TESK Genel Başkanı Palandöken Açıklaması - Son Dakika

TESK Genel Başkanı Palandöken Açıklaması

27.06.2013 12:32
TESK Genel Başkanı Palandöken Açıklaması

"POS'lu yazar kasa uygulamasının geçiş süresi 30 Eylül'e kadar ertelenmeli"

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, seyyar POS cihazı kullananlar için POS'lu yazarkasa uygulamasının 1 Temmuz'da yürürlüğe gireceğini hatırlatarak, bu uygulamanın geçiş süresinin 30 Eylül'e ertelenmesi gerektiğini bildirdi.

Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, seyyar POS cihazı kullananlar için POS'lu yazarkasa uygulamasının 1 Temmuz'da yürürlüğe gireceğine dikkati çekerek, bu cihazın tedarik edilebileceği 2 firma olduğunu, piyasada rekabet koşullarının yeterince oluşmadığını ifade etti.

Uygulamanın geçiş süresinin 30 Eylül'e uzatılması gerektiğinin altını çizen Palandöken, piyasada yeterince firma olmaması nedeniyle yeni cihazların fiyatlarının da yüksek olduğunu belirtti.

Palandöken, esnafın, fiyatlar düşer umuduyla sabit POS'a dönmeye başladığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Özellikle evlere servis yapan bakkal, manav, lokanta gibi işletmeler dışarıya yaptığı servislerde sadece nakit ödeme kabul etmeye ve işyerinde de sabit POS cihazı kullanmaya başladı. Sürenin kısa olması nedeniyle Maliye, Dimyat'a pirince giderken evdeki bulgurdan olabilir. Yeni nesil cihaz alamayanlar sadece nakit ödemeleri kabul etmeye başladı. Bu durumda kayıt dışı faaliyetlerin artacağından endişe ediyoruz. Süre uzamazsa vergi gelirleri artırılmaya çalışılırken, tersine gelirler azalabilir." - Ankara

Kaynak: AA
YORUMLAR
500
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan '2053 Ulaştırma ve Lojistik Ana Planı' genelgesi Açıklaması Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan '2053 Ulaştırma ve Lojistik Ana Planı' genelgesi Açıklaması Zeytinyağında 2 fazlı üretime geçiş zorunluluğu Zeytinyağında 2 fazlı üretime geçiş zorunluluğu

Son Dakika Ekonomi TESK Genel Başkanı Palandöken Açıklaması - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement