Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Son dakika The Guardian haberleri, The Guardian son dakika, son dakika The Guardian

Son Dakika The Guardian Haberleri

Son dakika The Guardian haberlerini buradan takip edebilirsiniz. En son the guardian haberleri anında burada.


 • 05.12.2023 05 Ara 13:51 Greta Thunberg ve genç iklim aktivistleri Filistinlilerin acılarını konuşmaktan vazgeçmeyecek

  Greta Thunberg ve genç iklim aktivistleri Filistinlilerin acılarını konuşmaktan vazgeçmeyecek İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg ve Fridays for Future hareketinden genç iklim aktivistleri, İsrail'in saldırılarının hedefi Filistinlilerin maruz kaldığı korkunç insani acıları konuşmaktan vazgeçmeyeceklerini belirtti. İklim aktivistleri, Filistinlilerin yaşadığı baskı altında İsrail'in saldırılarının gerçekleştiğine işaret ederek, soykırımda tarafsız olunamayacağını vurguladı.

 • 05.12.2023 05 Ara 11:25 Yeni Zelanda'da Yerli Politikaları Protesto Edildi

  Yeni Zelanda'da Yerli Politikaları Protesto Edildi Yeni Zelanda'da binlerce kişi, Başbakan Christopher Luxon liderliğinde kurulan hükümetin uygulamayı planladığı yeni yerli politikalarını protesto etti. Te Pati Maori Partisi tarafından organize edilen gösterilerde, binlerce kişi sokaklara çıktı. Göstericiler, hükümetin politikalarına tepki göstererek, eşit haklar talep etti.

 • 04.12.2023 04 Ara 11:23 Antisemitizm ve antisiyonizm kavramları, Filistin'e desteği bastırmak için "silah" olarak kullanılıyor

  Antisemitizm ve antisiyonizm kavramları, Filistin'e desteği bastırmak için 'silah' olarak kullanılıyor İsrail'in Gazze'ye saldırılarını eleştiren birçok kişi, Yahudi karşıtı olmakla suçlanırken, bu durum, antisemitizm ve antisiyonizm kavramlarının Filistin'e desteği bastırmak için silah olarak kullanıldığı yorumlarını beraberinde getirdi.

 • 02.12.2023 02 Ara 13:37 AA kameramanı Muntasır'ın İsrail'in hava saldırısında vefatı uluslararası basında yankı buldu

  AA kameramanı Muntasır'ın İsrail'in hava saldırısında vefatı uluslararası basında yankı buldu Anadolu Ajansının (AA) abluka altındaki Gazze Şeridi'nde serbest habercisi olarak görev yapan kameramanı Muntasır es-Savvaf'ın vefatı, uluslararası basında yer aldı.

 • 25.11.2023 25 Kas 14:17 İngiltere Kralının mülkü hayır kurumlarına değil, dükalığın gelir getiren yapılarının yenilenmesine harcanıyor

  İngiltere Kralının mülkü hayır kurumlarına değil, dükalığın gelir getiren yapılarının yenilenmesine harcanıyor Lancaster Dükalığı'nda yaşayanların ölümünden sonra bıraktıkları miras, hayır kurumlarına bağışlanmak yerine dükalığın gelir getiren yapılarının yenilenmesinde kullanılıyor. Son 10 yılda toplamda 61 milyon sterlin değerindeki mirasın sadece yüzde 15'i hayır kurumlarına aktarılmış. Bu durum, dükalığın vergiden muaf olması ve restorasyonun kamu kaynaklarıyla sınırlı olmasıyla ilgili düzenlemeleri yapan kararnamede belirsizlik yaratıyor.

 • 22.11.2023 22 Kas 11:31 ABD'de İsrail saldırıları sonrası İslam'a ilgi artıyor

  ABD'de İsrail saldırıları sonrası İslam'a ilgi artıyor ABD'de birçok genç, İsrail'in Gazze'ye saldırılarının ardından İslam'ı tanımaya ve Kur'an-ı Kerim okumaya başladığı belirtiliyor. Filistin halkıyla dayanışma gösterileri düzenleyen ve sosyal medya kampanyaları organize eden yüzlerce kişi, aynı zamanda İslam'ı tanıma etkinlikleri gerçekleştiriyor. İsrail'in saldırılarının ardından insanlar Kur'an'a yöneldi ve birçok kişi İslam'ı seçti.

 • 21.11.2023 21 Kas 17:42 İtalya'da 30 yılın en büyük davası sonuçlandı: Mafya babaları 2 bin 100 yıldan fazla hapis cezası aldı

  İtalya'da 30 yılın en büyük davası sonuçlandı: Mafya babaları 2 bin 100 yıldan fazla hapis cezası aldı İtalya'nın en tehlikeli suç örgütlerinden Ndrangheta'ya yönelik büyük dava sonuçlandı. Karar duruşmasında, 200'den fazla sanık mahkum edildi. Yargılanan sanıklardan 207'si hakkında mahkumiyet kararı çıkarken, sanıklara verilen hapis cezalarının toplamının 2 bin 100 yıldan fazla olduğu belirtildi.

 • 18.11.2023 18 Kas 18:55 The Guardian: İsrail'in Şifa Hastanesi iddialarına ilişkin delilleri yetersiz

  The Guardian: İsrail'in Şifa Hastanesi iddialarına ilişkin delilleri yetersiz İngiliz The Guardian gazetesi, İsrail'in boşalttığı Şifa Hastanesi'ni Hamas'ın karargah olarak kullandığı iddialarına ilişkin delillerinin yetersiz olduğunu iddia etti. Haberde, İsrail Savunma Bakanlığı'nın hastanedeki silahlara dair paylaştığı videoda 'küçük çapta silahların yer aldığı' belirtildiği ancak bu iddiaların gerçekliğinin çürütüldüğü ve videoların yeniden düzenlenmiş olduğu ifade edildi. BBC'nin de İsrail'in iddialarını çürüttüğü belirtildi.

 • 14.11.2023 14 Kas 12:37 Gazze saldırıları sonrası GKRY, Yahudilerin uğrak noktası haline geldi

  Gazze saldırıları sonrası GKRY, Yahudilerin uğrak noktası haline geldi Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY), Gazze'ye yönelik saldırılar sonrası İsrail'den ayrılan binlerce Yahudi'nin uğrak noktası haline geldi. İsrail'e 40 dakikalık uçuş mesafesinde bulunan GKRY'ye her gün farklı yaşlarda binlerce Yahudi gidiyor. GKRY'ye günde yaklaşık 1000 kişi gelirken, Larnaka kentindeki Yahudi Cemaat Merkezi tarafından yatak, yemek, geçici konaklama gibi hizmetler sağlanıyor. İsrail'e dönmek isteyen Yahudilerin de GKRY'yi aktarma noktası olarak kullandığı belirtiliyor.

 • 04.11.2023 04 Kas 12:17 İsrail Savaş Uçakları Gazze'deki Hastane ve Mahallelere Saldırdı

  İsrail Savaş Uçakları Gazze'deki Hastane ve Mahallelere Saldırdı İsrail savaş uçaklarının Gazze Şeridi'ndeki Nasr Çocuk Hastanesi'nin girişine düzenlediği saldırıda 2 kişi hayatını kaybetti, çok sayıda yaralı var. Ayrıca, Es-Sabra Mahallesi'ndeki bir cami ve Refah kentinin doğusundaki su deposu da bombalandı. İsrail ordusu ayrıca Gazze'deki elektrik kaynağı olan güneş panellerini ve El-Vefa Hastanesi'nin ana elektrik jeneratörünü hedef aldı. Hamas'ın saldırılarına karşılık veren İsrail'e göre, Gazze'deki çatışmalarda 315'i asker olmak üzere 1400'den fazla İsrailli öldü, 5 bin 132 kişi yaralandı. Filistin Sağlık Bakanlığına göre ise 9 bin 227 Filistinli öldü, en az 23 bin kişi yaralandı.

 • 30.10.2023 30 Eki 14:59 Filistin Başbakanı: İki devletli çözüm olmadan Gazze'yle işbirliği yapmayız

  Filistin Başbakanı: İki devletli çözüm olmadan Gazze'yle işbirliği yapmayız Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye, İsrail'le Gazze konusunda işbirliği yapmayacaklarını ve iki devletli çözüm olmadan barış sürecine dönülmeyeceğini belirtti. Iştiyye, Batı Şeria'da siyasi bir çözüm olmadan Gazze'nin idaresinin mümkün olmadığını ve öncelikle saldırıların sona ermesi gerektiğini vurguladı. Ayrıca, ABD Başkanı Joe Biden'ın İsrail saldırılarındaki ölü sayılarını sorgulamasıyla ilgili kesin sayıların ellerinde olduğunu ifade etti. Iştiyye, Arap ülkelerinin Filistin'e destek vermesi gerektiğini ve ABD'nin liderlik göstermesi gerektiğini de söyledi.

 • 28.10.2023 28 Eki 10:02 İletişim kesildiği Gazze'de gecenin karanlığını yaran çığlıklar

  İletişim kesildiği Gazze'de gecenin karanlığını yaran çığlıklar İsrail, saldırıların 22'nci gününde Gazze'yi yoğun bombardımana tutarken ölüm kalım savaşı veren Gazzelilerin dünyayla bağlantısı kesildi. Bölgeden servis edilen bir görüntüde ise bombardıman esnasında gecenin karanlığında yükselen çığlıklar duyuluyor.

