KKTC'de Çevre Felaketi - Son Dakika
Dünya

KKTC'de Çevre Felaketi

KKTC\'de Çevre Felaketi

Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı Mehmet Harmancı, Kalecik'teki AKSA Elektrik Santrali'ne gemiden petrol boşaltımı sırasında boruda sızıntı yaşandığını söyledi.

16.07.2013 11:54  Güncelleme: 12:11
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı Mehmet Harmancı, bugün saat 02.30 sıralarında Kalecik'teki AKSA Elektrik Santrali'ne gemiden petrol boşaltımı sırasında borudaki basınçtan kaynaklandığı tahmin edilen sızıntı yaşandığını açıkladı.Harmancı, gemiden denize yaklaşık 10 dakika boyunca petrol aktığını belirterek, kesin olmayan ilk bulgulara göre 50-100 ton civarında bir sızıntının olduğunu kaydetti. Devletin ve enerji şirketinin önlem ve kurtarma planı bulunmadığını söyleyen Harmancı, "Bu kaza bunu daha iyi görmemizi sağladı. Petrol Dolum Tesisi'nde ısrarcı olanlar, 'hatta 10 katı kadar daha büyük tesisler yapacağız' diyenler umarım yaşanan kazanın sonuçlarını yerinde izlerler" dedi. Harmancı, bu kazanın, hükümetin petrol dolum tesisini iptal etme kararının doğru olduğunu gösterdiğini söyledi. Harmancı, AKSA Şirketi'ne ulaşmadıklarını, şirketin Mersin'deki özel bir şirketten yardım istediğini kaydetti. Devletin imkanlarının çok kısıtlı olduğunu belirten Harmancı, Türkiye'den yardım talebinde bulundu. Denize akan petrolün sahile vurmaya başladığını belirten Harmancı, " Bafra'ya kadar gitmemesini temenni ediyoruz" diye konuştu.

Çevre Dairesi'nden iki görevlinin bölgede olduğunu, yerinde inceleme yaptığını söyleyen Harmancı, dairenin ceza yazma yetkisi bulunduğunu belirtti. Bölgede inceleme yapmaya gideceğini söyleyen Harmancı, yasal olarak yapılabileceklerin yapılacağını vurguladı. - LEFKOŞA

Kaynak: İHA

Son Dakika Dünya KKTC'de Çevre Felaketi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • BM, Avrupa Komisyonu'nun UNRWA'ya 50 milyon euro tahsisini memnuniyetle karşıladı
  12:01 BM, Avrupa Komisyonu'nun UNRWA'ya 50 milyon euro tahsisini memnuniyetle karşıladı

  BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Avrupa Komisyonu'nun Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı'na (UNRWA) tahsis edeceği 50 milyon euroyu en kısa zamanda serbest bırakma kararını memnuniyetle karşıladığını söyledi. Bu karar, UNRWA'nın bölgedeki Filistinli mültecilere sağladığı hayati hizmetleri destekleyecektir.

 • Kentucky'de köprüde asılı kalan kamyon sürücüsü kurtarıldı
  11:46 Kentucky'de köprüde asılı kalan kamyon sürücüsü kurtarıldı

  ABD'nin Kentucky eyaletine bağlı Louisville kentinde Ohio Nehri üzerinde yer alan George Rogers Clark Memorial Köprüsü'nde seyir halindeki bir kamyon, bariyere çarptı. Köprüde asılı kalan kamyon şoförünün kurtarılması için bölgeye çok sayıda itfaiye ekibi gönderildi. Köprü, her iki yönde de trafiğe kapatıldı. Kaza yerine gelen ekip, kamyon şoförünü 40 dakika süren operasyonla kurtarmayı başardı. Kazada 2 araç daha karışırken, 1 kişi hastaneye kaldırıldı. Olayla ilgili inceleme başlatıldı.

 • Bangladeş Dışişleri Bakanı: Gazze'deki Durum Soykırımdır, İnsanlığa Karşı Suçtur
  11:09 Bangladeş Dışişleri Bakanı: Gazze'deki Durum Soykırımdır, İnsanlığa Karşı Suçtur

  Bangladeş Dışişleri Bakanı Muhammad Hasan Mahmud, Gazze'de bugüne kadar başta kadın ve çocuk olmak üzere 30 binden fazla kişinin öldürüldüğünü belirterek, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını 'soykırım ve insanlığa karşı suç' olarak değerlendirdi. Mahmud, Antalya Diplomasi Forumu'nda yaptığı açıklamada, İsrail'in insanlık suçu işlediğini ve etnik temizlik yaptığını vurguladı. Ayrıca, Türkiye ve Bangladeş arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi çağrısında bulundu.


Advertisement