Karadelik Fazla Verdi - Son Dakika
Ekonomi

Karadelik Fazla Verdi

Karadelik Fazla Verdi

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, IMF tarafından yıllarca karadelik olarak görülen mahalli idareler bütçesinin, ilk 9 ayda, 3,7 milyar lira bütçe fazlası verdiğini ve gelir fazlasını da yüzde 40 arttırdığını bildirdi.

01.01.2012 11:19
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, IMF tarafından yıllarca karadelik olarak görülen mahalli idareler bütçesinin, ilk 9 ayda, 3,7 milyar lira bütçe fazlası verdiğini ve gelir fazlasını da yüzde 40 arttırdığını bildirdi.

Bakan Şimşek, 2010 yılı başından itibaren bütçe fazlası vermeye başlayan mahalli idarelerde bu trendin, artarak devam ettiğini belirtti.

Şimşek, yüzde 40 oranındaki artışta, hükümetin merkezi yönetim bütçe performansındaki başarısına bağlı olarak artan vergi tahsilatının, merkezi yönetim vergi gelirlerinden bu idarelere daha fazla kaynak aktarılmaya başlanmasının ve Maliye Bakanlığının mali disiplini sağlamaya yönelik uyarılarının etkili olduğunu kaydetti.

-"2011'i gelir fazlasıyla kapatacağız"-

Mali disiplinin en büyük kanıtının, mahalli idarelerde, 2008 yılında 7 milyara yaklaşan bütçe açığından, bütçe fazlası verilir hale gelinmesi olduğuna dikkati çeken Şimşek, "Bu çerçevede, 2011 yılı mahalli idareler bütçesini de 2010 yılında olduğu gibi gelir fazlasıyla kapatmayı bekliyoruz" dedi.

-"Cari harcamalardaki tasarruf, yatırımlardaki artış sevindirici"-

Bakan Şimşek, mahalli idarelerin merkezi yönetim vergi gelirlerinden aldığı payın, 2011 yılı Ocak-Eylül döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 18 arttığını söyledi.

Mahalli idareler yatırım harcamalarının ise 2011 yılı Ocak-Eylül döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 40 oranında arttığını kaydeden Şimşek, 2010 yılı Ocak-Eylül dönemine göre, toplam harcama artışının, yaklaşık yüzde 50'sinin yatırıma aktarıldığını bildirdi.

Bakan Şimşek, "Mahalli idarelerin gelir fazlası artarken, cari harcamalarda tasarrufa gidilmesi ve altyapı yatırımlarındaki artış sevindirici bir gelişme" diye konuştu.

-Performansa göre, destek-

Türkiye genelinde büyük kentleşme projelerinin hayata geçirilmesine rağmen bütçenin fazla vermesinin arkasında, büyük bir yönetim başarısı yattığını belirten Şimşek, artık mahalli idare bütçelerinin titizlikle incelendiğini ve mahalli idarelere, performansına göre destek olunduğunu bildirdi.

-"Uluslararası kuruluşlar ve global yatırımcılarda itibarımız arttı"-

Maliye Bakanı Şimşek, Orta Vadeli Programda yüzde 1 olarak belirlenen Genel Devlet Dengesi hedefinde, merkezi yönetim ve mahalli idareler bütçe performansındaki başarının önemli katkı sağlayacağını da ifade etti.

Şimşek, "Bu durum, uluslararası kuruluşlar ve global yatırımcılar nezdindeki itibarımızı artırmakta" dedi.

-Başarı hikayesi-

2007 yılı sonrasında IMF'ye verilen programda en büyük sapmanın mahalli idarelerin bütçe gerçekleşmelerinde görüldüğünü hatırlatan Şimşek, 2010 yılında IMF tanımlı açığın AB üye ülkelerindeki ortalamasının yüzde 6,7 iken, Türkiye'de yüzde 2,2 olarak gerçekleşmesinde mahalli idarelerin gelir fazlasının etkisinin büyük olduğuna dikkati çekti.

Şimşek, 2010 yılındaki bu durumun ve 2011 yılında devam eden bütçe fazlasına ilişkin gerçekleşmelerin, Türkiye için tam bir başarı hikayesi olduğunu söyledi. - ANKARA

Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi Karadelik Fazla Verdi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Türkiye'nin Kamu-Özel Sektör İşbirliği Yatırımları Önemli Bir Rol Oynuyor
  13:23 Türkiye'nin Kamu-Özel Sektör İşbirliği Yatırımları Önemli Bir Rol Oynuyor

  Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu, "Türkiye'nin 2003'ten bu yana Cumhurbaşkanı'mız Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğindeki başarı öyküsünü hatırlarsanız, altyapı yatırım programı oldukça önemli. Bu projeler arasında kamu-özel sektör ortaklıkları da önemli bir rol oynuyor.

 • BIST 100 Endeksi Günün İlk Yarısında Yükseldi
  13:14 BIST 100 Endeksi Günün İlk Yarısında Yükseldi

  Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, günün ilk yarısında yüzde 0,40 değer kazancıyla 8.943,02 puana yükseldi. Bankacılık endeksi yüzde 0,81 değer kazanırken, holding endeksi yüzde 0,05 azalış kaydetti. Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 4,82 ile madencilik, en fazla kaybettiren ise yüzde 1,38 ile spor oldu. Analistler, küresel pay piyasalarında, ABD Merkez Bankasının (Fed) faiz indirimlerine ne zaman başlayacağına ilişkin belirsizliklerin devam etmesiyle negatif bir seyir izlendiğini belirterek, yurt içi pay piyasalarının pozitif ayrıştığını söyledi. Yarı iletken çip ve yapay zeka alanında faaliyet gösteren teknoloji şirketlerine olan ilginin devam ettiğini belirten analistler, buna karşın hafta içinde açıklanacak ABD istihdam verileri öncesinde yatırımcıların temkinli davrandığını dile getirdi. Analistler, günün geri kalanında yurt içinde reel efektif döviz kuru, ABD'de hizmet sektörü ve bileşik Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) ile fabrika siparişleri verilerinin takip edileceğini kaydederek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 9.000 ve 9.100 puanın direnç, 8.900 ve 8.800 seviyelerinin ise destek konumunda olduğunu bildirdi.

 • Yahyalı'ya Yeni Tekstil Fabrikası Temel Atma Töreni
  13:12 Yahyalı'ya Yeni Tekstil Fabrikası Temel Atma Töreni

  Yahyalı Belediye Başkanı Esat Öztürk, Yahyalı ilçesine yapılacak olan yeni tekstil fabrikasının temel atma töreninin 8 Mart 2024 Cuma günü saat 16.30'da gerçekleşeceğini duyurdu. Bu önemli adım, bölgeye 200 yeni iş imkanı sağlayacak ve bölgenin ekonomik kalkınmasına büyük katkıda bulunacak.

 • Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği üyelerinin ihracatı 422 milyon dolara ulaştı
  13:12 Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği üyelerinin ihracatı 422 milyon dolara ulaştı

  Antalya, Isparta ve Burdur'u kapsayan Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) üye firmaların bu yılın ilk 2 ayında yaptığı ihracat 422 milyon 733 bin 182 dolara ulaştı. BAİB Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Mirza Çavuşoğlu, bölgeden 1434 firmanın 140 ülkeye ihracat yaptığını belirtti. İklimlendirme sektörünün ihracatını 8,7 milyon dolardan 13 milyon dolara yükselttiğini belirten Çavuşoğlu, su ürünleri sektöründe de yurt dışı satışın 2,7 milyon dolardan 6,8 milyon dolara çıktığını vurguladı. İran'a yapılan ihracat yüzde 234,2 artış gösterdi.

 • Melikgazi Belediyesi Ramazan Ayı öncesinde marketlerde denetimleri yoğunlaştırdı
  12:59 Melikgazi Belediyesi Ramazan Ayı öncesinde marketlerde denetimleri yoğunlaştırdı

  Melikgazi Belediyesi zabıta ekipleri, Ramazan Ayı öncesinde ilçe genelindeki marketlerde temel gıda ve ihtiyaç ürünlerine yönelik fahiş fiyat ve etiket denetimlerini yoğunlaştırdı. Denetimlerin Ramazan Ayı içerisinde de devam edeceği belirtildi.

 • Bakan Yumaklı:
  12:57 Bakan Yumaklı: "Hiçbir şekilde haksız kazanca yol açacak eyleme izin vermeyeceğiz"

  Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, gıda denetimlerinin aralıksız bir şekilde devam ettiğini belirterek, Ramazan ayının önemi ve farklı bir atmosferi olması sebebiyle bu denetimleri daha da sıklaştıracaklarını, Ramazan ayına özgü olarak 7 bin 500 görevlinin sahaya tekrar çıktığını söyledi.

 • Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır:
  12:57 Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır: "Teknolojiyi kim geliştiriyorsa kuralları o koyacak"

  Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, "Teknolojiyi kim geliştiriyorsa, kuralları o koyacak.

 • Kozan'da Portakal ve Mandalina Tarlada Kalmaya Başladı
  12:54 Kozan'da Portakal ve Mandalina Tarlada Kalmaya Başladı

  Adana'nın Kozan ilçesinde portakal, mandalina ve limon tarlada 1 TL'den alıcı bulamıyor. Üreticiler, ürünleri dökmeye başladı. Üreticilerin maliyetlerini karşılamayan düşük fiyatlar nedeniyle ürünler çürümeye başladı.


Advertisement