Mübarek ve Oğulları Hakkındaki İddianame Okundu - Son Dakika
Dünya

Mübarek ve Oğulları Hakkındaki İddianame Okundu

Mübarek ve Oğulları Hakkındaki İddianame Okundu

Mısır'da eski Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, oğulları Ala ve Cemal ile eski İçişleri Bakanı Habib El Adli'nin yargılanmasına Kahire Ağır Ceza mahkemesinde devam edildi.

03.01.2012 14:20
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Mısır'da eski Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, oğulları Ala ve Cemal ile eski İçişleri Bakanı Habib El Adli'nin yargılanmasına Kahire Ağır Ceza mahkemesinde devam edildi.

Yeni Kahire bölgesindeki Polis Akademisi'nde yapılan duruşmada, Başsavcılık, Mübarek, oğulları ve Adli hakkında hazırlanan iddianameyi okudu.

Başsavcılılığı temsilen iddianameyi okuyan Hakim Mustafa Süleyman, Hüsnü Mübarek'in cumhurbaşkanlığının son 10 yılını oğlu Cemal'i iktidara getirebilmek için harcadığını ve meşru siyasetçileri bu nedenle yok ettiğini söyledi.

Süleyman, Mübarek'in genel ve mahalli seçimlere hile karıştırdığını, totaliter bir rejim yaratarak kendi adamlarına ülkeyi yağmalattırdığını iddia etti.

Mübarek'in yıkıcı ve baskıcı politikaları yüzünden fiyatların arttığı ve ülkedeki sınıflar arası uçurumun büyüdüğü, halkın ekmeğe muhtaç hale getirildiği, Mısır'ın bölgedeki rolünü kaybettiği Mısır Başsavcılığı iddianamesinde yer alan ve Mübarek'e yöneltilen diğer suçlamalar oldu.

İddianamede, Adli'ye yönelik "Mübarek'in emellerini gerçekleştirmek için baskıcı bir içişleri politikası izledi. Halkın barışçıl protestolarına karşı polis kuvvetleri gerçek mermiler ile ateş açtı. Polis otoları gösterilerde halkı ezdi. Gösteriler sırasında 225 kişi hayatını kaybetti 1365 kişi de yaralandı. Adli'nin içişleri yönetimi ardında ceset ve yaralılar bıraktı" suçlamaları yer aldı.

Mısır'da 25 Ocak 2011 tarihinde başlayan halk ayaklanması sonucu Mübarek, 11 Şubat 2011'de yetkilerini orduya devrederek istifa etmişti.

Mübarek, oğulları ve Adli, ülkedeki barışçıl protestolar sırasında güvenlik güçlerine göstericilere ateş açma talimatı verdikleri gerekçesi ile yargılanıyor.

Mübarek, oğulları ve Adli hakkındaki başsavcılık iddianamesi yarın görülecek duruşmada da okunmaya devam edecek. - KAHİRE

Kaynak: AA

Son Dakika Dünya Mübarek ve Oğulları Hakkındaki İddianame Okundu - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • İran'ın İsrail'e yönelik saldırısı analistler tarafından değerlendirildi
  06:19 İran'ın İsrail'e yönelik saldırısı analistler tarafından değerlendirildi

  İran'ın İsrail'e yönelik gerçekleştirdiği saldırı, analistler tarafından İran lehine bir beraberlik olarak tanımlandı. İsrail'in yüksek alarm durumu ilan etmesi ve Batı'nın İsrail'e desteğini yeniden göstermesi dikkat çekti. Ancak saldırının İran'ın zayıflığını ortaya çıkardığı ve İsrail'in güç dinamiklerini tanımakta başarısız olduğu belirtildi. İsrail'in saldırılardan kazanç sağladığı ancak stratejik bir kayıp yaşadığı ifade edildi.

 • İran ve İsrail Arasındaki İlişkiler: Geçmişten Günümüze 'Örtülü Savaş'
  04:04 İran ve İsrail Arasındaki İlişkiler: Geçmişten Günümüze 'Örtülü Savaş'

  İran ile İsrail arasındaki ilişkilerin tarihi ve gerginliklerin sebepleri, İran'ın Filistin davasına destek vermesi, İsrail'in İran'a yönelik düşmanlık, İki ülke arasındaki 'örtülü savaş'ın detayları ve son gelişmeler.

 • Avustralya'da Kilise Saldırısı: En Az 4 Kişi Bıçaklandı
  03:34 Avustralya'da Kilise Saldırısı: En Az 4 Kişi Bıçaklandı

  Avustralya'nın Sydney kentinde bir kiliseye düzenlenen saldırıda piskopos dahil en az 4 kişi bıçaklandı. Polis, saldırganın gözaltına alındığını ve olayı bir 'terörist eylem' olarak değerlendirdiklerini açıkladı. Saldırının ardından kilisenin dışında toplanan yüzlerce kişi, saldırganın kendilerine verilmesini talep etti ve polisle çatıştı. İki polis yaralandı ve 20 polis aracı hasar gördü. Yaralıların hayati tehlikesi olmadığı bildirildi. Saldırının kişisel bir eylem olduğu belirtilirken, olaylar birbiriyle bağlantılı değil. Kilise saldırısının ardından güvenlik önlemleri alındı.

 • Threads Uygulaması Türkiye'de Kullanılamayacak
  03:09 Threads Uygulaması Türkiye'de Kullanılamayacak

  Dünyada milyonlarca kayıtlı kullanıcısı olan uygulamanın Türkiye'de 1 milyonun üzerinde kullanıcıya ulaştığı belirtildi. Rekabet Kurumu tarafından alınan karar sonrası uygulama kullanıcılarına veda mesajı yolladı. Threads 29 Nisan 2024 tarihinden itibaren Türkiye'de kullanılamayacak.


Advertisement