabet", "poly-crisis" (çoklu kriz), "perma-crisis" (kalıcı kriz) gibi kavramlarla anlamlandırmaya çalıştıkları bir döneme denk geldi.

 • 'Tukidides Tuzağı'ndan kaçış: ABD ve Çin, güç rekabetinde çatışmasız denge arayışında
  14 Kas "Tukidides Tuzağı"ndan kaçış: ABD ve Çin, güç rekabetinde çatışmasız denge arayışında

  ABD ve Çin, son döneme artan jeopolitik rekabet ve gerilimler içinde çatışma riskini en aza indirecek hassas dengeyi bulma hedefiyle iki ülke liderinin buluşmasına hazırlanıyor.

 • Avrupa Borsaları Yükselişle Başladı
  13 Kas Avrupa Borsaları Yükselişle Başladı

  Avrupa borsaları güne yükselişle başladı. Stoxx Europe 600 gösterge endeksi yüzde 0,5 kazançla 445,5 puan, Almanya'da DAX 40 endeksi yüzde 0,3 artışla 15.280 puan oldu. İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,4 değer kazancıyla 7.388 puan, İtalya'da MIB 30 endeksi yüzde 0,7 artışla 28.693 puan, İspanya'da IBEX 35 endeksi yüzde 0,5 yükselişle 9.417 puan ve Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,4 primle 7.074 puanda bulunuyor. Avro/dolar paritesi, şu sıralarda yatay seyirle 1,0690'da seyrediyor. Avrupa'da, bu hafta gözler bölge genelinde açıklanacak enflasyon verilerine çevrildi. Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde cuma günü Financial Times tarafından düzenlenen etkinlikte, mevduat faizini yüzde 4'te tutmanın enflasyonu dizginlemek için yeterli olacağını ancak yetkililerin ihtiyaç duymaları halinde borçlanma maliyetlerini yeniden yükseltmeyi düşüneceklerini söyledi. Bölgede açıklanan makroekonomik veriler karışık sinyaller vermeye devam ederken, bölgede enflasyon beklentileri yüksek kalmayı sürdürüyor. Analistler, bu hafta açıklanacak verilerin piyasalarda oynaklığı artırabileceğini kaydederek, şimdilik para piyasalarındaki fiyatlamalarda ECB'nin gelecek toplantılarda politika faizini sabit tutacağının öngörüldüğünü aktardı. Analistler, küresel pay piyasalarında merkez bankalarının para politikalarına ilişkin belirsizliklerle yön arayışının sürdüğünü belirtti. Bu hafta gözlerin dünya genelinde açıklanacak enflasyon verilerine çevrildiğini söyleyen analistler, İsrail-Filistin çatışmasına ilişkin haber akışının yatırımcıların odağında bulunmayı sürdürdüğünü ifade etti.

 • Küresel piyasalar haftaya temkinli başladı
  13 Kas Küresel piyasalar haftaya temkinli başladı

  Küresel piyasalarda merkez bankalarının para politikalarına ilişkin belirsizliklerle yön arayışı sürerken, bu hafta gözler dünya genelinde açıklanacak enflasyon verilerine çevrildi.

 • Avrupa Borsaları Powell'ın Açıklamalarının Etkisiyle Düştü
  10 Kas Avrupa Borsaları Powell'ın Açıklamalarının Etkisiyle Düştü

  Avrupa borsaları, ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell'ın enflasyonu düşürecek bir para politikası duruşuna ulaşıldığından emin olmadıklarını dile getirmesinin ardından düşüşle kapandı. Powell'ın açıklamaları, ABD borsalarında olduğu gibi Avrupa borsalarını da olumsuz etkiledi. Yatırımcılar, zayıflayan ekonomiler, artan jeopolitik riskler ve para politikasına yönelik belirsizlikle karşı karşıya bulunuyor.

 • Çin Bankasına Yapılan Fidye Yazılımı Saldırısı ABD Tahvil Piyasalarını Etkiledi
  10 Kas Çin Bankasına Yapılan Fidye Yazılımı Saldırısı ABD Tahvil Piyasalarını Etkiledi

  Çin Sanayi ve Ticaret Bankası (ICBC), fidye yazılımı saldırısına uğradı. Bu saldırı sonucunda ICBC'nin ABD tahvil piyasasına katılımı engellendi ve banka diğer piyasa katılımcıları adına tahvil alım satımlarını yapamadı. ABD Hazine Bakanlığı ise siber güvenlik sorununun farkında olduklarını ve durumu yakından takip ettiklerini bildirdi. Haberler, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen'ın Çin'in ekonomik ilişkilerden sorumlu Başbakan Yardımcısı Hı Lifıng ile görüşmesinin hemen öncesinde gelmesiyle dikkat çekti.

 • İsrail'de Gazze'ye saldırıların ekonomiye bedeli ağır oldu: Aklını başına al Netanyahu
  06 Kas İsrail'de Gazze'ye saldırıların ekonomiye bedeli ağır oldu: Aklını başına al Netanyahu

  Gazze'ye 7 Ekim'den bu yana saldıran İsrail'e savaşın ekonomik faturası ağır oldu. Çatışma bölgesine yakın yerlerdeki şirketlerin üçte biri kapanırken, ülke ekonomisi dibe vurdu. Yüzlerce şirketin iflas tehlikesi ile karşı karşıya olduğu uyarısında bulunan 300 İsrailli ekonomist, Başbakan Binyamin Netanyahu'ya açık mektup yazarak, ''Durumun ciddiyetinin farkında değilsin. Aklınızı başınıza alın.'' çağrısı yaptı.

 • Özel'in seçim zaferi dünya basınında: Muhalefette yaşanan en önemli güç değişimi
  05 Kas Özel'in seçim zaferi dünya basınında: Muhalefette yaşanan en önemli güç değişimi

  CHP'nin 38. Olağan Kurultayı'ndaki oylama sonucu Özgür Özel partinin 8. genel başkanı olurken yaşanan gelişme dünya basınında geniş yankı uyandırdı. İngiliz Financial Times gazetesi, yaşanan gelişmeyi ''Kılıçdaroğlu'nun 2010 yılında CHP lideri olmasından bu yana Türkiye'de muhalefette yaşanan en önemli güç değişimi'' olarak yorumladı.

 • Çin, İsrail ve Hamas arasındaki çatışmalarda nasıl bir politika izliyor?
  01 Kas Çin, İsrail ve Hamas arasındaki çatışmalarda nasıl bir politika izliyor?

  Çin, son zamanlarda her ne kadar İsrail ve Hamas krizinde bir arabulucu olarak ortaya çıkmak istese de yapabilecekleri şimdilik sınırlı görünüyor.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İsrail'e resti dünya basınında geniş yer buldu
  28 Eki Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İsrail'e resti dünya basınında geniş yer buldu

  Büyük Filistin Mitingi'nde, Gazze'de katliam yapan İsrail'e resti çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları dünya basınında geniş yer buldu.

 • Erdoğan'ın Hamas çıkışı dünya basınında nasıl yankı buldu?
  26 Eki Erdoğan'ın Hamas çıkışı dünya basınında nasıl yankı buldu?

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çarşamba günü AKP Meclis Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada İsrail'i sert bir dille eleştirdi, "Hamas terör örgütü değil, kurtuluş ve mücahitler grubudur" dedi.

 • İsrail - Filistin gerilimi AB'deki liderlik rekabetini nasıl etkiliyor?
  18 Eki İsrail - Filistin gerilimi AB'deki liderlik rekabetini nasıl etkiliyor?

  Hollanda ve Belçika basınına göre İsrail - Filistin gerilimi AB Konseyi Başkanı Michel ile AB Komisyonu Başkanı von der Leyen arasında, 2021 yılında Ankara’da yaşanan “sofagate” (koltuk krizi) ile başlayan liderlik rekabetini yeniden alevlendirdi.

 • Mısır, İsrail'e saldırı uyarısı yaptı iddiası
  11 Eki Mısır, İsrail'e saldırı uyarısı yaptı iddiası

  ABD'li bir kongre üyesi, Hamas baskınından üç gün önce Mısır tarafından İsrail'e bir uyarı yapıldığına ilişkin iddiayı dile getirdi. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu bu iddiayı reddederken, Mısır ise İsrail'e büyük bir saldırı planlandığı konusunda uyarıda bulunduğunu öne sürdü. Saldırıda 1200'den fazla kişi hayatını kaybetti.

 • Merkez Bankası Başkanı Erkan, Kkm Ödemelerini Açıkladı: '2023 Yılının İlk Yarısında Rakamlar Şunlar; Merkez Bankası 90 Milyar Tl, Hazine 60 Milyar Tl'
  03 Eki Merkez Bankası Başkanı Erkan, Kkm Ödemelerini Açıkladı: "2023 Yılının İlk Yarısında Rakamlar Şunlar; Merkez Bankası 90 Milyar Tl, Hazine 60 Milyar Tl"

  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda milletvekillerinin sorularını yanıtladı. CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Erkan'a, "Burada tartışılan bir konuya değinmek istiyorum. Bu 'enflasyon içeriden mi dışarıdan mı hükümetten mi yoksa yurtdışından mı geliyor' meselesine. Şimdi, Mart 2022’de gıda enflasyonuna bakıyorum, dünyada bu, Rusya-Ukrayna savaşından sonra gıda enflasyonu zirve yapmış, Mart 2022’den bu yana da yüzde 24 düşmüş. Peki, aynı dönemde bizde gıda enflasyonu ne olmuş? Yüzde 116 artmış. Dolayısıyla, bu Türkiye'deki enflasyon öyle dışarıdan falan değil, bal gibi içeriden, bal gibi yerli ve millî, yönetenlerin hatasının sonucunda ortaya çıkan bir durumdur. Zaten dünyada enflasyonda ilk 5'teyiz" dedi. Kur Korumalı Mevduat'ın (KKM) maliyetine ilişkin yöneltilen soruya Erkan, "2023 yılının ilk  yarısından bağlayıcı olmayacak şekilde verebileceğimiz rakamlar şunlar; Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından KKM desteğinin yaklaşık 90 milyar TL; Hazine tarafında da bu 60 milyar TL" yanıtını verdi. Erkan, Türk lirası üzerine ise, "Gündemimizde ne paradan sıfır atma ne de 500 TL'lik banknot var" dedi.

 • Hindistan, Kanada'dan diplomatlarını geri çekmesini istedi
  03 Eki Hindistan, Kanada'dan diplomatlarını geri çekmesini istedi

  Hindistan, ayrılıkçı Sih örgütü Halistan Kurtuluş Gücü (KLF) lideri Hardeep Singh Nijjar'ın cinayetinin ardından iki ülke arasında başlayan diplomatik kriz kapsamında Kanada'dan yaklaşık 40 diplomatını geri çekmesini istediği iddia edildi.

 • Çin, kişi başına düşen GSYİH'sini iki katına çıkarabilir
  29 Eyl Çin, kişi başına düşen GSYİH'sini iki katına çıkarabilir

  İngiliz ekonomi uzmanı Martin Wolf, Çin'in hızla büyümeye devam etme ve kişi başına düşen GSYİH'sini iki katına çıkarma potansiyeline sahip olduğunu belirtti. Wolf'a göre, Çin'in yüksek yatırım oranı, iyi eğitimli nüfusu ve rekabet avantajları bu hedefi gerçekleştirmesine yardımcı olacak. Ayrıca, Çin'in dünyanın en büyük ekonomisi haline gelmesinin kaçınılmaz olduğunu ve Batılı ülkelerin Çin'e yönelik riski azaltma politikasının zararlı olduğunu ifade etti.

 • Tutuklu prensesi zora sokacak iddianame! Uluslararası suç örgütü yönetmekle suçlanıyor
  29 Eyl Tutuklu prensesi zora sokacak iddianame! Uluslararası suç örgütü yönetmekle suçlanıyor

  Özbekistan'ı 1991-2016 yılları arasında yöneten İslam Kerimov'un kızı Gülnara Kerimova, İsviçre'deki bazı şirketler aracılığıyla yüz milyonlarca dolarlık rüşvet almak ve uluslararası bir suç örgütünü yönetmekle suçlanıyor.