 • 28.10.2023 28 Eki 05:51 Gazze'ye Gıda Yardımı İçin Her Gün 40 Tır Giriş Yapılması Gerekiyor

  Gazze'ye Gıda Yardımı İçin Her Gün 40 Tır Giriş Yapılması Gerekiyor Dünya Gıda Programı (WFP), Gazze'ye her gün 40 tırın giriş yapması gerektiğini belirterek, insani operasyonlarının kapsamını genişletmeyi ve 2 ay içinde 1,1 milyon kişiye gıda yardımı ulaştırmayı hedefliyor. Yakıt sıkıntısı nedeniyle gıda yardımlarının durmasının binlerce aileye darbe vuracağı ifade ediliyor.

 • 26.10.2023 26 Eki 16:20 UNRWA Genel Komiseri Lazzarini: "Gazze, sıkışıp kalmış nüfusun mezarlığı haline geliyor"

  UNRWA Genel Komiseri Lazzarini: 'Gazze, sıkışıp kalmış nüfusun mezarlığı haline geliyor' Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) Genel Komiseri Philippe Lazzarini, Gazze'de "derhal insani ateşkes" çağrısında bulunarak, "Gazze'nin sıkışıp kalmış nüfusun mezarlığı haline geldiğini" belirtti.

 • 25.10.2023 25 Eki 21:12 İsrail'le köprüleri atan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerine dünya basını geniş yer verdi

  İsrail'le köprüleri atan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerine dünya basını geniş yer verdi Gazze'yi günlerdir bombalayan İsrail'le köprüleri atarak, ''İyi niyetimiz vardı suistimal ettiler. İsrail'e gitme projemiz vardı iptal ettik.'' diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözleri dünya basınında geniş yer buldu. Yabancı basın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarını son dakika olarak verirken, İsrail ziyaretinin iptal edilmesine dikkat çekti.

 • 25.10.2023 25 Eki 11:36 Emre Gökay: Hedefim A Milli Takım formasını giymek

  Emre Gökay: Hedefim A Milli Takım formasını giymek Trendyol Süper Lig ekiplerinden EMS Yapı Sivasspor'un orta saha oyuncusu Emre Gökay, başarılı performansıyla dikkati çekiyor. 17 yaşındaki Emre Gökay, The Guardian'ın hazırladığı 'Dünya futbolunun 2006 doğumlu en iyi 60 genç yeteneği' listesinde yer alıyor. Emre, hedefinin A Milli Takım formasını giymek olduğunu belirtti ve bireysel olarak da fazladan çalışmalar yaptığını söyledi. Geçen sezon Sivasspor A Takımı'na yükselen Emre, kariyerinde Süper Lig'de 7 kez forma giydi ve 1 gol attı. Emre, teknik direktör Servet Çetin'in altyapıya önem veren bir teknik adam olduğunu da vurguladı.

 • 25.10.2023 25 Eki 10:37 Antarktika'da Kuş Gribi (H5N1) Virüsü Tespit Edildi

  Antarktika'da Kuş Gribi (H5N1) Virüsü Tespit Edildi Bilim insanları, Antarktika'da ilk kez kuş gribi (H5N1) virüsü tespit edildiğini açıkladı. İngiliz denizaşırı topraklarının bir parçası olan Kuş Adası'ndaki leş yiyici bir kuş türünde virüsün bulunması, Antarktika'nın yaban hayatı popülasyonu için büyük bir tehdit oluşturabilir.

 • 24.10.2023 24 Eki 11:06 Brezilya'da çetelerin saldırısı: En az 36 otobüs, 4 kamyon ve 1 tren ateşe verildi

  Brezilya'da çetelerin saldırısı: En az 36 otobüs, 4 kamyon ve 1 tren ateşe verildi Brezilya'nın Rio de Janeiro kentinde çete lideri Matheus da Silva Rezende'nin öldürülmesine misilleme olarak düzenlenen saldırılarda, çete üyeleri en az 36 otobüsü, 4 kamyonu ve 1 treni ateşe verdi. Saldırılar, Rio de Janeiro'nun farklı bölgelerinde gerçekleşti ve yaklaşık 1 milyon kişinin yaşadığı 9 bölgede eğitime ara verildi. Eyalet valisi, saldırılarla bağlantılı 12 kişinin gözaltına alındığını ve terör eylemleri düzenleme suçlamasıyla karşı karşıya olduklarını açıkladı.

 • 23.10.2023 23 Eki 21:25 İzlandalı Kadınlar Cinsiyete Dayalı Ücret Adaletsizliğini Protesto Ediyor

  İzlandalı Kadınlar Cinsiyete Dayalı Ücret Adaletsizliğini Protesto Ediyor İzlanda'da on binlerce kadın, Başbakan Katrin Jakobsdottir'in de aralarında bulunduğu birçok kişiyle birlikte cinsiyete dayalı ücret adaletsizliğini protesto etmek için 48 yıl aradan sonra ilk kez tam gün iş bırakacak. Grev, cinsiyete dayalı ücret adaletsizliğine dikkat çekmeyi ve cinsiyete dayalı şiddeti protesto etmeyi amaçlıyor. İzlanda'nın başkenti Reykjavik'te düzenlenecek etkinliğe en az 25 bin kişinin katılması beklenirken, ülke genelinde yapılacak 10 ayrı etkinliğe daha fazla katılım olması öngörülüyor. Grevi organize edenler, kadınların bazı meslek gruplarında hala erkeklere göre yüzde 21 daha az kazandığını ve kadınların ilişkilendirilen mesleklerin küçümsendiğini ve düşük ücretlendirmeye tabii tutulduğunu belirtiyor.

