BDDK bankalara uyarılarda bulundu: Krediler kripto paraya gitmesin - Son Dakika

BDDK bankalara uyarılarda bulundu: Krediler kripto paraya gitmesin

30.11.2021 20:09

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu bankalara gönderdiği yazıda; çekilen kredilerin kripto paralara gitmemesi konusunda uyarılarda bulundu.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'ndan (BDDK) Türkiye Bankalar Birliği ve Türkiye Katılım Bankaları Birliği'ne kredilerde kripto para uyarısı gitti.

BDDK tarafından iletilen yazıda, bireysel ve tüzel müşterilere verilen kredili mevduat hesabı dahil tüm kredilerin, kripto varlıklara veya kayıtlı bankacılık ve sermaye piyasası sistemi dışına para çıkarılmasına yönelik işlemlerde kullanımının engellenmesi için azami hassasiyetin gösterilmesinin gerekli görüldüğü belirtildi.

BDDK DAHA ÖNCE DE UYARMIŞTI

Kurum daha önce, kredilerin müşterilerce cari veya yakın dönemli ihtiyaçları ya da kredinin amacına matuf faaliyetler haricindeki işlemlerde kullanmamasına yönelik bankalar tarafından gerekli kontrollerin azami seviyede oluşturulması uyarısında bulunmuştu. Söz konusu işlemler ise "döviz ve altın alım işlemleri", "vadeli mevduat, repo, hisse senedi gibi finansal getiri sağlamaya dönük yatırımlar", "bankalar ve banka dışı finansal kuruluşlar nezdindeki vadesi gelmemiş diğer kredi risklerinin kapatılması", "makul seviyelerin üzerinde nakit çekimi talebi", "somut ve desteğin amacına uygun makul bir gerekçe olmaksızın başka bir bankaya ve aracı kuruma veya geçerli belgeler üzerinden tespit edilmiş ve mevzuata uygun ithalatların ödemesi haricinde yurt dışına transfer yapılması" olarak sıralanmıştı.

KRİPTO PARA, SİSTEMİN DIŞINA ÇIKARILAN PARA OLARAK TANIMLANDI

Son uyarı yazısı ile bu işlemlere kripto varlıklar ile kayıtlı bankacılık ve sermaye piyasası sistemi dışına para çıkarılmasına yönelik faaliyetler eklenmiş oldu.

YORUMLAR (2)
  • Yasir : Kesinlike BDDK kripto paraya karşı çıkıyorsa kripto para faydalı birseydir an itibariyle telefonu uygulama indirip kredi çekip kriptoya yatırıyorum banka yiyeceğine başkaları yesin Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • Murat Yaman: Ben paramı çeker istediğim şekilde kullanırım buna kimsenin müdahale etmeye hakkı yoktur. Önce yasa dışı bahis diyerek milyonlara ceza yağdırdılar şimdi kripto para diyorlar. Artık elinizi çekin bu milletin üzerinden. Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
500
Servetinin yarısını kaybeden Zuckerberg, kriptodan umudunu kesti Servetinin yarısını kaybeden Zuckerberg, kriptodan umudunu kesti Hollanda'da bir üniversite korsanlara ödediği fidyeden daha fazlasını geri aldı Hollanda'da bir üniversite korsanlara ödediği fidyeden daha fazlasını geri aldı Kripto kraliçesi Ignatova, FBI'ın en çok arananlar listesinde Kripto kraliçesi Ignatova, FBI'ın en çok arananlar listesinde
Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi BDDK bankalara uyarılarda bulundu: Krediler kripto paraya gitmesin - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement