İşte Genelkurmay Başkanları - Son Dakika

İşte Genelkurmay Başkanları

01.08.2011 09:08

Dünden bugüne Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Genelkurmay Başkanları...

1
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarihinin genelkurmay başkanları.
2
30 Ağustos 2008 Orgeneral Sebahattin Işık Koşener Genel Kurmay Başkanlığı'na getirildi ve Koşaner 28 Temmuz 2011'de emekliliğini istedi.

3
28 Ağustos 2008 tarihinden beri Genelkurmay Başkanlığı'nı yürüten Orgeneral İlker Başbuğ
4
28 Ağustos 2006 -28 Ağustos 2008 tarihinde arasında Orgeneral Yaşar Büyükanıt

5
28 Ağustos 2002 ile 28 Ağustos 2006'da Hilmi Özkök
6
30 Ağustos 1998 ile 28 Ağustos 2002'de Hüseyin Kıvrıkoğlu

7
30 Ağustos 1994 ile 30 Ağustos 1998'de İ.Hakkı Karadayı

8
6 Aralık 1990 ile 30 Ağustos 1994'de Doğan Güreş

9
24 Temmuz 1987 ile 3 Aralık 1990'da Necip Torumtay

10
Görev süresi bitmeden istifasını isteyen ilk Genelkurmay Başkanı Necdet Üruğ'tu. 1 Temmuz 1983'de göreve başlayan Üruğ, 15 Haziran 1987'de istifa etti. Bu istifanın Kara Kuvvetleri Komutanı Necdet Öztorun'un Genelkurmay Başkanlığı'na atanmasının yolunu açmak için gerçekleştiği belirtilmişti...

11
1 Temmuz 1983 - 6 Aralık 1983' de Nurettin Ersin

12
7 Mart 1978 ile 1 Temmuz 1983'de A.Kenan Evren

13
6 Mart 1973 ile 7 Mart 1978'de Semih Sancar

14
29 Ağustos 1972 ile 6 Mart 1973'de Ö.Faruk Gürler

15
16 Mart 1969 ile 29 Ağustos 1972'de Memduh Tağmaç

16
16 Mart 1966 ile 16 Mart 1969'da A.Cemal Tural
17
4 Ağustos 1960 ile 16 Mart 1966'da Cevdet Sunay
18
3 Haziran 1960 ile 4 Ağustos 1960'da Ragıp Gümüşpala
19
23 Ağustos 1958 ile 27 Mayıs 1960'da M.Rüştü Erdelhun
20
11 Ekim 1957 ile 22 Ağustos 1958'de İ.Feyzi Mengüç
21
25 Ağustos 1955 ile 10 Ekim 1957'de İ.Hakkı Tunaboylu
22
28 Mayıs 1954 ile 25 Ağustos 1955'de A.Nurettin Baransel
23
5 Haziran 1950 ile 10 Nisan 1954'de M.Nuri Yamut
24
10 Haziran 1949 ile 6 Haziran 1950'de A.Nazif Gürman
25
1 Ağustos 1946 ile 8 Haziran 1949 tarihlerinde Salih Omurtak
26
12 Ocak 1944 ile 30 Temmuz 1946'da M.Kazım Orbay
27
12 Temmuz 1922 ve 3 Mart 1924 yılları arasında orgeneral rütbesiyle görevi yürüten Fevzi Çakmak, 3 Mart 1924 ve 12 Ocak 1944 yılları arasında mareşal rütbesiyle görev yapan ilk genelkurmay başkanı olurken, 22 yıl ile en uzun süre görevde kalan genelkurmay başkanı yine Orgeneral ve Mareşal Fevzi Çakmak oldu.
28
ürk Silahlı Kuvvetleri'nde (TSK) genelkurmay başkanlığı görevi Orgeneral İsmet İnönü ile başladı.3 Mayıs 1920 ile 10 Kasım 1921 yıllarında genelkurmay başkanlığına getirilen İsmet İnönü'dür.

Son Dakika İşte Genelkurmay Başkanları - Son Dakika

YORUMLAR

Diğer Galeriler

Maskeyi ağzına değil göğüslerine taktı! 52'lik yıldız çılgın akıma gecikmeli katıldı Böyle işi kim sevmez! Yaptıkları paylaşımla saniyeler içinde milyonlarca lira kazanıyorlar Ermeni askerler cephede kaçacak delik ararken, yavru Paşinyan keyifte! Sosyal medyayı sallıyor 'Kel çoban' efsanesiyle adı duyuldu! Bu mağaraya gelenlerin tek bir ortak özelliği var Taraftarların aklını başından aldı! 48'lik oyuncu Anna Falchi, takımının zaferini soyunarak kutladı