Sungurlu'ya 40 milyon euroluk yatırım - Son Dakika
Ekonomi

Sungurlu'ya 40 milyon euroluk yatırım

Türkiye'nin ikinci büyük gri karton üretim tesisinin temeli Sungurlu Organize Sanayi Bölgesinde atıldı. Fabrika sayesinde 2 milyon 500 bin ağaç kesilmekten kurtulacak. Sun-Ka firması, Sungurlu OSB'ye 45 bin 500 metrekarelik alana gri karton üretimi yapacak Türkiye'nin ikinci büyük tesisini kuruyor. Yapay zeka ile yönetilen tesis, geleceğe değer katacak. Yatırım maliyeti 40 milyon Euro olan fabrika, 144 bin ton üretim kapasitesine sahip olacak. Fabrikanın tamamlanmasıyla 125 kişiye istihdam sağlanacak, Sungurlu ekonomisine yıllık 12 bin 500 tır lojistik hareketi getirilecek ve ülke ekonomisine yıllık 100 milyon Euro katkı sağlanacak. Fabrika, otomasyon ve yapay zeka kullanarak yüksek kalitede ihracat yapacak ve kendi enerjisini sağlayacak.

27.07.2023 19:41
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Sungurlu'ya 40 milyon euroluk yatırım

Fabrika sayesinde 2 milyon 500 bin adet ağaç kesilmekten kurtulacak

ÇORUM - Türkiye'nin ikinci büyük gri karton üretim tesisinin temeli Sungurlu Organize Sanayi Bölgesinde düzenlenen törenle atıldı. Fabrika sayesinde 2 milyon 500 bin ağaç kesilmekten kurtulacak.

Sungurlu'nun önde gelen firmalarından Sun-Ka, Sungurlu OSB'ye 45 bin 500 metrekarelik alana gri karton üretimi yapacak Türkiye'nin ikinci büyük tesisini kuruyor.

'2 Milyon 500 bin adet ağaç kesilmekten kurtulacak'

Yapay zeka ile yönetilen geleceğe değer katacak bir tesis planladıklarını söyleyen SUN-KA Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Öztekin, "Yatırım maliyetimiz 40 milyon Euro, üretim kapasitesi ise 144 bin ton. 25 bin metrekaresi kapalı olmak üzere toplam 45 bin 500 metrekare alana sahip. 36 ay gibi bir sürede tamamlamayı planlıyoruz" dedi.

Fabrikamız bittikten sonra imalata girdiği zaman 2 milyon 500 bin ağacı kesilmekten kurtaracağız diyen Öztekin, "Fabrikamızda mevcut iş gücümüze ilaveten 125 kişi istihdam edeceğiz. Sungurlu ekonomisine yıllık 12 bin 500 tır lojistik hareketi getireceğiz. Ülke ekonomisine ise yıllık 100 milyon Euro katkı sağlayacağız" şeklinde konuştu.

Bu cironun yüzde 50'sinden fazlasını 50'ye yakın ülkeye yapılacak ihracat ile elde edeceğini kaydeden Öztekin, "Bu yatırım ile yüksek kalitede yurt dışı rekabetinde bize güç katacak otomasyon kullanacağız. Tüm tesisi yapay zeka ile kontrol altında tutacağız. Yapacağımız yatırım GES ve kor jenerasyon ile kendi enerjimizi kendimiz sağlayacağız" ifadelerini kullandı.

'Fabrikanın temeli atıldı'

Sungurlu OSB'de düzenlenen temel atma törenine Çorum Vali Yardımcısı Tamer Orhan, AK Parti Çorum Milletvekilleri Yusuf Ahlatcı, Milli Savunma eski Bakan Yardımcısı Muhsin Dere, Sungurlu Kaymakamı Fatih Görmüş, Belediye Başkan vekili Bahri Sezen, siyasi parti temsilcileri, oda başkanları, muhtarlar, işadamları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Sungurlu\'ya 40 milyon euroluk yatırım
Kaynak: İHA

Son Dakika Ekonomi Sungurlu'ya 40 milyon euroluk yatırım - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Marmaris'te Yeni Turizm Sezonu Hazırlıkları Başladı
  23:49 Marmaris'te Yeni Turizm Sezonu Hazırlıkları Başladı

