Tanzanya'da 'Türk Haftası' Kutlandı - Son Dakika
Dünya

Tanzanya'da 'Türk Haftası' Kutlandı

Tanzanya\'da \'Türk Haftası\' Kutlandı

Türkiye’nin tüm bölgelerine ait kültürel özelliklerin dünyaya tanıtıldığı ’Türk Haftası’, Afrika Kıtası’nın önde gelen ülkelerinden Tanzanya’da renkli etkinliklerle kutlandı.

21.11.2014 14:44

Türkiye'nin tüm bölgelerine ait kültürel özelliklerin dünyaya tanıtıldığı 'Türk Haftası', Afrika Kıtası'nın önde gelen ülkelerinden Tanzanya'da renkli etkinliklerle kutlandı.

Tanzanya'da düzenlenen 'Türk Haftası' programına, Burhaniye Belediyesi Halk Oyunları Ekibi ve Ebru Sanatçısı Hikmet Barutçugil katıldı. Kutlamalar çerçevesinde, Türk Büyükelçiliği'nde davetlilere aşure ikram edildi. Tanzanya Büyükelçisi Ali Davutoğlu'nun eşi Yeşim Meço Davutoğlu'nun ev sahipliği yaptığı aşure gününün şeref konuğu Tanzanya Tabora Şehri Valisi Fatıma Mianza'ydı.

Davetlilere hitaben bir konuşma yapan Yeşim Meço Davutoğlu, "Bu davete icabet eden siz değerli konuklarıma çok teşekkür ediyorum. Tanzanya'ya geleli 3 yıl oluyor. Her yıl Türk kültürü ile ilgili faaliyetlerle birlikte, Cumhuriyetimiz'in kuruluşu olan 29 Ekim'i de coşkuyla kutluyoruz. Türkiye'nin her bölgesinden gelen folklor ekiplerini izleyince tüylerim diken diken oluyor. Ben Türk değilim, ama Türkiye benim de vatanım" dedi.

Tanzanya'daki 'Türk Haftası' etkinliklerinde, Türk Mutfağı'nın en leziz tatları Türk Büyükelçiliği'nde davete katılan misafirlere ikram edildi. Mimar Sinan Üniversitesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü'nden Ebru Sanatçısı Hikmet Barutçugil, suya şiir misali çizdiği motiflerle davetlilerin yoğun ilgisini topladı. Barutçugil'in, tezhip ve minyatür sanatlarını konuşturduğu eserlerinden oluşan sergi, davetlilerin takdirini topladı. Sanat gösterisinin ardından sıra Muharrem ayının vazgeçilmezi aşure ikramına geldi. Aşureyi ilk kez tadan davetliler tadına hayran kaldıklarını söyledi. - İSTANBUL

Kaynak: İHA

Son Dakika Dünya Tanzanya'da 'Türk Haftası' Kutlandı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement