Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan gaz kesintisiyle ilgili açıklama: Doğal gaz akışı 10 gün içinde çözülecek - Son Dakika

Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan gaz kesintisiyle ilgili açıklama: Doğal gaz akışı 10 gün içinde çözülecek

26.01.2022 22:50

Son dakika: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran tarafından doğal gaz akışının kesilmesi hakkında açıklamalarda bulundu. Akışın kesilmesinin nedeninin teknik arızadan kaynaklı olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Biz İBB değiliz. Bizim İran'a borcumuz kesinlikle söz konusu değil. Bu iddialar yalandır ve Cumhurbaşkanı İbrahim beyle yaptığım görüşmede de kendilerine söyledim, onlar bir arızdan ötürü bu işi 10-15 gün erteleme durumları olacağını söylediler" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NTV özel yayınında İran tarafından doğal gaz akışının 10 gün süreyle kesilmesi hakkında konuştu. Kesilmenin, borçtan kaynaklı olmadığını belirten Cumhurbaşkanı, "Biz İBB değiliz. Bizim İran'a borcumuz kesinlikle söz konusu değil. Bu iddialar yalandır ve Cumhurbaşkanı İbrahim beyle yaptığım görüşmede de kendilerine söyledim, onlar bir arızadan ötürü bu işi 10-15 gün erteleme durumları olacağını söylediler. Şu anda İran'da da kış şartları çok sert. Bütün bunlarla beraber en kötü şartlarda bir 10 gün esneme yaparsak bu süreci atlatırız dedi sayın cumhurbaşkanı. Ekiplerimiz orada görüşmelerini yapıyorlar. İnşallah 10-15 gün içerisinde bu doğalgaz akışı tekrar devam edecek. Tabii tedbirlerimiz var" dedi.

Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan gaz kesintisiyle ilgili açıklama: Doğal gaz akışı 10 gün içinde çözülecek

"FATURALARDA KADEMELİ SİSTEM"

Doğal gaz faturalarında kademeli sistem uygulandığını da hatırlatan Cumhurbaşkanı, "Salgın koşulları nedeniyle alınmış bir tedbir. Dünyada hammadde fiyatlarında yaşanan artışlar sonucu enerji maliyetlerinde de büyük artışlar meydana geldi. Dünyada elektrik üretiminin ana hammaddelerinden olan kömür fiyatlarında 5 kat, doğalgaz fiyatlarında 10 kat artışlar söz konusu" dedi.

Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan gaz kesintisiyle ilgili açıklama: Doğal gaz akışı 10 gün içinde çözülecek

"2022'DE DE BENZER SÜBVANSİYONLAR DEVAM EDECEK"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, doğal gazla ilgili açıklamalarını şu şekilde sürdürdü: "Özellikle fiyatlarda sübvansiyon hala mevcuttur. 2021'de vatandaşlarımızın elektrik faturalarında yüzde 50, doğalgaz faturalarında ise yüzde 75 oranında devletimiz sübvansiyona gitmiştir. 2022'de de benzer sübvansiyonlar devam edecek. Ayrıca bir konut abonesinin aylık elektrik ve doğalgaz faturaları için ödediği toplam tutar 2002'de net asgari ücretin yüzde 47'sini oluşturuyor. Aynı miktardaki tüketim için 2022'de bu oran yüzde 12,9 seviyelerine düştü. 2021 verilerine göre ülkemizdeki konutlarda kullanılan ortalama tüketim aylık 134 kw/saat olarak gerçekleştir. Kademeli tarifenin amacı elektriğin verimli kullanımı teşvik etmek, dar gelirli vatandaşlarımızın kullandığı elektriğin sübvansiyonunu sağlamak."
YORUMLAR
500
Erdoğan, Atatürk Kültür Merkezi'nde konuşma yaptı: Yalnız da kalsak mücadelemizi sürdüreceğiz Erdoğan, Atatürk Kültür Merkezi'nde konuşma yaptı: Yalnız da kalsak mücadelemizi sürdüreceğiz İntegratif ve Anadolu Tıbbı Kongresi başladı İntegratif ve Anadolu Tıbbı Kongresi başladı Erdoğan: 'Dün de Kendi Bencil Hesapları İçin Ülkeyi Milleti Ateşe Atmaktan Çekinmeyenler Vardı. Erdoğan: 'Dün de Kendi Bencil Hesapları İçin Ülkeyi Milleti Ateşe Atmaktan Çekinmeyenler Vardı.

Son Dakika Ekonomi Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan gaz kesintisiyle ilgili açıklama: Doğal gaz akışı 10 gün içinde çözülecek - Son Dakika


Advertisement