  Muğla'nın turizm kenti Marmaris'te yeni sezon hazırlıkları hız kazandı. İlk turist kafilesi 10 Mart'ta gelecek. İşletmeciler tadilatları tamamlamak üzere ve oteller Nisan ayında misafirlerini ağırlamaya başlayacak. Geçen sezonki kazançlar yenileme çalışmaları için kullanıldı. GETOB Başkanı, 2023 sezonunun beklentilerin üzerinde geçtiğini belirtti ve erken rezervasyon fırsatlarını vatandaşlara tavsiye etti.

 • Dünyanın en büyük yolcu gemisi Kuşadası'na geldi
  23:07 Dünyanın en büyük yolcu gemisi Kuşadası'na geldi

  Kuşadası'na dünyanın en büyük yolcu gemilerinden biri olan Sun Princess ile turistler ve mürettebat geldi. Başkan Ömer Günel, gemi kaptanı ve şirket yöneticileriyle bir araya gelerek hediyeler takdim etti.

 • Gözler Kabine Toplantısı'nda! Masada vatandaşın belini büken gıda fiyatları var
  22:33 Gözler Kabine Toplantısı'nda! Masada vatandaşın belini büken gıda fiyatları var

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, bugün Beştepe'de toplanacak. Mart ayının ilk Kabine Toplantısı'nda ramazan ayı öncesi et ve gıda fiyatları, iç ve dış politikadaki gelişmeler, yerel seçim, öğretmen atamaları, ekonomide son durum ve ABD'den F-16 savaş uçağı tedarikinde gelinen nokta masaya yatırılacak.

 • Erken çiçek açan meyve ağaçları üreticiyi endişelendiriyor
  21:49 Erken çiçek açan meyve ağaçları üreticiyi endişelendiriyor

  Kırklareli'de hava sıcaklığının mevsim normalleri üzerinde seyretmesi sebebiyle meyve ağaçları erken çiçek açmaya başladı. Üreticiler, don riski nedeniyle meyvelerin zarar görebileceğinden endişe duyuyor.

 • Başiskele Belediye Başkanı Mehmet Yasin Özlü, Yeniköy Biyolojik Arıtma Tesisi'ni ileri biyolojik arıtma tesisine dönüştüreceğini açıkladı
  21:06 Başiskele Belediye Başkanı Mehmet Yasin Özlü, Yeniköy Biyolojik Arıtma Tesisi'ni ileri biyolojik arıtma tesisine dönüştüreceğini açıkladı

  Başiskele Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı Adayı Mehmet Yasin Özlü, Yeniköy Biyolojik Arıtma Tesisi'nin yeni dönemde ileri biyolojik arıtma tesisine dönüştürüleceğini duyurdu. Özlü, projelerini tanıttığı programda atık su salınımının engellenmesinde önemli rol oynayan tesisin Kocaeli Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle geliştirileceğini belirtti.

 • Cezayir ve İran arasında 5 işbirliği anlaşması imzalandı
  20:55 Cezayir ve İran arasında 5 işbirliği anlaşması imzalandı

  Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun ile İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin görüşmesinin ardından enerji, medya, spor, turizm ve petrol ile gaz alanlarında 5 işbirliği anlaşması imzalandı. İki liderin özel görüşmesi, Cezayir'deki Muradiye Sarayı'nda gerçekleşti.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan: Piyasa gerçeklerinden kopuk fiyat artışlarına mücadele edeceğiz
  19:47 Cumhurbaşkanı Erdoğan: Piyasa gerçeklerinden kopuk fiyat artışlarına mücadele edeceğiz

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Muğla programı kapsamında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin büyüme, ihracat ve turizmdeki başarılarından bahsederek, piyasa gerçeklerinden kopuk fiyat artışlarıyla mücadele edeceklerini belirtti. Ayrıca, seçim sonuçlarıyla ülkenin güven ve istikrarının korunduğunu vurguladı ve yerel yönetimlerle işbirliği yaparak deprem hazırlıklarının hızlandırılacağını söyledi.


Advertisement