Okul Bahçelerinde Bostan ve Kümesler Oluşturuldu, Minikler Doğayla İç İçe Büyüyor - Son Dakika
Eğitim

Okul Bahçelerinde Bostan ve Kümesler Oluşturuldu, Minikler Doğayla İç İçe Büyüyor

Okul Bahçelerinde Bostan ve Kümesler Oluşturuldu, Minikler Doğayla İç İçe Büyüyor

Ankara'da görev yapan anaokulu öğretmenleri, okul bahçelerinde oluşturulan bostan ve kümeslerde ders vererek öğrencilerini doğayla iç içe büyütüyor. Öğrenciler, bitki ve sebzelerin büyüme aşamalarını gözlemleyerek, yumurtanın nereden geldiğini öğreniyor. Veliler de bu uygulamayı destekleyerek çocuklarının doğaya olan ilgisini arttırıyor.

02.08.2023 10:21  Güncelleme: 10:26
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Okullarının bahçelerinde oluşturulan bostan ve kümeslerde, sebze yetiştirip hayvan besleyen minikler, bitki ve sebzelerin büyüme aşamalarına tanık oluyor, yumurtanın nereden geldiğini öğreniyor.

Ankara'da görev yapan anaokulu öğretmenleri Münise Kapsal ve Tuğba Tanık, öğrencilerinin küçük yaştan itibaren doğayla iç içe olabilmeleri için okul bahçelerinde kurulan bostan ve kümeslerde ders veriyor.

Mamak ilçesinde 14 yıldır anaokulu öğretmenliği yapan Kapsal, görev yaptığı Peyami Safa Anaokulu'nda, okul yöneticilerinin ve belediyenin destekleriyle bostan oluşturdu.

Okul bahçesinde kurulan bostana ektikleri domates, kabak, fasulye, biber ve salatalığı sulayarak bakımlarını aksatmayan öğrenciler, büyüyen ürünlerini toplamanın sevincini de yaşadı.

Kendisinin de küçük yaşlardan itibaren doğduğu köyde tarımla ilgilendiğini belirten Münise Kapsal, okulun bahçesinde bulunan boşluğu bostan kurarak değerlendirdiklerini söyledi.

Kapsal, öğrencilerine bitki ve sebzenin nasıl yetiştirileceğinden, büyüme aşamalarına kadar her kısmı anlattığını bunun sonucunda da doğaya olan ilgilerinin arttığını gözlemlediğini belirtti.

Velilerin de her zaman destek verdiğini belirten Münise Kapsal, şöyle devam etti:

"Velilerimizde çocuklarıyla beraber okula evde yetiştirdikleri fideleri gönderip çocuklarla beraber ekmemizi sağladılar. Hepsi gayet memnun. Bahçemizde şu anda domates, kabak, salatalık, biber, fasulye ve farklı çiçeklerimiz var. Çocuklar burada kendileri sebzeler yetiştirip, topluyor. Mesela biber yemeyen çocuklar biber yemeğe başladı. Bunlar bizim çok hoşumuza gidiyor."

Tavuk ve horoza isim verdiler

Mamak Belediyesi bünyesinde 7 yıldır anaokulu öğretmenliği yapan Tuğba Tanık ise General Zeki Doğan Anaokulu'nda oluşturulan kümeslerde öğrencileriyle "Zeytin" ve "Peynir" adını verdikleri horoz ve tavuğun bakımlarını sağlıyor.

Tanık, kümeste yumurta toplayan çocukların, sofralarına gelen yumurtanın nereden geldiğini öğrendiklerini belirterek, "Hedefimiz çocuklara okulu sevdirmenin yanı sıra hayvan sevgisini aşılamaktı." dedi.

Çocuklarda olumlu etkilerini görmelerinin ardından veliler arasında bu olayın yayılmasıyla yeni dönemde kayıtların arttığını aktaran Tanık, "Veliler çok şaşırıyorlar, yumurta sevmeyen çocukların bu aşamaları gördükten sonra yemeğe başladıklarını söylüyorlar. Onlar için de farklı duygular oluyor." diye konuştu.

Kaynak: AA

Son Dakika Eğitim Okul Bahçelerinde Bostan ve Kümesler Oluşturuldu, Minikler Doğayla İç İçe Büyüyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • İTÜ öğrencileri Kapadokya'da engelli çocuklarla bir araya geldi
  10:23 İTÜ öğrencileri Kapadokya'da engelli çocuklarla bir araya geldi

  İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencileri, Kapadokya Engelli Yetenekler Derneği'nde gönüllü olarak faaliyetlere katılarak özel gereksinimli çocuklarla bir araya geldi. Öğrenciler, çeşitli atölye çalışmaları düzenleyerek çocukların potansiyellerini ortaya çıkarmayı hedefledi.

 • KO-MEK, Üniversite Öğrencilerine Ücretsiz Eğitimler Sunuyor
  10:23 KO-MEK, Üniversite Öğrencilerine Ücretsiz Eğitimler Sunuyor

  Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitim Kursları (KO-MEK), üniversite öğrencilerine meslek ve sanat alanında ücretsiz eğitimler vererek birçok fırsat yakalamalarına imkan sağlıyor.

 • Kayseri Uluslararası Öğrenciler Akademisi Bayramlaşma Programı Düzenlendi
  19:36 Kayseri Uluslararası Öğrenciler Akademisi Bayramlaşma Programı Düzenlendi

  Kayseri Medeniyetin Burçları Derneği ve Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı'nın ortaklaşa organize ettiği Kayseri Uluslararası Öğrenciler Akademisi faaliyetleri çerçevesinde bayramlaşma programı düzenlendi. Programa Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, Medeniyetin Burçları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dursun ve 300'e yakın yabancı uyruklu öğrenci katıldı.

 • Savaştan kaçtı, Türkiye'de okuma yazma öğrendi
  12:48 Savaştan kaçtı, Türkiye'de okuma yazma öğrendi

  Suriye'deki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye gelen Berivan Yüksek, çocukları için Türkçe öğrenerek okuma yazma öğrendi. Aynı köyde yaşayan 80 yaşındaki Senem Korkmaz da ilerlemiş yaşına rağmen okuma yazma öğrenerek önemli bir başarıya imza attı.

 • Bilecik'te 'Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek' Konulu Yetenek Yarışması Ödül Töreni Düzenlendi
  11:51 Bilecik'te 'Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek' Konulu Yetenek Yarışması Ödül Töreni Düzenlendi

  Bilecik'te, öğrencilerin bağımlılık konularına duyarlılığını artırmak ve yeteneklerini teşvik etmek amacıyla düzenlenen 'Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek' konulu yetenek yarışmasının ödül töreni gerçekleştirildi. Yarışmaya bin 409 eser katıldı ve edebi ve görsel kategoride birinci olan öğrencilere toplamda 30 bin ödül dağıtıldı. Ayrıca, yarışmaya katkı sağlayan ilçe milli eğitim ve okul müdürlükleri ile dereceye giren öğrencilerin okul müdürlüklerine de hediye çekleri ve başarı belgeleri verildi. Tören sonunda toplu fotoğraf çektirildi.

 • Bilecik'te Öğrenciler Trafik Eğitim Parkı'nda Eğlendi ve Öğrendi
  11:46 Bilecik'te Öğrenciler Trafik Eğitim Parkı'nda Eğlendi ve Öğrendi

  Bilecik'te, Polis Haftası etkinlikleri kapsamında 51 öğrenciye Çocuk Trafik Eğitim Parkı'nda etkinlik düzenlendi. Öğrenciler, trafik kuralları ve önemli davranışlar hakkında bilgilendirildi ve akülü araç kullanarak uygulamalı eğitimler aldı. Ayrıca, ekipler vatandaşları dolandırıcılık konusunda bilgilendirerek broşür dağıtımı yaptı.

 • New York'ta düzenlenecek matematik yarışmasında Türkiye'yi temsil edecek
  11:25 New York'ta düzenlenecek matematik yarışmasında Türkiye'yi temsil edecek

  Kocaeli'de düzenlenen Uluslararası Amerika Copernicus Matematik Yarışması'nın ilk elemesinde gümüş madalya kazanan lise öğrencisi Hasan Ensari Ay, Türkiye'yi New York'ta yapılacak final maçında temsil edecek. Hasan Ensari, 35 farklı ülkeden katılacak öğrencilerle yarışacak ve Türkiye'yi gururlandırmak için şampiyonluk hedefliyor.

 • Suriyeli ve yaşlı kadınlar okuma-yazma öğrenerek başarıya imza attı
  11:21 Suriyeli ve yaşlı kadınlar okuma-yazma öğrenerek başarıya imza attı

  Suriye'deki iç savaştan kaçarak Kilis'e yerleşen Berivan Yüksek ve 80 yaşındaki Senem Korkmaz, okuma-yazma öğrenmek için çaba sarf ederek önemli bir başarı elde etti. Yüksek, köydeki kurslara katılarak kısa sürede okumayı öğrendi ve çocuklarıyla birlikte öğretmenlerinin verdiği ev ödevlerini yapmaya başladı. Korkmaz ise 80 yaşında olmasına rağmen okuma-yazma öğrenerek hayatında önemli bir adım attı. Öğretmen Selda Okyay da yaşlı kadınlara okuma-yazma öğretmekten mutluluk duyduğunu belirtti.


Advertisement