Diyarbakır'da Hain Pusu - Son Dakika

Diyarbakır'da Hain Pusu

20.04.2009 17:48

1
Diyarbakır - Bingöl karayolunda, Lice İlçesi Abalı Köyü yakınlarında askeri araç geçerken bir saldırı düzenlendi. 7'si er 2'si uzman çavuş olmak üzere 9 askerimiz şehit oldu...
2
Olay, Lice'ye 10 kilometre uzaklıktaki Abalı köyü yakınlarında saat 06.30'da meydana geldi. Yol güvenliği için bölgeye giden askerleri taşıyan araç mayına çarptı.
3
Yol kenarına yerleştirilen ve toplamı 100 kiloyu bulan mayın grubu zırhlı araç geçerken patladıldı. Yaklaşık 100 metre uzunluğundaki kablo ile uzaktan patlatılan bomba iİkisi uzman çavuş yedisi er 9 askerin şehit olmasına yolaçtı.
4
Bombanın mayınla desteklendiği ancak halk arasında gübre bombası olarak bilinen kilolarca amonyum nitrat da kullanıldığı öğrenildi.

Patlayıcıların yere gömülü olduğu ve PKK'lı teröristlerin kablo sayesinde yolun uzağında gizlenerek pusu kurdukları anlaşıldı.

5
Bugünkü saldırının gerçekleştirildiği yerin yakınlarında son 1.5 ay içinde toprağa gömülü patlayıcılar güvenlik güçleri tarafından yapılan aramalarda bulunmuştu. Yetkililer, bölgede operasyonların devam ettiğini açıkladı

6
Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, bu sabah Ankara'da düzenlediği basın toplantısında olayla ilgili bilgi verdi. Basın toplantısına “Lice'de meydana gelen üzücü bir olayla başlıyoruz” diye giren Orgeneral Başbuğ, Lice- Genç yolunda güvenlik için görevlendirilen bir tank ile zırhlı personel taşıyıcı geçerken olayın meydana geldiğini söyledi.

7
Patlamanın, tank geçtikten sonra zırhlı personel taşıyıcı geçerken meydana geldiğini belirten Orgeneral Başbuğ, altı 4.5 santim zırhla kaplı personel taşıyıcıda 9 askerin şehit düşmasının patlayıcının çok güçlü olduğunu gösterdiğine dikkati çekti.

8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23

Son Dakika Diyarbakır'da Hain Pusu - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement