Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Gto Başkanı Bartık Açıklaması - Son Dakika

Gto Başkanı Bartık Açıklaması

Gaziantep Ticaret Odası (GTO), Dünya Kadınlar Günü kapsamında "Refika'nın Mutfağı"nın kurucusu, yazar ve televizyon programcısı Refika Birgül ile Gazianteplileri buluşturdu.

Gto Başkanı Bartık Açıklaması
13.03.2016 - 12:18,

Gaziantep Ticaret Odası (GTO), Dünya Kadınlar Günü kapsamında "Refika'nın Mutfağı"nın kurucusu, yazar ve televizyon programcısı Refika Birgül ile Gazianteplileri buluşturdu.

GTO'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, programın açılışında konuşan GTO Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Bartık, kadınların iş hayatında varlığını hissettirmesine rağmen Türkiye'de kadın girişimci sayısının istenilen seviyelere gelemediğini belirtti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Türkiye'de erkek girişimci sayısının 1,2 milyon, kadın girişimcilerin ise 110 bin olduğunu kaydeden Bartık, "Kadın ve erkek girişimci karşılaştırması yaptığımızda arada korkunç bir fark olduğunu görüyoruz. Bu tablonun en kısa sürede değişeceğine inanıyorum. Girişimcinin cinsiyeti olmaz, üreten ve ülkesine değer katan herkes bizim için değerlidir" ifadelerini kullandı.

Gaziantep'in gastronomi dalında UNESCO tarafından "Yaratıcı Şehirler Ağı"na dahil edildiğini anımsatan Bartık, Gaziantep'in gastronomideki başarısının bu şekilde tescillendiğini vurguladı.

Türkiye'nin en fazla ihracat yapan 6'ncı şehrinin Gaziantep olduğunu ifade eden Bartık, şunları kaydetti:

"Mutfak zenginliğimizi iyi anlatıp dünyayı Gaziantep yemekleriyle tanıştırmamız gerekiyor. Bunu da hep birlikte yapacağız. Dünyanın sayılı mutfaklarına sahip Türkiye'nin, gastronomi turizminden zengin mutfağına rağmen yeteri kadar faydalanamadığını görüyoruz. Turizmin gastronomi payı dünya genelinde milyar dolarlarla ölçülüyor. Türkiye'nin bu paydan yeterli ölçüde yararlanabilmesi için mutfak kültürümüzü çok iyi tanıtmamız ve birçok değeri ön plana çıkarmamız gerekiyor. Bu tanıtımda UNESCO'ya dahil olmamız çok etkili olacaktır."

Üretimiyle Türkiye'ye destek veren kentin mutfağının da dünyaya pazarlanması gerektiğini belirten Bartık, Gaziantep'in aldığı payın mutlaka artırılması gerektiğini aktardı.

Refika Birgül de Gaziantep mutfağının dünyaya nasıl sunulacağına dair sunum yaptı.

Kendi hayatından örneklerle kadınların her alanda başarılı olacağını vurgulayan Birgül, televizyon programcılığı ve köşe yazarlığı sürecinde yaşadıklarını anlatarak, zoru başarmanın önemine dikkati çekti.

Program sonunda Bartık, Birgül'e hediye takdim etti.

Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi Gto Başkanı Bartık Açıklaması - Son Dakika


Advertisement