 • Bakan Şimşek'ten Türkiye ekonomisine ilişkin dikkat çeken mesaj: Doğru yoldayız ancak sabırlı olmalıyız
  27 Eyl Bakan Şimşek'ten Türkiye ekonomisine ilişkin dikkat çeken mesaj: Doğru yoldayız ancak sabırlı olmalıyız

  Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, uluslararası ilk röportajını Financial Times'a verdi. Ekonomiyi yeniden dengelemeyi ve iç talebi yumuşatmayı hedeflediklerini belirten Bakan Şimşek, ''Doğru yoldayız. Güvenin geri döndüğüne dair güçlü kanıtlar var. Ancak sabırlı olmalıyız, halen zorlu bir süreçteyiz.'' dedi.

 • Spotify, yapay zeka ile üretilmiş müzikleri yasaklamayacak
  26 Eyl Spotify, yapay zeka ile üretilmiş müzikleri yasaklamayacak

  Spotify'ın CEO'su Daniel Ek, yapay zeka ile üretilmiş müzikleri platformdan tamamen yasaklama gibi bir planlarının olmadığını belirtti. Ek, yapay zekanın gerçek sanatçıların seslerini taklit etmek için kullanılmaması gerektiğini vurguladı. Drake ve The Weeknd'in seslerinin yapay zeka tarafından klonlanması sonucu ortaya çıkan bir şarkıyı platformdan kaldıran Spotify, yapay zeka kullanımını sınırlamaktadır. Müzik sektöründeki yapay zeka tartışmasının uzun sürebileceğinin farkında olan Ek, Spotify'ın bu konuda büyük bir ekibe sahip olduğunu ifade etti.

 • Paraguay, AB ile Ticaret Anlaşması Müzakerelerini Desteklemeyecek
  26 Eyl Paraguay, AB ile Ticaret Anlaşması Müzakerelerini Desteklemeyecek

  Paraguay Devlet Başkanı Santiago Pena, Güney Ortak Pazarı (MERCOSUR) Zirvesi dönem başkanlığını devralmalarının ardından Avrupa Birliği (AB) ile ticaret anlaşması müzakerelerini desteklemeyeceklerini belirtti. Pena, AB ile müzakerelerin sonlandırılması için MERCOSUR dönem başkanı Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva'ya görüşlerini ilettiğini aksi halde kendilerinin dönem başkanlığında bu kararı alacaklarını duyurdu. Paraguay'ın AB dışında diğer seçenekler üzerinde araştırma yaptığını vurgulayan Pena, Singapur ve Birleşik Arap Emirlikleri ile anlaşma olabileceğini dile getirdi.

 • Gazeteci ve Yazar Metin Münir Hayatını Kaybetti
  23 Eyl Gazeteci ve Yazar Metin Münir Hayatını Kaybetti

  Gazeteci ve yazar Metin Münir, Lefkoşa'da rahatsızlanarak kaldırıldığı hastanede 79 yaşında hayatını kaybetti. Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu olan Münir, Türkiye'de birçok önemli gazetede görev yapmış ve kitapları bulunmaktadır.

 • Merkez Bankası'nın faiz kararı dünya basınına manşet oldu: Erdoğan onay verdi
  21 Eyl Merkez Bankası'nın faiz kararı dünya basınına manşet oldu: Erdoğan onay verdi

  Merkez Bankası'nın politika faizini 500 baz puanlık artışla yüzde 30 seviyesine yükseltmesi dünya basınında da geniş yankı uyandırdı. ABD merkezli Bloomberg, ''Son karar, Erdoğan'ın parasal sıkılaştırmaya açıkça onay vermesinin ardından geldi'' ifadelerini kullanırken, Financial Times haberinde ''Türkiye, yüksek enflasyonu azaltmak amacıyla faiz oranını yüzde 30'a yükseltti'' diye yazdı.

 • Vodafone Grubu CEO'su Serpil Timuray, Dünya Türk İş Konseyi'nden İş Dünyası Ödülü Aldı
  18 Eyl Vodafone Grubu CEO'su Serpil Timuray, Dünya Türk İş Konseyi'nden İş Dünyası Ödülü Aldı

  Vodafone Grubu Dünya İcra Kurulu Üyesi ve Avrupa CEO'su Serpil Timuray, Türk diasporasının önemli isimlerini bir araya getiren Dünya Türk İş Konseyi 10'uncu Kurultayı'nda 'İş Dünyası Ödülü' aldı. Aynı zamanda DEİK-DTİK Birleşik Krallık Ülke Temsilcisi seçilen Timuray, Türk iş insanları ve profesyonellerinin sorunlarına çözüm getirilmesi ve güçlenmesine yönelik faaliyetleri koordine edecek.

 • İşçi Partisi lideri Keir Starmer, seçimi kazanmaları halinde AB ile daha iyi bir Brexit Anlaşması imzalamayı hedefliyor
  18 Eyl İşçi Partisi lideri Keir Starmer, seçimi kazanmaları halinde AB ile daha iyi bir Brexit Anlaşması imzalamayı hedefliyor

  İngiltere'de ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin lideri Keir Starmer, partisinin seçimi kazanması durumunda, Avrupa Birliği ile daha iyi bir Brexit Anlaşması imzalamaya çalışacaklarını belirtti. Starmer, mevcut anlaşmanın kapsamının çok dar olduğunu ve İngiltere'nin AB ile daha yakın ticari ilişkiler kurması gerektiğini vurguladı. Ancak, hangi maddelerin değiştirileceği konusunda detay vermedi. İşçi Partisi'nin genel seçimlerde Muhafazakar Parti'nin önünde olduğu belirtiliyor.

 • İngiliz basını yazdı: Erdoğan'ın 'Türkiyesiz bir ticaret koridoru olmaz' mesajı sonrası Bakan Fidan devrede
  17 Eyl İngiliz basını yazdı: Erdoğan'ın 'Türkiyesiz bir ticaret koridoru olmaz' mesajı sonrası Bakan Fidan devrede

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşma yapacağı ve pek çok diplomatik temasta bulunacağı Birleşmiş Milletler zirvesi öncesi İngiliz basınından dikkat çeken bir haber geldi. Erdoğan'ın G20 zirvesinde üzerinde mutabakata varılan Hindistan-Ortadoğu ticaret koridoru planından memnun olmadığı ve ''Türkiyesiz bir koridor olmaz'' çıkışının ardından Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın alternatif bir plan için Irak, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri'yle yoğun müzakere içinde olduğu belirtildi.

 • Çin Savunma Bakanı Li Shangfu Gözaltında Tutuluyor İddiası
  15 Eyl Çin Savunma Bakanı Li Shangfu Gözaltında Tutuluyor İddiası

  Financial Times gazetesi, 2 haftadan fazla bir süredir haber alınamayan Çin Savunma Bakanı Li Shangfu'nun gözaltında tutulduğunu iddia etti. ABD hükümeti de Shangfu'nun gözaltında olduğuna inandığını öne sürdü. Shangfu, yaptırımlar nedeniyle hiçbir ABD'li yetkili ile görüşmemişti.

 • Kağıttan okuyan robotlar: Putin'in diplomatlarına ne oldu?
  02 Eyl Kağıttan okuyan robotlar: Putin'in diplomatlarına ne oldu?

  Rus diplomatlar bir zamanlar Devlet Başkanı Vladimir Putin'in dış politika stratejisinin önemli bir parçasıydı.

 • TCMB'nin 'sürpriz' faiz artışı, yatırımcılar ile dünya basınında olumlu karşılandı
  25 Ağu TCMB'nin "sürpriz" faiz artışı, yatırımcılar ile dünya basınında olumlu karşılandı

  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) 750 baz puanlık faiz artışı, son zamanların en güçlü para politikası adımı olarak dikkati çekerken, yatırımcılar ve dünya basını, bu artışın TCMB'nin enflasyonu düşürme konusundaki kararlılığının bir yansıması olduğunu belirtti.

 • BRICS birliğine neden bu kadar ülke katılmak istiyor, birliğin amaçları neler?
  20 Ağu BRICS birliğine neden bu kadar ülke katılmak istiyor, birliğin amaçları neler?

  Brics ülkeleri, Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika, yeni ülkelerin katılımını görüşmek üzere 22 Ağustos’ta Johannesburg’ta bir araya geliyor.

 • Amazon, çalışanlarını ofislere davet ediyor
  12 Ağu Amazon, çalışanlarını ofislere davet ediyor

  Pandemi döneminde uzaktan çalışma tercih edilen bir yöntem olmasına rağmen, Amazon gibi bazı şirketler çalışanlarını ofise çağırıyor. Amazon'un çalışanlarını izleyip cezalandırdığı iddia ediliyor. Şirket, çalışanlarına gönderdiği mailde haftada en az üç gün ofise gelmelerini beklentisini dile getiriyor. Amazon'un bu tutumu çalışanlar arasında tepkilere neden oluyor.

 • İngiltere, düzensiz göçmenleri Ascension Adası'na göndermeyi düşünüyor
  07 Ağu İngiltere, düzensiz göçmenleri Ascension Adası'na göndermeyi düşünüyor

  İngiltere'nin, Ruanda'ya gönderme planının başarısız olması durumunda, düzensiz göçmenleri Ascension Adası'na gönderme önerisi gündeme geldi. İngiltere hükümeti, sığınmacıları Ascension Adası'na göndermeyi düşündüğünü açıkladı. Bu öneri, göçmen tekneleriyle mücadelede alternatif bir seçenek olarak değerlendiriliyor. Hükümet, sığınmacıların yerleştirilmesi için en az 5 Afrika ülkesiyle görüşmeler yürütüyor. Ascension Adası, göçmenlere kalıcı bir varış noktası olabilecek bölgelerden biri olarak değerlendiriliyor.

 • Apple, yapay zeka departmanı için ABD, Fransa ve Çin'de iş ilanı verdi
  07 Ağu Apple, yapay zeka departmanı için ABD, Fransa ve Çin'de iş ilanı verdi

  Apple, yapay zeka departmanı için ABD, Fransa ve Çin'de yapay zeka mühendisleri arıyor. Son dönemde yapay zeka ürünleri popüler hale gelirken, Apple da bu alanda yatırımlarını hızlandırdı. Mayıs ayından bu yana büyük bir yatırım gerçekleştiren şirket, yeni elemanlar alarak yapay zeka departmanını güçlendirmeyi hedefliyor. Ancak bazı kaynaklara göre Apple'ın yapay zeka ürünleri henüz rakiplerinin gerisinde ve geliştirilmesi yıllar sürebilir.

 • Volkswagen Grubu, Çinli ortağı XPeng ile elektrikli araç piyasasındaki işbirliğini güçlendirecek
  31 Tem Volkswagen Grubu, Çinli ortağı XPeng ile elektrikli araç piyasasındaki işbirliğini güçlendirecek

  Almanya'nın lider otomobil üreticisi Volkswagen Grubu, yaklaşık 700 milyon ABD doları tutarında bir sermaye artışıyla Çinli elektrikli araç startup'ı XPeng'in yüzde 4,99 hissesini satın alacak. XPeng ile yapılan anlaşmaya göre, Volkswagen marka iki adet elektrikli model Çin'de üretilecek ve yeni enerjili araç pazarında bir boşluğu dolduracak. Bu işbirliği, Çin elektrikli araç endüstrisi için bir güvenoyu niteliği taşıyor ve Volkswagen Grubu'nun Çin'deki yerel elektrikli portföyünü genişletme çalışmalarını hızlandırmasını sağlıyor.