 • 23.10.2023 23 Eki 11:14 Yunus Emre Konak: Hedefim A Milli Takım ve Real Madrid

  Yunus Emre Konak: Hedefim A Milli Takım ve Real Madrid EMS Yapı Sivasspor'un orta saha oyuncusu Yunus Emre Konak, A Milli Takım formasını giymeyi hedeflediğini ve gelecekte Real Madrid'de oynamak istediğini söyledi. 17 yaşındaki genç yetenek, bu sezon Sivasspor'da başarılı performansıyla dikkat çekiyor ve The Guardian'ın en iyi 60 genç yetenek listesinde yer alıyor.

 • 19.10.2023 19 Eki 13:26 Brezilya'nın Manaus Kentinde Kuraklık: Nehirlerde Son 121 Yılın En Düşük Su Seviyeleri

  Brezilya'nın Manaus Kentinde Kuraklık: Nehirlerde Son 121 Yılın En Düşük Su Seviyeleri Brezilya'nın Amazonas eyaletine bağlı Manaus kenti, kuraklık sebebiyle nehirlerde son 121 yılın en düşük su seviyelerini gördü. Kuraklık, toplulukların yaşam alanlarını daraltırken, hava kirliliği ve yangınlar da şehrin hava kalitesini olumsuz etkiledi. Nehirlerdeki su seviyesinin düşmesi, ulaşımı zorlaştırırken, nehir yunusları ve diğer türlerin toplu ölümlerine neden olabilir. Bölgede yaşanan kuraklık, yağmur ormanlarının geri dönüşü olmayan bir azalmaya yol açabilir.

 • 18.10.2023 18 Eki 17:02 İsrail'in Gazze'deki hastaneye saldırısı 'patlama' olarak geçti

  İsrail'in Gazze'deki hastaneye saldırısı 'patlama' olarak geçti İsrail'in Gazze'deki Al Ahli Arab (Baptist) Hastanesi'ne gerçekleştirdiği saldırı, uluslararası basında 'patlama' olarak yer aldı. ABD ve Avrupa basınında kullanılan ifadelerde tarafların birbirini suçladığına dikkat çekildi.

 • 18.10.2023 18 Eki 00:27 Gazze'deki Hastaneye Yönelik Saldırıda Başlıklar Değiştirildi

  Gazze'deki Hastaneye Yönelik Saldırıda Başlıklar Değiştirildi Gazze'de el-Ehli Baptist Hastanesi'ne düzenlenen saldırı, dünyada yankı uyandırırken, Batı basınında saldırıdan hemen sonra manşete çıkılan ifadeler değiştirilerek, İsrail tarafının açıklamalarına ağırlık verilmeye başlandı.

 • 17.10.2023 17 Eki 22:37 Gazze'deki el-Ehli Baptist Hastanesine saldırı: Uluslararası basında yankı uyandırdı

  Gazze'deki el-Ehli Baptist Hastanesine saldırı: Uluslararası basında yankı uyandırdı Gazze'deki el-Ehli Baptist Hastanesine düzenlenen saldırı, dünyada yankı uyandırdı ve uluslararası basında manşetten yer aldı. New York Times, saldırıyı 'Biden, İsrail'i ziyarete hazırlanırken Gazze saldırısında 500 kişi öldü' başlığıyla duyurdu. Diğer gazeteler ve haber ajansları da saldırıya ilişkin haberlerinde yüzlerce kişinin öldüğünü belirtti.

 • 16.10.2023 16 Eki 21:27 The Guardian gazetesi, Netanyahu'yu çizdi diye 40 yıllık karikatüristini kovdu

  The Guardian gazetesi, Netanyahu'yu çizdi diye 40 yıllık karikatüristini kovdu The Guardian gazetesinde 40 yılı aşkın süredir görev yapan karikatürist Steve Bell, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'ya yer verdiği çizimi nedeniyle gazeteden kovuldu.

 • 04.10.2023 04 Eki 12:43 Galatasaray, Manchester United'ı Şok Ederek Mağlup Etti

  Galatasaray, Manchester United'ı Şok Ederek Mağlup Etti Galatasaray'ın UEFA Şampiyonlar Ligi A Grubu 2. hafta maçında Manchester United'ı 2 kez geri düşmesine rağmen 3-2 mağlup etmesi, İngiliz basınında geniş yer aldı. İngiliz gazeteleri, Galatasaray'ın sergilediği futbolun İngiliz ekibini şoke ettiğini ve Manchester United Teknik Direktörü Erik ten Hag ve takımının performansına yönelik sert eleştirilerde bulundu. Maçla ilgili haberlerde, Galatasaray'ın Old Trafford'da gerçekleştirdiği geri dönüşün avantajını kullanarak galibiyeti elde ettiği vurgulandı. Manchester United'ın ise ikinci yenilgiyle krize sürüklendiği belirtildi.

 • 29.09.2023 29 Eyl 20:05 82 Yaşındaki Kaplumbağadan 150 Gramlık Mesane Taşı Çıkarıldı

  82 Yaşındaki Kaplumbağadan 150 Gramlık Mesane Taşı Çıkarıldı İngiltere'nin Cornwall bölgesinde iki veteriner hekim, 82 yaşındaki kaplumbağadan cerrahi operasyonla 150 gram ağırlığında mesane taşı çıkardı.

 • 23.09.2023 23 Eyl 15:53 Eski Trump Beyaz Saray görevlisi, Eski New York Belediye Başkanı ve Trump'ın avukatı Rudy Giuliani'nin kendisini taciz ettiğini iddia etti

  Eski Trump Beyaz Saray görevlisi, Eski New York Belediye Başkanı ve Trump'ın avukatı Rudy Giuliani'nin kendisini taciz ettiğini iddia etti Eski Trump Beyaz Saray görevlisi Cassidy Hutchinson, 6 Ocak 2021'de kongre baskını sırasında Trump'ın avukatı ve eski New York belediye başkanı olan Rudy Giuliani'nin kendisini taciz ettiğini iddia etti. Hutchinson, bu olayı önümüzdeki hafta piyasaya çıkacak olan 'Yeter' adlı kitabında detaylarıyla anlattı. İddia edilen saldırı sırasında Hutchinson, Beyaz Saray Başkan Yardımcısı Mark Meadows'un asistanı olarak çalışıyordu.

 • 18.09.2023 18 Eyl 19:49 Londra Belediye Başkanı, kentin 45 derece sıcaklıkla karşı karşıya kalabilme ihtimalini endişe verici buluyor

  Londra Belediye Başkanı, kentin 45 derece sıcaklıkla karşı karşıya kalabilme ihtimalini endişe verici buluyor Londra Belediye Başkanı Sadık Khan, kentin kötüleşen iklim krizi nedeniyle öngörülebilir gelecekte 45 derece sıcaklıkla karşı karşıya kalabilme ihtimalinin 'son derece endişe verici' olduğunu belirtti. Khan, şehrin bağımsız iklim raporunda, öngörülebilir gelecekte birden fazla gün 45 derece sıcaklığın görülebileceğinin tespit edildiğini aktardı. Bu durumun metronun amaca uygun olmadığı, bazı evlerin gündüzleri çok sıcak olduğu, bakım evleri ve okulların da çok sıcak olduğu anlamına geldiğini ifade etti. Khan, şehirlerin iklim krizine uyum sağlaması için daha fazla hükümet desteği gerektiğini vurgulayarak, İngiltere Başbakanı'nın BM Genel Kurulu'na gelmemesi ve COP28'e de gitmeyebileceği gerçeğinin çok şey anlattığını belirtti.

 • 13.09.2023 13 Eyl 16:47 Kanada'da intihar kiti satan kişi hakkında soruşturma başlatıldı

  Kanada'da intihar kiti satan kişi hakkında soruşturma başlatıldı Kanada polisi, Montreal şehrinde yaşayan Kenneth Law isimli kişi hakkında intihar kiti satmak suçlamasıyla soruşturma başlattı. Law'ın intihara meyilli kişilere ölümcül maddeler içeren paketler gönderdiği belirtiliyor. Polis, Law'ın Kanada ve diğer ülkelere yaklaşık 1200 paket gönderdiğini ve 100'den fazla ölümle ilişkilendirilebileceğini kaydetti. Law, suçlu bulunması halinde 14 yıl hapis cezasıyla karşı karşıya kalabilir.

 • 05.09.2023 05 Eyl 12:37 Soçi Zirvesi dünya basınında geniş yankı uyandırdı: Güç dengesi Erdoğan'ın lehine değişiyor

  Soçi Zirvesi dünya basınında geniş yankı uyandırdı: Güç dengesi Erdoğan'ın lehine değişiyor Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Rusya Devlet Başkanı Putin ile Soçi'de gerçekleştirdiği görüşme dünya basınında da geniş yankı buldu. CNN International, ''Putin ve Erdoğan, güç dengesi değişikliğinin ortasında tahıl anlaşmasını müzakere etmek için buluştu'' başlığını tercih ederken, mevcut tabloda değişimin Putin'in zararına, Erdoğan'ın faydasına olduğu vurgulandı.

 • 31.08.2023 31 Ağu 05:48 Ali Bongo: Darbe ile görevden uzaklaştırılan Gabon lideri kim?

  Ali Bongo: Darbe ile görevden uzaklaştırılan Gabon lideri kim? Askeri darbe yapılan Orta Afrika ülkesi Gabon'da Cumhurbaşkanı Ali Bongo ev hapsinde tutuluyor.

 • 29.08.2023 29 Ağu 10:13 ABD Dolarının Tahtı Sallanabilir

  ABD Dolarının Tahtı Sallanabilir The Guardian'da yayımlanan bir makalede, ABD dolarının tahtının sallanabileceği ve tek bir rezerv para biriminin çok kutuplu dünyayla uyumlu olmadığı belirtildi.

 • 28.08.2023 28 Ağu 18:10 İngiltere'de Göçmen Kadınlara Radyasyonlu Ekmek Verilen Deneye İlişkin Soruşturma Talep Edildi

  İngiltere'de Göçmen Kadınlara Radyasyonlu Ekmek Verilen Deneye İlişkin Soruşturma Talep Edildi İngiltere'de 1960'larda Güney Asya kökenli göçmen kadınlara radyoaktif madde içeren Hint Yarımadası'nın geleneksel 'çapati' ekmeği verilerek yapılan deneye ilişkin yasal soruşturma talep edildi. Cardiff Üniversitesi'nden Prof. Peter Elwood'ın yürüttüğü araştırma, ilk kez 1995 yapımı 'Ölümcül Deneyler' belgeselinde ortaya çıkarıldı.

 • 28.08.2023 28 Ağu 11:04 Beyin dalgalarından müziği deşifre eden araştırmadaki tek Türk, DHA'ya konuştu

  Beyin dalgalarından müziği deşifre eden araştırmadaki tek Türk, DHA'ya konuştu ABD'deki Florida Üniversitesi'nden bir grup bilim insanı, gönüllü hastalara dünyaca ünlü müzik grubu Pink Floyd'ın efsane şarkısı 'Another Brick in The Wall' şarkısını dinletti ve bu sırada beyin dalgalarını kaydetti.

 • 25.08.2023 25 Ağu 11:15 Binbir surat Prigojin! Kılıktan kılığa girdiği fotoğrafları görenler "Yine ölmedi" diyor

  Binbir surat Prigojin! Kılıktan kılığa girdiği fotoğrafları görenler 'Yine ölmedi' diyor Uçak kazasında hayatını kaybettiği açıklanan Yevgeniy Prigojin'in ölmediğine dair iddialar basında geniş yer bulurken, gerekçe olaraksa Wagner liderinin farklı kılıklara girdiği fotoğraflar gösterildi. Prigojin'in kalın sakallar, gözlükler ve yabancı askeri üniformalarla çeşitli kılıklara bürünmüş fotoğrafları hala hayatta olduğu ve kılık değiştirerek gizlendiği iddialarını güçlendirdi.

 • 18.08.2023 18 Ağu 20:04 Rusya, 54 İngiliz vatandaşına giriş yasağı getirdi

  Rusya, 54 İngiliz vatandaşına giriş yasağı getirdi Rusya Dışişleri Bakanlığı, aralarında bürokratlar, BBC, The Guardian ve The Daily Telegraph'tan bazı gazetecilerin de bulunduğu 54 İngiliz vatandaşına ülkeye giriş yasağı getirdi. İngiliz hükümetinin Rusya'ya yönelik düşmanca tavrıyla bağlantılı olarak alınan önlemler kapsamında, Rusya'ya giriş yasağı konulan isimler arasında Ukrayna'ya misket bombası verilmesinden sorumlu olduğu iddia edilen İngiltere Savunma Bakan Yardımcısı Annabel Goldie ve Uluslararası Ceza Mahkemesi Başsavcısı Karim Khan da bulunuyor. Yaptırımların devam edeceği belirtiliyor.

 • 15.08.2023 15 Ağu 15:56 ABD Halkı, Hawaii'deki Orman Yangınına Müdahaleye Öfkelendi

  ABD Halkı, Hawaii'deki Orman Yangınına Müdahaleye Öfkelendi The Guardian gazetesi, ABD halkının Hawaii'deki son orman yangınına müdahaleye yönelik öfkesinin arttığını belirtti. Yangının neden olduğu sorunlarla boğuşan mağdurlar için hızlı ve etkili bir müdahale sağlayacak planların neden yapılmadığı sorgulanıyor. Hava tahminlerinin yangın koşullarına yol açabileceği konusunda uyarıda bulunmasına rağmen, yangının çıkmasından günler önce önlemler alınmadığı ifade edildi. Elektrik kesintilerinin yangın risklerini azaltabileceği ancak Hawaii Elektrik İdaresi'nin böyle bir stratejiyi benimsemediği belirtildi. Hawaii Orman Yangını Yönetim Örgütü'nün Eş Başkanı, toplumun büyük ölçekli yangınlarla başa çıkma konusunda deneyimsiz olduğunu ve hazırlık planlarının uygulanmadığını söyledi.

 • 11.08.2023 11 Ağu 21:08 Nepal'de regl olduğu için kulübeye kapatılan kız yaşamını yitirdi

  Nepal'de regl olduğu için kulübeye kapatılan kız yaşamını yitirdi Nepal'de regl olan kadınların ve kız çocuklarının evlerinin dışındaki barakalarda zorla tutulduğu 'chhaupadi' uygulaması sonucunda 16 yaşındaki Anita Chand, yılan sokması sonucu hayatını kaybetti.

 • 10.08.2023 10 Ağu 13:01 Birleşik Krallık'ta çanlar bankalara ek vergi getirilmesi için çalıyor

  Birleşik Krallık'ta çanlar bankalara ek vergi getirilmesi için çalıyor İtalya'da hükümetinin bankalara ek vergi uygulanması kararının ardından küresel bankacılılığın merkezi olarak bilinen Birleşik Krallık'ta da bankalara benzer bir adımın atılması yönündeki çağrılar artıyor.

 • 09.08.2023 09 Ağu 17:29 İtalya'nın Sicilya bölgesinde 3 deniz altı volkanı keşfedildi

  İtalya'nın Sicilya bölgesinde 3 deniz altı volkanı keşfedildi İtalya'nın Sicilya bölgesinin güneybatı açıklarında aktifliği henüz belirlenmemiş 3 deniz altı volkanı bulundu. ABD, İngiltere, Almanya, Yeni Zelanda ve Malta'daki üniversitelerde görevli araştırmacılar, Sicilya'nın güneybatı açıklarındaki deniz tabanını inceledi ve 3 yeni yanardağ keşfetti. Volkanların en az 6 kilometre genişliğinde olduğu belirlendi. Keşfedilen volkanlar, 2019'da İtalya Ulusal Oşinografi ve Uygulamalı Jeofizik Enstitüsü tarafından keşfedilen volkan serisinin parçası olduğu saptandı. Araştırmacılar, volkanların aktif olup olmadığını belirlemek için volkanik taş örneklerini inceleyecek ve sismik profiller çıkaracak.

 • 09.08.2023 09 Ağu 14:17 Avustralya'nın kamu yayın kuruluşu ABC, X sosyal medya platformundaki hesaplarının çoğunu kapatma kararı aldı

  Avustralya'nın kamu yayın kuruluşu ABC, X sosyal medya platformundaki hesaplarının çoğunu kapatma kararı aldı Avustralya'nın kamu yayın kuruluşu ABC, eski adı Twitter olan X sosyal medya platformundaki hesaplarının çoğunu kapatma kararı aldığını duyurdu. ABC, Elon Musk'a ait platformdaki 'kötü niyetli etkileşimleri' ve 'masrafları' gerekçe olarak göstererek, kanalın içeriklerinin diğer sosyal medya platformlarında paylaşılmasının daha iyi olacağını belirtti. ABC'nin bu kararı, kanalın finansal kaynaklarını Tiktok ve Instagram gibi sosyal medya platformlarda içerik üretimine yönlendirmesinden sonra açıklandı.

 • 04.08.2023 04 Ağu 12:15 AB, Türkiye ve BM'nin Karadeniz Tahıl Anlaşması'na destek vermeye devam edecek

  AB, Türkiye ve BM'nin Karadeniz Tahıl Anlaşması'na destek vermeye devam edecek AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, AB'nin Türkiye ve BM'nin Karadeniz Tahıl Anlaşması'nı sürdürmek için yorulmak bilmeyen çabalarını desteklemeye devam edeceğini bildirdi. Borrell, Rusya'nın gıdayı silah olarak kullanmasını eleştirerek, Rusya'yı anlaşmaya dönmeye ikna etmek gerektiğini belirtti. Borrell ayrıca, Rusya'nın anlaşmadan çekilmesinin buğday ve mısır fiyatlarında ani artışa neden olduğunu ve Ukrayna'nın tahıl depolama tesislerini ve liman altyapısını hedef alarak yok etmesinin de etkili olduğunu vurguladı. Borrell, BM ve Türkiye'nin çabalarını desteklemeye devam edeceklerini ve Rusya'yı müzakerelere geri dönmeye ve Ukrayna'nın tarımsal altyapısını hedef almaktan vazgeçmeye çağırdıklarını ifade etti.

 • 01.08.2023 01 Ağu 11:46 NASA, Voyager 2 Uzay Aracıyla Bağlantıyı Yeniden Kurmaya Çalışıyor

  NASA, Voyager 2 Uzay Aracıyla Bağlantıyı Yeniden Kurmaya Çalışıyor ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), yanlış komut göndererek bağlantıyı kaybettiği Voyager 2 isimli uzay aracından sinyal alabilmek için Avustralya'nın başkenti Kanberra'daki devasa çanak antenini kullanıyor. NASA, Voyager 2'ye ulaşmak için çanak anteni konuşlandırdı ve uzay aracından gelecek sinyalin dünyaya ulaşması uzun bir süre alacak. Eğer sinyal alınamazsa NASA, uzay aracının iletişim ağını sıfırlayıp düzeltmesini beklemek zorunda kalacak.

 • 26.07.2023 26 Tem 18:39 Singapur'da uyuşturucu kaçakçılığından suçlu bulunan kadın idam edilecek

  Singapur'da uyuşturucu kaçakçılığından suçlu bulunan kadın idam edilecek Singapur'da uyuşturucu kaçakçılığından suçlu bulunan Saridewi Djamani'nin, ülkede 20 yıl sonra idam edilecek ilk kadın olacağı bildirildi. Transformatif Adalet Topluluğu (TJC) tarafından yapılan açıklamada, 2018'de idam cezasına çarptırılan Saridewi Djamani'nin 28 Temmuz'da cezasının infaz edileceği belirtildi. Saridewi'nin ifade verirken uyuşturucu yoksunluğunda olduğu ve bu yüzden polise doğru bir açıklama yapamadığı ileri sürüldü. Bu idam, Singapur'da 2004'ten beri yapılacak ilk kadın idamı olacak. Kovid-19 nedeniyle infazların durdurulduğu Singapur'da salgının ardından 13 kişi idam cezasına çarptırılmıştı.

 • 26.07.2023 26 Tem 17:05 İngiltere Bankaları NatWest Skandalı İçin Görüşme Yaptı

  İngiltere Bankaları NatWest Skandalı İçin Görüşme Yaptı İngiltere Finansal Hizmetler Bakanı, NatWest skandalıyla ilgili ülkenin önde gelen bankalarının üst düzey yöneticileriyle bir araya geldi. Görüşmede, bankacılık hizmetlerine erişen müşterilerin yasal ifade özgürlüğünün korunmasının önemi vurgulandı. Bankalar, kamu güvenini yeniden sağlamak için hükümet politikasına ve ayrımcılığın yasaklanması ilkesine bağlılıklarını dile getirdi. NatWest CEO'su Alison Rose ise Nigel Farage'nin hesap bilgilerini BBC ile paylaşması nedeniyle istifa etti.

 • 24.07.2023 24 Tem 12:30 Köpekbalıkları Kokainden Halüsinasyon Görüyor

  Köpekbalıkları Kokainden Halüsinasyon Görüyor ABD'nin Florida eyaleti açıklarında yapılan araştırmada, köpekbalıklarının denize bırakılan kokain balyalarından dolayı doğalarına aykırı ve 'halüsinasyon görüyormuş gibi' davranışlar sergilediklerinin gözlemlendiği bildirildi. Araştırmacılar, köpekbalıklarının balyalara saldırdığını ve tükettikten sonra olağan dışı davranışlar sergilediğini kaydetti. Köpekbalıklarının tükettiği kokaini saptamak için balıklardan kan örneği alınması planlanıyor.

 • 24.07.2023 24 Tem 12:03 Köpekbalıkları Kokainden Halüsinasyon Geçiriyor

  Köpekbalıkları Kokainden Halüsinasyon Geçiriyor ABD'nin Florida eyaleti açıklarında yapılan araştırmada, köpekbalıklarının denize bırakılan kokain balyalarından dolayı doğalarına aykırı davranışlar sergiledikleri ve halüsinasyon gördüklerinin gözlemlendiği bildirildi. Araştırmacılar, köpekbalıklarının balyalara saldırdığını ve tükettikten sonra olağan dışı davranışlar sergilediğini kaydetti. Köpekbalıklarının tükettiği kokainin etkilerini daha fazla incelemek için araştırmalar devam ediyor.

 • 22.07.2023 22 Tem 12:06 Brezilya'da Kadın ve Çocuklara Yönelik Cinsel Şiddet Rekor Seviyede

  Brezilya'da Kadın ve Çocuklara Yönelik Cinsel Şiddet Rekor Seviyede Brezilya'da 2022 yılında kadın ve çocuklara yönelik cinsel şiddet son yılların en yüksek seviyesine ulaştı. Kovid-19 salgını nedeniyle uygulanan kapanma tedbirleri, ev içi şiddetin artmasına ve çocukların şiddete karşı daha korumasız hale gelmesine sebep oldu. Geçen yıl ülkede çocuklara yönelik şiddet vakalarında yüzde 14, çocuk istismarı içeren görsel malzeme vakalarında yüzde 7, cinsel istismar olaylarında ise yüzde 16'dan fazla artış yaşandı. Tecavüz vakaları yüzde 8,2 artarak 74 bin 930'a çıkarken, kadın cinayetleri yüzde 6,1 arttı. Ev içi şiddet hattına ise saatte ortalama 102 çağrı yapıldı.

 • 21.07.2023 21 Tem 14:35 Brezilya Anayasası Nheengatu diline çevrildi

  Brezilya Anayasası Nheengatu diline çevrildi Brezilya Anayasası, Amazonlardaki hakim yerli dillerinden biri olan Nheengatu diline resmi olarak çevrildi. Anayasanın yerel dile çevrilmesi, Brezilya'nın kültürel ve dilsel çeşitliliğinin korunması ve yerli haklarına dair farkındalığın arttırılması açısından önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

Advertisement