Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Libya'da yaşanan sel felaketinde binlerce kişi hayatını kaybetti - Son Dakika

Libya'da yaşanan sel felaketinde binlerce kişi hayatını kaybetti

Birleşmiş Milletler (BM), Libya'nın doğusunda 10 Eylül'de yaşanan sel felaketi sonucunda 4 bin 255 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Sel felaketinden etkilenen 250 bin kişi, 40 bin kişi yerinden oldu ve 8 bin 540 kişi hala kayıp durumda. BM ve diğer yardım kuruluşları, felaketten etkilenenlere yardım sağlamak için çalışmalarını sürdürüyor.

Libya\'da yaşanan sel felaketinde binlerce kişi hayatını kaybetti
02.10.2023 - 16:35,

Birleşmiş Milletler (BM), Libya'nın doğusunda 10 Eylül'de yaşanan sel felaketi nedeniyle 4 bin 255 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA), sel felaketinin yaşandığı Libya'ya ilişkin yeni bir rapor yayımladı.

Rapora göre, yerel yetkililer, BM ve diğer yardım kuruluşlarının ortaklaşa çalışmalarıyla felaketten sonraki ilk iki haftada 125 binden fazla kişiye ulaşıldı.

Selden 250 bin kişi etkilendi, 40 bin kişi ülke içinde yerinden oldu ve 4 bin 255 kişi yaşamını yitirdi.

Yardım ekipleri 452 kişiyi kurtardı, 8 bin 540 kişi hala kayıp durumda.

İnsani yardım kuruluşları, okulların yakında yeniden açılabilmesi, hasar gören yerlerin onarılması ve temizliği için yürütülen çalışmalara destek verdi.

Felaketten etkilenenlerin güvenli içme suyu, psikolojik destek ve kronik hastalıkların tedavisine yönelik ilaçlara erişimi arttı.

Orta Akdeniz'de etkili olan "Daniel Fırtınası" 10 Eylül'de Libya'nın doğusundaki Bingazi, Beyda, Merc, Suse ve Derne kentlerinde sel felaketine neden olmuştu.

Kaynak: AA

Son Dakika Dünya Libya'da yaşanan sel felaketinde binlerce kişi hayatını kaybetti - Son Dakika


Advertisement