Spor Turizminden Milyonlar Kazandı - Son Dakika
Ekonomi

Spor Turizminden Milyonlar Kazandı

Spor Turizminden Milyonlar Kazandı

Antalya'nın Alanya İlçesi'ni ziyaret 65 bin turist, kent ekonomisine 15 milyon lira katkı sağladı.

02.01.2012 10:27
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Ulusal ve uluslararası düzeyde 2011 yılında 60 spor organizasyonuna ev sahipliği yapan Antalya'nın Alanya İlçesi'ni ziyaret 65 bin turist, kent ekonomisine 15 milyon lira katkı sağladı.

Yılda yaklaşık 3 milyon turistin ziyaret ettiği Alanya, spor organizasyonlarıyla turizmde fark yaratmaya çalışıyor. Alanya, 2011 yılında triatlon, plaj voleybolu, sokak basketbolu, bisiklet, plaj futbolu, tekvando, yarı maraton, yelken, plaj ve açık alan hentbol turnuvaları başta olmak üzere ulusal ve uluslararası 60 spor organizasyonuna ev sahipliği yaptı. Spor organizasyonları için ilçeye gelen 65 bin kişi, ilçe ekonomisine önemli ölçüde katkı sağladı. 2010 yılında 36 ulusal ve uluslararası sportif faaliyetin gerçekleştirildiği ilçeye, 53 bin turist gelerek 265 bin konaklama yaptı.

300 BİN KONAKLAMA YAPILDI

Spor organizasyonlarının kent ekonomisine ciddi bir gelir ve tanıtım sağladığına dikkati çeken Alanya Belediyesi Spor Müdürü Saim Kanlı, 2011 yılında organizasyon sayısının 60'a, bu organizasyonları izlemek için ilçeye gelen turist sayısının ise 65 bine yükseldiğini söyledi. Spor organizasyonları için gelenlerin yaklaşık 300 bin konaklama yaptığını dile getiren Kanlı, "Spor turizmine verdiğimiz önemin meyvelerini toplamaya başladık. Alanya, sporun başkenti olma yolunda önemli adımlar atıyor. Çok sayıda spor organizasyonu düzenlenmesi Alanya'nın iç ve dış tanıtımına büyük katkı sağlıyor. Spor organizasyonları sayesinde ilçe ekonomisi yaklaşık 15 milyon lira kazanç sağladı" dedi.

HEDEF KIŞ ORGANİZASYONLARI

Alanya Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Erdal Tamrak ise turnuva ve şampiyonaların yanı sıra eğitim seminerleri kapsamında da ilçeye çok sayıda federasyon ve spor kulübünün geldiğini kaydetti. Seminerlerin Alanya ekonomisine büyük ölçüde katkı sağladığını vurgulayan Tamrak, "Sporun ulusal ve uluslararası düzeyde en etkili tanıtım olduğuna inandığımız için gelen konuklara yardımcı oluyoruz. Alanya Belediyesi ile birlikte tam bir uyum içinde organizasyonları başarıyla gerçekleştiriyoruz" diye konuştu.

Tamrak, Alanya'da spor turizminin kış aylarına da yayılması için belediyeler, Alanya Turistik İşletmeciler Derneği ile Alanya Ticaret ve Sanayi Odası'nın kayak, golf, yüzme ve yelken spor branşları ile futbol kamp organizasyonları için gerekli tesislerin planlamasına ve yapılmasına destek verdiğini söyledi. - Antalya/ Alanya

Kaynak: DHA

Son Dakika Ekonomi Spor Turizminden Milyonlar Kazandı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • MTA, 5 jeotermal kaynak ve doğal mineralli su ruhsat alanını ihale edecek
  09:47 MTA, 5 jeotermal kaynak ve doğal mineralli su ruhsat alanını ihale edecek

  Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA), Sakarya, Manisa, Salihli, Adana ve Sivas'ta bulunan 5 jeotermal kaynak ve doğal mineralli su ruhsat alanının ihalesini yapacak. İhale, 20 Mart Pazartesi günü Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirilecek.

 • Kütahya Belediyesi 26 Mahallede Üreticilere 30 Ton Tohum Desteği Sağladı
  09:43 Kütahya Belediyesi 26 Mahallede Üreticilere 30 Ton Tohum Desteği Sağladı

  Kütahya Belediyesi, köyden mahalle olan yerleşim yerlerindeki çiftçilere toplam 30 ton tohum desteği sağladı. Desteğe Emekli Hava Pilot Tuğgeneral Kürşat Atılgan da katıldı.

 • DENİB Akademi, Stratejik Ekip Yönetimi ve Performans Kategorileri Eğitimi Düzenledi
  09:34 DENİB Akademi, Stratejik Ekip Yönetimi ve Performans Kategorileri Eğitimi Düzenledi

  Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Akademi tarafından düzenlenen 'Stratejik Ekip Yönetimi ve Performans Kategorileri' eğitimi, iş süreçlerinin hızlı ve doğru işlemesinde önemli bir etken olan stratejik ekip yönetimi ve performans kategorilerine odaklandı. Eğitimde liderlik modelleri, performans odaklı takım geliştirme, liderlik ihtiyaç analizi ve geri bildirim gibi konular ele alındı.

 • Bandırma Ticaret Borsası Karbon Emisyonlu Döneme Hazırlık Semineri Düzenledi
  09:29 Bandırma Ticaret Borsası Karbon Emisyonlu Döneme Hazırlık Semineri Düzenledi

  Bandırma Ticaret Borsası tarafından düzenlenen Karbon Emisyonlu Döneme Hazırlık Semineri'nde, Türkiye'nin karbon emisyonlarını azaltma taahhüdü ve Avrupa Birliği'nin karbon düzenlemesi konuları ele alındı. Seminerde, tarım sektörünün iklim değişikliğinden en çok etkilenen ve neden olan sektörlerden biri olduğu vurgulandı. Konuşmacılar, karbon emisyonlarının azaltılması ve sürdürülebilirliğin, doğal alanların korunması ve iyileştirilmesiyle mümkün olduğunu belirtti. Seminerde ayrıca, iş insanları ve uzmanlar tarafından konular değerlendirildi ve katılımcılara plaket verildi.

 • Kırklareli Valisi Birol Ekici, ziyaretlerde bulundu
  09:25 Kırklareli Valisi Birol Ekici, ziyaretlerde bulundu

  Kırklareli Valisi Birol Ekici, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Burhan Üstünkol ve Türkiye Su Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Lütfi Akca'yı makamında kabul etti. Vali Ekici, ziyaretlerden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Ayrıca Kırklareli'nde yaya geçitlerinde yapılan denetimlerde öğrencilere eğitim verildi.

 • Türkiye, Mavi Ekonomi ile Karadeniz'de lider ülke olmayı hedefliyor
  09:11 Türkiye, Mavi Ekonomi ile Karadeniz'de lider ülke olmayı hedefliyor

  Türkiye, Avrupa Birliği projesi olan 4BIZ Projesi çerçevesinde 'Mavi Ekonomi' ile kıyı turizmi, gemi inşa, limanlar ve su ürünleri sektörü gibi önemli sektörleri içinde barındıran Karadeniz'de lider ülke olmayı hedefliyor. Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) tarafından hazırlanan raporda, Mavi Ekonomi kavramının ortaya çıkışı, Karadeniz'e yansımaları ve bölgedeki su ürünleri yetiştiriciliği sektörünün liderliği gibi konular ele alınıyor.

 • Erzincan Belediyesi'nden toplu taşıma indirimi
  09:08 Erzincan Belediyesi'nden toplu taşıma indirimi

  Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun'un başkanlığında alınan karar ile Erzincan Belediyesi sınırları içerisinde toplu taşıma yapılan tüm güzergahlarda ilk 35 dakika içerisinde yapılacak olan aktarmalı seyahatler ücretsiz olacak.

 • Afetzede Kadın Buğday Saplarından Tepsiler Yaparak Aile Ekonomisine Katkı Sağlıyor
  08:44 Afetzede Kadın Buğday Saplarından Tepsiler Yaparak Aile Ekonomisine Katkı Sağlıyor

  Hatay'ın Samandağ ilçesinde yaşayan afetzede Neriman Şahan, renklendirdiği buğday saplarını örerek yaptığı tepsilerle aile ekonomisine katkı sağlıyor. Şahan'ın el emeği olan tepsiler, 150 TL ile 300 TL arasında alıcı buluyor. Ayrıca, Şahan evde doğal reçeller yaparak da aile geçimine katkıda bulunuyor.


Advertisement