Karaman'a Güneş Doğuyor - Son Dakika

Karaman'a Güneş Doğuyor

13.05.2019 10:17
Karaman'a Güneş Doğuyor

Paerstech Fonu'nun desteğiyle Karaman'a kurulacak olan yenilenebilir güneş enerjisi tesisinin, 150 mw'lık ilk etabının temelleri önümüzdeki günlerde atılıyor.

Türksay Yönetim Kurulu Başkanı Eran Neziri'ye göre bu sıra dışı atılım, yalnızca Karaman'a güneşin doğması değil, güneşin Türkiye'ye inmesi olarak değerlendirilmeli. Aslında Neziri haksız da sayılmaz zira Türkiye'deki 5800 tesisin yıllık üretimi 4000 mw iken sadece Karaman'daki bu dev tesisin yıllık üretimi yaklaşık 1000 mw (400 mw güneş, 500 mw rüzgar) olacak.

Milyarlarca yıldır gökyüzünden bize gülümseyen güneşten yeteri kadar faydalanamadığımızı vurgulayan Eran Neziri, güneş dışındaki bütün enerji kaynaklarını reddettiğini belirtti. Küresel ısınmaya da dikkat çeken Neziri, "Eğer elimizi çabuk tutmaz ve akıllı davranmazsak torunlarımıza yeşil bir dünya yerine dev bir ateş topu bırakacağız." dedi. Bu manada Makedonya asıllı iş adamı, Paerstech Fonu'yla yapılan bu büyük anlaşmanın diğer ülkelere de ışık tutmasını, güneşin her sabah bize merhaba dediğini artık duymamızı istediğini de sözlerine ekledi.

YORUMLAR
500
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Benim en büyük savaşım faizledir (2) Cumhurbaşkanı Erdoğan: Benim en büyük savaşım faizledir (2) Bakan Dönmez: 'Rüzgarda Avrupa'nın ve bölgenin yeni üretim ve inovasyon merkezi olmayı amaçlıyoruz' Bakan Dönmez: 'Rüzgarda Avrupa'nın ve bölgenin yeni üretim ve inovasyon merkezi olmayı amaçlıyoruz' Almanya'da 'Türk rüzgarı' Almanya'da 'Türk rüzgarı'
Kaynak: Bültenler

Son Dakika Ekonomi Karaman'a Güneş Doğuyor - Son Dakika

Bu haber Bültenler tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Bültenler tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Bültenler kurumudur.

Advertisement