 • Güney Kore, Kuzey Kore ile yasa dışı silah ticaretine son verilmesini istiyor
  31 Tem Güney Kore, Kuzey Kore ile yasa dışı silah ticaretine son verilmesini istiyor

  Güney Kore Savunma Bakanlığı, diğer ülkelerin Kuzey Kore ile yasa dışı silah ticaretine derhal son vermesi çağrısı yaptı. Bakanlık, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarını ihlal eden ve uluslararası barışı tehdit eden Kuzey Kore ile yapılan silah ticaretinin durdurulması gerektiğini belirtti. Güney Kore Dışişleri Bakanlığı da geçtiğimiz hafta düzenlenen etkinliklerin ardından Rusya ile Kuzey Kore arasında silah ticaretinin devam ettiği iddialarını takip ettiklerini açıkladı.

 • İngiliz medyası, yatırımcıların Şimşek ve Erkan'ın politikalarına olumlu tepki verdiğini yazdı
  30 Tem İngiliz medyası, yatırımcıların Şimşek ve Erkan'ın politikalarına olumlu tepki verdiğini yazdı

  İngiliz medyası, Türkiye'nin Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan öncülüğündeki yeni ekonomi politikasını olumlu bir şekilde değerlendirdi. Yatırımcılar, Erkan ve Şimşek'in liderliğindeki ekonomi kadrosuna güven duyduklarını belirtti. Merkez Bankası Başkanı Erkan'ın kapsamlı bir para politikası ve makroihtiyati politika araçlarından yararlanma taahhüdü, yatırımcıların dikkatini çekti.

 • Ukrayna'nın Kuzey Kore'ye Ait Roket Sistemlerini Kullandığı İddia Edildi
  29 Tem Ukrayna'nın Kuzey Kore'ye Ait Roket Sistemlerini Kullandığı İddia Edildi

  Financial Times gazetesi, Ukrayna'nın Rusya'da Kuzey Kore'ye ait roket sistemlerini kullandığını iddia etti. Gazetede, Ukrayna'nın doğusunda bulunan Bakhmut kenti yakınlarında Ukraynalı askerler tarafından Sovyet döneminden kalma çoklu roketatar sistemlerinin kullanıldığı belirtildi. ABD ise bu iddiaların kesin kanıtlarının olmadığını belirtti.

 • Merkez Bankası Faiz Artışı Beklentilerin Altında Kaldı
  20 Tem Merkez Bankası Faiz Artışı Beklentilerin Altında Kaldı

  Merkez Bankası politika faizini yüzde 15'ten yüzde 17,5'e yükseltti. Ancak faiz artış miktarı, piyasa beklentilerinin belirgin şekilde altında kaldı. Ekonomistlerin beklentisi, geçen ay 650 baz puan artırılan faizin bugün de 500 baz puan artırılacağı yönündeydi. Merkez Bankası'nın beklentilerin altında kalan faiz artışı kararı uluslararası finans basınında geniş yankı buldu.

 • Dünya bu görüşmeyi konuşuyor! Türkiye ve BAE arasındaki 50.7 milyar dolarlık anlaşma imzalandı
  20 Tem Dünya bu görüşmeyi konuşuyor! Türkiye ve BAE arasındaki 50.7 milyar dolarlık anlaşma imzalandı

  Cumhurbaşkanı Erdoğan dün Körfez turunun 3. ve son durağı olan Birleşik Arap Emirlikleri'ne gitti. Erdoğan ve BAE lideri Şeyh Muhammed Bin Zayed Al Nahyan 13 alanda anlaşma imzaladı. 50.7 milyar dolarlık anlaşma dünyada ise geniş yer buldu.

 • Suudi Arabistan ve Türkiye, Ukraynalı çocukları geri getirmek için anlaşma üzerinde çalışıyor
  18 Tem Suudi Arabistan ve Türkiye, Ukraynalı çocukları geri getirmek için anlaşma üzerinde çalışıyor

  Suudi Arabistan ve Türkiye, Rusya'ya gönderilip çocuk evlerine yerleştirilen veya Rus aileler tarafından evlat edinilen Ukraynalı çocukları geri getirmek için bir anlaşma üzerinde anlaşmaya çalışıyor. Kyiv ve Moskova yetkilileri, 2022 Şubat'ında tam ölçekli işgalinden bu yana Rusya'ya taşınan çocukların listelerini hazırlıyorlar. Ukrayna, geçen yılki işgalinden bu yana yaklaşık 19.500 çocuğun Rusya'ya veya Rus işgali altındaki Kırım'a taşındığını tahmin ediyor. Ancak şimdiye kadar sadece 385 çocuk geri getirildi.

 • Türkiye'nin İsveç'e NATO vizesi vermesinin altında ne yatıyor? Dünya medyası aynı konuya dikkat çekiyor
  12 Tem Türkiye'nin İsveç'e NATO vizesi vermesinin altında ne yatıyor? Dünya medyası aynı konuya dikkat çekiyor

  Türkiye'nin İsveç'e NATO vizesi vermesi, ABD'den gıpta ile bakılan F-16 savaş uçakları da dahil olmak üzere bir dizi tavizi beraberinde getirdi. Erdoğan'ın vetosunu kaldırma kararı, Türkiye'nin uzun süredir askıya alınan AB üyelik hedefine bağlanmasının ardından geldi.

 • Erdoğan, İsveç'in NATO üyeliği için şartı açıkladı
  10 Tem Erdoğan, İsveç'in NATO üyeliği için şartı açıkladı

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'ne katılmak üzere Litvanya'nın başkenti Vilnius'a gitti. Vilnuas'a iner inmez sosyal medyadan paylaşım yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin Avrupa Birliği'nde önünü açması halinde İsveç'in NATO üyeliğini onaylayabileceğini söyledi. Erdoğan'ın bu açıklaması dünya basınında geniş yankı uyandırdı ve son dakika olarak geçildi. Yabancı basın kuruluşları, Erdoğan'ın talebini şaşırtıcı ve diğer liderleri hüsrana uğratacak bir çıkış olarak değerlendirdi. Türkiye'nin AB üyelik sürecinin donduğunu belirten gazeteler, Avrupa'nın NATO müttefiki Türkiye'ye muhtaç olduğunu vurguladı. Başkan Erdoğan'ın sözleri, İsveç'in üyeliğini kabul etmesi için Avrupa Birliği'ne çağrıda bulunduğu şeklinde yorumlandı.

 • BoE, uluslararası bankaları yan kuruluş kurmaya zorlama planlarını değerlendiriyor
  05 Tem BoE, uluslararası bankaları yan kuruluş kurmaya zorlama planlarını değerlendiriyor

  İngiltere Merkez Bankası'nın (BoE) daha fazla uluslararası bankayı ülkede yan kuruluş kurmaya zorlama planlarını değerlendirdiği bildirildi. BoE'nin bu planı, Silicon Valley Bank'ın iflasına yönelik gözden geçirilme sürecinin bir parçası olarak değerlendiriliyor. Yan kuruluşlar kurulması, düzenleyici kurumların olası iflas durumunda bu kuruluşların kontrolünü ele almasına olanak sağlıyor.

 • KPMG, ABD'deki Çalışanlarının Yüzde 5'ini İşten Çıkaracak
  26 Haz KPMG, ABD'deki Çalışanlarının Yüzde 5'ini İşten Çıkaracak

  KPMG, ekonomik ters rüzgarların etkisiyle ABD'deki çalışanlarının yüzde 5'ini işten çıkaracağını duyurdu. Şirketin bu yılki ikinci tur işten çıkarmalarının denetim dahil tüm alanları etkileyeceği belirtilirken, ABD'deki 39 bin kişilik iş gücünden yaklaşık 1950'sinin etkileneceği ifade edildi. Danışmanlık firmaları arasında aşırı işe alımların ardından bu yıl personel sayılarında kesintiye gidildiği görülüyor.

 • Yapı Kredi Özel Bankacılık, uluslararası arenada 2 ödül birden kazandı
  23 Haz Yapı Kredi Özel Bankacılık, uluslararası arenada 2 ödül birden kazandı

  Yapı Kredi Özel Bankacılık, International Finance Dergisi'nin düzenlediği Uluslararası Finans Ödülleri'nde 'Türkiye'deki En İyi Özel Bankacılık' ödülünün sahibi oldu. Ayrıca, PWM'nin düzenlediği Wealth Tech Awards 2023'te 'Müşteri İlişkileri Yöneticilerini Dijital Olarak Güçlendirmede Orta ve Doğu Avrupa'nın En İyi Özel Bankacılık Birimi' ödülüne layık görüldü. Yapı Kredi Özel Bankacılık ve Varlık Yönetimi Başkanı Seda İkizler, müşterilerine her alanda değer kattıklarını belirtti ve sektördeki lider pozisyonlarını sürdürmeyi hedeflediklerini söyledi.

 • Financial Times: Türkiye'deki faiz artırımı yatırımcıların şüphelerini gideremedi
  23 Haz Financial Times: Türkiye'deki faiz artırımı yatırımcıların şüphelerini gideremedi

  Merkez Bankası'nın yeni başkanı Hafize Gaye Erkan'ın başkanlığında ilk kez toplanan Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısından politika faizini 650 baz puan artırma kararı çıkması, dünya basınına da yansıdı. İngiltere'nin The Financial Times gazetesi, Türkiye'nin krizi bitirmeye yönelik attığı bebek adımının ardından yatırımcıların şüphelerinin devam ettiğini belirtti.

 • Global Şirketler Hollanda'da The Next Web 2023 Etkinliğinde Buluştu
  22 Haz Global Şirketler Hollanda'da The Next Web 2023 Etkinliğinde Buluştu

  The Next Web'in düzenlediği TNW Conference 2023, Hollanda'nın Zaandam şehrinde gerçekleştirildi. Etkinliğe globalden 10 bini aşkın ziyaretçi, 6 bin şirket ve bin 500 start-up katıldı. Hollanda Başbakanı Mark Rutte'nin açılış konuşmasını yaptığı etkinliğe, online PR servisi B2Press de katıldı. Etkinlik, iş dünyasının PR çalışmalarında medyanın gücünden yararlanmasını sağlayan bir ortam sunarken, teknolojinin gelişimini küçümsememek ve sağladığı kazanımları avantaja çevirmek gerektiğinin altını çizdi.

 • Dünya basınında yer buldu! Türkiye'de asgari ücret yüzde 34 arttı
  20 Haz Dünya basınında yer buldu! Türkiye'de asgari ücret yüzde 34 arttı

  Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun üçüncü toplantısında alınan kararla, Türkiye'deki asgari ücret yüzde 34 artarak 11 bin 402 liraya yükseltildi. Financial Times, asgari ücretin 2022 ile 2023 arasında ikiye katlandığını belirtirken, Reuters ise zammın enflasyonla mücadele için yapıldığını vurguladı.

 • Çin'in öncülüğünde kurulan AIIB'nin Kanadalı İletişim Direktörü görevinden istifa etti
  15 Haz Çin'in öncülüğünde kurulan AIIB'nin Kanadalı İletişim Direktörü görevinden istifa etti

  Asya Altyapı Yatırım Bankası'nın (AIIB) Kanadalı İletişim Direktörü Bob Pickard, Çin'in öncülüğünde kurulan çok uluslu bankanın, Çin Komünist Partisinin (ÇKP) hakimiyeti ve kontrolünde olduğunu ileri sürerek görevinden istifa etti. Kanada AIIB ile ilişkilerini durdurduğunu açıklarken, Çin'in Ottawa Büyükelçiliği iddiaları yalanladı.

 • BioNTech'e tazminat davası açıldı
  11 Haz BioNTech'e tazminat davası açıldı

  Almanya'da Türk bilim insanları Özlem Türeci ve Uğur Şahin tarafından kurulan BioNTech şirketi, aşı sonrası kalıcı hasar iddiasıyla tazminat davasıyla karşı karşıya. Hamburg'da görülecek davanın müvekkili, BioNTech'ten 150 bin euro tazminat istiyor. BioNTech ise aşı ile yan etkiler arasında net bir bağ gösterilemediğini belirtiyor. Dava sonucunda şirket değil, hükümetler zarar görebilir.

