Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan faiz artışı ile ilgili konuştu - Son Dakika
Ekonomi

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan faiz artışı ile ilgili konuştu

TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan, Adıyaman'da yaptığı konuşmada, politika faizinin yüzde 40'a yükseltilmesi ve deprem bölgesinde yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Erkan, enflasyonla mücadelede sıkı duruşlarının devam edeceğini ve stratejik yatırımları destekleyeceklerini belirtti.

24.11.2023 19:27
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, politika faizi artırımıyla ilgili konuştu.

TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan, Adıyaman'da iş dünyasıyla bir araya geldiği toplantıda konuştu. Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Torunoğlu'nun düzenlediği toplantıya katılan TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan, "Deprem bölgesinde kayıtlı firmaların bankamız kaynaklı kullandıkları reeskont kredileriyle yatırım taahhütlü avans kredilerine ve finansmanlarına 180 güne kadar vade uzatımı tanıdık. Bu vade uzatımında faiz uygulanmaması gerektiğini söyledik. 116 farklı firmanın toplamda 206 krediden oluşan 2.7 milyar TL tutarında bir reeskont kredi geri ödeme yükümlülüğünü ve de bundan daha fazla tutarda taksit ödemesini erteledik. Alt yapı ve üst yapı projeleriyle alakalı da bankalarımızın afet bölgelerinde verecekleri kredilerden bütün sınırlamalardan veya menkul kıymet tesislerinden muaf tuttuk" dedi.

Erkan, faiz artırımı ile ilgili olarak ise, "En son dün attığımız adımla Para Politikası Kurul (PPK) metnimizde belirttiğimiz gibi artık atacağımız adımların son raddesine geldiğimiz, yüzde 35'den yüzde 40'a çıkan faiz ile normalde piyasalarda zaten bankacılık şuan bunun bir nebze faiz onayı söz konusudur. Bunların daha fazla değişmesini beklemediğimizi, bu sıkılaştırma adımlarımızın sonuna doğru geldiğimizi net bir şekilde söylüyoruz. Bundan sonraki atacağımız adımlarda önemli olan hemen akabinde PPK, akabinde reeskont kredilerinde yüzde 26 basit, yüzde 35 birleşik faizde sabit duracağımızı, kredi kartı faizlerinin azami oranda sabit tutacağımızı yılsonuna kadar ve de yatırım taahhüdü avans kredileri programının devamını da dile getirdik. Yüzde 15 ile yüzde 30 arasında değişen faizlerle stratejik yatırımları Merkez Bankası olarak destekleyeceğimizi ve bu paketin devam edeceğini belirttik. Dolayısıyla amacımız bu parasal sıklaştırma seviyesinde enflasyonla mücadele sırasında hem patikamıza uyumlu bir şekilde gidebilmek hem de enflasyonun mevcut seviyesi söz konusu olduğunda büyümemize çok fazla sekte vurmadan ihracatçımıza, yatırımcımıza, istihdama yardımcı olacak destekleyecek programları devam ettirmektir, sürdürmektir. Şimdi bizim enflasyon görünümüne baktığımızda attığımız adımlardan, bunların birikimli ve gecikmeli etkilerini de göz önüne aldığımızda şuan 61,4 seviyelerinde olan yıllık enflasyonun yıl sonu yüzde 65 seviyelerine yükseleceği bekleniyor.

Baz etkisini de koyduğumuz zaman Mayıs 2024'te enflasyon tepe noktasını yapmasını bekliyoruz. Bunu da 70 ile 75 arasında enflasyon raporumuzda belirttik. Oradan daha sonra hem baz etkisi hem de attığımız adımların, hem talebi dengelemesi, hem rezervlerin artışı, hem CDS primindeki düşüş, hem fon akışını bir araya koyduğumuzda hepsini bunlarında etkisiyle Mayıs ayının sonundan itibaren hızlı bir enflasyon düşüşle dezenflasyon sürecine girip, Allah nasip ederse sene sonunda 2024'ün sonunda yüzde 36 rakamını öngördüğümüz enflasyon olarak açıkladık. Dolayısıyla bu enflasyon patikasına uyumlu sıkılaştırma sürecinin sonlarına doğru geldiğimizi ve buradaki sıkı duruşumuzun önemli olduğunu, şimdi burada en önemli şey hem ihracatçılarımızın hem ticaretçimiz, hem reel sektör, hem yatırımcılara gerekli desteği verebilmek, afet bölgesi dahil olmak üzere stratejik yatırımlara devam edebilmektir" diye konuştu.

TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan Adıyaman ziyareti çerçevesinde K2-B konteyner kenti ziyaret etti. Burada okul öğrencileriyle bir araya gelerek, vatandaşlar ile sohbet etti. - ADIYAMAN

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan faiz artışı ile ilgili konuştu
Kaynak: İHA

Son Dakika Ekonomi Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan faiz artışı ile ilgili konuştu - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Çin, iç talebi genişletmek için yeni politikalar başlatacak
  14:24 Çin, iç talebi genişletmek için yeni politikalar başlatacak

  Çin, iç talebi genişletecek ve iç talebi genişletme stratejisini arz yönlü yapısal reformunu derinleştirme çabalarıyla entegre edecek. Ülke, tüketim harcamalarının istikrarlı büyümesini teşvik edecek ve dijital, çevre dostu ve sağlıkla ilgili tüketimi desteklemek üzere politikalar başlatacak. Ayrıca akıllı bağlantılı yeni enerjili araçlar, elektronik ürünler ve diğer büyük kalemlerde harcamaları artıracak. Çin, tüketimi teşvik etmek için bir yıllık bir program başlatacak ve merkezi hükümet bütçesinden 700 milyar yuan yatırıma tahsis edilecek.

 • İBB, Ramazan Ayında İhtiyaç Sahibi Ailelere Yardım Sağlayacak
  14:18 İBB, Ramazan Ayında İhtiyaç Sahibi Ailelere Yardım Sağlayacak

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), ramazan ayı kapsamında ihtiyaç sahibi 100 bin aileye 2 bin liralık market kartı, 100 bin haneye de gıda kolisi desteği sağlayacak. İBB'nin, kentte ihtiyaç sahibi 100 bin aileye 2 bin liralık market kartı dağıtımına başladığı bildirildi. Ayrıca, belediyenin, temel ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çeken 100 bin haneye de ramazan öncesinde içinde 14 kalem malzeme bulunan gıda kolisi vereceği aktarıldı.

 • DTSO ve DTB, Kuzey Irak'ta yapılan oda seçimlerinin ardından işbirliklerini güçlendirmek için ziyaretler gerçekleştirdi
  14:08 DTSO ve DTB, Kuzey Irak'ta yapılan oda seçimlerinin ardından işbirliklerini güçlendirmek için ziyaretler gerçekleştirdi

  Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) ile Diyarbakır Ticaret Borsası (DTB), Kuzey Irak'ta yapılan oda seçimlerinin ardından kutlama ve işbirliklerini güçlendirme ziyaretleri gerçekleştirdi. Heyet, IKBY'deki oda başkanları ve yetkililerle görüşmeler yaparak ticari ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla çalışmalar yürüttü. Ayrıca Duhok ve Erbil Ticaret ve Sanayi Odaları, nisan ayında düzenlenecek fuarlara davet edildi.

 • Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, 3. Çevre Yolu devamı projesini inceledi
  14:06 Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, 3. Çevre Yolu devamı projesini inceledi

  Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Yenişehir 3. Çevre Yolu Devam Projesi'ni yerinde inceledi. Proje ile 3. Çevre Yolu'nun uzunluğu 16 kilometreye çıkacak ve bisiklet yolu da olacak.

 • Samsun TSO Başkanı Murzioğlu, Vergi Haftası etkinlikleri kapsamında ziyaret edildi
  13:56 Samsun TSO Başkanı Murzioğlu, Vergi Haftası etkinlikleri kapsamında ziyaret edildi

  Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Vergi Haftası etkinlikleri çerçevesinde Samsun Vergi Dairesi Başkanı Metin Uzun ve beraberindeki Grup Müdürleri tarafından ziyaret edildi. Ziyarette, vergi gelirlerinin zamanında ve sağlıklı toplanmasının önemi vurgulandı ve vergi bilincinin geliştirilmesi gerektiği ifade edildi. Başkan Murzioğlu, vergi dairesi çalışanlarının Vergi Haftası'nı kutladı ve verginin bilincinde ve hassasiyetinde olunması gerektiğini belirtti. Samsun Vergi Dairesi Başkanı Uzun ise vergi bilincini oluşturmak ve topluma benimsetmek amacıyla yapılan çalışmalardan bahsederek, verginin bir vatandaşlık görevi olduğunu ifade etti.

 • Öz İplik İş Sendikası Genel Başkanı Rafi Ay, ABD Başkanı Joe Biden'ın Özel Danışmanı ile görüştü
  13:45 Öz İplik İş Sendikası Genel Başkanı Rafi Ay, ABD Başkanı Joe Biden'ın Özel Danışmanı ile görüştü

  Öz İplik İş Sendikası Genel Başkanı Rafi Ay ve heyeti, 10. OECD Hazır Giyim ve Ayakkabı Sektöründe Durum Tespiti Forumu kapsamında ABD Başkanı Joe Biden'ın Özel Danışmanı Kelly Fay Rodriguez ile görüştü. Forumda işçi hakları ve örgütlenme konusu öncelikler arasında yer aldı. Görüşmede, ABD'nin işçi hakları ve çalışma koşullarına yönelik politikaları hakkında bilgi verildi.

 • Tokat'ın Erbaa ilçesinde Karayaka koyunu tescillendi
  13:43 Tokat'ın Erbaa ilçesinde Karayaka koyunu tescillendi

  Tokat'ın Erbaa ilçesine kendine özgü bir koyun ırkını temsil eden Karayaka'da, tescil heyecanı yaşanıyor. Belde ismini alan koyun ırkı yapılan girişimler neticesinde tescillendi.

 • Trabzon'da Ramazan Pidesi Fiyatları Yükseldi
  13:42 Trabzon'da Ramazan Pidesi Fiyatları Yükseldi

  Trabzon Fırıncılar Odası Başkanı Davut İlik, 500 gram yumurtalı ve susamlı Ramazan Pidesi'nin fiyatının 30 TL, yumurtasız ve susamsız pidenin fiyatını ise 28 TL olarak açıkladı. Geçtiğimiz yıl yumurtalı ve susamlı 500 gram pidenin fiyatı Trabzon'da 15 TL'den satılıyordu. Fırıncılar Odası Başkanı Davut İlik, un fiyatlarındaki artış ve işçi ücretlerindeki yükseliş nedeniyle pide fiyatlarında artış yapıldığını belirtti.


Advertisement