Karadelik Fazla Verdi - Son Dakika

Karadelik Fazla Verdi

01.01.2012 11:19
Karadelik Fazla Verdi

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, IMF tarafından yıllarca karadelik olarak görülen mahalli idareler bütçesinin, ilk 9 ayda, 3,7 milyar lira bütçe fazlası verdiğini ve gelir fazlasını da yüzde 40 arttırdığını bildirdi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, IMF tarafından yıllarca karadelik olarak görülen mahalli idareler bütçesinin, ilk 9 ayda, 3,7 milyar lira bütçe fazlası verdiğini ve gelir fazlasını da yüzde 40 arttırdığını bildirdi.

Bakan Şimşek, 2010 yılı başından itibaren bütçe fazlası vermeye başlayan mahalli idarelerde bu trendin, artarak devam ettiğini belirtti.

Şimşek, yüzde 40 oranındaki artışta, hükümetin merkezi yönetim bütçe performansındaki başarısına bağlı olarak artan vergi tahsilatının, merkezi yönetim vergi gelirlerinden bu idarelere daha fazla kaynak aktarılmaya başlanmasının ve Maliye Bakanlığının mali disiplini sağlamaya yönelik uyarılarının etkili olduğunu kaydetti.

-"2011'i gelir fazlasıyla kapatacağız"-

Mali disiplinin en büyük kanıtının, mahalli idarelerde, 2008 yılında 7 milyara yaklaşan bütçe açığından, bütçe fazlası verilir hale gelinmesi olduğuna dikkati çeken Şimşek, "Bu çerçevede, 2011 yılı mahalli idareler bütçesini de 2010 yılında olduğu gibi gelir fazlasıyla kapatmayı bekliyoruz" dedi.

-"Cari harcamalardaki tasarruf, yatırımlardaki artış sevindirici"-

Bakan Şimşek, mahalli idarelerin merkezi yönetim vergi gelirlerinden aldığı payın, 2011 yılı Ocak-Eylül döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 18 arttığını söyledi.

Mahalli idareler yatırım harcamalarının ise 2011 yılı Ocak-Eylül döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 40 oranında arttığını kaydeden Şimşek, 2010 yılı Ocak-Eylül dönemine göre, toplam harcama artışının, yaklaşık yüzde 50'sinin yatırıma aktarıldığını bildirdi.

Bakan Şimşek, "Mahalli idarelerin gelir fazlası artarken, cari harcamalarda tasarrufa gidilmesi ve altyapı yatırımlarındaki artış sevindirici bir gelişme" diye konuştu.

-Performansa göre, destek-

Türkiye genelinde büyük kentleşme projelerinin hayata geçirilmesine rağmen bütçenin fazla vermesinin arkasında, büyük bir yönetim başarısı yattığını belirten Şimşek, artık mahalli idare bütçelerinin titizlikle incelendiğini ve mahalli idarelere, performansına göre destek olunduğunu bildirdi.

-"Uluslararası kuruluşlar ve global yatırımcılarda itibarımız arttı"-

Maliye Bakanı Şimşek, Orta Vadeli Programda yüzde 1 olarak belirlenen Genel Devlet Dengesi hedefinde, merkezi yönetim ve mahalli idareler bütçe performansındaki başarının önemli katkı sağlayacağını da ifade etti.

Şimşek, "Bu durum, uluslararası kuruluşlar ve global yatırımcılar nezdindeki itibarımızı artırmakta" dedi.

-Başarı hikayesi-

2007 yılı sonrasında IMF'ye verilen programda en büyük sapmanın mahalli idarelerin bütçe gerçekleşmelerinde görüldüğünü hatırlatan Şimşek, 2010 yılında IMF tanımlı açığın AB üye ülkelerindeki ortalamasının yüzde 6,7 iken, Türkiye'de yüzde 2,2 olarak gerçekleşmesinde mahalli idarelerin gelir fazlasının etkisinin büyük olduğuna dikkati çekti.

Şimşek, 2010 yılındaki bu durumun ve 2011 yılında devam eden bütçe fazlasına ilişkin gerçekleşmelerin, Türkiye için tam bir başarı hikayesi olduğunu söyledi. - ANKARA

YORUMLAR
500
19 Mayıs 2022 Haberleri 19 Mayıs 2022 Haberleri Bitlisli sporcu Türkiye'nin gururu oldu Bitlisli sporcu Türkiye'nin gururu oldu Akpm Türkiye Raportörleri, Kaftancıoğlu'nun Dava Süreci Hakkında Bilgi Aldı Akpm Türkiye Raportörleri, Kaftancıoğlu'nun Dava Süreci Hakkında Bilgi Aldı
Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi Karadelik Fazla Verdi - Son Dakika


Advertisement