 • Financial Times: Yeni Merkez Bankası Başkanı Gaye Erkan, büyük finans kurumlarının risklerini analiz etmede uzman
  10 Haz Financial Times: Yeni Merkez Bankası Başkanı Gaye Erkan, büyük finans kurumlarının risklerini analiz etmede uzman

  Financial Times gazetesi, Türkiye'nin yeni Merkez Bankası Başkanı Gaye Erkan'ın finans sektöründeki deneyimlerine ve risk yönetimi konusundaki uzmanlığına dikkat çeken bir analiz yayınladı. Haberde Erkan'ın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ekonomik görüşleriyle tezat olduğu belirtilirken, Merkez Bankası Başkanlığı görevinin diplomatik becerilerini sınayacağı vurgulandı. Erkan'ın geniş bir biyografisine de haberde yer verildi.

 • Uluslararası Kuru ve Kabuklu Meyveler Kongresi Londra'da Gerçekleşti
  01 Haz Uluslararası Kuru ve Kabuklu Meyveler Kongresi Londra'da Gerçekleşti

  Dünya genelinde kuru meyve ve kabuklu meyvelerin en üst istişare platformu Uluslararası Kuru ve Kabuklu Meyveler Kongresi, bu yıl 40'ıncı kez 22-24 Mayıs'ta Londra'da gerçekleşti. Türkiye'nin en fazla temsilci ile katıldığı kongrede, sektörün önde gelen liderleri kabuklu ve kuru meyve ürünlerinin rekolte tahminleri, arz, talep ve ticaretiyle ilgili oturumlar düzenledi. Kongrede, yenilikçi ürünlerin önemi ve Z kuşağının pazar gelişiminin ana itici gücü olduğu da önemli bir gündem maddesi oldu.

 • Avrupa basını Erdoğan'ın seçim başarısını manşetlere taşıdı
  29 May Avrupa basını Erdoğan'ın seçim başarısını manşetlere taşıdı

  Avrupa basını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçim başarısını manşetlere taşımaya devam ederken, birçok yayın kuruluşu seçmenin sandığa yoğun ilgisine dikkat çekti.

 • Haber Analiz: ABD Güdümlü G7 Dünyayı Parçalayıp Gerilim Yaratıyor
  22 May Haber Analiz: ABD Güdümlü G7 Dünyayı Parçalayıp Gerilim Yaratıyor

  HİROŞİMA, 22 Mayıs (Xinhua) -- Japonya'nın Hiroşima kentinde yapılan G7 Zirvesi'nde, ABD önderliğindeki zümre yine sözde "kanun ve düzen" çarpıtması yaparken, siyasi gözlemciler bu aktörlerin küçük grup siyaseti yaparak dünyanın geri kalanına dikte etme planına dayanan yalanlarının mahiyetini...

 • Yabancı basından olay manşet: Erdoğan'ın kaybedeceğini düşünmekle hepimiz yanıldık
  20 May Yabancı basından olay manşet: Erdoğan'ın kaybedeceğini düşünmekle hepimiz yanıldık

  14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden çıkan sonuç Batı medyasında da geniş yankı uyandırırken, en dikkat çekici yorum ABD'li Foreign Policy dergisinden geldi. İkinci tura Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önde girmesiyle alakalı olarak Foreign Policy, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kaybedeceğini düşünmekle hepimiz yanıldık" diye yazdı. Alman basını, "Batı Kılıçdaroğlu hakkında yanıldı mı?" diye sordu. Financial Times ise, "Türkiye'nin 'çaresiz' muhalefeti milliyetçi kartını oynuyor" başlığını attı.

 • Kabuklu ve kuru meyve sektörünün devleri Londra'da buluşuyor
  18 May Kabuklu ve kuru meyve sektörünün devleri Londra'da buluşuyor

  Dünya genelinde kuru meyve ve kabuklu meyvelerin en üst istişare platformu Uluslararası Kuru ve Kabuklu Meyveler Kongresi (International Nut and Dried Fruit Council-INC), bu yıl 40'ıncı kez 22-24 Mayıs'ta Londra'da düzenlenecek.

 • Türkiye Cumhurbaşkanlığı seçimi dünya basınında yer buldu!
  15 May Türkiye Cumhurbaşkanlığı seçimi dünya basınında yer buldu!

  Dün ülkemizde yapılan Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nde sonuçlar büyük oranda belli oldu. Sonuçlar, ülkemizde olduğu gibi dünya basınında da büyük yankı uyandırdı. Neredeyse tüm gazeteler, seçimlerin ikinci tura kalacağını ve yüksek bir katılımın gerçekleştiğini vurguladı.

 • AB, Rusya'ya askeri destek sağladıkları gerekçesiyle 7 Çin şirketine yaptırım planlıyor
  08 May AB, Rusya'ya askeri destek sağladıkları gerekçesiyle 7 Çin şirketine yaptırım planlıyor

  Avrupa Birliği'nin (AB), Ukrayna savaşı nedeniyle yaptırım uyguladığı Rusya'ya askeri amaçlı donanım sağladıkları gerekçesiyle 7 Çin şirketine yaptırım planladığını bildirildi.

 • DSÖ, Kovid-19 kökenlerini araştıran çalışanını cinsel istismar gerekçesiyle işten çıkardı
  04 May DSÖ, Kovid-19 kökenlerini araştıran çalışanını cinsel istismar gerekçesiyle işten çıkardı

  Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Kovid-19 kökenlerinin araştırılması çalışmaları için Çin'e giden üst düzey delegasyona liderlik eden çalışanını cinsel istismarda bulunduğu gerekçesiyle işten çıkardığını açıkladı. DSÖ, son dönemde cinsel taciz olaylarıyla ilgili çalışmaların hızlandırıldığını belirtirken, geçen ay da bir çalışanını cinsel taciz nedeniyle görevden almıştı.

 • Güney Kore liderinin ABD ziyareti, Kuzey Kore ve çip meselesiyle Çin'in gündemindeydi
  30 Nis Güney Kore liderinin ABD ziyareti, Kuzey Kore ve çip meselesiyle Çin'in gündemindeydi

  Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol'un bu hafta ABD'ye yaptığı resmi ziyarette iki ülkenin Kore Yarımadası'nda nükleer caydırıcılığın artırılması konusunda vardığı mutabakat, Tayvan Boğazı'nda statükonun korunmasına dair ortak açıklama ile ekonomik işbirliği çerçevesinde çip...

 • İngiliz basınına konuşan Demirtaş'tan çarpıcı sözler: Kürt seçmen Kılıçdaroğlu'nun seçim kampanyası için umutlu
  06 Nis İngiliz basınına konuşan Demirtaş'tan çarpıcı sözler: Kürt seçmen Kılıçdaroğlu'nun seçim kampanyası için umutlu

  Edirne Cezaevi'nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 14 Mayıs seçimleri öncesi İngiliz basınına dikkat çeken değerlendirmeler yaptı. Millet İttifakı'nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu ilgili konuşan Demirtaş, "Kılıçdaroğlu, değişim ve demokrasi için önemli bir çaba sarf etti. Kürt seçmen ortak bir adaya değer veriyor ve Kılıçdaroğlu'nun seçim kampanyası için umutlu. Fakat karar vermeden önce bekleyip göreceklerdir" ifadelerini kullandı.

 • Bundesbank Başkanı Nagel: 'Enflasyonla mücadelemiz bitmedi'
  22 Mar Bundesbank Başkanı Nagel: "Enflasyonla mücadelemiz bitmedi"

  Almanya Merkez Bankası (Bundesbank) Başkanı Joachim Nagel, fiyat baskısını azaltmak için Avro Bölgesi'nde daha fazla faiz artışı yapılması gerektiğini savunarak, "Enflasyonla mücadelemiz bitmedi.

 • Tayvan lideri Tsai, Orta Amerika ülkelerini ve ABD'yi ziyaret edecek
  21 Mar Tayvan lideri Tsai, Orta Amerika ülkelerini ve ABD'yi ziyaret edecek

  Çin ile egemenlik ihtilafındaki Tayvan'ın lideri Tsai Ing-wen'in Orta Amerika ülkeleri Guetamala ve Belize ile ABD'yi ziyaret edeceği bildirildi.

 • Credit Suisse AT1 tahvil sahipleri, kayıpları için olası yasal yolları değerlendiriyor
  21 Mar Credit Suisse AT1 tahvil sahipleri, kayıpları için olası yasal yolları değerlendiriyor

  İsviçre, ABD ve İngiltere'den avukatların, UBS-Credit Suisse anlaşmasıyla 17,3 milyar dolarlık AT1 tahvilinin silinmesinin ardından Credit Suisse AT1 tahvil sahipleriyle olası bir dava için görüşmeler yaptığı bildirildi.

 • Tayvan lideri Tsai Ing-wen'in ABD'yi ziyaret edeceği iddia edildi
  07 Mar Tayvan lideri Tsai Ing-wen'in ABD'yi ziyaret edeceği iddia edildi

  Çin ile egemenlik ihtilafı içindeki Tayvan'ın lideri Tsai Ing-wen'in ABD'yi ziyaret edeceği öne sürüldü.

 • Şirket binasında uyuduğu fotoğrafla yönetici olan kadının saltanatı birkaç ay sürdü
  27 Şub Şirket binasında uyuduğu fotoğrafla yönetici olan kadının saltanatı birkaç ay sürdü

  Birkaç ay önce Twitter genel merkezinde uyku tulumu ve gözbandıyla uyurken fotoğraflanan Esther Crawford'un hayatı değişti. Fotoğraftan önce orta seviye bir yönetici olan Crawford, çok çalışmayı destekleyen yeni patron Elon Musk'ın gözüne girip şirkette üst düzey bir pozisyona geldi. Yöneticilik tecrübesi birkaç ay süren genç kadın, Elon Musk tarafından işten çıkarıldı.

 • Hatay'daki deprem dünya basınında: En korkunç korkuları yeniden canlandırdı
  21 Şub Hatay'daki deprem dünya basınında: En korkunç korkuları yeniden canlandırdı

  Hatay'da dün akşam meydana gelen 6.4 ve 5.8 büyüklüğündeki iki depremde 6 kişi hayatını kaybetti, onlarca kişi de yaralandı. Hatay'daki depremler uluslararası kamuoyunda endişe yaratırken Financial Times gelişmeyi "Yeni sarsıntı, depremle yıkılan bölgeyi vurdu" manşetiyle duyurdu. ABD'nin önde gelen gazetelerinden Wall Street Journal da haberinde "İlk depremin yarattığı en korkunç korkuları da yeniden canlandırdı, enkaz altında kalmak gibi" ifadelerine yer verdi.

 • ABD Savunma Bakan Yardımcısı Chase'in Tayvan'ı ziyaret ettiği öne sürüldü
  18 Şub ABD Savunma Bakan Yardımcısı Chase'in Tayvan'ı ziyaret ettiği öne sürüldü

  ABD Savunma Bakan Yardımcısı Michael Chase'in, Çin ile egemenlik ihtilafı içindeki Tayvan'ı ziyaret ettiği ileri sürüldü.

 • Haber-Yorum: Biden'ın 'Birliğin Durumu' Konuşması Gerçekle Bağdaşmıyor
  14 Şub Haber-Yorum: Biden'ın "Birliğin Durumu" Konuşması Gerçekle Bağdaşmıyor

  BEİJİNG, 14 Şubat (Xinhua) -- ABD Başkanı Joe Biden'ın, kısa süre önce yaptığı "Birliğin Durumu" konuşmasındaki önerisi gerçeklikten tümüyle kopuktu.

 • ABD, askeri sahaları üzerinde 'Çin'e ait bir gözetleme balonunun' uçtuğunu açıkladı
  03 Şub ABD, askeri sahaları üzerinde 'Çin'e ait bir gözetleme balonunun' uçtuğunu açıkladı

  ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), son birkaç gündür ülke üzerinde yüksekten uçan ve önemli askeri sahaları gözetliyor gibi görünen şüpheli bir "Çin gözetleme balonunu" izlediklerini açıkladı.

Advertisement