İşte Tarihi Konuşmanın Yazarı - Son Dakika
Dünya

İşte Tarihi Konuşmanın Yazarı

İşte Tarihi Konuşmanın Yazarı

Henüz 27 Yaşında Ama Tüm Dünyanın Merakla Dinlediği İlk Siyahi Başkan Obama'nın Konuşmasını O Yazdı. Obama'nın Deyimiyle "Düşüncelerini Okuyan Adamı"...

21.01.2009 12:46

Henüz 27 yaşında ama tüm dünyanın merakla dinlediği ilk siyahi başkan Obama'nın konuşmasını o yazdı. Obama'nın deyimiyle "düşüncelerini okuyan adamı"...

Tarihi konuşmanın perde arkası

OBAMA'NIN YAPTIĞI KONUŞMANIN TAM METNİ

OBAMA BÖYLE YEMİN ETTİ/VİDEO

ABD'nin yeni Başkanı Barack Obama'nın yemin töreninde yaptığı konuşmanın metnindeki tarihi cümleler 27 yaşındaki bir genç tarafından kaleme alındı.

Jon Favreau, kısa saçları ve çocuksu yüzüyle sıradan biri gibi görünse de, ABD'nin yeni Başkanının, Obama'nın deyimiyle "düşüncelerini okuyan adamı", yani metin yazarı.

4 YIL ÖNCE KEŞFEDİLDİ

Beyaz Saray'daki metin yazarları arasında en gençleri olan Favreau, bundan 4 yıl önce Demokrat başkan adayı John Kerry ile çalıştığı dönemde şans eseri keşfedildi.

İLETİŞİM UZMANI OBAMA'YA TAVSİYE ETTİ

Obama'nın konuşma metinlerini hazırlayabilmek için 2004'ten bu yana çok sıkı çalışan Favreau, 2003'de Holy Cross Üniversitesinden, diploma töreninde veda konuşması yapan okul birincisi olarak mezun oldu. Favreau'yu, iletişim uzmanı Robert Gibbs "mükemmel bir yazar" olarak Obama'ya tavsiye etti. Favreau, 2005'te Senatoda Barack Obama için çalışmaya başladı. Genç yazar, 2007'de de Obama'nın seçim kampanyasına baş yazar olarak katıldı.

OBAMA BU KONUDA BİT TEK ONA GÜVENİYOR

Barack Obama'nın üst düzey danışmanı David Axelrod, Favreau için "Barack, kendi kelimeleri üzerinde otorite sahibi olunması bakımından herkese güvenmez, ancak ona güvenir" ifadesini kullanıyor.

TARİHİ KONUŞMA METNİNİ NASIL HAZIRLADI

The Guardian gazetesi, Obama'nın yemin töreninde yaptığı konuşma metninin hazırlanma sürecini şöyle tarif ediyor:

"Barack ilk toplantılarında Favreau'ya konuşma metniyle ilgili görüşlerini aktardı. Favreau da bu sırada bilgisayarında notlar aldı. Favreau daha sonra haftalarca araştırma yaptı. Favreau ve ekibi tarihçiler ve metin yazarlarıyla görüştü; eski yemin törenlerinde yapılan konuşmaları dinledi. Favreau, hazırlıklar tamamlandığında, Amerikan kahve dükkanları zinciri Starbucks'ın Washington'daki bir şubesinde kamp kurdu ve ilk metin taslağını hazırladı. Konuşma metni Obama ile Favreau arasında 4 ya da 5 kez mekik dokudu."

OBAMA'NIN KİTABINI YANINDAN AYIRMIYOR

Bu arada, genç metin yazarının metinleri hazırlamak için her gittiği yere yanında Obama'nın "Dreams From My Father" adlı otobiyografisini de taşıdığı söyleniyor.

Kaynak: DHA

Son Dakika Dünya İşte Tarihi Konuşmanın Yazarı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement