ABD, Rusya'nın serbest bırakma teklifini reddetti - Son Dakika
Güncel

ABD, Rusya'nın serbest bırakma teklifini reddetti

ABD, Rusya\'nın serbest bırakma teklifini reddetti

ABD, tutuklu ABD vatandaşları Wall Street Journal (WSJ) muhabiri Evan Gerşkoviç ve eski deniz piyadesi Paul Whelan'ın serbest bırakılması için Rusya'ya yaptıkları anlaşma teklifinin reddedildiğini duyurdu. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, teklifin reddedildiğini açıkladı ve Rusya'nın tutuklu ABD vatandaşlarının serbest kalmasına yönelik çabaları engellemeyeceğini belirtti.

06.12.2023 12:11
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

ABD, tutuklu ABD vatandaşları Wall Street Journal (WSJ) muhabiri Evan Gerşkoviç ve eski deniz piyadesi Paul Whelan'ın serbest bırakılması için Rusya'ya yaptıkları anlaşma teklifinin reddedildiğini duyurdu.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, düzenlediği günlük basın toplantısında, Gerşkoviç ve Whelan'a ilişkin açıklamalarda bulundu.

Rusya'ya söz konusu iki ABD vatandaşının serbest kalması için "yeni ve önemli bir teklifte" bulunduklarını belirten Miller, "Bu teklif Rusya tarafından reddedildi. Bize yanıt vermemeleri gibi bir durum yok. Masada olan teklifi reddettiler." diye konuştu.

Miller, teklifin içeriği hakkında detay vermezken, Moskova'dan gelen reddin, tutuklu ABD'nin vatandaşlarının serbest kalmasına yönelik çabalarını engellemeyeceğini söyledi.

Gerşkoviç ve Whelan kimdir?

WSJ gazetesinin Moskova bürosunda muhabir olarak çalışan Evan Gerşkoviç, 29 Mart'ta Rusya Federasyonu'nun Ural Bölgesi'ndeki Yekaterinburg kentinde casusluk yaptığı şüphesiyle gözaltına alınmıştı.

Moskova'daki Lefortovo Mahkemesi, Gerşkoviç'in 30 Kasım'da sona erecek tutukluluk süresini 30 Ocak 2024'e kadar uzatmıştı.

Öte yandan, ABD'li asker emeklisi Paul Whelan (52) bir arkadaşının düğün töreni için gittiği Rusya'da 2018'den bu yana aynı gerekçeyle tutuklu bulunuyor.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel ABD, Rusya'nın serbest bırakma teklifini reddetti - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

  • Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş: Hac organizasyonlarında İslam ülkelerine örnek teşkil ediyoruz
    22:14 Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş: Hac organizasyonlarında İslam ülkelerine örnek teşkil ediyoruz

    Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğünce düzenlenen 2024 Hac Organizasyonu Kafile Başkanları Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, hac organizasyonlarında İslam ülkelerine örnek olduklarını ve her sene daha iyi hizmet sunma gayreti içinde olduklarını belirtti. Erbaş, haccın müminler için büyük bir özlem olduğunu ve haccın birlik ve beraberliği sağladığını vurguladı. Ayrıca, hac organizasyonlarının başarısı için kafile başkanlarının disiplinli çalışmasının önemine değindi.

  • AK Parti Milletvekili: Belediye Başkanı liyakatli çalışanları sürgün ediyor
    22:13 AK Parti Milletvekili: Belediye Başkanı liyakatli çalışanları sürgün ediyor

    AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burcu Köksal'ın liyakatli, ehliyetli çalışanları sürgün ettiğini söyledi. Özkaya, beraberinde AK Parti Afyonkarahisar milletvekilleriyle Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Afyonkarahisar Belediye Başkanı seçilen Burcu Köksal'ın, seçim sürecinde verdiği sözlerin tam tersini yapmaya başladığını dile getirdi.


Advertisement