2050 Yılına Kadar Türkiye'nin Su Kaynakları Tükenecek - Son Dakika
Güncel

2050 Yılına Kadar Türkiye'nin Su Kaynakları Tükenecek

2050 Yılına Kadar Türkiye\'nin Su Kaynakları Tükenecek

İzmir Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Ferdan Çiftçi; "Yanlış su kullanımı devam ettiği sürece Türkiye'nin 2050 yılına kadar su kaynakları tükenecektir. Bizler de bu konuya dikkat çekmek için bu projeyi oluşturduk" dedi.

08.01.2015 10:03  Güncelleme: 10:06

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi çalışmaları bünyesinde; Hollanda Ekonomi Bakanlığı, Ziraat Mühendisleri Odası ve Uluslararası Drenaj Komisyonu'nun katkılarıyla Tarımsal Sulama ve Bahçe Bitkileri Bölümleri çerçevesinde 'Sulama Yönetiminde Yeni Teknolojiler' adlı bir çalıştay düzenlendi.

Bu proje ile günümüz teknolojisi küçük üreticiler için de ulaşılabilir hale getirilerek ideal olmayan üretim koşullarında su, gübre, enerji ve işletme maliyetlerinde tasarruf sağlamalarına olanak tanınacağı öngörülüyor.

YANLIŞ KENTLEŞME SU KULLANIMINI ETKİLİYOR

Türkiye'nin kurak ve yarı kurak iklim kuşağında yer almasından dolayı yaşadığı sulama sorunlarına değinen İzmir Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Ferdan Çiftçi 2050 yılına kadar Türkiye'nin su kaynaklarının tükenme riskiyle karşı karşıya olduğunu belirtti. Ayrıca Çiftçi"Yanlış kentleşme, hızlı nüfus artışı ve beslenme alışkanlıklarındaki değişimler su kullanımını kötü etkileyerek azalmasına neden oldu. Bu konuda bilinçlenmeliyiz" dedi.

Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Akın Olgun konuşmasında su

kaynaklarının giderek azaldığını, 6 milyon hektar fiilen sulanabilen alan olduğunu ve yeni teknoloji kullanılarak bu sayının 8.5 milyondan daha fazla alanın sulanabileceğini söyledi.

TÜRKİYE'NİN ROLÜ ÇOK BÜYÜK

Hollanda Ekonomi Bakanlığı Temsilcisi olan Willem Timmerman projenin ilk olarak Hollanda'da saksı bitkileri üzerinde denediğini ve olumlu sonuçlar alındığını belirtti. Ayrıca Timmerman;"Bu projenin geliştirilmesinde Türkiye'nin rolü çok büyük ve gerekli özeni gösteriyorlar. Diğer ülkelerinde bu bilgilerden yararlanıp, aynı özeni göstermelerini bekliyoruz. Türkiye'ye bu katkılarından dolayı çok teşekkür ediyoruz" diyerek sözlerini tamamladı.

AMACIMIZ KÜÇÜK ÜRETİCİLERİ BİLİNÇLENDİRMEK

Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsmail Hakkı Tüzer bu projenin çıkış yerinin Seferihisar İlçesi Orhanlı Köyü olduğunu belirtti. Prof. Dr. Tüzer; "Bu projeye bizler 8 üretici ile birlikte 2 yıl önce başladık. Amacımız küçük üreticileri bilinçlendirerek tarımsal sulamada daha az su kullanımını teşvik etmekti. Biz burada üretici odaklı çalıştık ve bunun sonucunun su kullanımında yüzde 15 ile yüzde 40 oranında azalma olduğunu gördük. Ancak ürünlerin verimliliğinde çok fark olmadığını gördük" dedi.

Çalıştay sonunda katkılarından dolayı 8 üreticiye teşekkür belgesi ve hediyeler takdim edildi.

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel 2050 Yılına Kadar Türkiye'nin Su Kaynakları Tükenecek - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement